Kontakt 180Grader.dk
-8

Skrevet af Louis B. Knockel 550 dage siden - Direkte link
Klasseperspektivet i denne uhyre almindelige hverdagssituation har jeg svært ved at få øje på. Hvis faderen til det krævende barn ikke havde haft arbejdstøj på, mon observatøren så ville have konkluderet, at det handlede om nedarvet skam over fattigdom?


Skrevet af slettet bruger 75 550 dage siden - Direkte link
Situationen er uhyre almindelig, for sådan er børn. Men forældrene reagerer, som folk af arbejderklassen oftere vil gøre - med udskamning og tendenser mod vold.

Skrevet af Christian Ellegaard 550 dage siden - Direkte link
Jeg må sige jeg synes det er en smule fortænkt!

Skrevet af slettet bruger 75 550 dage siden - Direkte link
Ok, prøv at forklare?

Skrevet af Jeppe Juhl 550 dage siden - Direkte link
Hvorfor er det skamfuldt at være fattig? Jeg synes faktisk, det er en ægte småborgerlig tankegang. Det betyder dog ikke, at skammen ikke eksisterer, og nu blive jeg måske også fortænkt, men dit indlæg tillægger arbejderklassen småborgerlige værdier.

Skrevet af slettet bruger 75 550 dage siden - Direkte link
Der er faktisk lavet psykologiske undersøgelser, som viste at fattige (eller relativt fattige) oplever skam ved fattigdommen. Det er ikke så underligt, hvis vi køber den med social arv.

De fleste arbejdere (altså folk med arbejderklasseværdier og -kultur) i dag er ikke fattige i materiel forstand, men deres anetavle er en lang ubrudt række af mennesker, der har fået tæsk, både fysisk og mentalt, og har været magtesløse overfor autoriteter og livets genvordigheder generelt.

Fra herremanden der piskede dem eller satte dem i gabestok, degnen der slog dem over fingrene, når de faldt i søvn i kirken, til den revselse der fandt sted i hjemmet og skolerne indtil for få årtier siden. Det sætter sig som social arv, selvom det ikke i sig selv er skamfuldt at være fattig.

Om arbejderklassen har småborgerlige værdier? Ja, har de ikke?

Skrevet af Jeppe Juhl 550 dage siden - Direkte link
Minder mig om en lignende, men pragtfuld episode for en del år siden i den lille Irma der ligger (lå?) på Frederiksborggade, ikke så langt fra krydset ved Nørre Farimagsgade.

Her blev en cirka femårig pige fuldstændig hysterisk, da hendes stressede mor ret kontant sagde 'nej' til at købe slik. Efter en del skæld-ud tav pigen pludselig, og jeg kunne se, at hun fik et beslutsomt glimt i øjet. Der var trangt, og jeg stod lige bag ved dem. Da de nåede op til betalingsskranken begyndte moderen at lægge sine indkøb op. Lige pludselig blev den relative stilhed afbrudt af en klar og lys pigestemme: "Nu skal I bare høre allesammen, mor kysser fars tissemand ..."

I stedet for at smile skælmsk blev moderen fuldstændig ildrød i hovedet. Hun greb sin geniale datter hårdt i overarmen og stormede ud af Irma uden indkøb og med datteren på slæb, mens jeg og jeg ved ikke hvor mange andre (det var myldretid) lå totalt flade af grin.

Historien her har ingen relevans for Lars' indlæg, men nu kom jeg lige i tanke om den ...

PS!
Jeg tror familien var lavere middelklasse :)

Skrevet af Otto Kjærgaard 550 dage siden - Direkte link
Ja i den øvre middelklasse er det au pair pigen, der må tage  det tunge slæb.

Skrevet af michael 548 dage siden - Direkte link
med indkøbet eller ... ?

Skrevet af slettet bruger 75 550 dage siden - Direkte link
Hæhæ - datterens hævn!

Skrevet af peter jensen 549 dage siden - Direkte link
Lol. Pigen viser talent for at være en benhård, udspekuleret forhandler.





Skrevet af Christianity 545 dage siden - Direkte link
Sludder pigen tabte jo, hun fik ikke noget slik og nu får hun sikkert heller ikke lov til at komme med mor i Irma foreløbigt. Så hun ødelagde situationen får sin mor, plus hun fratog sig selv muligheden for, i lang tid fremover, at kunne få noget slik fra Irma.

Pigen var vist mere drevet af en ondskabsfuld hævngærrighed end forhandling. Som atila the hun plejede at sige: "It is not enough that I win, all others must loose".

Skrevet af Jimi Meshulam 550 dage siden - Direkte link
Kunne det tænkes, at pigens forældre syntes mener, at slik er usundt og at det er ikke noget man skal nyde til hverdag, men kun ved specielle lejligheder? Måske forældrene tænkte på pigens ve og vel....?

Skrevet af slettet bruger 75 550 dage siden - Direkte link
Ja, og det er fornuftigt nok, men det er jo ikke pointen. Pointen er den måde forældrene håndterer pigens plageri.

Skrevet af peter jensen 549 dage siden - Direkte link
Du får et plus fra mig fordi indlægget illustrerer hvor forskelligt vi mennesker tænker.
Imo er det søgt og fortænkt.



Det du ser, forældrene forholder sig til "pligt og skam", er ikke sandsynligvis ikke en social arv.
"Pligt og skam" er grundlaget for den danske model, et dansk kulturtræk.
Og grundlaget er ved at smuldre, kulturen tilpasser sig globaliseringens betingelser.
Hvornår og om den danske model tilpasser sig får tiden vise.




Skrevet af Stoffer 549 dage siden - Direkte link
"Er du ikke flov over at opføre dig på den måde?", og "tænk på hvad de andre mennesker tænker"
Jeg ser ikke sammenhængen mellem følelsen af at være fattig og dette? Det er da ganske naturligt, at føle, at ens børn er uopdragne, hvis de skaber sig i Netto.Uanset om man er fattig eller "rig". Så nej, jeg ser ikke behovet for "arbejderklassehelte" i denne historie.

Skrevet af slettet bruger 75 549 dage siden - Direkte link
Kommentar: Ikke alle børn skaber sig, hvis de får et nej til at købe slik. Min egen datter mumler måske 'øvbøv', men accepterer ellers uden videre et nej. Jeg har aldrig skammet hende ud eller taget hårdt fat i hende, endsige slået hende.

Optrinnet i Netto skal nok forstås som om, det ikke er første gang, pigen 'skaber sig'. Som i alle familier er der blevet skabt et mønster, og her altså et uheldigt mønster, der dels gør en lille sag til et stort optrin, dels skaber dårlige relationer mellem forældrene og pigen, hvor en konsekvent adfærd havde været tilstrækkeligt.

@peter jensen: Om pligt og skam er et dansk kulturtræk, ved jeg ikke, men du har nok ret. Jeg synes også danskerne er for autoritetstro og bange for at være uens. Det er måske et resultat af en lidt kvindagtig landsbymentalitet: Alle kender alle og frygter for hvad naboen tænker om dem - frygter sladder og rygter.

Uanset om det er arbejderklassekultur eller dansk kultur, så er det uheldigt. Jeg er bare overbevist om - via mange observationer af mindre priviligerede, som skælder og smælder på deres børn - at det er langt mere udbredt kulturtræk blandt arbejderklasse end blandt øvre middelklasse og overklassen.

Skrevet af Peter B. Perlsø 549 dage siden - Direkte link
Lars, omvendt ville jeg spørge - hvordan ville du håndtere en skrigeriaffære over nej til slik i en nettobutik? .... hvis den var stopfyldt med mennesker? ...hvis du havde haft en hård arbejdsdag? ...hvis du havde sagt ned 3 gange allerede? --- Kort sagt er det for mange faktorer der influerer på en forælders handling til at du kan koge det ned til at være afhængig eller overvejnde påvirket social arv. (Kan "overklasse forældre" iøvrigt aldrig tænkes at ruske i deres børn hvis de er urimelige eller støjende i deres opførsel på offentlige steder?)

Skrevet af slettet bruger 75 549 dage siden - Direkte link
Jeg ville tage det helt roligt og lade ungen være hysterisk. Det er ikke mig der har en udfordring med at lære grænser, det er barnet. At der er andre mennesker, som 'tænker sit' vil jeg blæse på. De har nok også oplevet børn som kan være urimelige, og de overlever nok lidt hysteri.

Men jeg har slet ikke det problem, så det er hypotetisk.

Netto-barnet var i øvrigt ikke hysterisk på skrigeniveau, blot lidt småklynkende. Jeg vil vædde med, at det ikke er første gang, familien har oplevet det optrin, og at det bliver håndteret på samme måde hver gang.

Skrevet af Kim Freyberg 549 dage siden - Direkte link
Jeg tror du har været pisseskæv den dag, Pilegård, med den medfølgende trang til at fortabe sig i dybere filosoferen over selv de mindste ting :) Din noget freudianske analyse er vist mere noget der er relateret til din uddannelse end til noget som helst andet.

Idag, hvor der hos mange forældre knapt er noget der hedder opdragelse, ser man ofte disse og lignende tilfælde med børn, der højlydt vil have deres vilje. Og i nogle tilfælde har jeg skam set, at forældrene ligefrem bliver pinligt berørte. Min tanke har så bare været, at de ligger som de har redt.

Men klasserelateret er din problemstilling ikke.


Skrevet af slettet bruger 75 549 dage siden - Direkte link
Jeg har ikke læst psykologi, så den med uddannelsen holder ikke. Den med opdragelsen holder lidt bedre. Der er givet mange forældre, som er bange for at sætte grænser, og det giver problemer med grænseløse børn (ikke mindst i folkeskolen).

Der er ingen tvivl om, at der skal sættes grænser, for børn er grænseløse og magtivrige. Spørgsmålet er, hvordan man sætter grænser. Her er forældrene nok lidt i vildrede, fordi de frygter den gammeldags kæft-trit-og-retning pædagogik med kolde afklapsninger osv.

Det er forståeligt, for den er ikke god. Der er imidlertid en anden metode, som blot kræver vedholdenhed og lidt tålmodighed: At gentage de nødvendige nej'er, til barnet accepterer og forstår, at der ikke er noget at komme efter.

Desuden tror jeg - og her kan du beskylde mig for at være lommepsykolog - at nogle forældre simpelthen er bange for barnegråd, dels fordi de tror, de gør noget galt, og dels fordi gråden kan rippe op i deres egne følelser af gammel sorg.

Skrevet af Kim Freyberg 549 dage siden - Direkte link
Den med barnegråden er jeg ikke enig med dig i. Tror så mere, at forældre er bange for eller forsøger at undgå barnegråd, fordi en hysterisk unges gråd og skrigen, vækker nogle lyster til voldsom fysisk handling, som de måske forsøger at neddæmpe eller fortrænge.


Skrevet af slettet bruger 75 549 dage siden - Direkte link
Det er også muligt.

Skrevet af Birte Frandsen 548 dage siden - Direkte link
Faktisk er der børn i alle miljøer som sanser--at det ikke er nogen god ide at plage om slik, de
fornemmer det simpelthen instinktivt.
Arbejderklasse--det var dog et  sært kommunistisk begreb fra for længe siden.
Men hvor ER det  dog iriterende at stå i en kø bagved skrigende, plagende unger--som hurtigt ville
tie, dersom forældrene blot ignorerede plageriet.

Faktisk er andre kulturers norm med ikke at opdrage på drenge før de er ti år årsag til ret så
megen larm, også i  kø hos Netto---sært nok kommer de aldrig i IRMA.....

Skrevet af Asger Jon 548 dage siden - Direkte link
Hvordan i alverden har denne artikel fået så mange minusstemmer? Ja, den er måske lidt triviel, men alligevel?

Skrevet af slettet bruger 75 548 dage siden - Direkte link
Sådan er det at være forhadt og uønsket. Det er derfor, jeg har så nemt ved at identificere mig med de muslimer, der lider under Pia Kjærsgaards racenationalistiske terrorregime :)

Skrevet af Jimi Meshulam 547 dage siden - Direkte link
Eller måske har dine personangreb på nogle af de andre brugere medført, at dine indlæg uden hensyntagen til indhold eller relevans bliver stemt ned?

Alle ens holdninger bør have en modvægt, så man ikke ryger ud af den ekstreme tangent.

Jeg logger ofte på for at se, hvad lige præcis du, nu har fundet på at smide på 180grader.dk :-)

Skrevet af slettet bruger 75 547 dage siden - Direkte link
Både Henrik Ræder og Nicolai Sennels er kandidater for Dansk Folkeparti, og som sådan bør de forvente at være mere udsat for kritik end os andre dødelige. Men jeg erkender da, at jeg har været ond mod Nicolai Sennels. Henrik Ræder synes jeg derimod, jeg har behandlet sobert og er gået efter bolden, ikke manden.

Skrevet af Christianity 545 dage siden - Direkte link
At kategorisere dette indlæg som "Økonomi" er måske lige at stramme skruen en tand.

Indlægget er fuldstændigt overflødigt da situationen er total normal og fuldstændigt uden den manipulerende perspektivering som Pilegård ligger op til.

-1, dette kategoriseres i min bog som SPAM....
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Økonomi

17
7
3
2
2
12
34
7
20
19
5
47
21
9
8
21
7
33
24
9