Statsgælden vokser kraftigt
Udgivet for 486 dage siden i Økonomi
Tilføjet 24/01 10:37 til Boblere af Kristian Oestergaard
Kilde: epn.dk
Statens gæld er vokset til, hvad der svarer til 70.000 kr. pr. dansker.
Alene i december voksede statens gæld med 19,7 mia. kr.
Interessant artikel. Jeg kan ogsaa varmt anbefale world debt clock - jeg kan ikke vouce for rigtigheden, men hvis man antager at det er nogenlunde kan man faa et udemaerket overblik over hvordan lande kan sammenlignes. Synes ogsaa USA tallene er skraemmende!!!
Claus Hjort Frederiksen påstod så sent som i lørdags på TV at
Danmarks nettogæld var betalt i 2008 da finanskrisen startede .
Sandheden er at statens gæld nåede sit seneste lavpunkt i 2008, da staten netto kun skyldte 194,7 M.arder. Lige nu er den steget til mindst 380 M. arder (380 000 000 000 kr.)
Samme påstande er fremført af en række minister med statsministeren i spidsen.
Hvorfor er det nødvendigt at lyve. Tror VKO regeringen virkeligt at vi ikke selv kan finde fremt til
Nationalbanken og Danmarks statistik
Boe Jørgensen
Det er helt ekstremt at fordoble udlandsgælden til det dobbelte på to år.
Det blev forudsagt at der skulle betales af så der var noget at stå imod med til når olien slap op og de ældre kom på offentlig forsørgelse.
Det er ikke sket endnu, men pengene er brugt alligevel - det er en skandale for vores børn.
Staten har et indestående i nationalbanken, og aktiver - aktier som det kan sælge. Det fraregner man i nettogælden uanset om regeringen kan eller vil hæve eller sælge disse aktiver.
I øvrigt kan Hjort have ment den offentlige nettogæld, altså alle offentlige institutioners gæld, som indtil for nylig holdt sig positiv. Statsgælden har aldrig været udryddet.
Det bliver rigtig sjovt, når Danmark ryger mere i kategori med Belgien, nærmere end med Tyskland, når det gælder renten på statsobligationerne, om jeg må være lidt sarkastisk.
Men når man slipper tøjlerne på den nulvækst, man ellers skulle have haft i 2010, og lader væksten i de offentlige udgifter blive på 2 pct, så kan det kun gå galt.
Som Marc Faber sagde forledes, så skaber lave renter lånebobler, og når renten er lavere end væksten og inflationen, så går det rigtig galt på et tidspunkt - Det kan være om 3 dage, 3 måneder, 3 år, for Danmarks vedkommende skal vi nok kunne leve rigtig - hører og ser ingenting - hyggeagtigt inde i selvindbildningens boble over 3-4 år, mens S og SF bringer dansk økonomi i en forfatning, som ikke engang Anker Jørgensen kunne afstedkomme værre.
Og de lave renter frister åbenbart regeringer, såvel som investorer, uden at nogle tænker den tanke, hvad der sker, når ingen gider låne penge ud længere uden at få høje renter.
Nogle gange kunne man godt ønske, at ansvaret for landets økonomi blev placeret hos toppen af poppen inden for økonomi i stedet for hos politikere, der tænker i, hvor mange stemmer de kan høste om nogle måneder.
Det er famne tragisk, men de som kommer og græder over, hvad der gik galt om nogle år, de skal ikke regne med sympati fra min side - det kræver minimal logisk aktivitet og regnearbejde at regne den ud. Skal EU og Danmark reddes fra politikerne og markedets hårde dom, så skal der virkelig spares med stort S.
De offentlige udgifter under Hjort Anker Frederiksen er steget fra 863,57 mia. kr. i 2007 til - hvis de 2 pct. vækst i 2010 er tilfældet - 985,36 mia. kr. i 2010, en vækst på 14 pct. i de offentlige udgifter over tre år inklusive en periode med to år minus vækst på over 5 pct. og et fald i indtægterne omkring 5 pct. Det skal jo gå galt.
Nok bliver man ikke populær ved at sige sandheden hos vælgerne, men det her er et tilfælde, hvor efterkommerne kommer til at slæbe på en gældsbyrde af rang i årtier.
Ømugældens vækst på under to år - fra 3 kvartal 2008 til 2 kvartal 2010 - er på 80 pct. , eller 341,6 mia. kr. til ---- 766,1 mia, kr. ØMU gælden er offentlig gæld bredt målt.
Den er hurtigt oppe i en milliard, det kræver vel knap nok en S og SF regering eftersom Claus Hjort har anmodet om at hæve gældmaksimum for staten til 2000 mia. kr fra tidligere 950 mia. kr. Det giver vel kun mening, hvis man/han har planer om at lade gælden vokse i et eller andet omfang.
Den offentlige ØMU-gæld op på 1000 mia. kr., hvilket der kun mangler lidt over 200 mia. kr. mere i gæld før er tilfældet og en rente, der når op på 5 pct. Nemlig ved bare 5 pct. i rente og denne størrelse gæld, så taler vil 50 mia. i renteudgifter, eller rundt regnet 9250 kr- om året per dansker, 18.000-20.000 kr. om året per arbejdende dansker alene i renteudgifter - velbekomme!
Nogle der vil rafle om, hvornår der kommer skat på at forlade landet med en formue? Hvis man kan hæve boligskatten på havudsigt, så er man ikke fjernt fra det gamle England, hvor man blev beskattet på antallet af vinduer med adgang til sollys, næppe de sidste skattefarcer vi har set i historien.
Danmark er ikke længere et land for tænkende mennesker, alle med lang skattefremtid hold godt øje med et ønskværdigt alternativt land.
Det lidt ligesom et pyramidespil. Det kræver at flere kommer til for at føde den voksende top.
Spørgsmålet er om vi har set den vestlige civilisations endeligt i en nær fremtid, da vi har satset på de forkerte principper. Eller mangel på samme.
Jeg synes efterhånden det er fremme i "mainstream media" at Kina og Rusland er træt af dollaren og søger ny havn (Læs. verdensbank og kun 1 valuta)
@boesan: gik forklaringerne på statsgælden ikke på udlandsgælden... ikke statsgælden som sådan...?
70,000 er da meget lidt, når Staten køber for 50 mia overlydsjetjagere, 25 mia. helikoptrere, milliarder for kæmpestore fregatter osv osv. og 550 mia, 550.000 mio. kr. på årets sociale budgetter til gratis taxikørsel tværs over Sjælland, gratis oversættelse, parcelhus og 18 pædagoger til en kvinde med 150 voldssager,som kommunen (fuld af kvindelige sagsbehandlere) ikke ville låse ind osv osv Jo der er meget at betale til for de få arbejdere.
Og så skal man jo låne når renten er lav som nu, og betale tilbage med overskuddet fra investeringerne når renten stiger.
Flere artikler fra Økonomi
Million-lussing til Audi-ejer
Udgivet for 7 timer og 39 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 24/05 21:53 til Boblere af Jan B
Kilde: epn.dk
Tilliden til dansk økonomi redder 45.000 fra ledighed
Udgivet for 8 timer og 37 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 24/05 21:03 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skolefolk vilde med at høre om Odder Kommunes skoleelevers iPads
Udgivet for 4 timer og 55 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 25/05 00:05 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Nykredit indfører todelt boliglån 25. juni. Falder bidragssatserne så igen?
Udgivet for 4 timer og 53 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 24/05 17:32 til Boblere af leif
Kilde: finans.borsen.dk
fornuftigt forslag - og bydende nødvendigt
Udgivet for 18 timer og 58 minutter siden i Økonomi
Så lidt burde en filur koste
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 34 minutter siden i Økonomi
Thilo Sarrazin: “Europa braucht den Euro nicht” – kommenteret herfra ubeset på dansk
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 34 minutter siden i Økonomi
Hvis Merkel nu ringede til Brixtofte
Udgivet for 1 dag, 20 timer og 53 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 08:46 til Boblere af Podia
Kilde: podia.dk
En dansk model: Ned med sort arbejde - Politiken.dk
Udgivet for 1 dag, 16 timer og 26 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 13:13 til Boblere af Thomas V. S. Gyldborg
Kilde: politiken.dk
Hvor der er vilje, er der en vej: Grækere indfører bytteøkonomi
Udgivet for 1 dag, 13 timer og 57 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 14:27 til Boblere af leif
Kilde: epn.dk
Dårlig prognose: Danmark hænger fast i krisen de næste fem år
Udgivet for 2 dage siden i Økonomi
Tilføjet 22/05 12:03 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Saxo Banks Steen Jakobsen: Europa begynder at acceptere behovet for reformer, mens Australien benægter
Udgivet for 2 dage siden i Økonomi
Tilføjet 22/05 13:16 til Boblere af Saxo Bank
Kilde: theaustralian.com.au
Bureaukrater lænser de offentlige kasser
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Danmark er EU-mestre i høje skatter
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 13:45 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Hvad bruges pengene til?
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 14:29 til Boblere af Anders Johansen
Kilde: hvadbrugespengenetil.dk
Tysk socialdemokrat imod euroen - voldsom debat i Tyskland
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 07:17 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: b.dk
Endgame for EU? - 'bank run' i Grækenland og Spanien accelererer
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 10:18 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: spiegel.de
Danskerne kræver lavere skatter
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 23:25 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: epn.dk
Ejerne skændes om millionregning for rejsekort | Ingeniøren
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 09:28 til Boblere af Censete libere
Kilde: ing.dk
Paul Krugmans magiske løsning
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 20:05 til Boblere af synopsis-olsen
Unge rygere dulmer nerverne med smøger 23/05 05:47 - 34 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 34 klik
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning 24/05 23:14 - 27 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 712 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 479 klik
Tænk at livet koster livet! 23/05 22:39 - 468 klik
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere 24/05 10:18 - 358 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

