Kontakt 180Grader.dk
15

Skrevet af Isabella Balkert 503 dage siden - Direkte link

Enig Philip og hellere idag end i morgen :D Godt Nytår.


Skrevet af Slettet123123 502 dage siden - Direkte link

jeg har haft en ide at binde vores krone opad den svenske krona, kommer vi sgu nok længere med end at binde den op af den der komedie kaldet euroen


Skrevet af Kian Conteh 502 dage siden - Direkte link

Vi kunne også lade være med at binde den til noget!


Skrevet af Henrik Ræder Clausen 502 dage siden - Direkte link

+1


Skrevet af ckh 502 dage siden - Direkte link

Danmark er kun proforma bundet op på Euroen. Vi er bundet op på den tyske mark, som for ti år siden blev til Euro. Hvis, som forudset, at Euroen "bryder sammen" vil der sikkert ske en spaltning, så Tyskland evt. sammen med et par andre Eurolande fortsætter med "den ny euro", og vor krone ville så automatisk være bundet op til den. - Jeg er dog af den opfattelse, at vi allerede nu burde meddele Eurolandene, at vi frigør kronen, som derefter vil flyde frit i lighed med norske kroner, svenske kroner,

schweiziske franc og engelske pund.


Skrevet af Stephan W 502 dage siden - Direkte link

Ja - men det er ikke nok. Nationalbanken skal frigøres fra internationale karteller styret af Rothshield, BIS og CFR.

Danskerne skal selv kunne styre mængden af kroner stillet til rådighed og staten skal ALDRIG ALDRIG ALDRIG betale renter til nogen som helst, når vi har vores egen valuta og styrer mængden af denne i samfundet. 

Jeg opfordrer ALLE til at se filmen: THE SECRET OF OZ

http://www.youtube.com/watch?v=U71-KsDArFM


Skrevet af Kian Conteh 502 dage siden - Direkte link

Man kunne også bare fjerne legal tender reglerne, og lade danskerne selv bestemme hvilke penge de har nok tillid til at ville modtage.


Skrevet af Philip 502 dage siden - Direkte link

Enig med Kian!


Skrevet af Henrik Ræder Clausen 502 dage siden - Direkte link

Danmarks fastkurs politik overfor euroen er fuldt ud frivillig fra vores side, og kan opgives uden at spørge nogen om lov. Faktisk bestemmer Nationalbanken det i princippet selv, men i praksis gør NB jo altid, som regeringen finder hensigtsmæssigt.

 

Jeg spurgte Morten Messerschmidt om det: Han bekræftede, at vi bare kan gå vores vej.

 

Personligt mener jeg, vi ville være bedre farende med en flydende krone (som i Sverige) og noget højere rentesatser.


Skrevet af Morten Mølsted Nedertoft 501 dage siden - Direkte link

Er der ikke en lov for NB, der pålægger banken en bestemt pengepolitik?

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Økonomi

11
9
4
5
2
8
6
13
5
3
18
5
16
40
15
22
12
43
6
24
Nyeste video
Om Philip
Medlem af Konservativ Ungdom, 17 år, 2. G STX.

Se Philips profil
eller
Følg Philip






Nyeste video