Kontakt 180Grader.dk
45

Skrevet af Henrik Johansen 569 dage siden - Direkte link

„Ich frage euch: Wollt ihr den totalen Sozialismus?“

(Die dumme dänen: „Jaaa!“)

„Wollt ihr ihn? Wenn nötig, totaler und radikaler, als wir ihn uns heute überhaupt erst vorstellen können?“

(Die dumme dänen: „Jaaa!“)

„Und darum lautet von jetzt ab die Parole: Nun, Parteigenosse, steh‘ auf, und Sturm, brich los!“


Skrevet af Froggy 569 dage siden - Direkte link

En privat virksomhed kunne ikke.. en privat virksomhed med statstøtte kunne ikke.. og nu tror Tesfaye at hans doktorgrad i træsplinter sætter ham i stand til at drive produktionsvirksomhed af vindmøller i Danmark.. Flot åndsbolle!

 

Tesfaye er det ultimative lavpunkt i Danmarks politiske historie.. Den afsluttende bemærkning unerstreger den totale mangel på forståelse for hvordan verden fungerer.. "hvorfor køber vi dem ikke bare af os selv?"..


Skrevet af Frihed 569 dage siden - Direkte link

Manden er idiot.

Hvorfor kalder DR ikke Mattias Tesfaye fra SFs landsledelse for yderligtgående ekstremistisk socialist. Nåh nej, den slags mærkater gemmer de til Tea Party bevægelsen.

Og så synes jeg da bare at Mattias Tesfaye skal starte en vindmøllefabrik, hvis han mener han kan gøre det konkurrencedygtigt. For han vil vel ikke have, at vi andre skal betale til hans idiotiske ineffektive tabsgivende stats-fabrik?! 


Skrevet af peter jensen 569 dage siden - Direkte link

Forkert kategori imo, den skulle have været i "underholdning".


Skrevet af Henrik Lundquist 569 dage siden - Direkte link

haha ja - en latterlig nar.


Skrevet af Helle 569 dage siden - Direkte link

+1


Skrevet af Jan Daniel Andersen 568 dage siden - Direkte link

+1

 

Ja! Under "Gøglerkarate og Klovnenumre"!

Manden er en komplet idiot!


Skrevet af slettet bruger 4621 569 dage siden - Direkte link

Som liberal kan kun håbe, at Zenia Stampe, Mathias Tesfaye og Mette Frederiksen får maksimal taletid i den kommende valgkamp. Så kan det ikke gå galt.

 

Den eneste jordforbindelse, som de har, findes mellem ørerne.


Skrevet af Henrik Lundquist 569 dage siden - Direkte link

Hehe - det var flinkt formuleret :-)


Skrevet af Lars Kaaber 569 dage siden - Direkte link

LOL +1


Skrevet af K Jensen 568 dage siden - Direkte link

Problemet er jo bare, at for de fleste danskere, lyder det de siger meget fornuftigt. Lidt ligesom "Borgen". Den er ren "feel good" politik, uden at forholde sig til de faktiske konserkvenser. Så længe det overordnede mål er ædelt, så er der ikke mange der bekymre sig om realiteter.


Skrevet af slettet bruger 4621 568 dage siden - Direkte link

Mon ikke de fleste danskere nok kan gennemskue, at der her er tale om en økonomisk evighedsmaskine, der kun vil fungere i teorien - men ligesom ved alle andre evighedsmaskiner, så dør den i praksis, fordi der ikke bliver tilført energi/værdi udefra?

 

Det håber jeg da - ellers har den danske befolkning fortjent en rød regering - med alt hvad dertil hører.


Skrevet af SPQR 569 dage siden - Direkte link

Spiller Tesfaye bare sin rolle eller ved han virkelig ikke bedre?


Skrevet af Frihed 569 dage siden - Direkte link

Jeg tror simpelthen at han er så dum.

Minder mig om repræsentanterne fra "miljøorganisationer" som på besynderligvis fik adgang til "Hvem vil være millionær" på TV2 i går, hvor de kunne vinde penge til deres venstreorienterede "miljøorganisationer". Her lykkedes det nogle tilsyneladende stærkt uintelligente piger fra NOAH at ryge ud af konkurrencen pga. de ikke vidste at Yom Kippur havde noget at gøre med jødedommen... 


Skrevet af Mathias Føns 569 dage siden - Direkte link

Fagligheden i Gymnasiet er jo røget, så Yom Kippur krigen er ikke noget man behøver at vide noget om! Desuden så ved vi jo alle at Israel er aggressoren uanset hvad...


Skrevet af Gekko 569 dage siden - Direkte link

Skal man grine eller græde!?!


Skrevet af Henrik Sørensen 569 dage siden - Direkte link

Nu er jeg ikke ingeniør men er der så meget Hitech i at producere vindmøller. Er meget af det ikke et ganske almindeligt industriprodukt som der ikke er det store i at producere. Hvis Danmark skal satse på grøn energi og hitech i årene fremover er der så ikke mere i andre energiformer. Bare et spørgsmål.


Skrevet af Frihed 569 dage siden - Direkte link

Det er ikke særlig high tech at bygge vindmøller. Relativt simpel teknologi.

Politikerne skal ikke prøve at finde vinderne. Det er håbløst naivt.


Skrevet af Anders Wegge Keller 569 dage siden - Direkte link

Det er rimeligt trivielt af designe en mindre vindmølle. Men de store havmøller der er interessante i vore dage har tre udfordringer:

1. Den mekaniske konstruktion. Nacelle og rotor vejer 50 tons eller endnu mere, så det kræver lidt mere end en landsbysmed at dimensionere fundament og tårn så det er holdbart, uden samtidig at blive uforholdsmæssigt dyrt.

2. Jo større effekt møllen leverer, jo strengere krav stilles der til kvaliteten af den strøm der kommer fra den. Da jeg for år tilbage arbejdede med møllestyringer, var der en 30-40 parametre for frekvens, faseforskydning, flicker etc. Der er næppe nogen af dem der er forsvundet siden da, så det er i realiteten et lille kraftværk der skal bygges ind i møllen. For havvindmøller er det naturligvis mindre vigtigt, hvis strømmen transformeres til jævnspænding, inden den føres på land, men selv da er der kvalitetskrav.

3. Der skal en temmelig omfattende aerodynamisk beregning til, hvis man skal have et optimalt designet rotorblad. Og da der ikke findes vindtuneller i en størrelse, så man kan lave en fysisk afprøvning, kræver det et omfattende dataarbejde.


Ovenstående punkter er listet i stigende "hightech"-orden, som den var da jeg var i branchen. Der har været udvikling i møllernes effekt siden da, så der kan være forskydninger i hvilke områder der er flest udfordringer i. Men hovedkonklusionen er den samme:

Alle kan lave en vindmølle. Udfordringen er at lave den vindmølle, der koster mindst pr. produceret kWh.  


Skrevet af 8000er 569 dage siden - Direkte link

Manden har jo slet ikke fattet at det er staten og fagbevægelsen der netop har presset Vestasproduktionen ud af landet.

 

Kort-historien "Socialisme hvor man kun køber af hinanden",

 

Mathias til Zenia: Her er er ti æbler. Du kan købe de ni og så beholder jeg ét til aftensmaden

Zenia til Mette: Her er ni æbler. Du kan købe de otte og så beholder jeg ét til aftensmaden

Mette til mathias: Her er otte æbler. Du kan købe syv og så beholder jeg ét til aftensmaden

 

osv osv

 

Mette til Mathias: Her er to æbler. Du kan købe det ene og så beholder jeg det andet til aftensmaden

Mathias til Zenia: Jeg har spist æblet til aftensmad, men du kan stå i kø for at købe æbler

Zenia til Mette: Jeg har ikke nogle æbler, men du kan stå i kø for at købe dine æbler

osv osv

 


Skrevet af Henrik Johansen 569 dage siden - Direkte link

 

Manden har jo slet ikke fattet at det er staten og fagbevægelsen der netop har presset Vestasproduktionen ud af landet.



Nu skal du nok ikke regne med, at bolsjevikken har tænkt på, hvordan han vil få afsat møllerne til det tredobbelte af markedsprisen, sådanne kalkulationer indgår skam ikke i den maxistiske begrebsverden.


Skrevet af 8000er 569 dage siden - Direkte link

Det har han vel egentlig sagt :-) Dem skal vi jo købe for den løn vi får for at producere dem !!!

 

Det er da socialistisk enkelt :-)

 

Hvis den teori virkede ville vi jo have opfundet den økonomiske evighedsmaskine. Det har socialismen jo sådan set også. Den kører bare den forkerte vej :-)

 


Skrevet af Henrik Johansen 569 dage siden - Direkte link

:-)


Skrevet af Frihed 569 dage siden - Direkte link

Danskerne skal bare beskattes noget mere. Det er da nemt. Pip pip.


Skrevet af Henrik Johansen 569 dage siden - Direkte link

I det tidligere socialistiske paradis DDR, producerede man også saltagurker fra Spreewald i lange baner, ingen gad æde dem, men det var i og for sig også ligegyldigt, alle var jo beskæftigede og glade, ikke sandt?


Skrevet af Mensamedlem 569 dage siden - Direkte link

Det er ufatteligt, hvad socialisterne prøver på. Byg tre atomkraftværker i Danmark, og de vil producere tre gange så meget strøm, som tre gange så mange vindmøller som i dag ville kunne. Desuden er atomkraft langt mere konkurrencedygtigt end vindkraft.


Skrevet af StefanGP 569 dage siden - Direkte link

rystende læsning... endnu mere rystende at læse der er nogen der mener han har fat i noget...


Skrevet af Rasmus J 569 dage siden - Direkte link

Så bare vent til han og de andre opdager, at Nationalbanken råder over en seddelpresse, så behøves de jo slet ikke vindmøller og arbejde, men kan drikke direkte fra kilden.. 


Skrevet af Andreas Jakobsen 568 dage siden - Direkte link

+1:-)


Skrevet af Adam2010 569 dage siden - Direkte link

Det skræmmende er, at forslaget ikke er hans mest latterlige.


Skrevet af Gismo 569 dage siden - Direkte link

Man burde lave en top 10.


Skrevet af StefanGP 569 dage siden - Direkte link

googlede ham for at finde ud af hvad han er for en størrelse og støtte på dette
http://www.180grader.dk/Politik/mattias-tesfaye-melder-sig-ind-i-la

var det bare en joke eller har han skiftet holdning tilbage? hvad parti tilhører han, må indrømme det jeg ikke helt kan gennemskue hvad han er for en størrelse.


Skrevet af Frihed 569 dage siden - Direkte link

Han sidder i SFs landsledelse, Danmarks næste regeringsparti.


Skrevet af StefanGP 569 dage siden - Direkte link

okay tak for det hurtige svar. tænkte nok det ikke kunne have sin rigtighed men var nødt til lige at være sikker.


Skrevet af Henrik Lundquist 569 dage siden - Direkte link

Socialistisk Folkeparti? i en dansk regering? - Tænk over det danskere, tænk over Berlinmuren.


Skrevet af Henrik Ræder Clausen 569 dage siden - Direkte link

Og hvilken side af den, Ole Sohn stod på...


Skrevet af Henrik Ræder Clausen 569 dage siden - Direkte link

Der er kun et at sige til det:

 

HVORFOR???


Skrevet af hmadsen 569 dage siden - Direkte link
SFs nye stjerne er tidligere medlem af DKP/ML 

 

http://www.180grader.dk/Politik/sfs-nye-stjerne-er-tidligere-medlem-af-dkpml

 

Manden er erklæret kommunist.....Endda tilkørende Marxist-Leninist fløjen som er nogen af de mest yderliggående kommunister.

 

Det var også ham som foreslog at tjente man mere end 50.000 om måneden så skulle resten konfiskeres af staten fordi ingen alligevel havde brug for så mange penge og at så mange penge blot ville føre til dekadent opførsel..

 

Manden er tydeligvis ikke helt rask i bøtten.

 

Henrik Madsen


Skrevet af slettet bruger 4486 569 dage siden - Direkte link

Hvor er det sørgeligt at finde ud af man betaler skat for at han kan få sin løn. For han så kan bestemme over resten af mine penge igen. Sørgeligt


Skrevet af Martin Rytter 569 dage siden - Direkte link

Jeg læste et RYGTE et sted, at han i sine unge dage blev dømt for indbrud i en pølsevogn. Er der nogen der kan bekræfte den historie? Når man googler den, synes det ikke muligt, at finde en 100% troværdig kilde ...


Skrevet af Gismo 569 dage siden - Direkte link

Det skulle være rigtig nok. Han regner heller ikke med at han kan komme i folketinget grundet det. Hvor er det bare trist.


Skrevet af Martin Rytter 568 dage siden - Direkte link

Hvor stammer denne oplysning fra? Link?


Skrevet af Gismo 568 dage siden - Direkte link

Desværre ikke. Lige som dig kan jeg ikke finde noget ved at google. Mener jeg har læst det i hans blog eller andet sted hvor han skriver poisi 


Skrevet af slettet bruger 75 569 dage siden - Direkte link

Selvfølgelig skal staten producere vindmøller. Det gælder jo om at finde frem til sine kernekompetencer, og produktion af vindmøller er absolut en statslig kernekompetence. For slet ikke at tale om produktion af røde pølser, tandbørster og uldne sweatere.


Skrevet af Deep Throttle 569 dage siden - Direkte link

Jeg synes da, at SF's partikasse skal bygge deres vindmøller. Men måske er pengene brugt bedre på at udvikle en ny generation, som går væk fra de gammeldags megapropeller og udnytter de nye visionære modeller set på nettet.


Skrevet af Asger Jon 569 dage siden - Direkte link

LOL, Tesfaye har vist ikke læst, hvad der skete med vindmøllen i Animal Farm.

 

Tesfaye er en troll, max. løn, statsvindmøller, og så videre... Don't feed the troll...


Skrevet af Martin Rytter 569 dage siden - Direkte link

+1


Skrevet af Gismo 569 dage siden - Direkte link

max løn? Han mener at dansker max må tjene 50.000 kr. om året. Alt der over går til frås og spild.


Skrevet af Asger Jon 568 dage siden - Direkte link

Nej han gør ikke, han skriver bare sådanne ting for at tiltrække sig opmærksomhed. Han har stor success.


Skrevet af Peter B. Perlsø 569 dage siden - Direkte link

Your post advocates a

( ) liberal  ( ) conservative  ( x) socialist

approach to having the government solve the problem of

( ) poverty
(x ) unemployment
( ) poor working conditions
( ) pollution
( ) public goods
( ) _________ being too expensive (fill in blank)
( ) evil dictator ________ (fill in blank)
( ) declining public morals
( ) disparities in wealth
( x) insufficient production of _VINDMØLLER
( ) shoddy production of _______ (fill in blank)
( ) crime
( ) terrorism
( ) hoarding of _______ (fill in blank)
( ) immigration
( ) drugs

Your idea will not work.  Here is why it won't work:

( ) People would have even less incentive to produce or act responsibly.
( ) All it takes is one determined soul to undermine the whole plan.
( ) It would give people a false sense of security while exposing them to greater risk.
(x ) Producers of the desired good would be driven away.
( ) That reduces the marginal cost of what you want to prevent (wasteful health care) to zero, thus encouraging it.
(x ) It destabilizes or eliminates market mechanisms that have solved this problem for ages.
( ) Anyone powerful enough to be targeted by your plan has the power to write the legislation.
( ) It necessitates violations of privacy.
( ) It necessitates a police state.
( ) It severely punishes capital accumulation, which is vital to improving standard of living.
( ) The problem will be solved temporarily and then get much worse.
( ) Black markets enrich the very people you're trying to punish.
( x) When something is publicly run, its managers have little incentive to optimize efficiency.

Your plan, in short, fails to account for:

(x ) the ineptness of politicians.
( ) the power of special interests.
( ) the unpopularity of weird new taxes.
( x) basic economics.
( ) the value of civil liberties.
( ) the value of human life.
( ) information asymmetry.
( ) the degree to which Keynesianism has been discredited.

Additionally, the following philosophical objections apply:

( ) Ideas similar to yours are easy to come up with, yet none have ever been shown practical.
(x ) Feel-good measures do nothing to solve the problem.
( ) The cure should not be worse than the disease.
(x ) The government is the biggest cause of that problem, yet you expect it to be able to fight that problem?
(x ) This program will just be used to justify another program later to fix the unexpected side effects of this one.
( ) That's only a problem insofar as you view it as one.
( ) Costs, especially large ones, should not be shifted onto future generations.
( ) Killing them that way is not slow and painful enough, nor can it ever be.

Based on what you have posted, this is what I think of you:

( ) You are clearly intelligent, yet you have not fully thought this idea through.
( x) Your intentions are noble, your ideas flawed.
( ) This is a stupid idea; you reveal your stupidity in suggesting it.
( ) You are a cancer on the earth.


Skrevet af Henrik Lundquist 569 dage siden - Direkte link

Åhhhh hvad fan' lad os lave nogle 1000'er meningsløse vindmøller i stedet for mio. af menningsløse papirer i det offentlige.


Skrevet af LordNacho 569 dage siden - Direkte link

Det er jo genialt. Har du selv skrevet den, eller har du et link?


Skrevet af Larebil 568 dage siden - Direkte link

Så ville det nok ikke være på engelsk :)

 

Hehe der er også andre versioner:

http://craphound.com/spamsolutions.txt


Skrevet af Peter B. Perlsø 568 dage siden - Direkte link

Det var en på anti-state.com der skrev den for nogle år siden. :)


Skrevet af Jan Daniel Andersen 568 dage siden - Direkte link

-"( x) Your intentions are noble, your ideas flawed."

 

Skulle nok byttes ud med:

(x) This is a stupid idea; you reveal your stupidity in suggesting it.

(x) You are a cancer on the earth.

 

Og en enkelt tilføjelse:

(x) Du er en mega narrøv og jeg håber du får en vildfaren vindmølle i hovedet.

 

PS: Ja, det er altså svært ikke at være aggressiv, når der bliver holdt mikrofoner for den slags "mennesker".


Skrevet af Peter B. Perlsø 568 dage siden - Direkte link

Rolig nu Jan...


Skrevet af Jan Daniel Andersen 568 dage siden - Direkte link

NEVER!!! Lol ;-)


Skrevet af Hans-Chr. Blichfeldt-Christensen 569 dage siden - Direkte link

Mattias Tesfayes skriverier er kort og godt bare en gang ungdommelige sæbebobler og luftkasteller, som mest tjener til profilere manden selv. Vås og vrøvl!

Skulle det gå så alt, at Socialdemokratiet og SF kan danne regering støttet af de radikale og Enhedslisten, vil den regering være nødsaget til at føre realpolitik på økonomi-og erhvervsområdet. Og det vil den ingen problemer få med, for få timer efter at denne regering er tiltrådt, vil statsministeren Helle Thorning meddele, at man ikke havde forestillet sig, hvilken afgrund man stod overfor....og derfor vil man nu være nødsaget til og bla, bla, bla.......Og det kan man såmænd ikke endda fortænke hende i.

Nej, det virkelige problem med en rød regering opstår på alle de områder, der ikke direkte er berørt af f.eks. økonomi-og erhvervsområdet, f.eks. undervisning, sundhed, kultur, integration...Her vil de rigtig kunne boltre sig til ubodelig skade for landets og befolkningens vé og vel.

 


Skrevet af LordNacho 569 dage siden - Direkte link

Skulle det gå så alt, at Socialdemokratiet og SF kan danne regering støttet af de radikale og Enhedslisten, vil den regering være nødsaget til at føre realpolitik på økonomi-og erhvervsområdet. 

De kunne også styre os endnu tættere på afgrunden. Når først politik handler om fornemmelser og følelser fremfor fakta (altså en spin-domineret verden) er realiteterne lige meget. Altså man fører sig frem ved hjælp af et romantiseret verdenssyn, og vælgerne kan ikke gennemskue det. F.eks. kunne man komme en forklaring om at spekulaterne tvang os i knæ.


Skrevet af Hans-Chr. Blichfeldt-Christensen 569 dage siden - Direkte link

@ LordNacho. Pjat. Der vil blive sunget en lystig sang om, hvor skrækkelig det står til med statens finanser - og hvilke enorme udfordringer regeringen står overfor. Måske vil Thorning endda være nødsaget til at gennemføre reformer på pensionsområdet - og måske vil hun endda komme godt fra det. Og så hurra for det.  

Danmark vil ikke blive kørt på afgrundens rand af rød eller en blå regering. Der vil blive ført en nødvendig politik. Det kan godt være, at der vil blive ødslet et par milliarder væk på tvivlsomme erhvervsprojekter - såsom elbiler eller hvad ved jeg, men fred være med det i forhold til de ødelæggelser, der kan ske på undervisningsområdet. Det burde oprigtig talt bekymre en del mere end f.eks. Mattias Tesfayes´ skriblerier.

Og i øvrigt handler politik meget om fornemmelser og følelser fremfor fakta.


Skrevet af LordNacho 568 dage siden - Direkte link

Håber du har ret, men i øjeblikket kan jeg kun se, at vi spilder tiden med alle mulige småting. Og der er rigtig meget spin og positionering.

 

Du har dog ret mht til pantsætning af fremtiden i form af nedskåret uddannelse.


Skrevet af Henrik Lundquist 569 dage siden - Direkte link

Indtil videre har vi haft et lammet dyr i form af VKO som har dækket over en ræve rød rævepolitik. Det hele har været en omgang sludder for en sladder og påtvungne madpakker, knivlove med sigte mod fiskere og spejdere, ævl og kævl om verdens bedste dit og dat - imens fakta er at virksomheder lukker, slukker, flytter og flygter. Imens NemID er noget lort - og digital tinglysning noget pis. Der er ingen grund til jubel over den Venstre-orienterede regering eller dens endnu mere ultra socialistiske "alternativ" i form af skattehyklere, skolehyklere, eller Berlinmurs fuppere.   


Skrevet af slettet bruger 2837 569 dage siden - Direkte link

"[...]hvorfor tillader vi så, at fremtiden flytter til Kina?"

Jeg er skræmt. Hans brug af ordet "derfor" er også en smule pervers.

 

Det er da betryggende, at han har en fortid med en plettet straffeattest. Det må da i det mindste skræmme en del vælgere væk, hvis han da en dag skulle få lyst til at stille op til et folketingsvalg...


Skrevet af Skovgaard 568 dage siden - Direkte link

Hans vælgere er ligeglade. De synes sikkert at det er godt at han tog kampen op imod den kapitalistiske pølsemand, som skovlede penge ind lige foran næsen på de svage!

 

DØD OVER PØLSEMÆND !!!!


Skrevet af VladKalashnikov 568 dage siden - Direkte link

Han er fuld af gode ideer den lille fætter. Den statslige vindmøllefabrik skal så sikkert bemandes med tvangsudskrevne arbejdere, eller en offentlig værnepligt som han vist kalder det.


Skrevet af slettet bruger 2837 568 dage siden - Direkte link

Ligesom et andet stort kommunistisk land sendte folk på landet under en mindre kulturrevolution, kan danskere muligvis se frem til at blive sendt til en vindmøllefabrik på Lolland :-)


Skrevet af 8000er 568 dage siden - Direkte link

Så er der heller ikke så langt at flygte til tyskland. Det smule vand er før krydset i flugtforsøg


Skrevet af Froggy 568 dage siden - Direkte link

Hvordan var de vi nåede til at en ranglet indbrudsdømt tømrer skulle have noget som helst at sige omkring økonomi?

 

Hvem er det som beslutter at hans lommeøkonomiske idéer er ligeså gode som reelle økonomers idéer?

 

Hvordan kan 5 år i en skurvogn give merit til nogen form for beslutningskraft der involverer økonomi?

 

Hvor mange erklærede national socialister eller fascister har en blog på en landsdækkende avis, som giver vedkommendes rabiate synspunkter hjemmel og brandværdi? Hvorfor så al den plads til kommunister?

 

Manden er yderligtgående, ekstrem, kommunist og dømt - Det jo helt vanvittigt at han kan få spalteplads nogen steder.. Hans eneste skriblerier burde være i betonen på indersiden af den cellevæg hvor farlige tosser forvarres!


Skrevet af Peter B. Perlsø 568 dage siden - Direkte link

Nu giver EB ham ikke spalteplads fordi hans holdninger har nogen speciel vægt, men nærmere fordi det er kotyme at pressen giver magtens folk spalteplads.

 

At han er indbrudsdømt, tjah, folk har altså mulighed for at forbedre sig om man giver dem chancen. Og det ville iøvrigt ikek influere på hans budskab, om det er sandt elelr falskt.


Skrevet af slettet bruger 3513 568 dage siden - Direkte link

Staten skal producere vindmøller, så følger de snart Vestas´ spor.


Skrevet af slettet bruger 2837 568 dage siden - Direkte link

Staten må for min skyld gerne flytte østpå...


Skrevet af Jan Daniel Andersen 568 dage siden - Direkte link

Uh... blæret hvis staten flyttede til udlandet!


Skrevet af Froggy 568 dage siden - Direkte link

Det ville være den ultimative sejr over socialisterne hvis skatteministeriet outsourcede sine aktiviteter til udlandet.. haha!


Skrevet af Peter B. Perlsø 568 dage siden - Direkte link

Bare vent og se.


Skrevet af Gismo 568 dage siden - Direkte link

Er det ikke en sejer for de røde hvis der bliver lagt dansk skat på alle mennesker i hele verden?


Skrevet af Jan Daniel Andersen 568 dage siden - Direkte link

Som et af verdens allerbedste mennesker - Walter E. Williams - sagde om staten og skat:

 

"They will send agents - armed - to take my property, and I will stand in my window - armed - defending my property".

 

Sådan tror jeg heldigvis der er mange i verden der tænker, så jeg gætter på at de røde ikke ville få meget held i deres forehavende.


Skrevet af Peter B. Perlsø 568 dage siden - Direkte link

Der er få der gør oprør mod autoriteter (og generellt uretfærdigheder) af samme grund til at der er få slaver i kæder der gør oprør: Dem der gør det først dør typisk af det, og er andre ikke med en, dør man forgæves.

 

Derfor er der ikke mange der faktisk gør som Walter - fordi staten, hvis man gjorde som han skriver, har mange mænd der indpodet med autoritetstro ikek har meget imod at slå dissidenter ned.

 

Wise men doubt while fools are quick to act.


Skrevet af Jan Daniel Andersen 567 dage siden - Direkte link

Det er nok sandt nok. Men dert er nu også forskel på om vi snakker at gøre oprør imod sin egen stat og så en fremmed stat. Du kan jo se hvordan det enestående menneske Joeseph McCarthy, fik amerikanerne til at se hvor grim og modbydelige kommunismen var.


Skrevet af 8000er 565 dage siden - Direkte link

Heldigvis dør man så langsomt, i den vestlige verden, ved at gøre oprør, at der er tid til at få følgeskab og vinde oprøret.

 

Generelt har vi fået mere og mere frihed, sikkerhed og valgfrihed i den vestlige verden. På den lange bane, forstås. En gang i mellem er der da nogle tosserier fra politikerne, men en gennemsnitlig kurve vil gå opad på frihed, sikkerhed og valgfrihed. Derfor er det også ubegribeligt at nogle er overbevist om at socialisme vil fungere da det netop er modpol til de tre begreber


Skrevet af Peter B. Perlsø 565 dage siden - Direkte link

Nu er frihed ikke helt ligetil at opgøre på trods af årlige opgørelse af Freedomhouse, Heritage, osv. og for at være helt pernittengryn ved jeg ikek hvor lang en bane du snakker om når du siger det, men min opfattelse er at de sidste par årtier er vi gået den forkerte vej - trenden er i alfald i vensten mod mere økonomisk statskontrol og snigende forymnderi, mens den positive frihedstrend mest er at finde i det tidligere Østeuropa, visse steder i Asien og Sydamerika.


Skrevet af 8000er 564 dage siden - Direkte link

300-500 år. Og du har ret med de sidste par årtier. Men det skal nok flytte sig tilbage igen. Det kan vi jo selv sørge for ved stemmeurnerne. ( modsat tildligere hvor man skulle til våben. HHRR HHRR HHRRRR ( Tim Taylor manly grunt ))

 

Desværre kan det da godt være at levestandard skal dykke yderligere inden der sker noget, men det sker.

 

Personligt tror jeg at det, venstrefløjen i europa kalder for "højredrejning" og "ikke stuerene" partier, i virkeligheden er begyndelsen på oprøret mod økonomisk statskontrol og snigende formynderi. Uagtet at nogle af samme partier stadig har elementer af mere kontrol. (Som regel er det vist meget målrettet mod specifikke grupperinger).


Skrevet af Peter B. Perlsø 564 dage siden - Direkte link

Jeg mener også du har ret på en skala du nævner, men der er fælden jo så at den er intetsigende indefor vores tidsramme (de fleste af debattørerne her på sitet har vel været politisk bevidste i højst 2 årtier).

 

Jeg mener ikek at stemmeurnerne alene er influerende på samfundets politiske udvikling, det er ting som kultur og økonomi i særdeleshed også, somme alle faktorer påvirker hinanden.

 

Europa har da fået en "højre drejning", omend jeg bruger ordet neutralt, og ikke dryppende af gift som når det typisk bruges af en venstreorienteret proponent, men det er ikke kun grundet økonomisk reaktion, men i høj grad den inflydelse som venstrefløjens sponserede indvandring igennem de sidste 30 år , har haft på europas lande. Det ironiske er at denne højredrejning overvejnde ikke indeholder liberalekræfter, men mere kontrol og formynderi (her i Danmark er DF et eksempel, da de er økonomiske socialdemokrater og anti-liberale. om man kan kalde dem kulturkonservative ved jeg skisme ikke, men derkommer sælsomme forslag fra dem, ala seneste parabolaffære).


Skrevet af Erik Nicolaisen 568 dage siden - Direkte link

Hvorfor tror venstrer-fløjen, at vi alle kan leve af at barberer hinanden?


Skrevet af Frihed 568 dage siden - Direkte link

Det er jo rent faktisk hvad de fleste lever af.

Det Tesfaye foreslår er rent faktisk at producere noget. Men at producere noget som ikke er konkurrencedygtigt og derfor vil være tabsgivende. Et tab som skal dækkes af andre (skatteyderne). Det gør os alle fattigere. 


Skrevet af vera madsen 567 dage siden - Direkte link

Bare sådan til en orientering Tesfaye.

Når en fabriksvirsomhed lukker og flytter, efterlades tomme lokaler.


Skrevet af slettet bruger 3513 567 dage siden - Direkte link

...og vejskiltet: ØST PÅ!

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Økonomi

11
9
4
5
2
8
6
13
5
3
18
5
16
40
15
22
12
43
6
24
Om Pierre
Har ti tommelfingre, men har sagt sit job op, og sætter sit eget hus i stand, da det bedre kan betale sig, end at arbejde, og hyre håndværkere...

Se Pierres profil
eller
Følg Pierre






Nyeste video