Kontakt 180Grader.dk
38

Skrevet af MChristensen 140 dage siden - Direkte link

Man får helt dårlig samvittighed over selv at have opgivet arbejdsmarkedet til fordel for mere uddannelse når man læser den artikkel. Måske man skulle have udvist mere kampgejst og blevet på dagpengene? For jobs er der ingen af. Måske om 3-4 år når Helles Angels slipper borgen, men indtil da ser jeg kun mere nedgang og mere arbejdsløshed forude. Så kan man være stoisk og tapper og søge videre, vel vidende at der ikke er nogle jobs til folk uden 10 års erfaring derude, eller man kan bruge tiden på skolen og forbedre sine papirer til senere.. Jeg valgte det sidste, men I andre kan glæde jer over at jeg på SU kun er halvt så dyr at have rendende som jeg ville være på dagpenge.

 

Undskyld at jeg pletter statistikken.


Skrevet af Lennart Kiil 140 dage siden - Direkte link

Hr. Christensen,

 

Der er ingen grund til at undskylde. I mange situationer er det godt at søge ind og søge uddannelse. Helt generelt virker det dog ikke, hvis alle bare søger uddannelse.

 

Danmark er en lønmodtagernation og lønmodtagermentaliteten gennemsyrer alt. Men der bliver ikke skabt arbejdspladser ved at folk uddanner sig. Det bliver der kun når folk bliver på markedet og dermed udvider arbejdsudbuddet, eller når folk selv skaber arbejde som selvstændige.

 

Jeg er ude efter den mentalitet der gør at folk uddanner sig til en bestemt funktion i stedet for at skabe noget selv. Det er også problematisk, at vi i Danmark lader som om vi har en meget lav ungdomsarbejdsløshed sammenlignet med andre lande, når dette i virkeligheden bare er en illusion skabt af "gratis" uddannelse og bevægelsen af unge væk fra arbejdsmarkedet ind i uddannelsessystemet.

 

Mest af alt var indlægget dog en hyldest til dem som ikke uddanner sig, og et forsvar mod det angreb de etbalerede kræfter sætter ind mod denne gruppe, mere end det var en kritik af dem, der søger ly. At søge ly er helt forståeligt. Men nogle skal jo bygge de huse, der søges ly i.


Skrevet af Frederik S 140 dage siden - Direkte link

Er enig i at ikke al videreuddannelse bidrager til samfundet, specielt humanioar akademikere vil opdage at formålsløs uddannelse ikke forbedrer fremtiden.

En opstramning af uddannelsessystemet kan være nødvendigt så vi ikke uddanner folk i områder som samfundet har rigeligt af i forvejen.


Skrevet af Jakob J 140 dage siden - Direkte link

Interessant læsning, men jeg har en enkelt kommentar:

 

Det er muligt at København ikke producerer noget (har du iøvrigt dokumentation på det?), men København står for handel med ind- og udland. Uden den handel ville mændene på landet have færre at afsætte deres produktion til. København nævnes i Adam Smits Wealth of Nations som en af de handelsbyer, som til trods for at den også er politiker-hovedstad, rent faktisk har en blomstrende handel. Handel og produktion går hånd i hånd. Iøvrigt er transport af varer stadig billigst og lettest af søvejen, og derfor klarer havnebyer, som København og Århus sig bedre, end byer inde i landet. De har nemmere ved handel.


Skrevet af Lennart Kiil 140 dage siden - Direkte link

Jeg er helt enig med dig. Ham der Lennart på MANFO har det med at overdrive lidt nogen gange. Ud fra devisen om at overdrivelse fremmer forståelsen og simpelthen fordi de etablerede medier overdriver så meget til den modsatte side, vil jeg tro.


Skrevet af Jakob J 140 dage siden - Direkte link

Nåå, okay, så ved jeg det om "ham Lennart"... ;-)


Skrevet af Baphemetis 140 dage siden - Direkte link

Ja man skal nok passe på ikke at gøre det til en krig imellem mænd i byen og på landet.

 

Kvinderne elskede de gode tider, aldrig før var der blevet oprettet så mange nye kvindejob, firmaerne hjalp med så der blev oprettet masser af HR-stillinger og Claus Hjort sørgede for at oprette et lystigt cirkus med masser af pseudovidenskabeligt horoskop-ævl som skulle tage sig af de arbejdsløse tabermænd. Derfor var der næsten ingen kvinder der tænkte nærmere over at vi levede i et underskudssamfund holdt oppe af en kunstig bobbeløkonomi, det var blot de kære supermænd der langt om længe leverede varen fordi kvinderne var det værd.

 

Nu hvor boblen er bristet er underskuddet blevet så meget mere tydeligt, det værste er at nu har vi slet ikke råd til alle kvindejobbene, vi kan ikke i 2013 stadigt køre med et underskud over 100 milliarder, så kvinderne skal altså virkeligt håbe på et mirakel i 2012. At håbe på mirakler skulle man mene var en temmelig omsonst forteelse, ligeså omsonst som at forvente den evige bobbel, men det er jo det dejlige ved kvinder, det behøver ikke at give nogen rationel mening. Jeg oplevede selv i de gode år hadet fra kvinderne som nu endeligt kunne sige farvel til de dumme mænd og deres stupide rationalisme og handlekraft, og goddag og velkommen til mirakelmanden - manden der havde shoppet sig til en ny religion eller var smart nok til at lyve sig til den. Enhver mand bør jo vide om kvinder at de ønsker at blive løjet overfor ;-)

 

Så nu har vi altså en besynderlig situation hvor kvinderne forventer at mændene skal redde dem ud af det de var så glade for så de kan komme tilbage til det selvsamme og iøvrigt helt uden nogen som helst form for taknemmelighed. Giver det nogen mening?

 


Skrevet af Sex 140 dage siden - Direkte link

Det er vist ret godt ramt.


Skrevet af Snor 140 dage siden - Direkte link
Men så gifter de sig med smukke unge kvinder fra Ukraine og Thailand..

Skrevet af Baphemetis 140 dage siden - Direkte link

Nej for det har DF forbudt.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Økonomi

11
9
4
5
2
8
6
13
5
3
18
5
16
40
15
22
12
43
6
24
Om Lennart Kiil
Jeg arbejder som journalist, hvor jeg primært skriver om forskning og sundhed. Jeg driver sammen med to andre en lille virksomhed.   Jeg er...

Se Lennart Kiils profil
eller
Følg Lennart Kiil