3F-formand: Du er fuld af løgn!
Udgivet for 256 dage siden i Politik
Tilføjet 11/09 14:22 til Boblere af Pernille Bendixen
3F-formand: Du er fuld af løgn! Udgivet den 11. september 2011 af Bendixen
DF til 3F-formand: Du er fuld af løgn!
Således lyder det i Pia Kjærsgaards ugebrev
Man må undres: Er løgnen bevidst eller har 3f formanden ikke fattet indholdet af forliget imellem DF og regeringen?
I øjeblikket fortæller 3F til alle, der gider høre på det, at regeringen og Dansk Folkeparti har afskaffet efterlønnen, men det er og bliver løgn.
- Det her råber til himlen. 3F lyver for medlemmernes penge. Det er simpelthen løgn, og det ved 3F udmærket godt, siger Dansk Folkepartis formand Pia Kjærsgaard.
Dansk Folkeparti har sammen med regeringen indgået en aftale om efterlønsordningen, så den fremover skal have tre års varighed mod før fem år. Desuden er der i aftalen, der først bliver gennemført efter valget, indført en senior-førtidspensionsordning så alle nedslidte, også dem, der ikke er med i efterlønsordningen, nemmere kan få førtidspension.
- Mod bedre vidende lyver 3F altså danskerne lige op i hovedet, og det er helt uanstændigt. Det hele handler om, at 3F ønsker et rødt kabinet efter et valg, og så er metoderne åbenbart underordnede, siger Pia Kjærsgaard.
3F påstår blandt andet i husstandsomdelte breve og i radiospots, at regeringen og Dansk Folkeparti vil fjerne efterlønnen. I dagens udgave af Jyllands-Posten forklarer Palle Smed, kommunikationschef i 3F, sig med, at det er den virkelighed, som medlemmerne oplever.- Det er simpelthen en utroværdig forklaring. Det handler jo om den virkelige verden, og i den virkelige verden så bliver efterlønnen IKKE afskaffet. Og hvorfor beroliger 3F så ikke sine medlemmer og forklarer dem, at det ikke hænger sådan sammen? Man skulle da tro, at 3F vil sine medlemmer det bedste? Nej, sandheden er, at 3F for længst har besluttet sig for at agere politisk parti og ad den vej vil have rød blok til magten for enhver pris, siger Pia Kjærsgaard.
Så langt så godt, 3f lyver altså bevidst i husstandsomdelte breve. Men ikke nok med det:
…3F i Hillerød – i direkte strid med reglerne – har misbrugt oplysninger fra a-kassen til at indkalde til et fagligt møde…
Natasja Crone, TV2: Medlemmerne af 3F’s A-kasse i Hillerød-området fik fornyligt en meget klar ordre fra fagforeningen. Dagpengemodtagere skulle komme til møde og høre hvor galt det går, hvis de blå genvinder regeringsmagten, ellers ville de miste retten til deres dagpenge. Men det er både groft og langt ud over reglerne mener beskæftigelsesministeren, og den arbejdsløse buschauffør Petter Bang Madsen er enig – han vil ikke finde sig i, at blive truet til det han opfatter som et politisk propagandamøde. …
Petter Bang Madsen, dagpengemodtager: Jeg har ikke noget imod at komme til et møde, hvis det kan gøre noget, så jeg kan komme videre i systemet. Men jeg vil ikke ind, og sidde og blive rakket ned politisk, og det føler jeg 3F gør her.
http://www.uriasposten.net/archives/28462
Et enkeltstående tilfælde, måske?
Men hvis ikke Petter Bang Madsen havde klaget over dette, var det aldrig kommet frem. Derfor er det værd at overveje om det sammer er sket i andre…eller alle… afdelinger af 3F
Der er kun en ting at sige til den slags metoder og det er at de er kommunistiske!!
I København har fagforeningen 3F været medarrangør af lignende demonstrationer, men det var ikke tilfældet i Odense ved demonstrationen forleden. Og det er heller ikke tilfældet i dag.
Det var dengang at 3F var med til at arrangere demonstrationer imod Israel
Hvorfor skal medlemmer af 3F være med til at finansiere demonstrationer imod Israel?Man kan mene hvad man vil om Israel/Palæstina konflikten, men hvad i himlens navn laver en fagforening lige der???
En faglig organisation, som burde tale medlemmernes sag i faglige konflikter.I stedet for er den nu en medaktør i en konflikt i mellemøsten, som for så vit ikke har det fjerneste med de danske medlemmer at gøre
Min konklusion: 3F er et ikke demokratisk kommunistisk parti, som misbruger folks penge til egne formål, og som bruger ufine og grimme metoder for at få magten, istedet for at varetage det, som medlemmerne betaler for, nemlig deres faglige interesser
3F er et ikke demokratisk kommunistisk parti, som misbruger folks penge til egne formål, og som bruger ufine og grimme metoder for at få magten, istedet for at varetage det, som medlemmerne betaler for, nemlig deres faglige interesser
+10 ENIG!
Helt i tråd med det jeg oplever på Fyn, hvor 3F råder medlemmer til at gå arbejdsløse snarere end at tage arbejde for uorganiserede virksomheder - trods lønnen er højere end deres egen mindsteløn! Strejke/boycot på statens regning og med medlemmerne som gidsler!
Jeg er bare SÅ træt af at høre dig jamre Allan! Du prøver at drive en forretning der ikke har en chance på disse breddegrader - flyt dog dig selv og dine drivhuse til spanien og prøv at konkurrere med dem dernede. Der er lønningerne kun en tiende-del af hvad de er på Fyn og energien hænger det meste af året lige over drivhuset!
Jeg håber da i det mindste, at du ikke får støtte af vores surt betalte skattepenge! Hils dernede :-)
Julius - det er fremtiden for ALLE vores konkurrenceudsatte jobs, med øgede skatter og afgifter: de har ikke en chance på disse breddegrader. Desværre gør mange virksomhedsejere præcis, hvad du foreslår: De flytter.
Og nu kommer pointen: Hvad skal vi så leve af, Julius? Offentlige "investeringer"?
http://jp.dk/indland/indland_politik/article2543750.ece
Endnu et tiltag fra 3F
Flere artikler fra Politik
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 8 timer og 2 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 7 timer og 39 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 16 timer og 20 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 9 timer og 58 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 9 timer og 32 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 6 timer og 47 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 21 timer og 13 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 15 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
Kommunen underkender sin egen byggetilladelse
Udgivet for 22 timer og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 08:56 til Boblere af Rikki Tholstrup Jørgensen
Kilde: rikki.nu
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft - en hjernefejl
Udgivet for 19 timer og 56 minutter siden i Politik
LO: Vi vil gerne arbejde mere - når helvede fryser til
Udgivet for 19 timer og 56 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:59 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
Pas på, en jagthund!
Udgivet for 8 timer og 21 minutter siden i Politik
Hvor er appelsinen fra?
Udgivet for 17 timer og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 12:13 til Boblere af Ulrich
Kilde: jp.dk
Tænk at livet koster livet!
Udgivet for 1 dag, 8 timer og 34 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 22:39 til Boblere af Thyra Frank
Enhedslisten kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 19 timer og 56 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:55 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: dr.dk
Uriasposten - Morten Uhrskov rundbarberer radikal MF’er i Deadline: “Det var skægt, det speciale har jeg nået at læse”
Udgivet for 1 dag, 13 timer og 47 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 17:29 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: uriasposten.net
Egyptiske presidentvalg 2012
Udgivet for 17 timer og 30 minutter siden i Politik
Europarådet: afskaf frihedsrettigheder og indfør multikulturalisme
Udgivet for 1 dag, 9 timer og 26 minutter siden i Politik
Snaphanen - Læs kapitel II i Uhrskovs nye bog kvit&frit
Udgivet for 6 timer og 13 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 13:47 til Boblere af Hans Und
Kilde: snaphanen.dk
LA vil ikke tvinge os til at arbejde mere- Men sænke skatten!
Udgivet for 1 dag, 9 timer og 18 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 22:14 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
|
Om Pernille Bendixen Dagplejer Byrådsmedlem- Børn og unge udvalget- Politisk ordfører for DF-Odense Folketingskandidat i Middelfart kreds. Fritid: Springer faldskærm,... Se Pernille Bendixens profil eller Følg Pernille Bendixen |
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 43 klik
Million-lussing til Audi-ejer 24/05 21:53 - 40 klik
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning 24/05 23:14 - 37 klik
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO 24/05 23:30 - 30 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 26 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 730 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 499 klik
Tænk at livet koster livet! 23/05 22:39 - 461 klik
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere 24/05 10:18 - 364 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

