Kontakt 180Grader.dk
47

Skrevet af Rasmus J 631 dage siden - Direkte link
Og glem ikke, at Helle Thorning-Schmidt drømmer om at få magten i landet, så hun kan begynde at tvangslukke danske virksomheder - som hun sagde til Information i 2008:

"Om fire år skal danske børsnoterede virksomheder have 40 procent kvinder i deres bestyrelser - ellers bliver selskabet tvangsopløst. Sådan lyder den kontante melding fra Socialdemokraternes formand, Helle Thorning-Schmidt, som efter års modvilje nu er klar til at indføre kvotelovgivning.Det går for langsomt med ligestillingen i bestyrelseslokalerne. Vi har set i Norge, at det lille skub, som blev givet via lovgivning virkede. Derfor skal vi i gang i Danmark,” siger hun."

Stupid is as stupid does...

Skrevet af Froggy 631 dage siden - Direkte link
Især sætningen "det lille skub, som blev givet via lovgivningen" er helt afmarcheret. Et lille skub = pistolen for panden!

Skrevet af merlyn55 631 dage siden - Direkte link
I Sverige har det gennem mange år været sådan, at man på restaurationer o.l. ikke måtte måtte sælge øl uden at servere noget spiseligt til hveranden genstand. Denne spiselige tingest blev hen ad vejen udviklet til en lille sandwich, som svenskerne døbte "tvangsbollen".

I Danmark bliver det fremover sådan, at man ikke kan drive virksomhed i selskabsform uden at 40 % af bestyrelsen er kvinder. De vil måske fremover blive kendt som "Tvangsf....."
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

19
19
54
12
7
8
55
13
24
14
18
10
94
3
7
140
4
48
25
3
Om Jesper Ørsted
Nationalliberal
Kernekrafttilhænger
Modstander af indvandring af uudannede personer fra den tredie verden
Modstander af fri narko
Mac...

Se Jesper Ørsteds profil
eller
Følg Jesper Ørsted






Nyeste video