Aktindsigt: Hvad kostede ”Operation Snyltetryne” egentlig?
Udgivet for 359 dage siden i Politik
Tilføjet 31/05 21:10 til Boblere af Lars Kragh Andersen
For et par uger siden stiftede jeg bekendtskab med SKATs onlinespil ”Operation Snyltetryne” og blev i den forbindelse lettere bestyrtet over, at en offentlig myndighed som SKAT i den grad indlod sig på at opdrage os borgere til trækdyr for velfærds- og maksimalstaten. Den opgave plejer dog at blive varetaget af politikere (også fra de mest usandsynlige partier i den liberale lejr).
Spillet foregår i en by, hvor der er to slags indbyggere: Snyltetryner og skattebasser. Snyltetrynerne vil i følge beskrivelsen gøre alt for at tage andres surt tjente penge og de tænker kun på at score kassen. Uanset omkostningerne! Omvendt kæmper skattebasserne, igen i følge SKATs beskrivelse, med alle midler(se f.eks. disse metoder) for at bevare det samfund, de har bygget op gennem generationer.
En rollefordeling mellem godt og ondt, der faktisk er ganske svær at gennemskue, hvis man da ikke lige vidste, hvem afsenderen af buskabet var. For selvfølgelig er snyltetrynerne ikke SKAT selv, men i stedet de af os, der gerne vil beholde hovedparten af vores indkomst i egne lommer.
Og hvad har det så kostet, at stigmatisere mennesker, der har en ulyst til at betale op mod 70% i samlet skatte- og afgiftstryk? Det spørgsmål fik jeg i dag svar på gennem en aktindsigt tilsendt af Skatteministeriet.
Udviklingen af spillet i 2005/2006 og igen i 2010, beløb sig til kr 1.088.740,00 eksklusiv moms. Hertil kommer udgifter til udvikling af indbygget pokerspil, hosting, drift, support, vedligeholdelse og statistik på kr. 112.250,00 kr.
Altså en total udgift på 1.200.990,00 kr til et spil, der på SKATs vegne politiserer kraftigt til fordel for maksimalstaten og forsøger at opdrage borgerne til at bevare den enorme velfærdsmodel, der er ”bygget op gennem generationer”.
1,2 millioner kroner er ganske vist kun en lille del af de samlede offentlige udgifter, men man skal lede længe efter en udgift, der på samme måde latterliggør de lønmodtagere i Danmark, der ønsker andet end massiv offentlig omfordeling og skatteplyndring.
Snyltetryner = Alle de offentligt ansatte der er sat til at lave overflødigt arbejde, som fx de SKAT medarbejdere der har brugt tid på at få lavet det i artiklen omtalte spil.
Tak for info. Det hjalp så heller ikke på mit humør. :-)
- Who is John Galt?
Glimrende, Lars. Godt gået!
Er det tilfældigvis udviklet af venstrefløjens reklamebureau, Mensch?
Det kan da aldrig være skattevæsnets opgave at argumentere for dets berettigelse! Det må da være en politisk opgave. Når det er sagt hvorfor har de på deres hjemmeside ( hvor spillet findes ) en "unge" sektion? Hvad fanden er det for nogle unge der interesserer sig for skat?? Det er da ikke nogen mennesker jeg har lyst til at møde! Hvordan kan man forsvare at bruge så mange penge på en tåbeligt spil? Jeg har beskæftiget mig med computere hele mit liv, og været på internettet siden i slutningen af havlfemserne, og jeg fatter stadig ikke hvad der er jeg skal i det spil! Forfærdeligt spild af penge.
Bravo! Et fremragende stykke arbejde, Lars
Kunne man forestille sig at spillet rent faktisk var en god forretning for skatteyderne?
Som jeg læser det, har de fået en regning på omkring 1,2 millioner, men der nævnes ikke noget om omkostninger til intern idéudvikling, monitoring (der er jo et omfattende statistik modul), vedligeholdelse osv. Herved kunne man vel godt forestille sig, at en eller flere medarbejdere løbende skriver notater om spillets virkning, selv sidder og spiller det, samt holdte en del møder inden de besluttede at de lave det.
Der er derved gået en del medarbejder tid, som alternativt kunne være blevet brugt til andre projekter i skat. Projekter som ikke bare havde en nedladende tone og en fordummende agenda, men projekter som kunne udtænke nye måder at flå skatteborgerne på?
Det svarer vel lidt til at glæde sig over at få en fartbøde på motorvejen, og storgrine fordi betjenten nu var optaget af andet end at jagte uskyldige unge mennesker med tørrede planterester i lommerne.
Hvis medarbejderne hos SKAT ikke har noget mere begavet at bedrive tiden med, end at udvikle og evaluere spil til unge ikke-skatteydere, så mener jeg de skal afskediges, og henvises til den kommercielle spil-industri.
Omvendt så jeg gerne at en kyndig medarbejder hos SKAT kiggede mine opgørelser for 2007, 2008 og 2009 er en ekstra gang. Jeg er HELT SIKKER på jeg har betalt alt for meget i skat!!
Og nu kan jeg se hvad mine skattekroner er gået til. Min umiddelbare vurdering er, at jeg kunne have brugt dem bedre selv, og til umiddelbar gavn og glæde for flere mennesker end spillet.
Det er udmærket at SKAT går tidens nye veje for at få skattesnyltere i tale. 1 mio er ret dyrt, men så er det nok udviklet på danske lønninger. Vil Lars sende danske arbejdspladser til Indien og Kina, hvor der ikke inddrives skat og moms af lønninger og forbrug? Ligesom med overlydsjetjagere sker der jo et modkøb.
Skat burde bruge tiden på at undersøge Helle Thornings skattesag igen!
___________________________________________________
Flere artikler fra Politik
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 9 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 9 timer og 19 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 18 timer siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 11 timer og 38 minutter siden i Politik
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 8 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 11 timer og 11 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 22 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 17 timer og 37 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
Kommunen underkender sin egen byggetilladelse
Udgivet for 1 dag og 16 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 08:56 til Boblere af Rikki Tholstrup Jørgensen
Kilde: rikki.nu
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft - en hjernefejl
Udgivet for 21 timer og 36 minutter siden i Politik
LO: Vi vil gerne arbejde mere - når helvede fryser til
Udgivet for 21 timer og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:59 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
Hvor er appelsinen fra?
Udgivet for 19 timer og 15 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 12:13 til Boblere af Ulrich
Kilde: jp.dk
Tænk at livet koster livet!
Udgivet for 1 dag, 10 timer og 13 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 22:39 til Boblere af Thyra Frank
Pas på, en jagthund!
Udgivet for 10 timer og 1 minut siden i Politik
Enhedslisten kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 21 timer og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:55 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: dr.dk
Uriasposten - Morten Uhrskov rundbarberer radikal MF’er i Deadline: “Det var skægt, det speciale har jeg nået at læse”
Udgivet for 1 dag, 15 timer og 27 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 17:29 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: uriasposten.net
Egyptiske presidentvalg 2012
Udgivet for 19 timer og 9 minutter siden i Politik
Europarådet: afskaf frihedsrettigheder og indfør multikulturalisme
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 5 minutter siden i Politik
LA vil ikke tvinge os til at arbejde mere- Men sænke skatten!
Udgivet for 1 dag, 10 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 22:14 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Tragikomisk tilgang til ytringsfrihed
Udgivet for 22 timer og 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:21 til Boblere af Jørn Rasmussen
Kilde: jp.dk
|
Om Lars Kragh Andersen Født i 1980. Matematisk student i 1999. Uddannet sergent i hæren og udsendt til Kosovo i 2002. Skibsofficerstuderende i A.P. Møller-Mærsk fra... Se Lars Kragh Andersens profil eller Følg Lars Kragh Andersen |
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 93 klik
Million-lussing til Audi-ejer 24/05 21:53 - 85 klik
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning 24/05 23:14 - 74 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 59 klik
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO 24/05 23:30 - 57 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 778 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 538 klik
Tænk at livet koster livet! 23/05 22:39 - 422 klik
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere 24/05 10:18 - 381 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

