Amatørkommentatoren: Partiledernes første runde
Udgivet for 271 dage siden i Politik
Tilføjet 27/08 09:48 til Boblere af Rikki Tholstrup Jørgensen
På praktisk talt alle landsdækkende medier har man en politisk kommentator, der straks efter partiledernes første runde, skal udtale sig om, hvem der vandt og hvem der tabte slaget om vælgerne. På Politiken og TV2News gætter jeg på, at Peter Mogensen er vildt imponeret over Margrethe Vestager, mens Thomas Larsen på Berlingske sikkert vil gøre sit for at tale regeringen en smule op, selvom der i virkeligheden slet ikke var noget at komme efter i partiledernes første runde. Bevares Lars Løkke forsøgte sig med et par angreb mod oppositionens 12 minutter, og det lykkedes da også et kort øjeblik at få Helle Thorning til at blive skinger, men det var kun et enkelte velsiddende hook i en boksekamp, der slet ikke blev afgjort.
Ligesom Mogensen, Larsen, Kristiansen, Cordua, Myhlenberg og hvad de nu hedder, så er jeg selvfølgelig også farvet. Ens vurdering af en debat vil altid afhænge af, hvilke argumenter man finder bedst underbygget, og derfor bliver de udråbte vindere jo ofte baseret på den enkelte kommentators egen mavefornemmelse, og altså ikke nogen egentlig substans. Det gør det jo supernemt at være politisk kommentator, for selv de største brølere, du laver, kan bortforklares. Hvis der var en form for brøler-grænse, så var Peter Mogensen nok allerede sat fra bestalling.
En vinder i en debat vil jeg karakterisere som værende en partileder, der formår at overbevise tvivlere uden at skubbe sine egne kernevælgere væk fra sig. I det lys vil jeg vurdere, at gårsdagens partilederrunde havde tre vindere og to tabere, altså to partiledere, der ikke trækker tvivlere til sig og måske endda skubber egne vælgere væk.
Vinderne efter min vurdering:
Johanne Schmidt-Nielsen - Hun er retorisk stærk, og så er hun på trods af sin unge alder utrolig troværdig. Man fornemmer passionen, og at hun tror på den politik, hun er fortaler for. Der er ikke taburettænkeri, når hun først angriber statsministeren for ikke at tænke på praktikpladser til unge, for dernæst at angribe både Villy Søvndal og Margrethe Vestager. Det handler om integritet, og det formår Johanne at levere med lige dele politisk og retorisk dygtighed. Når du så iblander disse forhold med en karismatisk udstråling eller X-faktor, så har vi altså en god eksponent for Enhedslisten. Det er efter min vurdering Johannes fortjeneste, at Enhedslisten står til et historisk godt valg.
Et af debattens mest underholdende øjeblikke var, da Villy Søvndal og Lars Løkke var i gang med en diskussion omhandlende brugerbetaling i sundhedsvæsnet, hvor Johanne netop brød ind og konkluderede, at SF og V var utrolig enige, og der derfor var en helt ny alliance i dansk politik. Skarpt, humoristisk og et bevis på masser af overskud. Hvis hun fortsætter med samme dygtighed, så er 9-10 mandater til Enhedslisten bestemt ikke umuligt. Der må være mange SF'ere, der står og tripper i forhold til at skifte side, for mens Villy Søvndal kløjs i ordene og tilsyneladende har mistet sit lune og sin troværdighed, så stormer Johanne frem med en elegance, som vi sjældent har set i dansk politik.
Margrethe Vestager - Det er synd for Margrethe, at hun ikke har samme karismatiske udstråling som Johanne, for det er reelt det eneste, hun mangler, for at sætte trumf på over for praktisk talt alle de andre partiledere. Retorisk meget stærk, og selvom hun en enkelt gang eller to gik i offensiven og kritiserede regeringen, så er hendes force, at hun taler om sin egen politik med stor overbevisning. Modsat regeringen og S/SF har De Radikale rent faktisk forsøgt sig med en at føre politik på tværs af blokkene, og derfor bliver Margrethe mere troværdig end de andre partiledere, når hun siger, at Radikale netop vil være med til at løse landets økonomiske problemer.
Selvom der er en alliance mellem Radikale og S/SF, så er den ikke mere hellig end, at Margrethe flere gange påpeger, hvad der er Radikal politik på områder, hvor S/SF ikke er enige. Tvivlere, der mener, at regeringen har ført en ulige fordelingspolitik og gerne ser en rød regering, kan meget vel ende med at stemme Radikalt. De såkaldte blå socialdemokrater kan blive Vestagers største erobring, hvilket kan sende Radikale op på omkring 8-10 % af stemmerne. Det vil ikke bare være en stor sejr til Radikale, det vil også være en stor personlig sejr for Vestager, der havde nogle hårde år som partileder lige efter Jelved-æraen. Det sidste år har hun trådt i karakter, og hun kan ende som valgets helt store vinder.
Anders Samuelsen - Hvis Anders Samuelsen havde folkelig appel, så var det en ustoppelig maskine, han havde fået sat gang i. Desværre ligner Anders Samuelsen nogle gange et rådyr paralyseret af en bils forlygter, og det er måske det største problem for Anders Samuelsen, der helt tydeligt er frosset ud på et sidespor i partilederdebatten. Der er ingen, der går i clinch med ham, for både regeringen og oppositionen ved, at de ved at kritisere Anders Samuelsens politik lægger sig ud med nogle af de største økonomiske kanoner i Danmark. Hvis man begynder at stille spørgsmål ved Liberal Alliances politik, så sætter man spørgsmålstegn ved alle de økonomiske udregninger, der skal bruges i valgkampen. Derfor tier de andre partiledere Anders Samuelsen ihjel. Det betyder dog, at de argumenter, han bruger, kommer til at stå uimodsagt hen, hvilket skaber troværdighed overfor sagen. Når Anders Samuelsen tilmed spiller kortet om, at han ikke forstår, hvorfor de andre partier ikke bakker op om Liberal Alliances plan, når de kan se, at det er den mest hensigtsmæssige, så er det ikke bare smart. Det er genialt. Det er en slags skakmat, der enten tvinger partierne til at kritisere Liberal Alliances plan, hvilket er en kritik af DREAM-modellen og dermed også vismænd og kommissioner, eller de kan lade stilheden råde. Men selv stilhed som svar giver Liberal Alliance en lille sejr.
Liberal Alliances DREAM-gennemregning af deres 2020-plan er det mest gennemførte politiske stunt i lang tid. Det giver planen troværdighed, og de andre partier kan ikke modargumentere uden at kritisere deres egne planer og sætte spørgsmålstegn ved deres egne økonomiske fundamenter. Anders har en trumf, som de andre partiledere ikke har, og hvis han igennem valgkampen lærer at løsne lidt op for det stive og polerede udtryk, så kan han blive en stor vinder. Han får i hvert fald borgerlige tvivlere på sin side, mens han under ingen omstændigheder taber sine kernevælgere. Liberal Alliance ender på 5% af stemmerne.
Aftenens tabere
Villy Søvndal - Han taler mere og mere sort. Det som tidligere var charmerende er nu blevet irriterende. At han ikke kan forklare forskellen mellem S og SF er endnu et problem, og han kan tabe mange vælgere til Socialdemokraterne, der i Helle har en markant skikkelse, der i hvert fald i går, var en fin eksponent for Socialdemokraterne. Hvis Helle ikke havde lavet et par fejl, som f.eks. at angribe Lars Løkke for ikke at kunne regne, eller de gange hun blev en smule skinger, så havde jeg også hende som vinder. I stedet må Søvndal siges at have tabt pusten, og jeg tror, at Villy taber stemmer til Helle og Johanne igennem hele valgkampen. Det bedste, han kan gøre, er at trække nye folk ind på scenen, så danskerne ikke skal se på ham hele tiden. Han er lige nu en elefant, der tramper rundt i glasbutikken, for han udviser generelt så lidt viden om de politiske områder, at det må gå galt på et tidspunkt. 20 dage skal han overleve uden at blive fanget med bukserne nede, og det tror jeg simpelthen ikke, at han evner.
Pia Kjærsgaard - Man skal passe på med Dansk Folkeparti, for der gør sig nogle helt andre regler gældende end for andre partier. Det er en helt andet vælgerskare, der ofte fanges på følelser og ikke på argumenter. Selvom Pia flere gange spillede på følelserne, så spillede hun også rigtig mange gange på Dansk Folkepartis troværdighed, men det er sgu svært, når hun bevæger sig rundt i en økonomisk politik, som hun tilsyneladende har svært ved at gennemskue. I hvert fald fik hun ved en enkelt lejlighed udstillet sig selv som uvidende, da et samlet panel af partiledere spontant startede med at grine over Pia økonomiske argumenter. Måske sidder der nogen og vil give Pia deres sympatistemme, fordi de andre griner af hende. Jeg synes dog, at Pia var på udebane, idet hun ikke kunne gribe den økonomiske diskussion med føle-argumenter, og det er måske Dansk Folkepartis største problem, at denne valgkamp kommer til at dreje sig om et område, hvor de deler opfattelse med regeringen, men regeringens partiledere bedre kan formidle deres holdninger.
De andre
Per Ørum kommer ikke ind. Det var forudsigeligt, og strategien med at tale til marginaliserede grupper, den fungerer ikke ordentligt. Johanne gør simpelthen et bedre job. Lars Løkke tør ikke være liberal, mens Lars Barfoeds udgave af konservatismen er velmenende, men helt uden bid. Helle Thorning virker oplagt, men skal styre sin skingerhed for at vinde flere vælgere. Denne partilederrunde cementerer rød blok som værende det bedste bud på en regering. Den nuværende regering skal stå skarpere og bakke op om Liberal Alliances forsøg på at sætte økonomien i rammer. På den måde kan de måske udstille rød blok som økonomisk uansvarlige, men angrebene kommer for spredte og ofte bliver regeringen tvunget tilbage i en defensiv, hvor de skal forsvare finanslovens underskud. En brøler af dimensioner at gå til valg på en finanslov med underskud, og så have det som tema at diskutere økonomi!
+100. Hvor er det en fair gennemgang af gårdsdagens duel.
En brøler af dimensioner at gå til valg på en finanslov med underskud, og så have det som tema at diskutere økonomi!
Et noget umuligt præmis at stille op.
Underskuddet kunne ikke være undgået og økonomi er det vigtigste tema, både når man ser på hvad vælgerne mener og vel objektivt også uanset hvilken vinkel man lægger.
Hvis man vidste at underskuddet kom, hvorfor så ikke tage valget før finanslovsforhandlingerne. Når temaet er økonomi, så melder man ikke et underskud ud for herefter at gå til valg på, at man er åh så forsvarlig.
Selvom underskuddet er uundgåeligt, så giver man skyts til modstanderne, der kan bruges og misbruges.
Hvis man vidste at underskuddet kom, hvorfor så ikke tage valget før finanslovsforhandlingerne
Underskuddet er kun marginalt større end i budgetredegørelsen for maj, så der er slet ikke noget nyt i det. Valget skulle under alle omstændigheder udskrives og der er heller ikke nogen hemmelige kasser, hvor man kan trylle sexede valgforslag frem fra. Kassen er tom.
Den store forskel ift. for få måneder siden er at lande som Sverige og Tyskland nu nedjusterer massivt, og der igen er stress på pengemarkederne.
Boligpakken er udtryk for den desperation der herskede. Den vil givet ikke få nogen positiv effekt, den koster mange penge og den er haglet ned af økonomer og selv DF og DRV er enige i at den ikke bør gennemføres.
Liberal Alliances DREAM-gennemregning af deres 2020-plan er det mest gennemførte politiske stunt i lang tid.
Skulle Libero Alliance på et tidspunkt se ud til at få øget tilslutning, må nogen jo ofre tid på at forklare befolkningen, hvad DREAM er og ikke er. Til den opgave er V rigtigt nok handicappede, fordi Hjorts "to streger" også er en DRØM. Vismændene - hvis de vil blande sig - kunne gøre det, men ellers bliver det vel RV.
Så længe Libero ligger og roder på 2007-niveau, er det dog spild af tid.
Jeg synes Anders Samuelsen skulle lægge lidt mindre vægt på den DREAM model og tale lidt mere værdier, så det fremgår at hans politik både virker (iflg modellen) OG baserer sig på værdier om større frihed. Det bliver lidt for teknisk og kedeligt for mange tror jeg. Men hvem ved...
Enig, befolkningen er hamrende ligeglade med teoretiske økonomiske modeller. Der er jo ikke en økonomisk politik som per definition kan udlægges som den "rigtige". Der er jo i høj grad tale om et politisk valg og der er et tradeoff mellem lighed og efficiens.
Husk nu på, at LA ikke er et parti for "de mange". Der skal vel realistisk set kun appelleres til de 5-10 % af befolkningen som går op i den slags, og som så kan forklare til deres omgangskreds, hvorfor det er så stort at DREAM legitimiserer planen.
Så det er vel egentlig måske rigtigt, at befolkningen er ligeglade med økonomiske modeller - (det kan de jo derudover læres at vende sig af med) men det er ikke det store problem for LA som jeg ser det.
det er så stort at DREAM legitimiserer planen.
Det tror du ikke selv på vel ?
1) DREAM beregner BNP mv ud fra en forudsætning om, at al udbudt arbejdskraft får beskæftigelse.
2) LA spørger DREAM, hvad sker der, hvis arbejdskraftudbuddet forøges meget mere end i andre beregninger.
3) DREAM svarer, så øges BNP meget mere end i andre beregninger.
4) Applaus
Fino vurdering, men en vigtig ting: Du giver alle andre partier end DFs vælgere for meget kredit; politik er i allerhøjeste grad et valg om følelser - særligt for den y-kromosom-udfordrede del af befolkningen.
Edit: Politik burde selvfølgelig være et rationelt anliggende, det er jeg enig i.
Populister hele bundtet. Jeg blev vækket af et voldsomt tordenvejr her til morgen, og hvad ser jeg så i nyhederne et par timer efter? De radikale vil indgå et lyn-forlig!
uden at bakke op om DF, synes jeg Pia klarede sig bedst. Hun var velformuleret og lød som en fornuftig stemme i debatten der holdte sammen på blå blok, mens mange andre parti-ledere kom til at lyde skingre. Desuden var hun god til at skabe splid i rød blok.
Selvom jeg er 100% enig med Anders Samuelsen kom han desværre bare til at lyde irriterende, og fik aldrig forklaret ordentligt hvordan han ville finansiere 40%. Det var ligesom han bare ville frem med sin plan - mig mig mig - uden at forholde sig til hvad andre politikere sagde. Derudover brugte han for mange tekniske forklaringer som jeg tror tvivlere har svært ved at forholde sig til. Men LA fårstadig mit kryds..
Pia er bare utrolig aggresiv, særlig den bemærkning om den potentielle kommende finansminister, ekskommunisten der kyssede Erik Honnecker. Sandt, men måske lige en kende for grovkornet. Pia kom også for skade at hævde at der var underskud på de offentlige finanser, da VKO overtog i 2001, hvilket er faktuelt forkert. Hun skulle snarere havde sagt at gælden ikke var blevet reduceret nævneværdigt under SR, hvilket er sandt.
Ganske morsomt at Anders Samuelsen lavede en Thorning og hævdede at der var massivt underskud på betalingsbalancen, hvilket han dog efterfølgende måtte korrigerer. De eneste der fremstod som om at de har reelt greb om økonomiske sammenhænge var Løkke, Barfod og Vestager. Desværre har DRV til gengæld en komplet idiotisk udlændinge- og undervisningspolitik.
Jeg var faktisk overrasket over hvor godt Barfod klarede sig, netop fordi han gjorde det klart at der er nogle værdier bag hans økonomiske politik. Og hans "trick" med konsekvent at kalde SF for Socialistisk Folkeparti er ikke helt dårligt. Og Vestager bliver bedre og bedre i de her debatter. Desværre, da hun trækker stemmer over på Thorning.
Ja, Barfod var god - Særligt da han modigt foreslog at omlægge brugerbetalingen i sundhedssystemet, hvilket ganske forudsigeligt blev sablet ned af alle de større partier. I øvrigt er det ganske glimrende at han kommunikerer konservatismens indhold. Det var samme fremgangsmåde man benyttede sig af i første halvdel af 80erne. Man skrev og talte i en uendelighed, med stor succes. Der er overraskende mange konservative, de ved det bare ikke.
Så vær dog konservative! - Ikke et eller andet cafélatte kulturradikalt globalisme fis.
Heh, og så indgår de konservative i en alliance med DRV.
Har svært ved at se hvad der skal komme ud af det. Skal K være parlamentarisk grundlag for en S-SF regering? Skal K samarbejde med DRV på flygtninge-, skatte- og undervisningspolitiken. I sandhed nye toner...
Næh, R skal være parlamentarisk grundlag for en blå regering.
For K er det delvis et spørgsmål om at gøre noget drastisk og satse. Det giver goodwill hele vejen rundt i blå lejr hvis det lykkes. Hvis det ikke lykkes er det hele måske alligevel ligegyldigt.
For R er det bare endnu et step i at tage afstand fra SSF i tilfælde af at valget ikke går den røde vej. Ved at nærme sig K har de mulighed for at deltage og få noget gennemført.
delvis
delvis fordi det også er en mulighed at Løkke og Vestager er ved at snakke sammen. Men de kan ikke nå at få deres ender til at nå sammen inden valget, derfor får Barfod tjansen som mellemhandler.
God analyse, helt enig i de væsentlige konklusioner. Det er morsom at tænke på denne episode fra valget i 2007 :
Det er ikke hver dag, at en kun 23-årig blander sig i toppen af dansk politik.
Måske var det derfor, at den konservative leder Bendt Bendtsen mandag aften forvekslede Enhedslistens Johanne Schmidt Nielsen, med en der var ansat til at hente kaffe. Det skete forud for den afsluttende partileder-debat på TV 2.
- Der gik de rundt og så lidt anstrengte ud, og så kom Bendt Bendtsen hen til mig og sagde: Undskyld, kan du ikke lige skaffe mig noget kaffe? , siger Johanne Schmidt-Nielsen til tv2.dk
- Bendt Bendtsen opdagede først, hvem jeg var, da vi stod i studiet, og da så han lidt flov ud, supplerer Johanne Schmidt-Nielsen. (Kilde Avisen.dk)
Bendt Bendtsen opdagede slet ikke, at han aldrig ville nå hende til hofteholdren. Synd, at hun ikke er liberalist.
Er du forelsket i Johanne Schmidt-Nielsen ?
Heh, han er nok faldet i den klassiske mandlige kommentator fælde. Ligesom Hans Engel der udråbte Helle Thorning som vinder af samtlige dueller i 2007, hvorefter blå blok vandt valget med over 100 mandater.
Men ja, hende Johanne Schmidt-Nielsen er et godt skår - Desværre lider hun af ideologisk vildfarelse. Men hva' fanden - Enhedslisten er meget sjov, når man er ung idealist på barrikaderne eller gammel moskvatro. Men når alderen og fornuften begynder at trykke, så rykker man sig - Bare se Pernille Rosenkrantz-theil.
For satan da. Jeg så lige et billede af hende på EB. Der er vist en der har brug for at samfundet blander sig i hvad hun spiser.
Johanne Schmidt-Nielsen er et godt skår
Ligner en ordinær nørdet elevrådsformand fra et vilkårligt gymnasium.
http://da.wikipedia.org/wiki/Fil:Johanne_Schmidt-Nielsen.jpg
Jeg har svært ved at se det attraktive, men det værste ved hende er, at hun udstråler en grænseløs naivitet.
Det er efter min vurdering Johannes fortjeneste, at Enhedslisten står til et historisk godt valg.
Naturligvis! Hvis Enhedslisten får mere end deres sædvanlige fire-fem mandater, har det selvfølgelig intet at gøre med, at Villy (som vi alle er på fornavn med, ligesom Johanne) rent retorisk har rykket SF markant til højre (jeg personligt tror ikke på, at det er meget andet end tom snak). Det er naturligvis utænkeligt, at det mere hardcore-socialistisk/kommunistiske segment blandt SF's potentielle vælgere skulle have bevæget sig i retning af Enhedslisten alene af dén grund, og det må derfor tilskrives den store oratoriske begavelse hos Johanne. (Jeg har da også selv altid været meget imponeret!)
Man skal passe på med Dansk Folkeparti, for der gør sig nogle helt andre regler gældende end for andre partier. Det er en helt andet vælgerskare, der ofte fanges på følelser og ikke på argumenter.
Ja, det er klart. DF-vælgere bor allesammen ved kakkelborde og vil hellere se Morten Korch-film end lytte til politiske argumenter - det ved enhver!
Gud fri os fra politiske "analytikere" i medierne (og dem, der aspirerer til at blive det) og tal politik i stedet for!
Enig - hallo, næsten alle partier bliver valgt på følelser! Hvis det ikke var sådan, blev LA danmark største parti!
Det rager mig personligt en pap... hvordan de klarer sig i debatten.
Debatten afgøres på hvem der er den bedste sælger/løgner eller ser godt ud. Det er så inderligt ligegyldigt når arbejdet skal udføres på regeringskontorerne. Det var meget bedre de brugte deres timer på at beregne helt nøjagtigt hvad deres målsætninger betyder for befolkningen.
Hvis det var en bil de skulle sælge ville det lyde sådan:
"Det er en bil,
Den kan køre fremad og baglæns,
Lakken er en metallak.
Køb den nu...."
Flere artikler fra Politik
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 9 timer og 56 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 9 timer og 33 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 18 timer og 15 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 11 timer og 53 minutter siden i Politik
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 8 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 11 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 23 timer og 7 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 17 timer og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
Kommunen underkender sin egen byggetilladelse
Udgivet for 1 dag og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 08:56 til Boblere af Rikki Tholstrup Jørgensen
Kilde: rikki.nu
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft - en hjernefejl
Udgivet for 21 timer og 51 minutter siden i Politik
LO: Vi vil gerne arbejde mere - når helvede fryser til
Udgivet for 21 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:59 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
Hvor er appelsinen fra?
Udgivet for 19 timer og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 12:13 til Boblere af Ulrich
Kilde: jp.dk
Tænk at livet koster livet!
Udgivet for 1 dag, 10 timer og 28 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 22:39 til Boblere af Thyra Frank
Pas på, en jagthund!
Udgivet for 10 timer og 15 minutter siden i Politik
Enhedslisten kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 21 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:55 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: dr.dk
Uriasposten - Morten Uhrskov rundbarberer radikal MF’er i Deadline: “Det var skægt, det speciale har jeg nået at læse”
Udgivet for 1 dag, 15 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 17:29 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: uriasposten.net
Egyptiske presidentvalg 2012
Udgivet for 19 timer og 24 minutter siden i Politik
Europarådet: afskaf frihedsrettigheder og indfør multikulturalisme
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 20 minutter siden i Politik
LA vil ikke tvinge os til at arbejde mere- Men sænke skatten!
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 13 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 22:14 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Tragikomisk tilgang til ytringsfrihed
Udgivet for 23 timer og 12 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:21 til Boblere af Jørn Rasmussen
Kilde: jp.dk
|
Om Rikki Tholstrup Jørgensen Humanistisk kapitalist. Du kan følge min blog på www.rikki.nu Se Rikki Tholstrup Jørgensens profil eller Følg Rikki Tholstrup Jørgensen |
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 93 klik
Million-lussing til Audi-ejer 24/05 21:53 - 85 klik
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning 24/05 23:14 - 74 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 59 klik
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO 24/05 23:30 - 57 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 778 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 538 klik
Tænk at livet koster livet! 23/05 22:39 - 422 klik
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere 24/05 10:18 - 381 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

