Kontakt 180Grader.dk
32

Skrevet af S-H 446 dage siden - Direkte link

Personligt, syntes jeg Anders Samuelsen klarede det interview ganske fint!


Skrevet af pensionisten 446 dage siden - Direkte link

+++


Skrevet af Kristian Oestergaard 446 dage siden - Direkte link

Helt klart!

Han bevæger sig ud på farlig grund ved at angribe medierne, men kan klarede den fantastiske godt.

Hvor er det befriende at han siger fra overfor journalisternes farvede vinkler.


Skrevet af Henrik Lundquist 446 dage siden - Direkte link

Jeps! Anders er dagens helt - pak jer væk små medie narrøve! Nu kommer de liberale vinde endelig til Danmark, med vækst, velstand og hele møllen.


Skrevet af Juul 446 dage siden - Direkte link

 

Personligt, syntes jeg Anders Samuelsen klarede det interview ganske fint!

 

Hvad fik dig til at ændre holdning, Sandra Hansen?


Skrevet af S-H 445 dage siden - Direkte link

Juul, hvad er til grund for din påstand om at jeg har skiftet mening?
Jeg har set interviewet med Anders Samuelsen, og finder at han klarede det ganske fint.


Skrevet af Per Andreasen 445 dage siden - Direkte link

Han driller bare. Syntes er datid. Du mener, at du synes.


Skrevet af S-H 445 dage siden - Direkte link

Ups!
Det gik lige lovlig hurtigt der;o)


Skrevet af Jatha 446 dage siden - Direkte link

Thumbs up til Anders Samuelsen her. Langkilde - det er ikke agurketid endnu


Skrevet af Jørgen Martensen Larsen 446 dage siden - Direkte link

Fuldstænding latterlig og underlødig Qvortrupsk vinkling af et landsmøde. Ville "Nyhederne" spørge HTS om S var Børstingstyret? 


Skrevet af info 446 dage siden - Direkte link

Men ville det ikke være et relevant spørgsmål?


Skrevet af Jørgen Martensen Larsen 446 dage siden - Direkte link

Spørger man om det bliver vådt når det regner?


Skrevet af Afskaf skatten 446 dage siden - Direkte link

Thyra Frank holdt den bedste tale jeg har hørt længe. Det var politik i gulvhøjde, som alle forstod. TV2' vinkel er underlødig, især Henrik Quortrups kommentar. Landsmødet var en bragende succes, og jeg hørte ingen mislyde i skrogene.


Skrevet af Allan 446 dage siden - Direkte link

godt gået Anders, bare tal direkte ud af posen og gi den gas.. folk er trætte af journalistpis


Skrevet af Henrik Wils 446 dage siden - Direkte link

FEDT!!!!! Endelig en der tør give journalisterne tørt på!


Skrevet af Henrik Lundquist 446 dage siden - Direkte link

De trænger til det!


Skrevet af Jens Kristensen 446 dage siden - Direkte link

Typisk venstrehåndsjournalistik. Det er for vanskeligt at forsøge at forklare, hvad LA står for, så lad os i stedet for finde en ligegyldig form/process-vinkel.

 

Det er ikke uden grund at journalisters troværdighed er helt i bund.

 

+100 til AS for at konfrontere idiotiet.


Skrevet af Rinso 446 dage siden - Direkte link

Smid de rådne journalistepikke ud fra Christiansborg, gerne fra taget. Hang'em high på Gammel Torv.

 

http://www.lyricsmode.com/lyrics/n/natacha_atlas/kifaya.html


Skrevet af Bokajsen 446 dage siden - Direkte link

Anders Samuelsen: Kicking ass and taking names!


Skrevet af Rinso 446 dage siden - Direkte link

All Jazz Æra på YouSee er også en stor løgnebutik, det rene bræk ala see nn = allah CNN. THE WORLD NEWS LEADER ha ha hør på de højrøvere stude værter blah blah ligesom Deadline æh bæh buh FN og OTAN pruttekarle. Røvhuller as a habit raping their own people as a rabbit. 


Skrevet af JensNielsen 446 dage siden - Direkte link

Synes Anders gjorde det ganske fint. Det er ok engang imellem af konfrontere journalisterne med den temmelig håbløse og sensationsprægede vinkel de tit lægger i indslag.


Skrevet af Aarup 446 dage siden - Direkte link

Det klarede AS fint, jeg syntes da ikke han virkede hidsig overhovedet.


Skrevet af Lars Jensen 446 dage siden - Direkte link

I min optik bevæger Anders Samuelsen sig på grænsen. Ikke indholdsmæssigt, for der er tale om underlødig journalistik. Men form-mæssigt bør han passe på. Et par kvikke retur-spørgsmål som "Er det nu jeg skal fortælle om vores invitation til regeringen?" eller "Topstyring, ja, men det er slet ikke så vigtigt som gode rammevilkår for erhvervslivet, og de efterspørger jo netop nogle som både kan og tør" havde været bedre...set med mine øjne.

 

Jeg har lige set Ole Sohn i 'Debatten' på DR2, og han er godt nok nem at bringe ud af fatning, hvis man bruger de rette ord, om de rette emner. Så begynder han at svede, gispe lidt, og afbryde både modstandere og ordstyrer for at fremføre sine indlærte replikker (som altid er formet som angreb). Jeg spår at han taber dåsen med småkager under valgkampen, hvis det danske journalistkorps kan mobilisere bare en enkelt journalist med lidt økonomisk indsigt, som tør stille de modige spørgsmål.

 

Anders Samuelsen skal - efter min mening - passe på han ikke bliver den nye Bertel Haarder. Sådan en politisk figur, som der går sport i at få til at tabe besindelsen, og fremstå presset.

 

For Anders Samuelsen har intet at være presset over. Han skal blot bevare den gode kampform, og overgå journalisterne i vid og visioner. Ganske som han plejer.


Skrevet af Rikki Tholstrup Jørgensen 446 dage siden - Direkte link

Præcis mine tanker. Tak for at sætte ord på dem :-)


Skrevet af Lars Jensen 445 dage siden - Direkte link

Selv tak. Jeg sender en faktura en af de nærmeste dage ;o)


Skrevet af Maroan 445 dage siden - Direkte link

Hov, står der ikke "frie tanker" øverst oppe?? Hvordan kan du tage penge for dem? ;-)


Skrevet af Lars Jensen 445 dage siden - Direkte link

Mine tanker er frie. Formuleringsopgaver for andre afregnes via faktura ;o)


Skrevet af Maroan 445 dage siden - Direkte link

Ganske enig. Nok er et angreb det bedst forsvar, men man skal også passe på at ikke vise sig som en der kan hidses op for nemt. Ellers kan det også nemt blive en sport at interview ham og vise ham i et dårligt lys.

Jeh kender ikke Thyra Franks baggrund, men jeg er sikker på at hun er dygtig nok. Joachim har så vidt jeg ved læst på universitetet. Så bare fordi man er enten plejechef eller kuldestøder med hang til dans på gulvet, betyder ikke at man ikke er egnet til at være folketingsmedlem...

Tynd historie fra TV2, hel afgjordt.


Skrevet af 9kolaj 446 dage siden - Direkte link

Jeg synes det var forfriskende. Mange journalister er snotdumme, og har åbenbart behov for at nogen siger det til dem.

 

-1 for en vildledende overskrift.


Skrevet af hammerlein 446 dage siden - Direkte link

Gad vide om AS kan afvise kendis-effekten? Den er også svær at svare på, men mon ikke svaret er nej. Mærkeligt at det skal være så svært.


Skrevet af Jakob J 445 dage siden - Direkte link

Ja, LA har kendisser, men de fleste af dem som igår var på landsmødet kan vel nok godt se, at de også hver især lever efter de liberale grundsætninger, selvom de måske ikke lige kan lire den liberale teori af.


Skrevet af Henrik Lundquist 446 dage siden - Direkte link

TV2 er faldet i søvn over egen navleskuende kedelighed.


Skrevet af sorenh 446 dage siden - Direkte link

Jeg synes Anders Samuelsen klarede den opgave fint. Han ville ikke lade sig styre af en fjollet journalistisk dagsorden om 'oprør'. Han pointerede at topstyring er et kendetegn ved LA. Det begrundede han, og så er den historie ikke længere.


Skrevet af KristianMoellerHansen 446 dage siden - Direkte link

Anders Samuelsen kan ikke andet end at hidse sig op. Hvis folk ikke går ind for hans neoliberalistiske idéer, bliver han først sur, så ophidset og begynder til sidste at råbe og spille gammelklog. En meget dårlig debatteknik, som han burde ændre, hvis han vil betragtes som bare en smule alvorlig.


Skrevet af Henrik Lundquist 446 dage siden - Direkte link

Det var sørme nogle kloge ord fra en neokommunist som dig. En sand perle af debatvisdom du kom med der.


Skrevet af Mads M 446 dage siden - Direkte link

Kristian, det er ufatteligt hvordan du kan tage fejl i hvert eneste af dine indlæg. Diskussionen med journalisten handlede jo netop ikke om LA's politik, men om personfnidder.


Skrevet af KristianMoellerHansen 446 dage siden - Direkte link

Ja, og det er Anders Samuelsen og Ole Birk verdensmestre i. Debat om det reelle indhold er derimod en magelvare hos dem begge.


Skrevet af Jakob J 445 dage siden - Direkte link

Puds brillerne!


Skrevet af Henrik Lundquist 445 dage siden - Direkte link

Haha - og det kommer fra dig? En betonsocialist af de "gamle"


Skrevet af KristianMoellerHansen 445 dage siden - Direkte link

Ole Birk går bevidst altid efter manden/kvinden, fordi hans debatevner er elendige. Anders Samuelsen venter altid lidt, men bruger derefter samme taktik.

 

Jeg er ikke betonsocialist, da jeg går ind for blandingsøkonomi, men velfærdens kerneydelser skal kun udføres af det offentlige.


Skrevet af Lars Jensen 445 dage siden - Direkte link

Det tror jeg heller ikke du er klog nok til at vurdere


Skrevet af Henrik Lundquist 445 dage siden - Direkte link

Nej det skal de bestemt ikke! -og det offentlige skal slankes helst også mere end hvad LA har foreløbigt mål på 40.000 personer mindre. 


Skrevet af Skovgaard 445 dage siden - Direkte link

"Ole Birk går bevidst altid efter manden/kvinden, fordi hans debatevner er elendige."

 

Kan du komme med nogle eksempler ?


"velfærdens kerneydelser skal kun udføres af det offentlige."

 

Hvorfor? Er det vigtige ikke om betalingen sker fra fælleskassen? Vi ved jo at det private leverer tingene bedre og billigere, som hovedregel. Det er jo også derfor at du mener at det kun er kerneydelser som skal leveres af det offentlige. Fordi at du VED at det private er overlegent til at levere alt fra blyanter til jetfly.


Skrevet af Lars Jensen 445 dage siden - Direkte link

Det tror jeg heller ikke du er klog nok til at vurdere


Skrevet af Lars Jensen 445 dage siden - Direkte link

Det tror jeg heller ikke du er klog nok til at vurdere


Skrevet af slettet bruger 394 446 dage siden - Direkte link

Anders har taget den nye sang til sig: "Kald en spade for en spade" :-).


Skrevet af Gunnar Langemark 445 dage siden - Direkte link
Anders Samuelsen hidsede sig ikke om. Han gjorde det vi trænger SÅ meget til. Han udfordrede den vanetænkende tomgang der hersker i dansk politisk journalistik. Journalisterne og kommentatorerne er tilsyneladende ude af stand til, at hæve sig op over deres egen lille grønspættebog om politisk journalistik - og for eksempel se, at Thyra Frank har et meget meget stærkt budskab om de værdier vi skal have i vores samfund. Det kræver LIDT mere af journalisterne, hvis de skal være med til at formidle hvad det er LA gerne vil, og det formår de ikke. For dem er det bedre at køre hjernedødt videre med "Saxo-Bank" og "Kendis-kandidater". Det er direkte skadeligt for demokratiet. I øvrigt uanset hvilket parti man udsætter for den tåbelige behandling.

Skrevet af Maroan 445 dage siden - Direkte link

Enig, omend han skal passe på at ikke kamme over. Jeg synes selv at TV2 lavede et tåbelig indslag. Og var det ikke på sin vis befriende for een gangs skyld  at høre en tale (Tænker på Thyra Frank) der sandsyndligvis ikke var skrevet at en spinddoktor?


Skrevet af Ole 123 445 dage siden - Direkte link

Jeg synes Anders Samuelsen leverede en formidabel opsang til en presse der kører automatpilot og overhovedet ikke varetager deres rolle som den fjerde statsmagt og sætter tingene i perspektiv - hvorfor magter medierne ikke at interviewe de kandidater de synes er for lette - er det fordi de alligevel ville blive klasket op af væggen - lad os nu få Joachim B olsen i TV2 News og se her Johannes Langkilde diskuttere kommisionsrapporter, liberale frihedsværdier eller ungdomsarbejde med ham - eller lad hr Langkilde invitere Thyra Frank ind og diskuterer virkeligheden på danske plejehjem - nej presse vil bare side med tåbelige kommentatorer (ingen nævnt ingen glemt) og svine politiske kandidater til uden at give dem ordet hvad er det for en journalistisk praksis man føler sig hensat til Rusland - man bør i den grad skamme sig på Tv2.


Skrevet af Ole 123 445 dage siden - Direkte link

Jeg synes Anders Samuelsen leverede en formidabel opsang til en presse der kører automatpilot og overhovedet ikke varetager deres rolle som den fjerde statsmagt og sætter tingene i perspektiv - hvorfor magter medierne ikke at interviewe de kandidater de synes er for lette - er det fordi de alligevel ville blive klasket op af væggen - lad os nu få Joachim B olsen i TV2 News og se her Johannes Langkilde diskuttere kommisionsrapporter, liberale frihedsværdier eller ungdomsarbejde med ham - eller lad hr Langkilde invitere Thyra Frank ind og diskuterer virkeligheden på danske plejehjem - nej presse vil bare side med tåbelige kommentatorer (ingen nævnt ingen glemt) og svine politiske kandidater til uden at give dem ordet hvad er det for en journalistisk praksis man føler sig hensat til Rusland - man bør i den grad skamme sig på Tv2.


Skrevet af MajC 443 dage siden - Direkte link

Det er efterhånden agurketid hele året i dansk journalistik. Anders Samuelsen klarede det flot.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

32
25
3
56
8
11
8
55
13
24
14
18
11
95
3
7
141
4
48
25
Nyeste video
Om Rikki Tholstrup Jørgensen
Humanistisk kapitalist.   Du kan følge min blog på www.rikki.nu

Se Rikki Tholstrup Jørgensens profil
eller
Følg Rikki Tholstrup Jørgensen






Nyeste video