Kontakt 180Grader.dk
13

Skrevet af Damgaard 715 dage siden - Direkte link
Enig!
Alminedelig kendt (muslimsk) taktik.
Stil urimelige krav og få, måske; en lille indrømmelse. Salamimetoden.
Politiken/Seidenfaden har her ikke givet en lille indrømmelse, men lagt sig fladt på maven.
Er TS så naiv at hen tror dette vil stoppe anklagerne, i så fald bliver han skuffet, og vi andre bekræftet.

Skrevet af Lasse Grosbøl 715 dage siden - Direkte link
"... på den måde fik han Sovjetunionens økonomi til at kollapse i våbenkapløbet."

De faldende oliepriser skadede heller ikke ;-)

Jeg er altid overrasket over hvor sejlivede alle disse Reagan myter er.


Skrevet af Slettet bruger 715 dage siden - Direkte link
Hvorfor kan I, der ikke er enige med mig, aldrig skrive hele sætninger, og forklare, hvad I mener. Hvorfor altid disse intimiderende antydninger.

Kære Lasse, jeg bliver så træt af aldrig at få et modargument, men bare "antydninger"! Har man dyselexi eller er det en metode, eller simpelthen mangel på argument, og så tør man ikke uddybe dem, fordi man ved, man bliver kædt af, når man gør det. Kan du ikke give mig en forklaing på dette, halkvædede vise kommunikation?

Skrevet af Lasse Grosbøl 714 dage siden - Direkte link
Sovjetunionen kollapsede fordi deres økonomi var forfærdelig, ikke pga. af RR.

Sovjet var afhængig af import af fødevarer, de blev nødt til at købe med hård udenlandsk valuta. Denne hårde udenlandske valuta fik de primært gennem oliesalg.

Da priserne på olie steg i starten af halvfjerdserne gjorde det at Sovjetunionen kunne klare sig i endnu et tiår uden økonomiske reformer.

Da priserne på olie faldt op igennem firserne, begyndte den sovjetiske økonomi at vakle - det stod klart at der var brug for reformer og Gorbachev blev valgt som partileder. Han ville ikke sætte militær ind mod reform bevægelserne i de østeuropæiske lande, hvilket de udnyttede til at rive sig løs fra Sovjet.

Sovjet KUNNE have ladet være med at bruge så mange penge på våben, men det kunne de jo under alle omstændigheder. Deres paranoia hjalp dem ikke i denne situation. Hovedproblemet var at deres økonomi ikke hang sammen.



Skrevet af Lasse Grosbøl 714 dage siden - Direkte link
P.S. Hvad intimiderende er der i min første kommentar?

P.P.S. Hvis man vil bruge ordet "dysleksi" som ad hominem argument skal man sørge for at stave det rigtigt...

Skrevet af Slettet bruger 713 dage siden - Direkte link
Hej Lasse,
Jeg har nok misforstået din første kommentar en anelse. :-) Det var indholdet i den anden kommentar jeg efterlyste. Det skal ikke gentage sig....

God søndag
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

53
35
14
12
14
8
6
6
4
3
3
39
16
14
69
22
9
9
63
6
Om Slettet bruger
Eticha.dk afslører islam, islamister og naivister......

Se Slettet brugers profil
eller
Følg Slettet bruger