Ayaan Hirsi Ali vs. Naser Khader: 6-0
Udgivet for 752 dage siden i Politik
Tilføjet 03/05 14:12 til Boblere af Nicolai Sennels
Naser Khader har længet - uden at dokumentere det - påstået, at langt størstedelen af verdens muslimer er åbne for den demokratiske tankegang. I sit blogindlæg Hirsi Alis Mission Impossible på Berlingske.dk 2/5 kritiserer han Ayaan Hirsi Ali for at være pessimistisk, når det handler om foreneligheden af islam og demokrati. Khader er nemlig optimist, men hvad bygger han sin tro på? Er han i virkeligheden naivist?
Ayaan Hirsi Ali vs. Naser Khader:
1. runde
- Khaders egen forening Demokratiske Muslimer havde kun 505 betalende muslimske medlemmer, da foreningen var på sit højeste. Det er uhyggeligt få, set i forhold til, at vi har over 200.000 muslimer i Danmark, og at foreningen fik massiv positiv medieomtale. 1-0 til Hirsi Ali
2. runde
- Kun 14 procent af muslimerne i Danmark støtter den demokratiske dagsorden, som Demokratiske Muslimer står for. 86 procent af landets muslimer kan altså ikke sige god for en forening, som går ud i offentligheden og påstår, at det er muligt at være muslim og demokrat. 2-0 til Hirsi Ali.
3. runde
Capacent lavede i april 2009 en undersøgelse, som viste, at 80 procent af de herboende muslimer ønsker at reduceringen ytringsfriheden - en frihed, der som bekendt er selve livsnerven i et ægte demokrati. 3-0 til Hirsi Ali.
4. runde
Vestlige magters forsøg på at indføre demokrati i den muslimske verden er ikke lykkedes. Uanset, hvor meget muslimer i muslimske lande ser af Vestens goder via internet, satelit-tv og udvandrede familiemedlemmers fortællinger fra Vesten - og uanset, om vi bruger diplomati, økonomisk støtte eller vold - så ønsker muslimerne i den muslimske verden ikke ægte demokrati. I de tilfælde, hvor de har noget, som ligner, så vælger de islamistiske præsidenter på stribe.
4-0 til Hirsi Ali.
5. runde
Modstanden mod demokratiske og ikke-islamiske kræfter er stor blandt muslimer i Europa. I utallige større europæiske byer mødes ikke-islamiske autoriteter så som politi, brandvæsen og kommunale myndigheder med trusler og stenkast i muslimske kvarterer. Samtidigt kan imamer, muslimske fædregrupper og hjemmelavede sharia-domstole frit kan udøve deres magt.
5-0 til Hirsi Ali.
6. runde
Ifølge Koranen er det blasfemi og en hån mod Allah, når mennesker laver deres egne love. Kun Allahs og hans profets love og regler må herske på jorden. Modsat Hirsi Ali påstår Khader dog, at langt de fleste muslimer tager Koranen med et gran salt, og ikke som udtryk for absolut sandhed. Det tyske indenrigsministerium lavede i 2007 undersøgelsen "Muslims in Germany", som viser, at knap 80 procent af muslimerne i Tyskland mener, at Koranen er Guds sande ord - så meget for et Khaders påstand om muslimers "afslappede" forhold til Koranen. Andre fakta fra undersøgelsen: 87 procent af muslimerne[if !supportAnnotations] i Tyskland føler sig som “religiøse” eller “meget religiøse”. 48 procent af muslimerne mener, at den høje grad af kriminalitet i Tyskland skyldes, at landet er demokratisk. 47 procent af muslimerne forsøger “fuldstændigt” eller “i nogen grad” at efterleve islams regler. Omkring halvdelen af muslimerne mener, at demokrati og Koranen er uforenelige. Khader tager altså fejl, når han taler om, at langt størstedelen af muslimerne ikke er specielt religiøse, og derfor åbne overfor folkestyre.
6-0 til Hirsi Ali.
Hirsi Ali er efter min mening en demokratisk debattør, der påpeger nogle problemer med islam hun har oplevet på egen krop, og modsat islamisterne tvinger hun ingen til at være enige med sig. Måske man skulle lave et interview med Oliver hvor man virkelig spørger til hans syn på ytringsfriheden, for at sætte Hirsi Ali i bås med islamister er jeg fuldstændig uforstående overfor.
Jeg hørte Oliver Qureshi i en kommentar, hvor han mente Hirsi Ali var en ekstremist.Det er sikkert bare fordi hun er somalier...
Jeg forstår godt at Hirsi Ali er vred.Der var jo nogle der skamferede hendes kønsorganer. Ligeledes forstår jeg at Islam som emne er velegnet til at bringe Khader i folketinget.
Men mankan jo snart ikke bygge en tilbygning til sin ejendom uden muslimer skal have et bederum og islam-kritikere skal have sikkerhed for at man ikke tilføjet en minaret. På den led ser jeg at Islam-diskussionen har langt mere rum og indflydelse end den ret beset burde have.
i stedet spilder man tiden på at diskutere ligegylddig islam, for at fjerne fokus.
Og vendekåben Khader giver mig kvalme, glem ikke at han nu er konservastiv, ligesom Lenin E og Mike Le-nin-grath...
Ingen af parterne formår at score når alt de rummer er ævl og kævl om en ligegyldig religion.Det er - desværre - ønsketænkning :(
http://www.youtube.com/watch?v=39d1fHRHrM4
200.000 muslimer ud af 4 mio. vælgere - kontra
3 mio. på overførselsindkomst kontra 4 mio. vælgere.
Jeg kan ikke se hvorledes livsnerven i samfundet skal afspores med diller daller om hvad så og så mange af en lille mindretal mener - kontra hvad et stort voksende flertal af vælgere, som ikke bidrager til samfundskagen rent faktisk bestemmer.
Med livsnerven mener jeg i denne forbindelse: landets økonomi - og for de mere troende: mangel på tro at det nok skal gå hvis vi blot fortsætter ud af den go'e gamle socialdemokratiske landevej!
ps. Til de mennesker der ikke anderkender Danmark som et kristent baseret land med dyb ret til at tro på hvad fanden man vil, at vi er demokratiske osv. jamen, så er Danmark nok i ikke lige landet man skal eller kan bo i. Der skal ikke stå idiot på ryggen af danskerne i godtroenhed - men danskerne skal fame heller ikke kaste med æbler mod andre, når sagen er den, at danskerne generelt set er nogle skrog!
http://www.saxo.com/dk/item/ole-birk-olesen-taberfabrikken-haeftet.aspx
Flere artikler fra Politik
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 51 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 10 timer og 33 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 10 timer og 56 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 23 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for kort tid siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 19 timer og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 9 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 12 timer og 53 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 12 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag og 7 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 18 timer og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
Kommunen underkender sin egen byggetilladelse
Udgivet for 1 dag, 1 time og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 08:56 til Boblere af Rikki Tholstrup Jørgensen
Kilde: rikki.nu
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft - en hjernefejl
Udgivet for 22 timer og 50 minutter siden i Politik
LO: Vi vil gerne arbejde mere - når helvede fryser til
Udgivet for 22 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:59 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
Hvor er appelsinen fra?
Udgivet for 20 timer og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 12:13 til Boblere af Ulrich
Kilde: jp.dk
Tænk at livet koster livet!
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 28 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 22:39 til Boblere af Thyra Frank
Pas på, en jagthund!
Udgivet for 11 timer og 15 minutter siden i Politik
Enhedslisten kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 22 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:55 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: dr.dk
Uriasposten - Morten Uhrskov rundbarberer radikal MF’er i Deadline: “Det var skægt, det speciale har jeg nået at læse”
Udgivet for 1 dag, 16 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 17:29 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: uriasposten.net
Egyptiske presidentvalg 2012
Udgivet for 20 timer og 24 minutter siden i Politik
|
Om Nicolai Sennels Folketingskandidat for Dansk Folkeparti. Autoriseret psykolog, foredragsholder og forfatter til bogen "Blandt kriminelle muslimer. En psykologs... Se Nicolai Sennels' profil eller Følg Nicolai Sennels |
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 151 klik
Million-lussing til Audi-ejer 24/05 21:53 - 96 klik
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning 24/05 23:14 - 91 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 78 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 65 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 795 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 577 klik
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere 24/05 10:18 - 392 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

