Kontakt 180Grader.dk
17

Skrevet af merlyn55 493 dage siden - Direkte link

Det vil måske være en ide, at arbejde målrettet på at øge effektiviteten af de midler som (allerede) kanaliseres ud, i stedet for bare at sige "flere penge". Kan effektiviteten øges med 15 - 20 % er dette en gevinst for alle involverede. Og jeg antager dette for muligt. Det offentlige er i de fleste sammenhænge grundlæggende ineffektive på grund af dårlig ledelse, tunge administrationssystemer, for lave krav til præstation og for let adgang til borgernes penge.

 

Barfoeds synspunkt minder desværre meget om mange års forfejlet socialistisk propandagerende indsats i u-landene.


Skrevet af SteinerDK 493 dage siden - Direkte link

Konservative fortsætter åbenbart kursen som radikale light.

 

Dette er udemærket for så holder de sig på 5% og Liberal Alliance kan høste 10%.


Skrevet af Rune Kristensen 493 dage siden - Direkte link

LA går jo også ind for højere ulandsbistand!


Skrevet af Afskaftopskattennu 493 dage siden - Direkte link

Ja, det er trist.


Skrevet af Ulrik Haagen Nielsen 493 dage siden - Direkte link

Liberal Alliance mener, at udviklingsbistanden skal reformeres og dirigeres i en retning, hvor den i større grad støtter frihandel og gives efter princippet "hjælp til selvhjælp". Derfor skal Danmark også arbejde for at nedbryde EU's handelsbarrierer for ulandene og i stedet sikre en liberalisering, der giver ulandene fri adgang til vestlige markeder.

Dansk ulandsbistand skal gå direkte til samarbejdspartnere og hjælpeorganisationer, så det sikres, at bistandskronerne ikke støtter inkompetente regeringer eller forsvinder i administration.

Fra Liberal Alliances hjemmeside. Jeg forstår derfor ikke din påstand, Rune.


Skrevet af Mads N 493 dage siden - Direkte link

Glem Rune, han forspilder ikke en eneste lejlighed til at svine LA - med eller uden grund..


Skrevet af slettet bruger 4093 493 dage siden - Direkte link

Lars er en afsindig dygtig mand der ved hvad han taler om, og hans ider der er kommet frem siden han blev valgt kan ikke kritiseres.


Skrevet af Otto Kjærgaard 493 dage siden - Direkte link

Det er da et tåbeligt forslag i en verden, hvor dansk økonomi vægter mindre og hvor mange store nye økonomier vælter frem, og flere og flere lande ikke længere kan betegnes som U-lande, da virker det komplet tåbeligt.

Uhjælpen må istedet ihøjere grad kanaliseres hen, hvor det direkte fremmer danske interessser. Jeg er fuldstændig enig med betegnelsen Radikal Light, man kunne passe advare mod, at der går Connie Hedegaard i de Konservative.


Skrevet af hamselv 493 dage siden - Direkte link

Jeg synes det er en interessant problemstilling, fordi det opstiller en ganske fin sammenligning mellem efterlønsmodtagere og folk der reelt er fattige (om end ikke nedslidte) og rent faktisk ingen penge har, sulter ihjel og derfor reelt har brug for pengene (modsat de danske "nedslidte")


Skrevet af T Larsen 493 dage siden - Direkte link

Enig. Er det dem der er nærmest og råber højest der skal støttes eller dem der har et reelt behov? Svaret afhænger vel af hvor vidt man går op i at segmentere menneskeheden, hvorfor det i bund og grund handler om moral.


Skrevet af skum-frands 493 dage siden - Direkte link

Golfpenge og negerpenge er lige dårlige ideer.


Skrevet af Torben Mark Pedersen 493 dage siden - Direkte link

Tåbeligt

 

Hvis folk vil give penge til mennesker, projekter, stater eller korrupte embedsmænd og diktatorer i den 3. verden, så må de gøre det af egen lomme.

 

Der er ikke nogen som helst fornuftig grund til, at det skal være skatteyderbetalt.


Skrevet af Afskaftopskattennu 493 dage siden - Direkte link

Netop - man kan indbetale frivilligt til en konto eller bruge pantknappen hos Kvickly. 

 

Nødhjælp kan forsvares - bistandshjælp ikke. Der er i øvrigt slet ingen forskning der godtgør at det skulle give en forbedring af disse landes økonomi mm. Derimod findes der en stor lobby af organisationer der lever af denne statsstøtte og som har det let, da bidraget kommer fra skatteyderne. Alene grunden at ulandsbistanden skal være 1 % af BNP er religiøst - her ligner Barfoed sgu en radikal. 

 

Barfoed bør respektere den enkeltes valg og ikke træffe denne moralisering på andres vegne.


Skrevet af Flytteklar 493 dage siden - Direkte link

+1


Skrevet af Peter B. Perlsø 493 dage siden - Direkte link

+1


Skrevet af StefanCyron 493 dage siden - Direkte link

+1


Skrevet af Peter B. Perlsø 493 dage siden - Direkte link

>Der er ikke nogen som helst fornuftig grund til, at det skal være skatteyderbetalt.

 

Joda. For politikere er der fornuft i at købe sig til stemmer via PR-medmenneskelighed, betalt af andre.

 

Spørgsmålet er blot hvem det er fornuftigt for...


Skrevet af Afskaftopskattennu 493 dage siden - Direkte link

Der er også de mange organisationer som Mellemfolkeligt Samvirke osv. der tjener på ulandsbistanden. 


Skrevet af slettet bruger 3513 493 dage siden - Direkte link

Man skal vide (og det gør jeg), hvor midlerne ender henne. De fleste penge bliver i Danmark. Takket være u-lands bistanden har en hel hær af højt uddannede specialister beskæftigelse. Alle de "konsulenter", der sidder i udlandet, scorer kassen på de projekter. Det er naivt at tro på, at bistand-penge går til u-landene fra stats (skats) kassen. De bliver i Danmark.


Skrevet af LordNacho 493 dage siden - Direkte link

Ulandsbistanden har et kæmpe forklaringsproblem. Kan man virkelig mene, at årtiers bistand fra vesten har hjulpet nogle af disse lande? Uden at gå for meget ind i sagen virker det ikke som om det går særligt godt i mange af de lande, som vi mener at hjælpe.


Skrevet af SteinerDK 493 dage siden - Direkte link

Respekten for dem der tjener pengene i Danmark skal genskabes!

 

Kan ikke forstå når Venstre og Konservative snakker om, at de skal finde finansiering, førend de kan lave skattelettelser. Virker som om disse "borgerlige" helt har glemt, at det er skatteydernes surt tjente penge, som de skal administrere ansvarligt.

 

Lad dog folk selv bestemme, hvad de vil betale for, i stedet for at tvinge dem. Og DROP snakken om at VI lever i et Velfærdssamfund! Vi har et Omfordelingssamfund. Og det har intet med velfærd at gøre, for dem der betaler. De får mindre ud af, at VÆLGE at gøre en forskel med økonomisk værdiskabende aktiviteter, i forhold til dem der VÆLGER ikke at være økonomisk værdiskabende. 


Skrevet af skum-frands 493 dage siden - Direkte link

Jamen, det vil da gå rent hjem hos de hattedamer, som udgør de resterende vælgere i det parti.


Skrevet af jgreve 493 dage siden - Direkte link

Det ville rykke langt mere at få de andre lande højere op. Dertil skal så lægges en målsætning om at DK yder sine 0.7 og ikke mere end det.

 

Eneste problem for Barfod er vel så at ambitionen om at det skulle være Danmark der kunne få de andre lande til at yde mere vel næppe kan realiseres med en tvivlsom udenrigsminister.

 

Det er sikkert også sjovere og nemmere at ville bruge af danskernes penge...

 


Skrevet af SteinerDK 493 dage siden - Direkte link

Det ses jo med al tydelighed, at det der har løftet tidligere Ulande som Kina og Indien op, ikke har været Ulandshjælp men frihandel.

 

Hvad hjælper det at kanalisere en masse penge til korrupte embedsfolk, så de kan fastholde deres korrupte styre?   


Skrevet af Otto Kjærgaard 493 dage siden - Direkte link

Både Indien og Kina fik masser af hjælp i mange år uden det rigtig rykkede, først da de indførte markedsøkonomi gik det stærkt.

Indien stod i stampe i mange år under den socialiseringspolitik som Indira Gandhi gennemførte.Med hensyn til Kina er det det samme man ser. Det er ikke hjælpen til Kina, der har skabt væksten, men det at de har indført markedsøkonomi.


Skrevet af Deep Throttle 493 dage siden - Direkte link

Eftertiden vil gruppere LB mellem historiens mest skadelige politikere. Rødglødende knipler.

 

Iøvrigt skal U-landshjælp gives af borgere frivilligt, næstekærligt og individuelt fra hjertet, ikke af en anonym 'Stat' der udsuger sine undersåtter med tvang under trusler om fængselsstraf og rødglødende knipler over almuens og pressens rygge.

 

LB er en ny George W. Bush.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

17
40
26
4
3
56
9
12
9
55
14
24
14
18
11
95
3
7
141
4
Nyeste video
Om Ulrik Haagen Nielsen
Født 1986. Cand.polit. Ph.d.-stipendiat ved Økonomisk Institut, Københavns Universitet.

Se Ulrik Haagen Nielsens profil
eller
Følg Ulrik Haagen Nielsen