Kontakt 180Grader.dk
42

Skrevet af Frihed 151 dage siden - Direkte link

Ja, det burde være et borgerligt brand at være imod højere skatter som Peter Kurrild skriver. Men hvorfor i #€"%(")=#(! var den borgerlige regerings "last hurrah" så indførelsen af FEDTSKATTEN!?


Skrevet af Fremskridt 151 dage siden - Direkte link

@ Frihed

 

Men hvorfor i #€"%(")=#(! var den borgerlige regerings "last hurrah" så indførelsen af FEDTSKATTEN!?

Mit bedste bud er, at de borgerlige kun er borgerlige af navn og ikke af gavn, hvilket desværre er en erkendelse af ældre karakter.


 

Her er et eksempel fra 1986 på manglende borgerlig politik fra en såkaldt borgerlig regering:

http://fremskridtdk.wordpress.com/2008/11/13/kun-for-de-blaojede/


I efteråret 1989 gjorde nu afdøde Riemann status over den såkaldte borgerlige regerings indsats:

http://fremskridtdk.wordpress.com/2008/08/26/hvorfor-griner-schluter/


Skrevet af Rasmus J 151 dage siden - Direkte link

Det værste er nu en gang, hvordan Konservative har forsøgt at retfærdiggøre samarbejdet med enhedslisten, SF og S ved at henvise til DI.

Ikke blot er det at forvride DI´s intention, som havde DI anbefaldet at sætte skatten op, men det er også en skvattet holdning. Konservative stå da ved, at I har hævet skatterne overfor danskerne, så SSF og endhedslisten får nemmere ved at ekspandere deres socailtiske politik.

 

Imens kan vi andre så fortsætte med at forberede os på flere anrgreb fra enhedslisten og SSF, som åbenbart har nemt ved at finde støtte til deres mest vanvittige tanker hos Det Konservative Folkeparti... tankevækkende.


Skrevet af Birte Frandsen 143 dage siden - Direkte link

Hvor er det synd for Per Stig Møller m.fl. at formanden Barfoed ikke kan finde ud af at tage skoene

på og begynde at danse !

Er sålerne slidt op eller tøffes der rundt i Mao-sutter ?

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

17
40
26
4
3
56
9
12
9
55
14
24
14
18
11
95
3
7
141
4
Nyeste video
Om Jesper Ørsted
Nationalliberal
Kernekrafttilhænger
Modstander af indvandring af uudannede personer fra den tredie verden
Modstander af fri narko
Mac...

Se Jesper Ørsteds profil
eller
Følg Jesper Ørsted






Nyeste video