Berlin-muren og borgerlige papnæser
Udgivet for 247 dage siden i Politik
Tilføjet 20/09 23:04 til Boblere af kongkret
Betalingsringen, Berlin-muren, om København er et socialistisk misfoster. Det er en forkrøbling af privatbilismen, som socialisterne hader af et ondt hjerte og derfor gerne vil chikanere maksimalt.
Privatbilismen er et af de største individuelle frihedsgoder menneskeheden har set. Det kan de kollektivistisk indstillede socialister ikke rumme.
Alle frihedselskende mennesker burde derfor ikke lade sig intimidere til at eftersnakke de politisk korrekte fraser omkring miljø, fremkommelighed osv. Hvis samtlige biler i dette sekund forsvandt fra jordens overflade, så ville CO2-udledningen falde med ... ... gæt! ... ... 5%. Sølle fem procent. Det er en ufattelig lille pris at betale for det ekstreme frihedsgode privatbilismen er.
Hvorfor er der ingen politikere, der går ordentligt i brechen for privatbilismen? Ikke som små forlegne mini-socialister, der træder sig selv over tæerne mens de mumler noget om skatter, arbejdsnødvendighed, fodboldkørslen osv. DET ER ET GENERELT FRIHEDSGODE kære liberalt indstillede venner. Alle burde råbe det ud af vinduerne og demonstrere i gaderne mod det socialistiske chikane-projekt. Hvis der er køer, så VED folk det og vælger at indgå i dem af egen fri vilje i stedet for at tage kollektiv trafik ... af egen fri vilje! Det behøver vi ikke socialistiske kommisærer til at styre.
Den seneste diskussion i TV er det netop nu afsluttede Deadline i DR2. Hvorfor ser vi altid en ydmyg papnæse fra den borgerlige side, der mumler undskyldninger for at eksistere i stedet for en slagkraftig politiker, der sætter tingene på plads. De røde VED hvad de vil og tør slås for deres standpunkter. Har de borgerlige partier ingen repræsentanter med slag i bolledejen??
Hvorfor er der ingen politikere, der går ordentligt i brechen for privatbilismen?
Fordi alle politikere hader friheden. Der er muligt at nogen af de nye folkevalgte, som vores egen OBO, gerne vil kæmpe for mere frihed men giv dem et par år, så skal de nok blive korrumperet af magten.
Rigtigt! Ingen før eller siden Glistrup har haft modet til at forslå at statsministerposten ændres til Minister For Afvikling Af Offentlig Virksomhed. Hvor jeg savner denne modige, klartsynede mand.
Jeg vil komme med en forudsigelse, hvis betalingsringen bliver til noget, og VK kommer tilbage til magten, så består betalingsringen, den bliver aldrig afskaffet, lige som alle andre skatter og afgifter.
Men det sørgelige er at grunden til hetzen mod privatbillismen er påstået at være miljøet.. Men busser, toge, m.v. forurener langt mere end privat bililsme, selv inde i byerne.. Faktisk er det sådan med miljøkrav for private biler, at den luft der kommer ud af udstødningen, er faktisk mange gange rener end den der gik ind.
Derudover er busser på landet en større forureningskilde end biler, fordi busserne kører uanset om der er passagere eller ej, mens bilerne køre når det er nødvendigt. Samt der skal være over 25% kapacitet i en bus før bussen er mere miljøvenlig end hvis hver person kørte i egen bil, ofte kører busser næsten tomme, eller under denne grænse ude på landet, så hvis man kigger på det miljømæssige er busser og toge fornuftige i byerne, hvor der er nok mennesker til at det er fornuftig. men ude på landet er det mere fornuftig at droppe alle bil afgifter, og lade folk benytte biler, og opfordre dem til at købe nyere biler (afgifterne gør at mange ikke har råd til nye biler og kører i 10år gamle vrag).. Prismæssigt koster en 10 år gammel fammilie bil ca 40 000, mens en lign. ny bil uden afgifter, ligger mellem 60 000 - 80 000, men vi skal betale mellem 160 000 - 250 000 for bilen.
Togene er heller ikke det rene gode mht miljø da de sviner uden ende med brændstof, i forhold til privat bilisme..
Men det er nemt for socialister at blive sur på lukus goderne i form af biler, fordi deres vælger base ligger inde i byerne, og mener ikke at biler er nødvendige, fordi der er så god offentlig transport, men desværre kan de ikke se udover deres egne næser, og forstå at kommer man bare 10km uden for bygrænsen så er der en bus hver 1. (hvis du er heldig), eller hver 3. time hvis du er mindre heldig, det er nok også hvorfor betalings ringen støttes af de røde, fordi de kan ikke i deres vildeste fantasi forstå at folk ikke kan nå at droppe deres unger i skole/dagpleje/børnehave, og nå til arbejde med offentligtransport.
Sørgeligt at folk ikke fatter at, hvad der sker i deres nærområde ikke er det samme som der sker i resten af landet.
Du skriver: "Faktisk er det sådan med miljøkrav for private biler, at den luft der kommer ud af udstødningen, er faktisk mange gange rener end den der gik ind." Det synes jeg er vældig interessant. Har du en kilde?
Jeg stoler heller ikke på et nyt borgerligt flertal over en dørtærskel til at fjerne den forbandede mur igen!
Ingen har erklæret det indtil nu!
Flere artikler fra Politik
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 1 time og 19 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 27 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 11 timer siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 11 timer og 23 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 51 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 19 timer og 42 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 10 timer og 8 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 13 timer og 20 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 12 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag og 35 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 19 timer og 19 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
Kommunen underkender sin egen byggetilladelse
Udgivet for 1 dag, 1 time og 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 08:56 til Boblere af Rikki Tholstrup Jørgensen
Kilde: rikki.nu
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft - en hjernefejl
Udgivet for 23 timer og 18 minutter siden i Politik
LO: Vi vil gerne arbejde mere - når helvede fryser til
Udgivet for 23 timer og 18 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:59 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
Hvor er appelsinen fra?
Udgivet for 20 timer og 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 12:13 til Boblere af Ulrich
Kilde: jp.dk
Tænk at livet koster livet!
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 22:39 til Boblere af Thyra Frank
Pas på, en jagthund!
Udgivet for 11 timer og 42 minutter siden i Politik
Enhedslisten kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 23 timer og 18 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:55 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: dr.dk
Uriasposten - Morten Uhrskov rundbarberer radikal MF’er i Deadline: “Det var skægt, det speciale har jeg nået at læse”
Udgivet for 1 dag, 17 timer og 9 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 17:29 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: uriasposten.net
Egyptiske presidentvalg 2012
Udgivet for 20 timer og 51 minutter siden i Politik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 151 klik
Million-lussing til Audi-ejer 24/05 21:53 - 96 klik
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning 24/05 23:14 - 91 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 78 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 65 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 795 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 577 klik
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere 24/05 10:18 - 392 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

