Borgerlig ungdom siger nej til EU - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 186 dage siden i Politik
Tilføjet 21/11 07:00 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fremtidens blå fløj vakler i troen på det fælles Europa. Midt i EUs værste krise kræver unge borgerlige genforhandling af Danmarks EU-medlemskab for at få magten tilbage til København.
Fremtidens borgerlige politiske ledere er rendyrkede EU-skeptikere og kræver en genforhandling af Danmarks tilknytning til EU for at hive suverænitet tilbage til Danmark. Det viser en rundspørge, som Berlingske Research har foretaget blandt hovedbestyrelsesmedlemmerne i de borgerlige partiers ungdomsorganisationer.
Venstres Ungdom (VU) siger nu blankt nej til euroen. Konservativ Ungdom (KU) vil have Danmark helt ud af samarbejdet - på linje med Dansk Folkepartis Ungdom, der brød med moderpartiets holdning i foråret. Og Liberal Alliances Ungdom støtter kun det indre marked.
Det er en rigtig god nyhed, tilsyneladende er det ikke blot spørgsmålel om den aktuelle gældskrise, der driver de unge, men et ønske om at få beslutningskompetence tilbage til København.
Håbefuldt.
Sund fornuft ganske enkelt.
Måske har AS alligevel holdt sit løfte om at genindføre fornuften i dansk politik?
Rohde forsøger at forklare skepsis med at der ikke har være en debat om EU. Desuden proklamerer han er at EU er et borgerligt projekt.
Angående den manglende debat er det rigtigt, at ingen af JA partierne tør melde ud at de ønsker en føderal europæisk stat. De har længe fedtspillet og i mens her EU vokset sig stor og mægtig uden, at vi har haft en åben debat om det. Derfor tør man heller ikke sætte traktatsændringer til afstemning fordi debatten vil komme til at handle om det egentlige: Oprettelsen af den Europæiske Stat.
Vi siger nej! Fordi vi vil have demokrati og nærhed om beslutningerne. Fordi vi ikke vil have EU til bestemme alt og blive kanldt racist fordi vi ønsker grænsekontrol indenfor det fallerede Schengen samarbejde. Vi støtter et indre marked, men vil ikke have en tæt politisk union, hvor vi alle skal formes efter samme ske. Vi er ikke ligesom tyskerne og omvendt. EU forsøger at udviske alle nationalstater og opføre skuespillet om at det hører fortiden til. MEN! uden solide nationalstater er det ikke et fundament for EU. Det nytter ikke noget at ignorere den folkelige modstand og kalde alle for svagt begavede hvis de er imod EU. Lad os diskutere kære Rohde.
Rohde - go home.
Hjem til 'eksperten' Marlene Wind', der udsiger:
Men jeg er nødt til at sige, at de borgerlige ligger, som de har redt, ved at forsømme EU-debatten gennem ti år.
Læs: De borgerlige har forsømt EU-indoktrineringen.
For en sådan EU-'ekspert' er en redelig, oprigtig og eftertænksom EU-skepsis helt utænkelig.
EU-propagan...., undskyld eksperten, er naturligvis bestyrtet, de unge borgerlige er ikke blevet opdraget til at elske EU, hvad pokker er meningen?
Før afstemningen til EF i 1972, var der også stor skepsis i Venstres bagland, men da EF mere var en handelspolitisk sammenslutning og da vores vigtigste eksportmarked England også gik ind i EF, så valgte flertallet i Venstre, at støtte tilslutningen. Debatten var særdeles hård og bitter og de skeptiske Venstremænd, der var, blev ligeså stille udelukket fra tillidsposter. På grund af den helt klare økonomisk fordel, var det nemt at banke alle kritikere på plads. Venstre har normalt ikke været stærkt topstyret, men det var man i denne sag.
Vi blev lovet at det var en sammenslutning af selvstændige stater og suveræniteten blev bibeholdt. Skeptikerne advarede mod, at EF´s indflydelse ville vokse ved hjælp af salamimetoden, det synspunkt fik ikke den store tilslutning i begyndelsen.
Senere i 80erne var det ikke god tone, at være EF kritisk. Erhvervsfolk, der udtalte sig negativt om EF blev ugleset. Som ung medarbejder i det private erhvervsliv, var det klogest at holde sin EF skepsis for sig selv, det var i erhvervslivet og hos borgerlige politisk ukorrekt at være skeptiker. EF modstanden blev anset som venstreorienteret. EU skeptikerne hos konservative, radikale og socialdemokraterne forsvandt alle i årene efter 1972 eller valgte at interessere sig for andre politikområder.
Først i løbet af 90erne, begynder man at høre borgerlige EF skeptikere stå frem, det var efterhånden åbenbart, at der var meget galt med EF/EU, skepsissen kunne ikke længere holdes nede. Flere og flere i erhvervslivet og blandt borgerlige har fået øjnene op for at EU er ved at udvikle sig til en udemokratisk, ineffektiv mastodont, der truer vores demokrati og velstand. Selv i landbruget er der mange skeptikere, på Axelborg taler man ikke længere med glødende begejstring om EU, her hersker et mere pragmatisk syn, hvor det gælder om, at
sikre penge i kassen til dansk landbrug. Der havde været EU modstand i Fremskridtspartiet,
men først da Dansk Folkeparti kommer på banen bliver der en organiseret borgerlig EU modstand.
Desværre har der primært som fælge af SF´s kovending været en modsat udvikling på
venstrefløjen, der er blevet mere pro EU. Den samlede skepsis og modstand er dog steget, det bliver langt sværere, igen at banke befolkningen på plads, da kendsgerningerne om EU taler sit eget tydelige sprog.
Vi er kommet ud af et blindspor, den vej, som Venstres Uffe Ellemann og Venstres Peter Rohde vil gå, er en dead end, som de efterhånden er nogen af de eneste, der tror på. Venstre og Konservative vælger næppe igen at sætte al prestige ind på, at sælge EU projektet igen, de ved, det er blevet en politisk død sild og en tabersag.
Lad os håbe de unge bliver klogere inden de får magt som de har agt. Lad os samtidig få en EU-debat i Danmark som ikke kun domineres af DF'er og nationalkonservative, der fra tid til anden demonstrerer en helt unik mangel på både realpolitisk, global, og historisk indsigt.
Lad os få EU-debatten løftet op på et højere europæisk niveau, frem for en uegnet og en til tider fordummende og bagud-stræbende tilgang, som det ofte ses hos de ultraliberale og de nationalkonservative.
EU - og debatten om fremtidens Europa - er for vigtig til kun at blive ført på 180 grader og i kommentarfelterne på Ekstra Bladet og JP.
Lad os håbe de unge bliver klogere inden de får magt som de har agt. Lad os samtidig få en EU-debat i Danmark som ikke kun domineres af DF'er og nationalkonservative, der fra tid til anden demonstrerer en helt unik mangel på både realpolitisk, global, og historisk indsigt.
...said the pot to the kettle.
Du har i hvert fald lige bevist, at du ikke har noget fornuftigt at bidrage med, i den debat. Ikke et eneste sagligt argument har du fremført, og du forstår tilsyneladende ikke sammenhængen mellem frihed og velstand. Ellers ville det være let at se, hvorfor EU's bureaukrati sløver hele Europa ned, og skaber stagnation, og på sigt tilbagegang.
Ja, den er go med dig Jakob. Nu overstråler du jo ikke ligefrem debatten med saglige og oplyste argumenter. Du skyder med det samme evindelige ævl der altid kommer fra ultra-liberale brushoveder. Fuldstændig uvidende om den globale og realpolitiske virkelighed, magtbalancen indenfor det internationale system - som i høj grad også vil påvirke velstand, vækst, og muligheder.
Du ser kun verden endimensionelt , og ud fra nogle snævre økonomiske præmisser, men tænker ikke en i (real)politisk, magtmæssig, og neorealistisk tilgang til problemstillingen, hvor et EU netop er garanten for at Europa kan fastholde en plads på den globale scene. En plads som er af afgørende betydning, ikke kun politisk, men også handelsmæssigt og økonomisk.
Du forstår tydeligfvis ikke, at EU-projektet netop også har medvirket til at skabe nogle stabile rammer, med fair konkurrence, samhandel - og samtale, som både har givet velstand, vækst, og muligheder. Fri mig for den såkaldte ultra-liberale nationalisme. Den er mindst lige så fordummende som DF's kolonihavenationalisme.
På hvilket tidspunkt har EU vist at de er i stand til at fastholde noget som helst på medlemslandenes vegne på den internationale scene ?
Selv da folk slagtede hinanden på kryds og tværs lige på en anden side af alperne tøvede EU, imens NATO greb ind.
EU sikrer ikke fred. De sikrer ikke friere handel. De er ikke konkurrencedygtige imod andre tilsvarende unioner eller regioner. De har ikke et formål, udover EU selv.
Så fri os venligst fra dine motivanalyser og din barnlige påklistring af etiketter.
@ Kbh, fordi du ikke kan klare dig i en diskussion, så behøver du jo ikke udstille din egen uvidenhed. Stort set hele dit indlæg er faktuelt forkert og forvrøvlet - med undtagelse af eks-jugoslavien konflikten - som dog førte til dannelsen af ESDP og Helsinki-headline goals. (1999)
Hvis du skal sidde helt bevidst og vrøvle om EU's rolle på den internationale scene, (som du tydeligvis ikke har megen viden om) især i forbindelse med EU's økonomiske magt, så begræns venligst dine udbrud til noget du rent faktisk aner noget om.
Måske skulle du hellere vende blikket mod USA (er det ikke højborgen for det ultra-liberale syn) og se på den politiske elendighed og handlingslammelse der netop nu fejer over landet. Som det blev sagt på Tv2News af Jesper Steinmetz. "I EU holder de mange møder, men træffer trods alt en beslutning til sidst. I USA holder de ingen møder, og træffer ingen beslutninger."
Så giv os da et par eksempler, på EU der har "fastholdt medlemslandene på den internationale scene" ?
Gerne noget positivt og ikke kun vores overforbrugsbidrag til den økonomiske krise.
Eksempler, som medlemslandene, andre organisationer som OSCE, Europarådet, Nato (indirekte) eller medlemslandene selv eller sammen i løs forening ikke kunne have klaret UDEN om EU, vel at mærke.
Vi venter.
Hov, var det i øvrigt ikke dig der i en anden tråd spurgte til folks uddannelse ? Tsk tsk ...
Europarådet og OSCE ? Seriøst ? Ha ha.
EU har indgået handelsaftaler på vegne af de europæiske lande med andre aktører, herunder USA, Kina, Rusland, og Indien igennem mange år. EU indgik sidste år verdens største bilaterale handelsaftale med Indien, hvilket kom i stand fordi HELE Europa, ikke kun de enkelte lande har en enorm betydning for verdenshandlen, hvilket gir EU - når man taler med en fælles stemme via EU, en enorm magt på den globale scene. En magt som intet enkeltstående land kan opnå.
EU har netop via sin enorme økonomiske størrelse (verdens største frihandelsområde, eksportør, importør, og økonomi) været i stand til at presse/forhandle aftaler på plads der har styrket eksporten - og sikret at andre aktører ikke har været i stand til at presse de europæiske lande på deres indenrigspolitik/værdigrundlag, hvis man eksempelvis ville have en handelsaftale med Kina.
Man har også været i stand til at "true" eksempelvis USA med handelskrig - grundet konkurrenceforvridende toldsatser som blev pålagt europæiske varer, især landbrugseksporten til USA - altsammen fordi USA ville beskytte egne varer. Her havde USA gentagende gange ignoreret henstillinger via WTO.
Det var i øvrigt også trussler fra EU om økonomiske sanktioner, der fik arabiske lande under Muhammedkrisen til at indstille deres hetz mod Danmark. Det var samtidig også EU der var "world-leader" under krisen med Libyen, hvilket fik amerikanske neokonservative til at overfalde Barack Obama og kalde ham en skændsel for amerikansk hegemoni.
Det var også EU der under COP 16 i Mexico gennemtvang en resolution som Kina m.fl gik med på. Sikkert belært af erfaringerne fra COP 15 stod Europa samlet denne gang.
I det hele taget kan Europa være en stærk global aktør, men kun via et samlet og handlekraftigt EU. Ingen europæisk nationalstat kan alene eller sammen med et par andre gør den store forskel. Men toget kører nu, og derfor skal EU styrkes overnationalt på den globale scene. Ellers ender vi tilbage i 1990ernes pinlige politiske og handlingsmæssige impotens, jvf konflikten i eksjugoslavien.
:-)
Vi behøver ikke en over-national union (stat) for at have et samarbejde.
Vi behøver ikke fælles regler for læbepomade på byggepladser, eller krumning på agurker,
for at handle frit sammen.
Vi behøver ikke et fælles militær, for at have en forsvarsalliance, som f.eks. nato.
Vi behøver ikke, at EU kan diktere hvem der må bo i Danmark, for at vi kan diskutere mål for flygtningehjælp.
Jeg har frit fundet ud af, at samarbejde med parter i andre lande (f.eks. Indien, Thailand, Armenien og USA), uden at være en del af samme nation.
Vi såkaldte "neoliberale" modsætter os ikke et frivilligt samarbejde. Vi modsætter os tvang.
Men sådan må det vel være, når politikere og erhversvfolk tørner sammen. Politikere kan kun forestille sig, at problemer løses gennem lovgivning (og dermed tvang og ensretning), mens erhvervsfolk tror på, at individuelle parter kan forhandle sig frem til løsninger, som passer netop disse.
Men troen på, at en stat ikke er løsningen på alle problemer er jo kættersk for politikere. Så må man jo være en af de her mennesker, som kun læser billedbladet, og aldrig kommer udenfor hjemmet ved gadekæret.
Det er fint at mødes og diskutere fælles anliggender nationerne imellem. Derfor behøver vi ikke, at træde ind i en union, hvor andre lande kan gennemtvinge deres ønsker i Danmark. Det er da også klart, at et samlet Europa kan veje meget tungere i en forhandlinger med f.eks. Rusland, Kina, Indien, USA, Brasilien etc. end de enkelte lande kan hver for sig. Men det behøver vi stadig ikke en fælles stat for at kunne. Man kan blot mødes inden et topmøde i de europæiske lande, og enes om udspillet til mødet.
Bevares, der er da positive elementer i EU også. Det handler blot om, at EU nærmer sig en grænse, eller måske allerede har krydset den, hvor summen af negative og positive effekter af EU, samlet trækker nedaf. Og så må dybere over-national integration stoppe. Men derfor behøver samarbejdet bestemt ikke at stoppe.
Romerriget var også med til at integrere Europa, og give Europa en fælles stemme internationalt. Det var bare ikke et "samarbejde" baseret på frivillighed. Og det er EU snart heller ikke længere.
@ Jakob, en af årsagerne til Europas impotens (til tider) på den globale scene har netop været grundet det du forslår. En snakkeklub. Belært af disse erfaringer, så har man fra europæisk side nu styrket/centraliseret magten i EU (politisk og økonomisk) så EU også kan optræde som en handlekraftig aktør på den globale scene, hvilket har været et stort problem tidligere.
Problemet med det i vil er, at det er en tilbagevenden til EF, og udelukkende samhandel internt i Europa. Men Europas samhandel er ikke kun forankret til det indre marked og USA, men nu også i stigende grad Asien. Derfor har man brug for et mere slagkraftigt Europa.
Ydermere var det udviklingen i det indre marked der førte til EU. Samhandlen medførte en såkaldt "spill-over" effekt, hvor det blev nødvendigt at lovegive på andre områder. Sidenhen har den globale magtbalance også rykket sig, og medmindre Europa skal blive en prygelknap for andre aktører, grundet manglen på en politisk overbygning, så er det nødvendigt med et stærkere EU. Unionen er den centrale aktør i systemet.
MEN, og her gir jeg dig ret. EU skal koncentrere sig om problemstillinger der rækker udover nationalstaten, men overlade det til det enkelte land at være herre i eget hus - indenfor områder hvor det enkelte land bedst selv kan løse problemstillingen. Vi skal ikke ha fælles regler for bananer og læbepromader. EU skal tage sig af de store linier.
Man må som demokrat være tilfreds, når de unge borgerlige giver udtryk for at ville styrke nærdemokratiet. Og ja en debat ville være en god ide, men det har ja-partierne desværre altid forhindret, og derfor står EU-skæpsissen stadig som udtryk for en ekstrem politik.
Tilgengæld er der ingen der finder det særligt ekstremt, at EUs magtstruktur ligner Irans. I Iran hedder magtenscentrum Vogternes råd og i EU hedder det kommisionen. Ingen af stederne kan borgerne stemme sig til magten.
Et pragmatisk europæisk fællesskab baseret på fri handel mellem suveræne stater: JA TAK!
EU efter Lissabon-traktaten: Gennemskuet!
Jeg håber, at man - når man siger nej til den politiske del af EU - samtidig er villig til at arbejde for at få samlet europa i et fællesskab uden politiske tågehorn og et dumt bureaukratisk spild af milliarder ikke set før i verdenshistorien. Der er virkelig behov for nye kræfter, der ikke straks efter ankomst lader sig kue/betale til at støtte op bag dogmerne (hej Jens!).
Fantastisk at VU har nærmet sig DFU og KU, ligesom at LAU er kommet til.
Ungdommen generelt er EU-skeptiske: http://www.180grader.dk/Politik/staerkt-ungt-nej-til-euroen-%C2%B7-folkebevaegelsen-mod-eu
Så tændes et lys i borgerlig sind :-)) Positivt.
Ligesom alt andet viser det blot, at den gamle generation af levebrødspolitikere med Jens Rohde og Uffe Ellemann, m.fl. ikke blot er helt ude af trit med det repræsentative mandat i befolkningen, som de ikke respekterer, men derimod undergraver med deres mere og mere komiske-ali-agtige propaganda for Bruxelles, men nu er de også ude af trit med deres ungdomspolitiske bagland.
Sjældent har svigt af det repræsentative demokrati været mere tydeligt. Tilbage er kun spørgsmålet: Hvorfor undergraver man sit repræsentative mandat? Der er desværre kun et naturligt svar, og det er, at EU-systemet belønner den, som svigter det repræsentative demokrati til fordel for Bruxelles.
Politikere til salg - nu med deres "børn" imod sig. Hvor grimt kan det blive.
Jeg havde engang ret stor respekt for Rhode. Hans afstandstagen til en ministerpost på bekostning af "intime" oplysninger om privatøkonomien osv. synes jeg var ganske stærkt.
Men efter han er kommet til Bruxelles er han blevet en Dan Jørgensen-klon. Alt hvad der kommer fra EU er af det gode, og selvom huset står i flammer, mener de (MEP'erne) at vi skal øge købsbuddet, for det er da så fantastisk et projekt - som godt nok er ved at kollapse, men det er vist fordi det er så fansastisk at projektets "awesomeness" simpelthen er ved at sprænge rammerne.
Han (de) opførere sig mere og mere, som om de er med i en eller anden sekt eller en religiøs trance - og at vi andre da også skal være med. Jeg tror Messerschmidt er eneste undtagelse.
Jeg så en Nigel Farage video, hvor Rohde blandt andre MEP'ere som en anden Barosso-supporter sad og grinede hånligt at de engelske bekymringer overfor Unionen.
Et skamfuldt øjeblik at være dansker.
Jens Rohde minder mere og mere om de gamle fagforeningsbosser, leetere bullen at se på og aldeles uden kapacitet.
Han skræmmer vælgerne væk fra Venstre.
... men tjek lige resten af artiklen, ok !
Berlingskes linie er jo, at fænomenet er et PROBLEM. Man konsulterer verdens næst-mest Eurofile person (efter kommissær Barosso), Malene Wind, og lader hende køre monolog i mikrofonen; Skylden ligger hos VK, som ikke har bekæmpet EU-skeptikerne i egne rækker hårdt nok af hensyn til den sædvanlige root-cause - Dansk Folkeparti.
VU, KUK (og LAU) bestyrelsesmedlemmerne er blot rebeller, unge idioter, der ikke er blevet tilstrækkeligt holdt nede af deres moderpartier.
Det er alt EU-modstand er for denne fascistiske dulle og hendes personlige kampblad berlingske.dk; en mangel på afretning.
...
Personligt synes jeg efterhånden det er påfaldende, så unuanceret og så partisk nyheder om EU-skeptikere bliver til, bliver behandlet journalistisk og bliver kommenteret. Mon ikke man kunne have fundet en politisk kommentator, som matchede Wind i navnkundighed (faglighed kunne enhver 2. års studerende på Jura) og lavet en mere spændende artikel ? Nej, det var så et "redaktionelt" valg fra berlingske.dk ...
Det bliver nok for dyrt at have mere en een meningsholder i samme artikel :-) Så udkommer artikelen jo først laang tid efter alle andre medier har kørt nyheden.
Flere artikler fra Politik
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 2 timer og 28 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 1 time og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 2 timer siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 12 timer og 9 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 12 timer og 32 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
FCK'er hyler: Får skylden for alt, fordi jeg er norsk ....
Udgivet for 28 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 11:15 til Boblere af leif
Kilde: ekstrabladet.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 20 timer og 51 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 11 timer og 17 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 14 timer og 29 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 14 timer og 2 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag, 1 time og 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 20 timer og 28 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
Kommunen underkender sin egen byggetilladelse
Udgivet for 1 dag, 3 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 08:56 til Boblere af Rikki Tholstrup Jørgensen
Kilde: rikki.nu
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft - en hjernefejl
Udgivet for 1 dag og 27 minutter siden i Politik
LO: Vi vil gerne arbejde mere - når helvede fryser til
Udgivet for 1 dag og 27 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:59 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
Hvor er appelsinen fra?
Udgivet for 22 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 12:13 til Boblere af Ulrich
Kilde: jp.dk
Tænk at livet koster livet!
Udgivet for 1 dag, 13 timer og 4 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 22:39 til Boblere af Thyra Frank
Pas på, en jagthund!
Udgivet for 12 timer og 51 minutter siden i Politik
Enhedslisten kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 1 dag og 27 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:55 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: dr.dk
Uriasposten - Morten Uhrskov rundbarberer radikal MF’er i Deadline: “Det var skægt, det speciale har jeg nået at læse”
Udgivet for 1 dag, 18 timer og 18 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 17:29 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: uriasposten.net
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 225 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 202 klik
Skattereformen er socialt SKÆV! 25/05 09:32 - 144 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 109 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 98 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 821 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 636 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 390 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

