Kontakt 180Grader.dk
29

Skrevet af NationalLiberal 277 dage siden - Direkte link

Villyarderne falder ned i Helles hånd, når fuglene på taget afleverer en klat.

 

Det tiltag vil på sigt bare forværre, eller i det mindste udskyde stabiliseringen af boligmarkedet, hvilket udover den øjeblikkelige udgift også vil være en omkostning.


Skrevet af Rasmus J 277 dage siden - Direkte link

Hvad dælen, så dynamiske effekter findes aligevel i den socialitiske virkelighed... godt når de nu er på sporet, hvad siger de så til 40% skat?

Vi venter spændt på en latterlig forklaring fra et eller andet 3. rangs medlem af SSF, om at det er usolidarisk, og derfor ingen gang har på jorden, imens han/hun løfter armene over hovedet i juble over, at husejerne nu bliver forgyldt af SSF på solidarisk vis af alle os andre. 


Skrevet af Thomas H 277 dage siden - Direkte link

Hvorfor skal vi have gang i boligmarkedet igen? Priserne er stadigvæk for høje. Lad dog priserne falde til et mere realistisk niveau i stedet for hele tiden at forsøge at holde hånden under alle de boligejere, der har tabt penge fordi de købte på et dumt tidspunkt.

 

Jeg er tilhænger af lavere boligskatter - men bare ikke de her midlertidige ordninger. De undergraver det frie marked og skaber kunstig efterspørgel og bobler. Det ses hver eneste gang stater gør det ekstra rentabelt at investere i en bestemt sektor.

 

Og hvem fanden tror politikerne egentlig de er, når de mener at de kan sidde og detailstyre inde fra Christiansborg? De ved ikke i hvilke dele af økonomien, der kommer øget efterspørgsel i fremtiden. Hvis de vidste det ville de ikke sidde på Christiansborg - de ville arbejde som investeringsrådgivere i det private og tjene millioner på det!


Skrevet af Froggy 277 dage siden - Direkte link
+1

Skrevet af leif 277 dage siden - Direkte link

@Thomas H

"Hvorfor skal vi have gang i boligmarkedet igen?

Priserne er stadigvæk for høje."

 

Giver svaret næsten ikke sig selv:

Sidder mange af politikerne ikke selv i dyre boliger?


Skrevet af nandreassen 277 dage siden - Direkte link

this...

Det er en flok karriere politikere hele bundtet. Det kæmper med næb og klør for deres egne interesser.  sygt


Skrevet af skum-frands 277 dage siden - Direkte link

De vil gøre alt for at holde boblen oppe, lader det til. Synd for de købere, som lader sig narre og bliver stavnsbundet pga. insolvens. 


Skrevet af Frederik Damgaard Madsen 277 dage siden - Direkte link
Er der nogen, som kan forklare mig, om forslaget åbner mulighed for omgåelse, således at jeg ved proformahandel (dvs salg og tilbagekøb just efter) ville kunne slippe for Ejendomsværdibeskatning mv i halvandet år?

Skrevet af leif 277 dage siden - Direkte link

Skatterne skal være lavest muligt på det, der skaber værdi i samfundet, nemlig arbejde.

 

Så må statens indtægter hentes dér, hvor der ikke skabes så meget værdi i samfundet, f.eks. jord.


Skrevet af leif 277 dage siden - Direkte link

Hvor megen administration skal der mon til for at give købere en besparelse på 1,75% ?????

 

(Tallene i oplægget: 35.000 * 100 / 2.000.000 = 1,75%)

 

Hvis man nu er så sikker på, at et fald i købsomkostninger på 1,75% vil give et domino-jordskredseffekt, skulle man jo i stedet anbefale alle sælgere at slå (yderligere) 1,75% af på salgsprisen.

 

Så ville alle sælgere nok kunne se fordelen i at være med til at starte dominoeffekten, for mange af sælgerne er vel på vej til at købe en anden bolig?

 

Eller - når man nu er i valgflæsks-gavehumør - give alle skatteydere (ikke kun boligejerne igen) en 'gave' på kr. 35.000 til brug efter eget hoved (jeg har lige netop gjort min NEMkonto klar til en sådan indbetaling; det vil der altså ikke blive problemer med). OK, jeg kan da godt købe en sofa og noget, hvis det skal være ......

 

Hvor svært kan det være?


Skrevet af leif 277 dage siden - Direkte link

Man kan jo altid tage pengene fra Landsbyggefonden (lejernes opsparing). Det har man jo gjort før.

 

http://www.information.dk/178444

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

34
23
7
43
31
2
57
11
16
9
56
15
24
14
18
11
99
3
7
142
Nyeste video