Da Pia K. gjorde værdikampen værdiløs
Udgivet for 572 dage siden i Politik
Tilføjet 31/10 11:12 til Boblere af Ole Birk Olesen
Kilde: tomjensen.blogs.berlingske.dk
Berlingske-chefredaktør Tom Jensen skriver: "At Pia Kjærsgaard og Dansk Folkeparti ikke kan forstå, at man med den slags forbudskrav demonterer enhver legitimitet i sin egen værdikamp for frihed og ytringsfrihed og dermed reelt gør den værdiløs, afslører i virkeligheden hvor lidt disse principper må betyde for DF, når det kommer til stykket. Med sit krav om forbud reducerer Pia Kjærsgaard frihedsrettighederne til blot og bart at være instrumenter for ens egne interesser. Hun gør som den hollandske politiker Geert Wilders, der vil forbyde koranen. Man siger: Hvis I vil knægte vores ytringsfrihed – så knægter vi til gengæld også jeres."
Artiklens link virker ikke, men det er her:
http://tomjensen.blogs.berlingske.dk/2010/10/31/da-pia-k-gjorde-v%C3%A6rdikampen-v%C3%A6rdil%C3%B8s
Verden er for stor for staten. Flere studieresjer til Nordkorea, NU!!!
Der ER jo et problem med visse arabisksprogede tv-kanaler, hvor man finder opfordringer til had og vold mod anderledestænkende. Det er ikke genialt, at visse indvandrere til landet får hovedparten af deres viden om verden og samfundet gennem medier, der ikke på nogen måde er relevante for livet i vores del af verden.
Men det er jo lige vand på de forbudstænkendes mølle, hvis man vælger at fjerne menneskers frihed - med den begrundelse, at der er noget "farligt" i friheden.
Derfor er det i meget høj grad en blottelse af DF, når de foreslår disse forbud. Det viser jo, at det ikke er friheden der har højest prioritet - men kampen mod muslamisterne...
Man må sige at Pia endegyldigt har taget masken af - med det forslag. DF har ikke skyggen af liberalt blod i årerne.
Fred på jord.
Altså set gennem de liberale briller, bør opfordringer til mord, terror, vold etc. på daglig basis, ikke foranledige til forbud, det kan man da kalde liberalisme for fuld udblæsning.
Netop. Det bør foranlede opfordring til tolerance, frisind og fred. Forbud hjælper ingen af de idealer.
Nej, for liberale mener netop ikke at idéer er farlige, derfor er ytringsfrihed ikke farlig. Selvstændige individer der vælger at følge disse idéer kan være farlige.
Fans af ideologier i hvilke mennesket er et uselvstændigt folkdyr uden ansvar for sine egne handlinger her derimod god grund til at frygte idéer.
Forbud mod at sprede ideer og ord vil kun være virksomme hvis ord med sikkerhed førte til handlinger.
Vanvittige regimer som graver 14 årige 'voldtagne' piger ned til livet - og giver dem en hvid skjorte over hovedet - hvorefter islamiske 'ærefulde' mænd afliver det helt uskyldige pigebarn i en blodrus ved at kaste sten på 'skjorten' !
'De tør end ikke se pigen i øjnene, og forstå barnets rædsel medens de afliver hende'. De fortjener kun civilicerede mennesker og nationers foragt - og afsky !
Islam er i endnu højere grad end de andre store (hjernevaskende) religioner en pestilens for denne planet !
Det kan jeg godt se, der fik du overbevist mig. Det er åbenlyst ordet "stening" er der problemet. Hvis blot vi forbyder ordet stening, så vil nævnte ondskab forsvinde. Undskyld.
Opfordringer til vold og ulovligheder ER ulovligt i forvejen.
Men vi KAN faktisk ikke stoppe satellitsignalet.
Og vi kan ikke forbyde mennesker at modtage et signal.
Det er fundamentale frihedsrettigheder vi taler om her.
I samme øjeblik man forbyder folk at modtage specifik information, har man bevæget sig ind på vejen mod totalitarisme.
Der er næppe nogen som ikke er klar over at vi har et problem. Det er ikke Al Jazeera og Al Arabia der er problemet. Disse kanaler er generelt nogenlunde sobre og holder ikke mikrofon for opfordringer til had og vold (selvom der gives sendetid - så sker det ikke uimodsagt).
Der er andre kanaler der er langt værre - har jeg ladet mig fortælle. jeg har kun set korte klip af disse, så jeg er ikke i stand til at vurdere det.
Men det er jo i dusinvis af kanaler - som enhver kan modtage hvis man vil.
Det vigtige er faktisk at kræve adgang til disse menneskers (altså ghettobeboernes) ører og øjne - og give et modspil til hjernevaskningen.
Men det er jo også problematisk.
Selvom man ikke ser en let løsning, betyder det ikke at man straks skal give køb på sine principper.
DF er på disse sider beskyldt for at være enten det yderste højre eller det yderste venstre. Gennemsnitlig må det så være et midterparti.
Egentlig er det hvad et parti stemmer for eller imod i folketingssalen der karakteriserer et parti - men det er så besværligt at forholde sig til - for det forudsætter viden; så er det lettere at komme med noget følelsesmæssigt højre- eller venstresniksnak - det kræver ikke ret megen viden.
DF er økonomisk socialdemokratisk, særligt med fokus på køb af pensioniststemmer, mens partiet politisk ellers jo har sin ballast i indvandrings- og islamkritik, omend det de sidste 10 år har forsøgt at gøre sig midtsøgende på det område.
Efterhånden lader DF på partitops-plan ikke til at have meget andet formål end at holde sig ved magten og presse VK-citronen for hvad der kan, og så engang imellem komme med ligegyldige udfald angiveligt for at sætte ind overfor indvandringsproblemerne. Det er dog årevis siden jeg har hørt noget fornutigt på den front, da de forslag der er kommet typisk ikke berør kernen af problemerne, men har være hovedløs symptombehandling eller rygradsrektioner.
Man kan da kun give artiklens forfatter ret et forbud er tåbeligt, og så skal man også tænke på at den tid der bliver brugt foran tvet går fra den tid der bliver brugt til at kaste sten efter politiet eller udførsel anden kriminalitet :-)
Har Pia mon reddet Roi-tv? Eller skal dobbeltmoralen få lov at stå frit til skue?
Jeg forstår godt Pias tankegang, det er grus i maskinen, at der tilflyder landet islamistisk propaganda via arabisk TV. Jeg mener... der er muslimer i DK der modtager TV fra det land de er flygtet/flyttet fra. Det er modsigende og fremmer ikke integrationen i vores samfund, men det er der altså ikke noget at gøre ved!
Hvis vi skal have et samfund, hvor man må tænke og sige hvad hjertet er fyldt af, så må det gælde alle. Hvis vi så ikke kan lide hvad vi hører, så må vi argumentere med noget der er bedre.
Julius Nissen
I Danmark var der forbud mod pornografi til 1967 til trods for at §77 bebuder at censur ingenlunde kan genindføres. Det handler om den indskudte sætning om at stå til ansvar for loven.
Radio Holger er blevet lukket af flere gange.
Pia ved, at hver gang DF snakker om muslimer, så får hun flere stemmer, det er næsten underordnet hvad hun siger. Hun ved godt, at denne debat er et rent symbolpolitiks udspil som ikke har sin gang på jorden.
DF er et mærkeligt parti som på mange områder er socialdemokratisk men også agerer liberalt eller borgerligt ofte. Fx var de det eneste parti som med det samme tog afstand fra regeringens lovforslag om at give Skattevæsenet mulighed for spejling af virksomheders computere.
Ole Birk Olesens og Liberal Alliances liberale projekt er ikke Dansk Folkepartis politiske projekt.
Dansk Folkeparti er et borgerligt socialdemokrati økonomisk politisk.
Dansk Folkeparti er kulturpolitisk set et kulturkonservativt parti.
Df afgør selv, hvorledes det skal agere i forhold til islam. Det får den politiske korrekthed ikke indflydelse på.
Niels Erik Søndergård
n.e.s@mail.tele.dk
Det er alt for nemt og en helt gratis omgang at tage afstand fra Pia Kjærsgaards løsningsmodeller hvis man ikke samtidig kan tilbyde en løsning på hvordan vi dæmmer op for eller giver et svar på de radikaliserende TV kanaler.
Ingen danskere ved reelt noget om hvad der sendes på disse kanaler eller om det er værd at kommentere eller dæmme op for racistiske udtalelser og det er alt for nemt at omgå de eventuelle problemer der er i forbindelse med en udsendelsesflade der kan være i strid med racisme lovgivningen eller forbudet mod opfordring til vold.
Det er alt for nemt at flage med ytringsfrihedsflaget og helt at undlade at forholde sig til hvad indholdet er på de kanaler Pia Kjærsgaard peger kritisk på.
De sidste indlæg i samtidige aviser, har været selvgratulerende og problemafkrængende og det er ikke godt nok. Det Pia Kjærsgaard peger på er både alarmerende og værd at sætte sig meget mere og bedre ind i.
Pia Kjærsgaard er ikke kommet med optimale eller demokratiske løsninger på det problem hun peger på, men der er ikke nogen som helst grund til at lukke den debat der er åbnet om problemet, med selvgratulerende påpegninger af at ytringsfriheden gælder for alle, for det gør den ikke.
Ytringsfriheden gælder ikke for dem der opildner til had, racistiske eller religiøst baserede overgreb eller opfordringer til mord og vold. Det er forbudt på både de europæiske kanaler og kanaler fra USA og det bør selvfølgelig også gælde for kanaler fra de arabiske lande.
Hvis de arabiske kanaler således udtaler sig negativt eller direkte racistisk om hinduer, jøder og kristne eller blot og bare ikke muslimer og lande der ikke har opbygget et samfund der er opbygget efter sharia loven så er det ikke alene et problem, så er det ulovligt efter racisme loven.
Har vi hold over og viden om hvad der foregår på disse kanaler dagligt, eller forsvarer vi blot og bare de arabiske kanalers ret til at sende hvad som helst, under henvisning til ytringsfriheden uden at kende indholdet på de arabiske kanaler?
Er tonen imidlertid sober, oplysende og demokratisk - Og opfordrer de arabiske kanaler til samdrægtighed og respekt, racer, religioner, lande og religioner imellem, så er der virkelig hverken et problem eller nogen som helst grund til at være bekymret over de arabiske kanaler og så er Pia Kjærsgaards bekymringer og krav et uantageligt brud på ytringsfriheden, men man må da gøre sig den ulejlighed at sætte sig ind i hvad der reelt foregår på de arabiske kanaler før man afviser Pia Kjærsgaards frygt for hvad der foregår på de arabiske kanaler - Og indtil da er det måske bare dumt at slå hende i hovedet med ytringsfriheden, som om der overhovedet ikke er kan være hold i noget som helst af det hun peger på.
Jeg er uenig i alt du siger, men vil til min død forsvare din ret til at udtrykke det.
Citatet bliver som regel - men forkert - tilskrevet Voltaire. Citatet stammer fra bogen "The Friends of Voltaire" (1906), skrevet af Evelyn Beatrice Hall under pseudonymet S(tephen) G. Tallentyre.
Korrekt - DF's politik er kedelig, kedelig og kedelig. Gammel halm i gamle træsko, med gamle stive ben, der trasker rundt i halmen, styret af gamle tanker. Gaaaaaaaaaaab!
DF's politik kedelig!
Hmm, er det mon derfor OBO'en har ladet jungletrommerne lyde i to dage og på det nærmste har indkaldt til liberalt krigsråd på 180grader.dk?
Pjat med dig. DF er et socialdemokratisk bonderøvs projekt - Det behøver ingen OBO til at fortælle nogen.
@ Henrik Johansen - OBO er skandale politiker og skandale journalist, hvilket er en facon der er elt uden stillingtagen til hvad det Pia K. peger på.
Det er for nemt bare at skyde Pia Kjærsgaard ned fordi man ikke er enig med hende i løsningerne på problemerne - Det er barnligt, barnagtigt og politisk umodent.
LA må tage problemet seriøst og forholde sig konstruktivt til det Pia Kjærsgaard peger på alt andet er skrigeri og råberi og helt uden politisk tæft overhovedet, fordi vi ikke kan bruge det til andet end endnu en dæmoniseringskampagne og det er problemet alt for vigtigt til.
Vi er bare nogle som er lodret uenige med DF's tåbelige angrebsvinkler.
Det skal iøvrigt tilføjes at det vigtigste for Danmark ikke er alt det pladder som DF sætter på deres agenda - men de ting som LA sætter på DANMARKS agenda!
Bonderøvene hos DF vil tale udenom helt andre vigtige ting for landet.
Tjah, hvad lalleliberalisterne endnu ikke har indset er naturligvis, at økonomien hænger nøje sammen med de kulturelle værdier der hersker i et land. Nuvel, der findes naturligvis undtagelser, Saudi Barbarien har jo disse naturlige ressourcer, men hvordan havde dette land mon set ud, uden disse oliefelter?
Svar: Det havde nok lignet Yemen
Det er sgu første gang, at jeg er blevet beskyldt for at være en suicidalakrobat, ovenikøbet en lallende en af slagsen.
Netop, men de radikale aner fornægter sig jo ikke, det er sgu nemmer blot at skrige idiot, racist, nationalist, xenofob, muslimhader, islamhader, etc., etc.., når man nu ikke har nogle gangbare argumenter.
a) Pia K. har ikke påpeget et eneste nyt "problem" som jeg skal "tage stilling til".
b) Pia K. har ikke foreslået nogetsomhelst man kan kalde et "løsningsforslag". Altså medmindre man ville kalde det et løsnigsforslag, hvis jeg foreslog, at man løste Nordkoreas problemer ved at smide en A-bombe.
Man kunne også sige: Jeg er uenig i hvad du siger, og jeg vil indtil min død kæmpe for min ret til at sige det.
Der var også den gammel vise hvor et vers lød: Det er ikke det de siger det - det er måden, de siger det på.
+1
Tænk hvis det havde været Willy der havde sagt, at parabolerne i ghettoerne "kunne gå ad helvede til" så havde der ikke været et øje tørt hos de radikale fedtmuler.
Ja og vågn lige op til virkeligheden: Alle kan sku da se og høre alle mulige budskaber via internet! Skal vi så også udbygge censur på dette? Hvad så om folk får tilsent "best of" med et eller andet pis via DVD og snegle post? Skal vi så også forbyde dette? Skal vi ikke bare have 400.000 ansat i vores eget lille STASI dims til at finde ud af hvad folk må se eller ikke se?
Kvikke, der er en væsentlig forskel på envejs kommunikation som fjernsynet repræsenterer, der kværner i det uendelige fra morgen til aften (det kender du godt ikk’) og så et interaktivt medie som internettet, hvor du er nødt til at tænke over, hvad du nu skal svare mig, hvis du altså gider og derefter skrive dine tanker ved at bruge et tastetur – det kræver lidt mere end at trykke på en zapper eller hvad?
Er de filtre der bruges for at beskytte børn mod porno også en krænkelse af ytringsfriheden?
Forhold dig så også lige til, at det gennemsnitlige daglige tv-forbrug for hele befolkningen i dag er 3 timer og 7 minutter og kraftig stiende.
Øhhh nå er du kvik ? Gisp det opfatter jeg dig altså ikke som - men nuvel ... leg du bare videre med den tanke :-)
Årh, hvorfor skal du lige være medlem af LA også. Er der ÉN eneste ting, du er uenig med i DRVs politiske program?
Nej, jeg er en ung, topuddannet københavner. Som har to øjne og en hel hjerne til at se hvad der foregår omkring mig.
Ingen af delene. En anden sag er iøvrigt, at hvis man er ung og topuddannet, giver det ingen mening at bo i København.
"Ingen af delene. En anden sag er iøvrigt, at hvis man er ung og topuddannet, giver det ingen mening at bo i Darnmark."
fixet
Det er alt for nemt at flage med ytringsfrihedsflaget og helt at undlade at forholde sig til hvad indholdet er på de kanaler Pia Kjærsgaard peger kritisk på.
Nej det er ej! Og det er respektløst over for de tusindvis af aktivister i ufrie regimer i hele verden der i bogstaveligste forstand sætter deres liv på spil for at få lov til at flage med ytringsfrihedsflaget (og deres mange fæller som fra graven beklager at de kun har ét liv at ofre for deres idealer) at du så afslappet fejer det af bordet, bare fordi der ikke lige ligger en ovnklar løsning på problemet på bordet.
Den sag er ekstra slem fordi ingen med et minimum af fantasi forestiller sig at de berørte vil sætte sig til at se Krøniken og Hammerslag i stedet. De vil udveksle brændte DVD'er med programmerne - eller bare se dem på nettet.
Netop! "De vil udveksle brændte DVD'er med programmerne - eller bare se dem på nettet. " Man når meget lidt via forbud og big mother forbud. Vi er ikke ligesom dem! Danmark er ikke Nord Korea eller Kina aller noget som helst andet i den stil. Vi skal og kan fame sige hvad helvede vi vil.
Er tonen imidlertid sober, oplysende og demokratisk
Jeg synes ikke tonen (eller substansen) i dit indlæg er demokratisk. Jeg afventer dit forslag om at forbyde dig selv.
Sådan IB (Isabella Balkert) !
Man har jo altså ikke mere ret' - bare fordi man er blevet udnævnt til folketingskandidat !
Godt indlæg men mange gode pointer !
Så en dansker der bor eller arbejder i et andet land skal så også finde sig i forbud mod at sætte parabol op? - at have adgang til internet osv?
Hvorfor fan skulle vi så juble over Berlinmurens fald? Hvis vi selv sidder og fedter os ind i selvsamme type regime?
Ingen danskere ved reelt noget om hvad der sendes på disse kanaler
hahahah omg. I et gennemgående loltastic indlæg er det højdepunktet.
Bare for at understrege, så betyder det du skriver:
- Ingen af dem der ser de her kanaler er danskere.
- DF vil forbyde tv-kanaler de ikke ved noget om hvad der sendes på.
.
Det er godtnok en masse grimme ord du anvender ... Der manglede bare politisk korrekt og noget om klima.
Det er godtnok en masse grimme ord du anvender...
Tænker du på ord som bonderøve eller socialdemokrater?
Men tanke på dine aversioner mod bonderøve, bør du måske overveje, at uploade et nyt kontrafej af dig selv, du minder i umiskendelig grad netop om en bonderøv!
Jeg formoder, at det grønne drejlstøj du er iført, er erhvervet hos Jysk Erhvervsbeklædning og er af mærket Kansas™?
Jamen ihhh hvor er du dog morsom og belært - og bondsk i din argumentation. Men det rager mig en høstblomst.
Jeps, desværre når jeg ikke helt dig til sokkeholderne, du er jo bondsk i din fremtoning. Hvis også du lugter af gris, kan jeg sgu godt forstå, at dine kosmopolitiske café-latte venner har smidt dig ud DRV.
Pas på med hvad du fremturer med - så skarpe knive må ikke medbringes i offentligheden. Det siger Pia og Ko selv.
Typisk, de anstændige tonekunstnere definerer kammertonen, og bliver straks forfærdede, når andre anvender samme toneart.
Wow og jeg som troede at jeg var experimenterende avantgade..
Øhh nej, du lyder faktisk som et ekko af Marianne Jelved i midthalvfemserne, det er hverken avantgardistiske eller eksperimenterende og det fjerner heller ikke griselugten.
Jamen så skynd dig dog ind og tænd for "Borgen" på din yndlingskanal, det er et frit land vi stadig lever i.
"Det er godtnok en masse grimme ord du anvender...
Tænker du på ord som bonderøve eller socialdemokrater?"
Jeg tænker på "værdipolitik".
Uha ja, det må være et grimt ord i en radikals ører, alle kulturer, religioner og samfundsværdier er jo ligeværdige, og når blot folk ude i ghettoerne passer sig selv og betaler deres husleje, skal de naturligvis have lov til, at skamfere deres små pigebørn, etc., etc., etc., etc................
Lad venligst være med at tillægge mig holdninger, du ikke aner, om jeg har.
Jeg er ikke radikal, og jeg betragter ikke alle kulturer, religioner og samfundsværdier som ligeværdige. Men jeg vil heller ikke trække mine værdier ned over hovedet på andre, heller ikke dig, ligesom jeg gerne vil frabede mig, at andre trækker deres værdier ned over hovedet på mig.
Jeg bryder mig formentlig mindst lige så lidt om islam, som du gør, men jeg mener bare ikke, at de berettiger mig til at diktere andre, hvordan de skal leve. Når mennesker begår overgreb mod andre, så skal de straffes for det. Ikke før.
Og inden du nu fortsætter: Jeg er heller ikke LA'er.
Når mennesker begår overgreb mod andre, så skal de straffes for det. Ikke før.
Hvorfor er værdipolitik så et grimt ord?
"
Når mennesker begår overgreb mod andre, så skal de straffes for det. Ikke før.
Hvorfor er værdipolitik så et grimt ord?"
Fordi det i praksis er meget mere end blot anerkendelsen af ejendomsretten - selvejerskab. Det eri praksis en indskrænkelse af denne.
Hvor kom den fra? Kan du ikke lige henvise til, hvor jeg forsvarer forældres eller andres ret til at omskære børn? Så kan vi tage den derfra.
Hvad er det for noget nonsens? Det lyder da godtnok klamt! Som udgangspunkt skal alle selv betale deres husleje! - udaf egne tjente penge! og alle syn på andre mennesker er bestemt ikke lige gode! Fx. er det fundamentalt at alle har lov til at sige og mene hvad fanden de vil om andre - mere specifikt via ytringsfriheden.
Overtrædelse af gældende dansk lov skal selvsagt straffes - herunder indgreb på piges kønsdele.
Og "hvis det vil genere muslimer er jeg for det" er ikke en ideologisk autopilot?
Liberale har en glimrende værdipolitik: De simple borgerlige frihedrettigheder som vores samfund er bygget på er ikke givet, og har vi først mistet dem, kan det blive overordenligt svært at få dem tilbage. På den store skala, dvs. den hvor hele generationer af unge mænd blev ofret i kampen fot disse rettigheder, er de problemer vi har nu ret overskuelige.
Hej Nicolaj,
hvem er dit "i"? LA? 180 graders læsere? Denne tråds læsere eller kommentardeltagere?
Sammenhængskraft, hvad er det iøvrigt, udover et modeord ofte brugt af politikere der lover godter til vælgerne?
Dansk Folepartis enste budskab ved det her er - og altid har været - et: indhegn Danmark med et pigtråd med et lille hul, hvor der kun er plads til lidt (kontroleret) udenlandsk kapital i form af indlært klogskab. Eller læg en betonkapsel ned over hver enkelt dansk hoved med et lille hul til antennekabel, forbundet direkte til DF, så bliver samfundet sund og rask igen. For F... da, Pia! det er d. XXI århundrede, du lever i så åbn dog dine blå øjne.
Så snart nogen ikke lige holder sig til lovprisning af EU, kritikløshed overfor indvandring samt en næsegrus beundring overfor islam i alle dens forklædninger, udråbes de her som tilhænger af Naziregimer, pigtrådshegn og Stalinstater. De såkaldte liberale stemmer her, er efterhånden ved at nå samme klang som en festaften i det radikale venstres forsamlingshus!
Jamen tillykke med at du ikke har læst på LA's politik. Hvad med et introkursus til præ børnehaveklassen? Flot brun skjorte du har fået på - måske kan du gemme dig i en hundelort og finde noget spændende at gå på jagt efter!
Lundquist og andre fra de gamle og nye kaffe latter partier:
I må da selv i jeres ophøjethed indrømme, at hun får sat gang i debatten, blot ved at råbe Ud Med pARABolERNE, formanden for DF, og igen rettet opmærksomheden mod det eneste parti, som er en-to generationer forud for sin tid mht. til at erkende mellemøstlige fredsreligioners mange an- og hensigter.
Flere artikler fra Politik
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 2 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 3 timer og 47 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 13 timer og 29 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 3 timer og 19 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 13 timer og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 22 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 12 timer og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 15 timer og 48 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 15 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag, 3 timer og 3 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 21 timer og 47 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
Kommunen underkender sin egen byggetilladelse
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 08:56 til Boblere af Rikki Tholstrup Jørgensen
Kilde: rikki.nu
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft - en hjernefejl
Udgivet for 1 dag, 1 time og 46 minutter siden i Politik
LO: Vi vil gerne arbejde mere - når helvede fryser til
Udgivet for 1 dag, 1 time og 46 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:59 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
Hvor er appelsinen fra?
Udgivet for 23 timer og 25 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 12:13 til Boblere af Ulrich
Kilde: jp.dk
Tænk at livet koster livet!
Udgivet for 1 dag, 14 timer og 23 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 22:39 til Boblere af Thyra Frank
Pas på, en jagthund!
Udgivet for 14 timer og 11 minutter siden i Politik
Enhedslisten kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 1 dag, 1 time og 46 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:55 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: dr.dk
Uriasposten - Morten Uhrskov rundbarberer radikal MF’er i Deadline: “Det var skægt, det speciale har jeg nået at læse”
Udgivet for 1 dag, 19 timer og 37 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 17:29 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: uriasposten.net
Egyptiske presidentvalg 2012
Udgivet for 23 timer og 20 minutter siden i Politik
|
Om Ole Birk Olesen Redaktør og medejer af 180Grader.dk. Medlem af Folketinget for Liberal Alliance. Født i 1972 og opvokset på en gård ved Agerskov i... Se Ole Birk Olesens profil eller Følg Ole Birk Olesen |
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 224 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 220 klik
Skattereformen er socialt SKÆV! 25/05 09:32 - 187 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 178 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 794 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 653 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 458 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

