Kontakt 180Grader.dk
103

Skrevet af Hank Rearden 349 dage siden - Direkte link

Hahaha, owned!!!

Hvilken avis blev dette ikke refereret i?


Skrevet af Jan Christensen 349 dage siden - Direkte link

Jeg fandt artiklen på Infomedia i forgårs, efter at den havde været bragt i Fyens Stiftstidende samme dag, d. 08. juni, og i én af mine kommentarer under en anden tråd her på 180 Grader viste jeg en kopi af hele Claus Hansens indlæg. Se selv her

 

Jeg synes imidlertid, det er fint, at der er oprettet en separat tråd til at debattere hans indlæg. Det fortjener større eksponering end hidtil.


Skrevet af info 349 dage siden - Direkte link

Det er irrelevant for selve diskussionen, men det har nu altså været bragt på Jarls Blog. Måske har han det endda fra dig: http://jarlcordua.dk/2011/06/10/v%C3%A6kstklima-2011-affaldsgebyrer-pa-virksomheder-uden-affald/#comment-26326


Skrevet af Jan Christensen 349 dage siden - Direkte link

Tak, det havde jeg ikke set. Ja, han har det fra mig, det er der næppe tvivl om, men pyt være med det: Det er jo under alle omstændigheder ikke mig, der har skrevet indlægget i Fyens Stiftstidende.


Skrevet af 8000er 349 dage siden - Direkte link

Det var da en kanon taktik. Lad os da få noget mere af det ( til alle politikere ! )


Skrevet af Pierre 349 dage siden - Direkte link

Fantastisk! Jeg håber et medie - evt 180grader - tager fat i denne Per Mysling, og får historien fra hestens egen mund.


Skrevet af Svend 349 dage siden - Direkte link

Hva- ba? Hun kan da gå på vandet.


Skrevet af Christian Melgaard 349 dage siden - Direkte link

Hvis historien er sand, så er formuleringen om at hun "gik i vandet" århundredets underdrivelse - det bliver ganske enkelt ikke mere pinligt!

Hvis dette ikke bliver taget op i landsdækkende TV, så er der vist heller ikke grund til at diskutere hvor deres sympatier ligger mere.

Jeg indrømmer blankt at jeg ikke har sympati for Helle Thorning, men jeg må også indrømme, at jeg ikke selv i min vildeste fantasi havde forestillet mig, at hun var/er så totalt blank.

Det bliver efterhånden relevant at chekke om hun overhovedet har den universitetsuddannelse som hun hævder!?

 

 


Skrevet af Jens Kristiansen 349 dage siden - Direkte link

Før historien kan blive til noget, skal den bekræftes. Første skridt i den retning må være at kontakte Per Mysling.


Skrevet af Poul Christensen 349 dage siden - Direkte link

Der findes kun én Per Mysling i Danmark, og han har endda mobiltelefon: http://kortlink.dk/95xy


Skrevet af Pierre 349 dage siden - Direkte link

Lad det være en opfordring til dig, der læser dette, journalist! Det kunne være interessant at høre hvilke tanker Per Mysling gjorde sig, da han stillede spørgsmålet.

 

Det kunne også være interessant at høre folk der var der, om der var TV på. Dette klip ville blive et hit på Youtube.


Skrevet af Jens Kristiansen 349 dage siden - Direkte link

Jeg har snakket med Per Mysling, og hans hensigt var at lokke Helle Thorning i en fælde og udstille politikeres manglende viden om det, de taler om. Han havde været tilfreds med, at hun havde sagt, at hun ikke kunne svare på det.

I stedet begav hun sig, ifølge Per Mysling, ud i en snak om statsgæld og betalingsbalance, hvor hun rodede rundt i indlands- og udlandsgæld. Iflg. ham brokkede mange tilhørere sig over, at han skabte en dårlig stemning med sine, ifølge dem, irrelevante spørgsmål om statsgæld, og derfor forlod han mødet.

 

BT og Dansk Folkepartis pressetjeneste har kontaktet ham, men han har lovet en journalist på TV2 FYN at få historien, hvis denne ønsker det og har givet ham et par dage til at reagere, før han lader andre komme til.

 

Per Mysling har sendt mig sin mailudveksling med Fyens Stiftstidendes chefredaktør, som interesserede kan læse her: http://dl.dropbox.com/u/17804417/SV%20Fwd%20Chefredakt%C3%B8ren.txt

 

Der er vist ikke så meget nyt, men nu er forløbet da blevet bekræftet fra hestens mund.


Skrevet af Baphemetis 349 dage siden - Direkte link

Viser jo så bare at manden selv ikke har styr på sagerne. Vi har stigende udlandsgæld uanset hvordan man gør det op.


Skrevet af Afskaftopskattennu 349 dage siden - Direkte link

Viser jo så bare at manden selv ikke har styr på sagerne. Vi har stigende udlandsgæld uanset hvordan man gør det op.

*LOL*

 

Enten er du en sinke eller også vil du bevist fordreje ordene. Danmark har ikke længere en udlandsgæld, da passiver ikke længere overstiger aktiver, men derimod overstiger aktiverne passiverne.

 

Dette er også den hvad Nationalbanken f.eks. bruger som defination.

 

Per Mysling har naturligvis ret.


Skrevet af Baphemetis 349 dage siden - Direkte link

Desværre noget sludder. I år forventer finansministeren at der bliver optaget lån for 149 milliarder heraf 37 milliarder i udlandet, der er allerede optaget lån, samtidigt nedskriver man værdien af aktiverne i udlandet - krisen du ved.


Skrevet af Afskaftopskattennu 349 dage siden - Direkte link

Du vrøvler igen. Der var ved årets indgang et nettotilgodehavende på over 167 mia. og der kan forventes et overskud på betalingsbalances løbende poster på op mod 125 mia. Der forventes ved årets udgang et nettotilgodehavende på 250 mia.

 

Der er således ingen udlandsgæld som jeg skrev.


Skrevet af Baphemetis 349 dage siden - Direkte link

Nettotilgodehavendet faldt allerede i fjerde kvartal og kommer næppe til at vise stigning i resten af dette år, men selvfølgeligt hvis man bliver ved med at foretage den slags som man gør med Grækenland hvor man bliver ved med at låne dem penge til en rente der er urealistisk og med urealistiske forventninger om tilbagebetaling kan man fortsætte lidt endnu med at tegne et skønmaleri.


Skrevet af Afskaftopskattennu 349 dage siden - Direkte link

Nettotilgodehavenderne er stigende og dertil udviser betalingsbalancen endda en større styrke end forventet.

 

Stigningen fra 167 til 250 mia. eller en kvart billion kan således være underdrevet.


Skrevet af Juul 349 dage siden - Direkte link

Hallo, er du fuld?

 

Find nogle tal, der bakker dig op, nu hvor du ved bedre end Nationalbanken.

 

Eller luk røven.


Skrevet af Baphemetis 349 dage siden - Direkte link

Skægt som der er nogen der bare ikke vil vågne op... og så er vi andre der har svært ved at sove..


Skrevet af vwtdi4m 349 dage siden - Direkte link

hvad giver SSF i løn for det tåbe snak der Baphemetis?


Skrevet af Jan Christensen 349 dage siden - Direkte link

Der er nogle stykker herinde, der formentlig er på Socialdemokraterne og SF's lønningsliste. De opererer også andre steder på nettet, og de bliver mere og mere aggressive, jo tættere vi kommer på valget. Jeg kan nu se, at én af personagerne - der selvsagt selv er anonym - har hængt mig ud på Boligdebatten.dk, et sted, hvor jeg i øvrigt aldrig har skrevet så meget som ét eneste indlæg.

 

Fred være med det, men man begynder efterhånden at blive lidt nervøs for, hvad de kan finde på, og man kan ikke afvise, at nogle borgerlige debattører vil lade sig kyse af disse anonyme personer, der ikke går ad vejen for at betegne deres modstandere som værende ikke helt klare i hovedet.


Skrevet af Baphemetis 348 dage siden - Direkte link

Jeg er ikke betalt af nogen til at agere på nettet, det gør jeg udelukkende for fornuftens skyld - min egen og samfundets. Mærkelig paranoid holding istedet for blot at holde sig til hvad folk skriver.


Skrevet af Afskaftopskattennu 349 dage siden - Direkte link

Godt gået af Per Mysling og flot fælde af ham.

 

De seneste mange års overskud på betalingsbalancens løbende poster har som bekendt fjernet udlandsgælden så Danmark i dag har et nettotilgodehavende.

 

Denne svinger dog også afhængigt af aktiemarkederne, men i løbet af 2010 er nettoformuen blevet større og større.

 

Ufattligt at Thorning har en forståelse der er ringere end en folkeskoleelevs.


Skrevet af Baphemetis 349 dage siden - Direkte link

Hvilket ikke passer i indeværende år...


Skrevet af Afskaftopskattennu 349 dage siden - Direkte link

Hvilket ikke passer i indeværende år...

Jo, nettoformuen bliver større.


Skrevet af Jan Christensen 349 dage siden - Direkte link

Mødet var arrangeret af Fyens Stiftstidende, og blandt de tilstedeværende var der en klar overvægt af socialdemokrater, ifølge avisens referat af mødet dagen efter.

 

Den Claus Hansen, der skrev det ovenstående indlæg, lægger i øvrigt ikke selv skjul på, at han er bestyrelsesmedlem for Dansk Folkeparti i Odense. Bl.a. derfor mener jeg, det ville være en stor hjælp, hvis han, Per Mysling m.fl. kunne dokumentere forløbet v.h.a. en lydfil e.l.


Skrevet af Afskaftopskattennu 349 dage siden - Direkte link

Når han spørger om underskuddet på betalingsbalancen og den danske udlandsgæld og hun så svarer med henvisning til ØMU gælden, er det ren tilståelsessag, som chefredaktøren selv afslører her:

mens Helle Thorning-Schmidt på sin side hævdede, at det var hun bestemt ikke, for hun havde svarede på ØMU-gælden.

Altså har hun ikke vist forståelse for hvad der er udlandsgæld og hvad der er den offentlige gæld, betalingsbalancens løbende poster og statens saldo.

 


Skrevet af Johannes H 349 dage siden - Direkte link

Genialt af hr Mysling :) BT og ekstrabladet må da have en klar interesse i historien?


Skrevet af Hank Rearden 349 dage siden - Direkte link

Jeg håber så mange som muligt vil dele dette på deres facebook sider. Man skal ikke undervurdere hvor hurtigt det kan spredes.


Skrevet af Afskaftopskattennu 349 dage siden - Direkte link

Husk også denne:

 

http://www.180grader.dk/Politik/cepos-er-thorning-talblind

 

Der er et klart mønster. Husk også hendes optræden i Duellen med Løkke. Hun kunne ikke svare for sig.


Skrevet af Hero1202 349 dage siden - Direkte link
Hvad refererer hun til når hun siger ØMU-gæld?

Skrevet af Baphemetis 349 dage siden - Direkte link

ØMU-gælden måske?


Skrevet af Hero1202 349 dage siden - Direkte link
Tak for svaret. Hun taler jo sort, hvis hun siger som refereret.

Skrevet af Christian Melgaard 349 dage siden - Direkte link

I den aktuelle sammenhæng er det uinteressant hvad den præcise status er for Danmarks netto tilgodehavende overfor udlandet. Væsentligt er det, at Helle Thorning, når hun bliver stillet et spørgsmål om Danmarks udlandsgæld messer sit evindelige mantra med at regeringen har skabt "problemet" over sine snart 10 år ved magten, mens faktum er, at udlandsgælden er reduceret dramatisk med den nuværende regering og er meget tæt på nul. Hvis Helle Thorning ikke ved det er hun enten uintelligent eller inkompetent - og muligvis begge dele.

 


Skrevet af Afskaftopskattennu 349 dage siden - Direkte link

Udlandsgælden er væk.

 

Den er forsvundet to gang pga. revisioner og er nu et stort nettotilgodehavende.

 

Dertil har der vedvarende været overskud på betalingsbalancens løbende poster i årevis - rystende at hun ikke ved det - og at hun har en eksamen som cand scient pol. Lidt økonomi må de dog have - mig bekendt er dette også stof fra gymnasiet.


Skrevet af Afskaftopskattennu 349 dage siden - Direkte link

                                            2009   2010   2011   2012   2013

 


Betalingsbalance                        59    96    85    69      56

 

Tilgodehavende i udlandet           76    167   252  321      378

 

(mia. - DORS, Forår 2011 - dugfrisk - 2011 og frem er prognose)

 

http://www.dors.dk/graphics/Synkron-Library/Publikationer/Rapporter/For%E5r_2011/Kap%20I_ny.pdf

 

 

Danmarks formue over for udlandet faldt i 4. kvartal 2010 med 14 mia. kr. og var 167 mia. kr. ved årets slutning.'

 

Se figur


Skrevet af Torsten Malm 349 dage siden - Direkte link

Baphemiiiitiiiis...hvor eeeer duuuu?


Skrevet af Baphemetis 349 dage siden - Direkte link

Som jeg skrev længere oppe så er de prognoser allerede urealistiske. Det svarer til at vi låner Grækenland 100 milliarder til 17% i rente og kalder det en fin forretning - det ser også godt ud i regnskabet. Vismændene er allerede underkendt af årets gang og deres dugfriskhed er måneder gammel. Hvis det viser sig i slutningen af året at det var helt forkert det de skrev så vil jeg mene at vi har brug for nogen andre vismænd.


Skrevet af Lars Jensen 348 dage siden - Direkte link

Sådan! Så kender vi den socialdemokratiske tilgang igen.

 

Hvis vismændene siger noget vi ikke kan lide, eller tager fejl i deres antagelser, så skal de skiftes ud, fratages støtten, og ud og samle affald på en strand.

 

Så må kammeraterne fra AE have monopol på at udtale sig om økonomi, indtil alle de blå økonomer har været på genopdragelseslejr, og kan dæmpes med medicinske præparater.


Skrevet af Baphemetis 348 dage siden - Direkte link

Mener du da at vi skal fastholde folk i funktioner de har vist sig ikke at kunne bestride?

 

"Lad falde hvad ej kan stå" synes jeg ellers var det liberale motto, det må da dreje sig om at man har folk der kan se tingene professionelt uden at skele for meget til deres yndlingsideologier. De bør være en uafhængig professionel institution med klart definerede mål.


Skrevet af Afskaftopskattennu 348 dage siden - Direkte link

Baphemiiiitiiiis...hvor eeeer duuuu?

Don't feeed the trolls.


Skrevet af Lars Jensen 349 dage siden - Direkte link

 

Selv røde medier erkender at udlandsgælden er væk

 

...og at den er afdraget i VK-regeringens tid.


Skrevet af Afskaftopskattennu 349 dage siden - Direkte link

Det er så statsgælden der var væk i 2008.


Skrevet af merlyn55 349 dage siden - Direkte link

HTS har afsløret, at hun besidder et antal fordomme, som nemt kan aktiveres. F.eks. ved at hun i omtalte situarion tror, at der er en oplagt mulighed for at sværte regeringen. HTS er givetvis ikke istand til at at svare faktuelt på ret meget, uanset spørgsmålenes karakter og indhold.


Skrevet af Afskaftopskattennu 349 dage siden - Direkte link

Det er problemet for hende.

 

Hun kan måske gengive en lang række fraser, som de såkaldt unfinansierede skattelettelser.

 

Men når det kommer til indholdet har hun ikke forståelsen.

 

Det ser vi i denne sag, vi så det i sagen om de offentlig udgifter der skulle op på samme niveau som tidligere eller her hvor hun går forkert i byen omkring udlandsgælden.


Skrevet af jelapo 348 dage siden - Direkte link

Bravo! Fuld cadeau til Per Mysling for at udstille, hvor indholdsløs Helle Thorning i virkeligheden er. Hun er forprogrammeret og lige så glat og fuld af løgn som kommissærerne  Sass Larsen og Bødskov, og der er kun at håbe, at det går op for vælgerne inden valget. Tænk, hvis disse typer får magt, som de har agt! Og med støtte fra populistiske Villy Vendekåbe synes mareridtet fuldendt.

 

Det værste er dog, at pressen tilsyneladende igen agerer den logrende hund. Hvor er den kritiske journalistisk? Hvor er de modige journalister? Hvor er de vidende og indsigtsfulde journalister? De må være derude et sted, og vi mangler dem mere end nogensinde. Kom nu frem, for H......!


Skrevet af clausn 348 dage siden - Direkte link

Ja, hvad skal man sige...her har vi en statsministerkandidat, som åbenbart overhovedet ikke har styr på selv de mest elementære økonomiske begreber eller situationen herom for Danmark's vedkommende.
Kan det fremstå mere klart vor katastrofalt det vil være hvis hun en dag blev Statsminister !

Hun er køn, er god til at tale uden om og med meget lidt substans, viden og vision ! Det må vi kunne gøre bedre !

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

39
39
44
6
33
57
11
16
9
56
15
24
14
18
11
99
3
7
142
4
Om Jeppe Toft
Økonomistuderende på Aarhus Universitet, der efter næsten 3 år stadig ikke er blevet hjernevasket af Keynsiansk elendighed.   Næstformand i...

Se Jeppe Tofts profil
eller
Følg Jeppe Toft






Nyeste video