Danmark opruster Kenyas militær - Politiken.dk

Dansk millionhjælp skal styrke Kenyas flåde, selv om landet er korrupt og i krig med Somalia

Ola_Hansen

25/12/2011

Dansk millionhjælp skal styrke Kenyas flåde, selv om landet er korrupt og i krig med Somalia. Regeringen skyder 215 millioner kroner i storstilet indsats, der skal erstatte udsendelse af danske soldater med hjælp til selvhjælp.

Danmark kaster sig nu ind i et tæt samarbejde med det kenyanske militær. Det sker, to år efter at FN fordømte kenyanske dødspatruljer, og samtidig med at kenyansk militær fører krig i Somalia – og anklages for forbrydelser mod egen borgere.

I en helt ny form for samarbejde mellem fem danske ministerier afsætter Danmark 215 millioner kroner, der primært retter sig mod bekæmpelse af pirateri. 

Samarbejdet indebærer opbygning af et retsvæsen til at behandle piraterisager samt støtte til den kenyanske flåde og en 5.000 mand stor østafrikansk indsatsstyrke, der sammen skal overtage sikkerhedsopgaverne i regionen i løbet af de kommende år.

Forsvarsminister Nick Hækkerup (S), der netop har været i Kenya for at lancere det nye tiltag, erkender, at det nye samarbejde kan virke kontroversielt.

»Det grundlæggende i det her spørgsmål er, om man vil føre de rene hænders politik og kun engagere sig der, hvor alt er, som det skal være, eller engagere sig de steder, hvor det er svært og op ad bakke«, siger Hækkerup.