Kontakt 180Grader.dk
101

Skrevet af Bokajsen 457 dage siden - Direkte link

Hvilke offentlige udgifter vil du gerne spare paa? :-)


Skrevet af Mads Peter Veiby 457 dage siden - Direkte link

he he :-)

Skal det nu også finansieres???

 

-Når vi får skabt flere jobs, og flytte produktions arbejdspladser tilbage til DK, så vil vi kunne spare på overførselsindkomster (+ det giver bedre livskavlitet - du har en reel tarbejde der skal passes). Dernæst så er pointen jo at vi alle (direktør som buschaffør) skal ned i løn.

Det vil igen gøre udgifterne til de offentlige ansatte mindre, hviklet igen vil medvirke positivt til statens økonomi. SÅ vi kommer til at spare penge fra 2 sider. Færre udgifter til overførselsindkomster og færre udgifter til offentlige ansatte. Samtidig også færre skatte indtægter qua lavereskat og lavereløn, men +1 +1 -1 = +1 :-)


Skrevet af Bokajsen 456 dage siden - Direkte link

Udfra en ren moralsk betragtning saa mener jeg ogsaa at skatten skal ned og din betragtning vedr forbedret livskvalitet gennem arbejde er jeg 100% enig i (dette argument bliver ioevrigt fremfoert alt, alt for sjaeldent, selvom alle kan se at det er sandt, men det skyldes nok at det er "synd" for de arbejdsloese at goere dem ansvarlige for deres egne problemer...)

 

Men den der med, at saa skal vi bare lige skabe nogle arbejdspladser i det private bagefter, den er jeg generelt lidt skeptisk overfor. Det er let at sige, men nok ikke helt saa let at goere, som jeg synes du giver udtryk for. Det gaelder baade oppositionens ide om "groenne-arbejdspladser" og den mere principielle analyse, som du fremlaegger. Spoerg hvilken som helst politiker - fra borgmesteren i Faaborg til Obama - saa vil du faa det svar, at flere arbejdspladser i det private er loesningen. Der er INGEN TVIVL om, at det er loesningen! Spoergsmaalet er bare hvordan man skaber arbejdspladser i det private!? Ja, de kan goere det i Kina i oejeblikket, men det skyldes jo bare, at de har flere hundrede millioner mennesker, der lever for en dollar om dagen, og som vil give deres hoejre arm for at komme til, at staa og samle keyboards og kondisko i 12 timer for smaapenge. Misforstaa mig ikke, skatten skal ned. Jeg tvivler bare lidt paa at det altid automatisk foerer arbejdspladser med sig?


Skrevet af isme 456 dage siden - Direkte link

Jeg tror der er et kæmpe spild i det offentlige. Når det offentlige f.eks. skal bruge 1000,- for dig, så får du ikke ligeså meget som hvis du selv brugte dem. Så jo mindre det offentlige skal bruge for dig, jo mere kan du få for pengene, og der er pludselig plads til mere "forbrug" hvilket meget vel skaber efterspørgsel for arbejdspladser i i det mindste service sektoren


Skrevet af HLJ 456 dage siden - Direkte link

Milton Friedman er helt enig i din betragtning omkring offentlig forbrug:

 

There are four ways in which you can spend money.

- You can spend your own money on yourself. When you do that, why then you really watch out what you’re doing, and you try to get the most for your money.

 

- Then you can spend your own money on somebody else. For example, I buy a birthday present for someone. Well, then I’m not so careful about the content of the present, but I’m very careful about the cost.

 

- Then, I can spend somebody else’s money on myself. And if I spend somebody else’s money on myself, then I’m sure going to have a good lunch!

 

- Finally, I can spend somebody else’s money on somebody else. And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government. And that’s close to 40% of our national income.

 

/Milton Friedman

 

/HLJ


Skrevet af boesan 456 dage siden - Direkte link

Ja Milton Friedman  har mange gode tanker og holdninger om samfundets udvikling.

Jeg har studeret HAM i over 50 år . (jeg er nu 80)

Men hver eneste gang samfundet ryger ind i en krise, og det sker jo tit.

 

Senest Boligboblen og bankkrisen, ja  så er det jo gode gamle 

John Maynard Keynes lære vi tyr til for at komme gennem krisen.

 

Mit motto er : Markedskræfterne er gode tjenere , men slette herrer.

derfor skla de styres  benhårdt.

Boe Jørgensen


Skrevet af Skovgaard 456 dage siden - Direkte link

"Spoergsmaalet er bare hvordan man skaber arbejdspladser i det private!? "

 

Lave skatter, få regler og administration. Hvis der er incitamenter til at tage en risiko (du får lov til at ødelægge ligheden med din vulgære rigdom :) ), så er der nogle der vil tage den risiko. Det er ikke rocket science.


Skrevet af Peter B. Perlsø 456 dage siden - Direkte link

Som ekko på Skovgaards ord, or gentagelse af Adam SMith's udødelige ord der lyder ned gennem tiderne:

 

Little else is requisite to carry a state to the highest degree of opulence from the lowest barbarism, but peace, easy taxes, and a tolerable administration of justice: all the rest being brought about by the natural course of things.


- Lecture in 1755, quoted in Dugald Stewart, Account Of The Life And Writings Of Adam Smith LLD, Section IV, 25.

 

Jeg kan selv tilføje at fred typisk kommer af og vedligeholdes af frihandel.


Skrevet af Jakob J 456 dage siden - Direkte link

Det gør det... hvad sker der med de ekstra penge vi får, når skatten sænkes? ... de bliver entent investeret (skaber jobs) eller forbrugt (skaber jobs).

 

Forskellen til SSF's planer er blot, at vi lader markedet bestemme hvor jobbene skal skabes, og de bliver jævnt fordelt efter hvor folk vælger at forbruge / investere. Derfor ser vi ikke jobbene fokuseret i enkelte sektorer, som SSF tror er en god ide.


Skrevet af 8000er 456 dage siden - Direkte link

I en fri verden hvor man kan handle næsten overalt vil mindre lønomkostninger give ordrer. Indkøbere i hele verden sidder og checker priser hver dag. Så når de danske priser falder fordi virksomhedernes omkostninger falder, så begynder der at komme ordrer.


Skrevet af PSM 457 dage siden - Direkte link

Jeg har aldrig forstået hvad der menes når Danmark omtales som førende indenfor udvikling osv. Hvis vi kigger os omkring, så producerer vi intet af højteknologi. Hverken biler, elektronik eller lignende. Selv B&O laver kun designet. Indmaden er Panasonic - så ikke engang dér kunne man bryste sig som førende i noget som helst....


Skrevet af Bokajsen 456 dage siden - Direkte link

Maaske kan man sige, at vi har en hoejteknologisk landbrugssektor? Novo er vel ogsaa hoejteknologisk?


Skrevet af boesan 456 dage siden - Direkte link

Ja.  Som Eksport manager gennem mánge år i de såkaldte TIGERØKONOMIER i Asien

så mener jeg at Dansk Landbrug på mange områder er højteknologisk.

Her har Andelsbevægelsen spillet en betydningsfuld rolle.

Men det hjælper jo ikke meget hvis man ikke kan afsætte  hovedproduktet til en pris

der giver en fortjeneste.

Jeg tænker her på svineeksporten som jo ofte er en direkte underskudsforretning,

Dette produkt er simpelt hen for lavt forædlet for et land med høje lønninger.

Jeg har gennemtrawlet fotrretninger i alle de lande i Asien som importerer dansk svinekød

Men jeg har ALDRIG set svinekød markedsført som værende Dansk.

Boe Jørgensen 


Skrevet af 8000er 456 dage siden - Direkte link

"Dette produkt er simpelt hen for lavt forædlet for et land med høje lønninger."

 

Listen med den slags produkter bliver kun længere og længere. Det er samme mekanisme der rammer byggeriet, og sikkert vil brede sig hastigt til en masse jobs i den lave ende


Skrevet af Jan jacobsen 456 dage siden - Direkte link

du siger det jo selv, vi udvikler, vi producere ikke det udviklede produkt.


Skrevet af PSM 456 dage siden - Direkte link

Udvikler.....?

 

Må indrømme jeg ikke helt er med? Jeg skal ikke afvise jeg tager fejl eller har misforstået et eller andet, -men som jeg ser det - så har vi ingen højteknologisk "drive" nogensteder i Danmark. Det er muligt vi udvikler færdige produkter, men da slet ikke på et plan som gør - at det på nogen måder sikrer os nogle "pladser" ved det "fine bord" som land.

 

Angående højteknologisk landbrugssektor. Så vil jeg da mene at alt det teknologi (traktorer, mejetærskere og alt andet teknologi som benyttes i landbruget) jo hverken er opfundet eller produceret hos os. Vi bruger det jo bare. Det er stadig udviklet og produceret i udlandet.

 

Hvis jeg var ingeniør, forsker eller lignende og kunne bestemme helt og aldeles hvor og hvad jeg ville arbejde med - så ville Danmark da ikke engang være på top 50 over listen af lande jeg kunne drømme om. Bare for at nævne NASA, lande som producerer elektronic, biler, fly m.m.

 

Og netop dér forstår jeg ikke helt hvad vi mener når vi omtaler Danmark som førende indenfor forskning og udvikling? Det er muligt vi er førende indenfor få og små områder? Men at omtale hele nationen som førende på området -og at dette netop er vores redning og fremtid...? Ahh hva?


Skrevet af Hank Rearden 456 dage siden - Direkte link

Du glemmer vindmøller!

Ingen anden nation har formået at bruge så mange ressourcer på en teknologi, som faktisk ikke er producerer mere end den forbruger. Der er vi førende...


Skrevet af PSM 456 dage siden - Direkte link

Hvis det går så skidegodt med de vindmøller og vi er førende på det område, -hvorfor er det så nødvendigt at fyre medarbejdere og sende produktionen til udlandet?

 

http://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/article1438734.ece

 

(mit spørgsmål må gerne opfattes retorisk)


Skrevet af Mads Peter Veiby 453 dage siden - Direkte link

Det er jo netop pointen med min artikel...

Vores lønninger er for høje. Vi er i DK gode til rigtig mange ting. Vi er bare blevet "selv fede" og tror at vi alle sammen bare kan kræve mere og mere...

 

Som i julekalenderen sidste år med "Mikkel og guld-kortet" skildrede det - Det er kun fedt at være millionær, hvis ingen andre er det.

I DK er alle millinærer, men vi lever langt fra som millionærer :-(


Skrevet af Klaus K 456 dage siden - Direkte link

+25 til Hank.

Skal vi ikke snart begynde en stor statslig produktion af oksekærrer? Pengene kan komme fra benzin- & dieselafgifter ;-)


Skrevet af nchristiansen 456 dage siden - Direkte link

svinekærrer i stedet for: køer udleder for mange drivhusgasser - svin er mere miljøvenlige.. :-)


Skrevet af boesan 456 dage siden - Direkte link

Så er Hank på banen igen med en absurd påstand:

VINDMØLLER PRODUCERER IKKE MERE ENERGI END DE SELV BRUGER.

Det er nok derfor vindmøller skyder op som paddehatte over hele verden.

Boe


Skrevet af Klaus K 455 dage siden - Direkte link

Nej. Det er pga statstilskud.


Skrevet af Ole 123 456 dage siden - Direkte link

Vi har en temlig avanceret medicinal industri, høreapperat industri og enzymindustri, som udvikler masser af produkter. 

 

Men danskerne er da verdensmestre til at overvurdere egne evner og hvad man kan tage for sin arbejdskraft og derfor et glimrende forslag fra skribenten - og man kan nemt finde en 100 mia i det offentlige budget (10%) til at sænke skatterne og gavne dansk eksport og konkurrenceevne.


Skrevet af boesan 456 dage siden - Direkte link

Kære Ole .

Jeg har arbejdet i det private erhvervsliv i hele mit liv.

Med gældende afskrivningsregler vil jeg også påstå at man nemt kan finde 100 M. arder  til produktudvikling  i privat regi.

Husk at arbejdslønnen er jo en privat aftale mellerm arbejdsgiver og arbejdstager. 

Med enkelte undtagelsr så er det ikke det offentlige som er lønførende.

Boe

 


Skrevet af Jakob J 456 dage siden - Direkte link

Novo, Mærsk, Danfoss, Grundfoss, Lego, Skype (kodet i Baltikum)... vi er et lille land... :-)


Skrevet af Martin Seebach 456 dage siden - Direkte link

Der er en håndfuld successhistorier, og en af dem er B&Os IcePower strømforsyninger.

 

Spørgsmålet er ikke om vi skal være super-gode til high-tech, det er eneste mulighed hvis vi vil være rige. Men elefanten i rummet er at vi ikke kan blive verdensmestre i high-tech når vi samtidig insisterer på at forsvare vores verdensmesterskab i andel af arbejdsstyrken der lever af overførselsindkomster. Vi spiller nemlig mod nogle formidable modstanderer der ikke insisterer på at give sig selv det handicap.

 

Hvis vi derimod er ærlige, og siger at det er det uproduktive, anstændige og lige samfund vi vil, så kan vi skam nok godt klare det. Men så må vi bare indstille os på at være en parantes i internationale sammenhænge, for vi kommer til at have noget at byde på på den scene.


Skrevet af Claus C. Møller 456 dage siden - Direkte link

Og hvis personskatten ville blive sat ned som i eksemplet, ville det være ret sandsynligt at en lanng række varer også ville falde.... Altså win-win-win.....


Skrevet af Jakob J 456 dage siden - Direkte link

... ville øget efterspørgsel ikke få dem til at stige?


Skrevet af ckh 456 dage siden - Direkte link

Vi har udenlandske forskere og højtuddannede personer, som bliver i landet i de tre år, hvor skatten på deres indtægt er normal d.v.s. halv skat. Derefter rejser de, og en stor del af dem forsvinder til udlandet medtagende den erfaring og know-how, som de har erhvervet sig i og med de danske virksomheder, som de har været i kontakt med. Derfor er denne ordning med forskerskatten rent til grin. Den bevirker kun en ufrivillig eksport af dansk know-how.

Ganske uanset om vi har den nuværende regering fremover eller får det der er endnu værre, nemlig S+SF regering, så må vi absolut regne med, at Danmark i løbet af fem/ti år bliver et EU-udkantsområde, som kun kan tilbyde tyskere og schweizere ferie ophold på Jyllands vestkyst.


Skrevet af Jacob Rørdam Holm-Jørgensen 456 dage siden - Direkte link

Jo, det er det faktisk; skandinavere er mere kreative og tillidsfulde end de fleste andre folkeslag. Det er bare ikke noget der forskes ret meget i, pga. nationalsocialisternes racepolitik.

Medicinen er måske rigtig nok, men diagnosen er forkert.


Skrevet af Jesper Brodersen 456 dage siden - Direkte link

Jeg tror ikke at vi er meget bedre end så mange andre i verdenen, men vi er dygtige til at tage problemstillinger op, og prøve at gøre noget ved det i det private erhversliv. Det er desværre også tit en hård kamp mod den altoverskyggende statsmagt og dens venner i MSM.

 

Efter vores omdømme, mener naboerne jo stadigvæk at vi er dygtige til at producere bacon, smør, øl, turisme og møbler. Det er kerneværdier vi har bygget op siden 60-erne, men det betyder ikke at vi kan leve for evigt af det.


Skrevet af Jakob J 456 dage siden - Direkte link

Og insulin, legoklodser, pumper (Grundfoss / Danfoss ... husker ikke lige hvad de laver), og transport af varer (Mærsk).


Skrevet af Baphemetis 456 dage siden - Direkte link

Det er jo meget nemt at foreslå at vi bare skal blive fattigere, det er straks sværere at finde ud af hvordan vi kan blive rigere.

 

Jeg tror ikke at danskere er nogen elite-race, selvfølgeligt er der masser af mennesker der kan det samme som os, det er også klart at der bør ske en udjævning landene imellem, men det skal ikke være ved den laveste fællesnævner.

 

Danmark producerer skam en del højteknologi, eksporten er ikke dårlig, faktisk ville mange andre lande med glæde sælge ud af nationalskattene for at opnå vores eksportbalance, men vi har malet os selv op i et hjørne med en alt for høj gæld og diverse forskruede konstruktioner, vi har med andre ord brugt en helt forkert medicin til at opnå velstand. Vi kunne med fordel have satset på det vi gør godt og forlangt at dem der vil eksportere til os gør det efter samme gode standarder.

 

Hvordan vi kommer tilbage til en mere fornuftig vej er nok det store spørgsmål, men blot at gøre os fattigere (og helst nogen andre end os selv) er nok den mindst konstruktive vej. Vi har allerede samarbejde med en stor del lande, det samarbejde skal bibeholdes, men vi bliver nødt til at komme væk fra idéen om at vi blot skal sidde øverst i Maslows udbyggede behovspyramide og leve af selvrealisering (gæld). Vi kan ikke leve af trancendens, men vi kan sætte standarder der reelt gør os til et avanceret samfund.

 

Back to reality and sanity...


Skrevet af NRJ 456 dage siden - Direkte link
Direktøren for Danfoss havde netop et indlæg i Børsen forleden hvori han beskrev problemet med at have en udviklingsafd. uden at have produktionen samme sted. Megen udvikling foregår jo i tæt arbejde mellem produktionsfolk og ingeniører/udviklere. Derfor stillede han spørgsmålstegn ved om hele denne "vi skal leve af viden, ikke produktion"-tanke overhovedet var realistisk. Det kan han måske have ret i. En af mine hollandske kollegaer er netop vendt hjem fra udstationering i Singapore og han fortalte at kineserne er laaangt fremme på it-området og mange gange foretrækker at producere deres egen software fordi de ikke er tilfredse med niveauet på løsninger fra vestlige firmaer - food for thought!

Skrevet af slettet bruger 2753 456 dage siden - Direkte link

 

Hvad med at indse at 

Vi har igennem en årrække hørt, at det vi skal leve af i Danmark er forskning og udvikling og knowhow

 

Valgflæsk

 

Lad være med at tænk så meget på penge laver hellere mange eliteskoler, det betyder mere at tjene penge på noget, man er bedst i verden til og det skaber jobs

 

News 2010: The Danes demand meaningful jobs

http://epn.dk/samfund/arbmarked/article2227300.ece

Deeds matters in finance. Stop kujonproduktionen af alle drenge i folkeskolen. Anerkend deres køn. Drenge kæmper for at vinde, det betyder meget mere i situationen og hele hans livssituation end hendes. Det er større end subjektivt uden at love at være helt objektivt. Han er en underdog der kæmper om den kønneste og sødeste. Hun vælger kun en vinder og der er så få i dag. 

Mænd har tabt skriger RUC:

 

Kønsforsker RUC 

 Kenneth siger

Mænd: Videnssamfundets taberrøve

 

- Man skal være bekymret, også ud fra den viden, at overflødige mænd er mere farlige og destruktive for samfundet, end kvinder er, siger Reinicke.

 

Så er alle mænd dumme og sure og politianmeldelse nemmere af alle kvinder, hvis de taber til hende som i bogen Silas og den Sorte Hoppe 1967 Cecil Bødker. I drengen og den sorte hingst møder han også nogle gode strenge mænd af ære og idealer som Hr. Møller. I bogen Silas og den Sorte Hoppe er alle mænd der er store og stærke dumme. Kun den Storte Hoppe dur og nogle kloge kone råd

 

Fatter ikke danske mænd - hvorfor smadrer I dem ikke? Sorte Hoppe 40 år snyd i Danida? Brææææææææææææænder skattepenge. JobCenter snyd og ondskab mod mænds psyke, som bliver deprimeret og ender som alkoholiker? Det er målt af speciale RUC 1999, at mænd går ind i det rum og det stinker af taber. De bliver kede af det og alkoholiker, kun ganske få mister ikke det sidste selvværd af at blive leget ud til et Rugbrødsmad køkken og serverer forkost for AOF ledelsen, der afholder kurset så fiiiiiiiiiiiiiiiint har de slaver på besøg, der arbejder for ikke at miste bistandshjælpen 9-12 måske kl 13 i 11 uger de trækker lod om opvasken.

 

 


 



Skrevet af JVT 456 dage siden - Direkte link

Nu hvor staten er løbet tør for andre folks penge, hvad gør man så lille du ? Man hæver skatten e.lign..

 

...For den lille mønsterdansker, ringer der ingen alarmklokker ved at hæve skatten/agifter ...og det ender det hele formodentligt også med. Dette er netop den største vision danske politikere tør vride af sig når det hele kommer til stykket. Selv Liberal Alliance ender med at sælge sin sjæl på Christiansborg en dag.... for sådan er spillet jo.

 

..den offentlige sektor syntes desværre at være så stor idag, at intet kan vedtages der kan komme den til livs.

Sluk for det offentlige, sænk skatten og lær folk at stå på egne ben igen Danmark.. 

 

 

 

 

 

 


Skrevet af 8000er 456 dage siden - Direkte link

"den offentlige sektor syntes desværre at være så stor idag, at intet kan vedtages der kan komme den til livs."

 

Derfor ender det også med et brag på et tidspunkt. Vi har fået socialisme indført ad bagdøren, og nu er det ved at være for sent.

 

Det minder om sovjet i 30´erne hvor planøkonomi og tvangskollektiviseringer fandt sted i stor stil. Kommunistpartiet var eneste lovlige parti og det hemmelige politi ( NKVD ) overvågede de vigtige dele af sovjet.

I Danmark nærmer vi os også reel planøkonomi med skatter og afgifter,

tvangskollektiviseringer nærmer sig med forslag om tvangsopløsning af selskaber ( 40% kvinder i bestyrelsen ).

Vi har flere partier men det er kun den socialdemokratiske politik der er acceptabel. Andre partier er ikke ulovlige endnu, men LA får da hug nok fra alle sider.

Skat overvåger en af de vigtigste dele ( strømmen af penge ) og har ret til selv at lave sanktioner og opfordrer i øvrigt også til at man angiver andre. Hemmelige infiltrationer ( facebook-profiler ) laver skat også !.

 

Så pas på verden, her kommer sovjet-danmark.......

 


Skrevet af JPN 456 dage siden - Direkte link

@NRJ, Ja Danfoss direktøren har en pointe : Hvorfra kommer den naive tanke i Danmark, at man kan have et videnssamfund uden produktionsleddet ?

 

Vi uddanner cirka 4000 ingeniører i DK om året. I Kina og Indien uddanner de 1.000.000 ingeniører om året ! De har læst de samme lærebøger, de taler engelsk, de vil arbejde for 1/3 i løn !!

 

Så tilbage til overskriften : hvorfra denne ide om at vi er elite-mennesker i DK ? Jeg sidder herovre i Jylland ( udkantsdanmark ) men tro mig, vi er kun ganske marginalt mere udkant i verden i Jylland end folk der er bosat i Storkøbenhavn !


Skrevet af Tobias 456 dage siden - Direkte link

Hvor får du de tal fra?

 

Går man direkte til kilden får jeg nogle andre data. Ud af ca 13.000 fuldførte kandidater i 2009, var under 1.500 indenfor den tekniske videnskab. Der er langt op til 4.000 ingenører på et år.

Derudover forholder jeg mig også kritisk overfor at Kina og Indien skulle uddanne 1 mio. ingenører om året. Det ville give dem en ratio på antallet af uddannede ingenører i forhold til befolkning, som er næsten halv så stor som den danske. Bevares, de to lande flyver derudaf, men de har stadig massive segmenter i befolkningen der ikke modtager undervisning.

 

Derudover vil jeg også mene at der er substantiel forskel i kvaliteten af uddannelserne. Al kritik til trods for den danske uddannelsesstandard, er vores tekniske uddannelser på fx DTU af langt højere kvalitet end en gennemsnitlig indisk ingenør-uddannelse. Kina's elite uddannelser er stensikkert suveræne, men den brede uddannelse som langt de fleste gennemgår lever, efter min overbevisning, stadig endnu ikke op til danske standarder.

 

http://www.ubst.dk/uddannelse-og-forskning/statistik/bachelor-og-kandidatstuderende-1/bachelor%20og%20kandidat.xls

 

Når det så er sagt, er jeg enig i substansen af din pointe. Vi bliver presset langt mere end tidligere, og vi skal blive bedre uddannelsesmæssigt for at konkurrere. På nogle områder er vi absolut håbløse, og den ekstreme overrepræsentation af humanistiske uddannelser er et decideret problem. Men verden er mere kompleks end tal, og vi må også anerkende at vores Universiteter faktisk har et højt niveau. også sammenlignet med udlandet.


Skrevet af JVT 455 dage siden - Direkte link

Firmaet jeg er ansat i har formået at være konkurrencedygtige under krisen, ved at udelukkende nyansætte folk i Indien hvor ingeniørlønningerne er <1/3.... mens vi så skraber licensindtægterne ind her i Danmark.

 

De "stakkels" indere kan faktisk godt bruge hovedet, selvom det nogen gange kan være svært for de lettere indbildske danskere at acceptere.

 

Modellen kan kun bruges indtil vi er blevet kopieret ud af markedet...men

 

Hvornår begynder Danmark at bruge hovedet ? 

 

FÅ NU DEN SKAT NED !!!!

 

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

50
47
13
48
40
59
13
14
9
57
16
21
24
14
11
99
3
7
142
4
Om Mads Peter Veiby
Hvem er Mads Veiby?
En "ung" mand midt i 30'erne der har været selvstændig i de sidste 10 år. Jeg er nok mest kendt for at være...

Se Mads Peter Veibys profil
eller
Følg Mads Peter Veiby