De Forenede Socialistiske Euro-Republikker
Udgivet for 138 dage siden i Politik
Tilføjet 07/01 14:54 til Boblere af Kasper Planeta Kepp
Der findes et ordsprog, der lyder omtrent således: Hvis noget ligner en and, går som en and, og siger som en and, så er det sandsynligvis en and. Lad os derfor kigge på et par analogier:
- Kommisionen svarer til USSRs Politbureau, som var Sovjetunionens højeste myndighed i flere omgange og bestod af ca. 15 medlemmer (EU-komissionen har ca. 25 medlemmer). Ligesom EU-komissionen havde disse få håndfulde personer en helt uproportional stor magt.
- Europa-parlamentet svarer til Den Øverste Sovjet – de var/er begge folkevalgte, lovgivende forsamlinger, hvilket gav tilhængere af kommunismen et argument for, at USSR ikke var værre end kapitalismen. Men de folkevalgte blev centraliseret langt væk fra folket og nærdemokratiet, og blev hurtigt loyale overfor det apparat, der betalte dem: De var de facto pro-USSR, pro-system, og rettede ind efter oligarkerne i systemets top. (Læseren bedes iagttage, hvordan parlamentsmedlemmer pludselig opnår loyalitet overfor systemet over alt andet).
- Planøkonomien, med kvotesystemer og politiske handlingsplaner, førte til økonomisk ineffektivitet, usunde konsolideringer og spild af naturressourcer.
- Protektionismen, toldmurene og støtteordningerne ødelagde det frie marked og dermed økonomiens effektivitet og senere hen – af samme årsag – menneskelig værdighed. Den Tredje verdens konkurrencevilkår er blevet destureret af de selvsamme socialistiske hyklere, som altid hævder at tale dennes sag. Hver ko i EU får 2 dollars om dagen, mere end hvad halvdelen af verdens befolkning lever for.
- Moskvas marxistiske dogmatikere har fundet nyt liv på Københavns Universitet og visse andre, gamle universiteter, som udklækker en voksende hær af unions- og skatteyderfinansierede statskundskabs- og administrationskyndige bureaukrater, som opfostres afsides fra folket på særlige skoler i Firenze, Brügge, Bruxelles og Strassbourg.
- Som advaret imod af f.eks. tidligere overvismand Christen Sørensen fremføres stærkt politiserende pro-EU-akademikere uden økonomisk uddannelse som "eksperter" i EU-økonomiske aspekter. Endnu mere foruroligende er fraværet af en note om disse akademikeres finansieringskilder. Det svarer til at fremføre læger finansieret af pilleproducenter som objektive "eksperter". Det er i bedste fald journalistisk uhæderligt, i værste fald undergravende for demokratiets objektive meningsdannelse, og hele EU-debatten er derfor allerede i sin ydre form en lærerig afsløring af, hvad der foregår. If it walks like a duck…
- Pseudovidenskabsmanden og stalinisten Lysenko er et eksempel, som får flere og flere nutidige pendanter. Dogmatikerne fyldte debatten i Sovjetunionen som folkeopdragere og definerede god og dårlig videnskab med katastrofale konsekvenser, mens de selv ofte havde en middelmådig videnskabelig baggrund (Lysenko betegnes som pseudovidenskabsmand og hans teorier viste sig senerer at være volapyk), og var betalt af det selvsamme system, som de ensidigt fremførte. Disse ideologer kontrollerede også, hvem der skulle have penge i Sovjetunionens hastigt centraliserede forskningssystem.
- Avisen Pravda har sin tydelige pendan i Politiken, hvis chefredaktør er tidligere departementsråd i Statsministeriet og dermed legemeliggør afviklingen af den magtadskillelse, som burde være et højeste princip for medierne i et demokrati. En avis, der ensidigt tager stilling til fordel for EU-systemet, og som med Kristian Madsens leder i denne uge benytter alle de antilogiske, retoriske, og substansfornægtende kneb, som kendetegnede det hedengangne kommunistiske propaganda-organ.
Hvis det går som en and og siger som en and, så er det sandsynligvis en and....
Meget præcis analyse, tak!
Flot og relevant kommentar.Tak for den.
flot og rigtigt, men hvordan kan det sive ind i de danske medier??? det er en håbløs kamp, så længe der reklameres/propaganderes for EU i de mest sete DR og TV2.
Tja - Kampen om medierne er vel nok kampen for demokratiet. Først må vi afskaffe mediestøtten, som favoriserer de gamle medier, der ligger i seng med de gamle magtstrukturer, og som forhindrer frie, folkelige medier i at konkurrere på lige vilkår. Flere stærke fora og internetaviser, hvor danskere kan diskutere frit og uden censur, politisk korrekthed, og sammen finde substansen frem til fælles anvendelse.
Du har skrevet det, som jeg mange gange har tænkt.
EU skulle have forblevet det, som det i sin tid var tiltænkt. Et fællesmarked. Hverken mere eller mindre.
EU skulle have forblevet det, som det i sin tid var tiltænkt. Et fællesmarked.
Ren historieforfalskning! Unionen var aldrig tiltænkt at blive noget andet end ... en union!!
Se: http://www.kristeligt-dagblad.dk/artikel/295709:Debat--Danmark-er-truet
Fortrinligt, hr. Planeta Kepp. Oplysnings- og debatvilkårene er trods alt bedre i EU end i den nære fortids USSR, og derfor er alt håb om reform vel heller ikke ude.
http://www.youtube.com/watch?v=1jVrbKdkByk
Bukovsky's advarsel :)
Kære Steffen
Mange tak for linket - det er meget bestyrkende at se, at andre har tænkt de samme tanker som mig, i dette tilfælde så prominent en USSR-system-kritiker som Bukovsky.
Når en mand som Bukovsky fremsætter lige præcis denne, rammende advarsel, så burde det være overalt i medierne i et demokrati.
http://en.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Bukovsky
Jeg har i øvrigt mange venner, der har levet på den Forkerte side af jerntæppet, og flere af dem (bosiddende i USA) undrer sig over, hvad der sker i Europa p.t. De må jo om nogen kende "anden" på dens "rappen".
Ja, og også fordi han ikke selv har nogen "aktie" i det. Det er slet og ret bare en velment advarsel.
Et aktuelt eksempel: http://www.zerohedge.com/news/guest-post-has-italy-gone-fascist
... the situation has moved with such speed over the past 5 months that the emergence of the first Fascist regime following the 2008 crisis can probably now be associated with the new Monti government.
I forbindelse med den nuværende krise er det lidt uhyggeligt at opdage, hvor kyniske eurokraterne kan være i deres iver for at opnå total magt, koste hvad det vil, som denne udtalelse af en tidligere kommisions-formand tydeligt giver udtryk for:
"I am sure the Euro will oblige us to introduce a new set of economic policy instruments. It is politically impossible to propose that now. But some day there will be a crisis and new instruments will be created.”
Romano Prodi, EU Commission President, December 2001
We have a Gulag in the EU also – an intellectual Gulag, known as political correctness.
When anyone tries to speak their mind on questions or raise an agenda or give their views different from those approved, they will be ostracized. This is the beginning of the Gulag, the beginning of your loss of freedom.
Er det derfor, at Marlene Wind ikke vil svare Kasper Planeta Kepp og Politiken ikke vil optage hans meget kompetente indlæg?
Du kan bare se gennem hele svineriet og jeg er bare så glad for at høre en anden stemme end min egen påpege de ting jeg selv finder så bekymrende. Jeg iler videre med links til din artikel, den bør læses af så mange som overhovedet muligt.
+1 Er så enig at det gør helt ondt.
Er helt enig, flot skrevet.
Hvordan kommer vi videre?.
Det handler om at gøre individuel bevisthed til kollektiv handling.
Vi må melde os ud af de partier der ikke har EU kritiske folketingsmedlemmer vi kan stemme på, og vi må gøre opmærksom på at det er derfor vi melder os ud. Kun når politikerne bliver bange for at de ikke bliver genvalgt, begynder de at lytte til os, vælgerne. Og det er altså nu vi er nødt til at forlange at også EU er et emene i valgkampen. For EU styrer os snart på alle områder.
Ja, undertegnede f.eks stemte ved sidste valg udelukkende med tanke på EU, endda meget mod min vilje.
Men det er dælen dulme svært når vi har en fødekæde, hvor man slet ikke kan blive opstillet i de store eller traditionelle partier hvis man er EU-skeptisk. Man når end ikke til havelågen i V,S, K eller R hvis man nærer f.eks et så "ekstremt" synspunkt, at forbeholdene ikke skal afskaffes, altså bare status quo! Det står skrevet i sol, måne og stjerner at danske politikere og deres partier driver Danmark frem mod et fuldgyldigt medlemsskab af "Europas Forenede Stater", altså en nedlæggelse af den danske nationalstat, og dermed også en total afskaffelse af demokratiet - det er ikke et spørgsmål "om", men blot et spørgsmål om hvornår man kan narre danskerne ind i det.
Jeg sidder og hører den politiske paneldebat med K, R og SF på TV2 News. Vestager siger, at vi har brug for Europa, fordi alting bliver mere "internationalt", og når det går godt i Europa går det også godt i Danmark. Jamen for h....., det er jo just problemet! Det går af H til i Europa, det er en syg konstruktion, det går værre i Danmark, fordi der findes en euro og et udemokratisk tysk-fransk interesse-bureaukrati.
Så det lukker sig om sig selv, politik bliver selvbekræftende. Man er henvist til DF eller Ø, og i sidste ende gør det ingen verdens forskel.
Helt enig med dadk - Og jeg har også hørt den pseudodebat der var på News tidligere idag. Det er til at brække sig over. Og der bliver ikke stillet eet eneste lille spørgsmål om det kan være rigtigt at man åbenlyst hylder EU samarbejdet og Euroen ved en hver given lejlighed, når det er helt tydeligt at den danske befolkning er imod begge dele.
Jeg er også enig med dadk og Isabella Balkert.
Hørte samme debat.
Tanken om et Europæisk fællesskab er er storslået, men absolut ikke i sin nuværende form og helhed,
Spørgsmålet er, kan vi ændre det, og hvordan.
Må jeg lige gentage fra tidl. kommentar!, Det handler om at gøre individuel bevisthed til kollektiv handling.
Så skal vi starte med den nuværende regering, det er afgjort en ommer, herefter er det oppositionen der skal tages under behandling.
Vi skal ændre det nuværende 90 mandater, til 50 mandater, hvilken besparelse og tilmed fuld finansieret.
Spærregrænsen hæves til omkring 10 %, hvilket begrænser levebrødspolitikerne, der skal nu arbejdes seriøst for at blive valgt, det optimale ville være at privatisere folketinget.
Hvornår starter vi?.
Gud fader for en gang bavl. Og ikke mindst en hån mod de dissidenter i de gamle østlande der betalte ffor deres politiske deltagelse med fængsel og det der var værre, og hvoraf nogle af dem så EU som et middel til Europas demokratisering, (hvilket en del staidgi gør i de baltiske lande, og i Centraleuropa).
Men hvis hr. Planeta Kepp skulle have overset den væsentligste forskel mellem EU og Sovjetunionen skal den da gerne gentages.
Forskellen er at her kan han fortsætte med at udgyde sit sludder uden frygt for repressalier. I det gamle Sovjetunionen var han blevet indlagt på et Sindssygehospital.
Når noget ligner en gang bavl, og det lyder som en gang bavl, så er det sikkert også en gang bavl...
Ang. overskriften: De Forenede Socialistike Euro-Republikker.
DFSER?
Jeg fortrækker personligt EUSSR: European Union [of] Socialist Serfdom Regions.
Hayek's "The Road to Serfdom" er desværre stadig uhyggelig aktuel.
Flere artikler fra Politik
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 4 timer og 25 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 5 timer og 17 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 4 timer og 49 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 14 timer og 59 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 15 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 23 timer og 40 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 14 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 17 timer og 18 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 16 timer og 51 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 33 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 23 timer og 17 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
LO: Vi vil gerne arbejde mere - når helvede fryser til
Udgivet for 1 dag, 3 timer og 16 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:59 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
Kommunen underkender sin egen byggetilladelse
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 56 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 08:56 til Boblere af Rikki Tholstrup Jørgensen
Kilde: rikki.nu
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft - en hjernefejl
Udgivet for 1 dag, 3 timer og 16 minutter siden i Politik
Hvor er appelsinen fra?
Udgivet for 1 dag og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 12:13 til Boblere af Ulrich
Kilde: jp.dk
Tænk at livet koster livet!
Udgivet for 1 dag, 15 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 22:39 til Boblere af Thyra Frank
Snaphanen - Læs kapitel II i Uhrskovs nye bog kvit&frit
Udgivet for 3 timer og 8 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 13:47 til Boblere af Hans Und
Kilde: snaphanen.dk
Pas på, en jagthund!
Udgivet for 15 timer og 40 minutter siden i Politik
Enhedslisten kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 1 dag, 3 timer og 16 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:55 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: dr.dk
Uriasposten - Morten Uhrskov rundbarberer radikal MF’er i Deadline: “Det var skægt, det speciale har jeg nået at læse”
Udgivet for 1 dag, 21 timer og 7 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 17:29 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: uriasposten.net
|
Om Kasper Planeta Kepp "I det vidtstrakte moralske landskab mellem uvidenhed og rendyrket ondskab ligger en enorm gråzone, der ustandseligt betrædes, når dumheder... Se Kasper Planeta Kepps profil eller Følg Kasper Planeta Kepp |
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 276 klik
Skattereformen er socialt SKÆV! 25/05 09:32 - 201 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 200 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 722 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 664 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 521 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

