Kontakt 180Grader.dk
12

Skrevet af Afskaftopskattennu 113 dage siden - Direkte link

"De rige" ..

 

Skal de "rige" så også betale hvis de skal på sygehuset?


Skrevet af Tortor 113 dage siden - Direkte link

Hvorfor ikke også lade de rige betale for at køre på vejene for at have deres børn i folkeskolerne og for at låne bøger på biblioteket? Der er da ingen grund til de rige skal have noget tilbage for deres skattekroner. De skal bare, betale, betale og betale.

 

Alt for mange rige har ikke forstået, at de skylder førtidspensionisterne og bistandsklienterne alt. 


Skrevet af slettet bruger 1578 113 dage siden - Direkte link

Man burde fratage de rige svin stemmeretten til Folketingsvalg - de stemmer jo imod lighed ;-)

 

 


Skrevet af Kjeld Flarup 113 dage siden - Direkte link

Du har jo en pointe der, for de rige har jo ikke brug for støtte, så derfor har de heller ikke brug for at stemme.


Skrevet af Knudsvej 113 dage siden - Direkte link

Jeg forstår det ikke. Hvorfor ikke fjerne børbechecken helt?

 

Som det er nu siger man til de allerfattigste at de er bedre tjent med at være fødedyr og skaffe sig en masse rollinger. Staten skal nok betale ved kasse et. Dvs. os "rige" betaler.

 

Burde man ikke lade dem som har et arbejde kunne få barnets fradrag i stedet. Så er det da mere reelt i og med at det er dem som gider at bidrage som så også får børn.

 

Er der noget jeg ikke fanger eller er det ikke vejen til afgrunden på den anden måde?


Skrevet af HansAnd 113 dage siden - Direkte link

Politikere vil helst have småt begavet stemmekvæg, det opnår man ved opformering af den dårligste del af genpoolen :-)


Skrevet af vera madsen 113 dage siden - Direkte link

Jeg har aldrig rigtigt forstået den tankegang der ligger bag misundelse over de der tjener penge og kører i dyre biler = De Rige. Hvorfor skal der altid trækkes flere penge op af lommen på disse rige?

Svar: så kan jeg nemlig få mere!

Det er ikke første gang det med børnechecken har været oppe at vende, men enten skal denne udbetales til alle rig såvel som fattig, eller slet ikke.

Der er ingen mening i, at de der arbejder mest, yder mest, skal fratages en rettighed "alle har" blot forde de grundet deres indsats også tjener mest.

Børnechecken er ikke en social ydelse.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

55
47
14
48
41
59
13
15
9
57
16
21
24
14
11
99
5
3
7
142
Om Kjeld Flarup
Leverandør af IP telefoni
Var for mange herrens år siden landsformand for FPU, der den gang var det bedste bud på en liberal politik.

Se Kjeld Flarups profil
eller
Følg Kjeld Flarup