Kontakt 180Grader.dk
49

Skrevet af rathje 585 dage siden - Direkte link

"Til gengæld kan vi konstatere, at danskernes privatforbrug sammenlignet med andre EU-lande er meget lavt. På trods af, at vi målt på BNP (trods alt) fortsat burde være et af EU's rigeste lande er der kun plads til et privatforbrug svarende til gennemsnittet i EU-27."

 

Er der ved udregning af det private forbrug medregnet at en stor del af vores private forbrug er skatter og afgifter? F.eks. blikkenslageren der får en meget lille del af pengene fra regningen eller den store afgift for biler. hvis disse ikke er regnet med bliver privatforbruget jo endnu lavere.


Skrevet af Thomas Bolding Hansen 585 dage siden - Direkte link

Hertil skal lægges, at Danmarks BNP formentlig er overvurderet, grundet at relativt stor del af ”værdistilvæksten” sker i den offentlige sektor, hvis værditilvækst af tekniske årsager (der findes ingen markedspris at gå ud fra) sættes lig med lønudgiften.

Se det synes jeg er rigtig interessant specielt i lyset af, at de offentlige lønninger er steget med ti pct. de sidste to år og på grund af væksten i offentlige ansatte - den fraværende massakre på offentlige udgifter onkel Villy - er udgifterne til offentlige lønninger steget med 13 pct. de sidste to år.

Som jeg har forstået det, tæller også produktionen i sundhedssystemet ind på BNP, ikke blot på de private hospitaler, men også de offentlige. Jeg synes, det er rigtig svært at få et overblik over den offentliges produktions indflydelse på BNP. Hvis der er nogen, der kender til kilder, der belyser dette emne, så er det rigtig interessant at få på bordet.


Skrevet af valle 585 dage siden - Direkte link

Godt, informativt indlæg, der uden tvivl bidrager til at forbedre mine argumenter mod den førte økonomiske politik. I overordnede træk intet, jeg ikke vidste i forvejen eller kunne regne ud, men godt med tal. Mange tak, hr. Westy :)

 

Er det dog muligt at få nogle kildehenvisninger?


Skrevet af Claus C. Møller 584 dage siden - Direkte link

 

FOR VORES BØRNS SKYLD

Det er derfor at jeg og andre, der indtil for få år siden ville have forsvoret nogen sinde at gå ind i politik har valgt at gøre det alligevel. Og det er derfor at det er afgørende at Liberal Alliance får de afgørende mandater ved næste folketingsvalg.

Præcis samme årsag til, at jeg har meldt mig ind i LA. Som du vidst også skriver nogenlunde andetsted. Det eneste vi som forældre kan gøre for vores børn er give dem nok udlandslængsel, så de selv kan forlade skuen, når den for alvor begynder at synke.... Trist

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

63
48
14
3
48
41
60
13
15
9
57
16
21
24
14
11
99
5
3
7
Om Niels Westy Munch-Holbek
Udlandskommentator ved Dagbladet Børsen Præsident for Akademiet for Fremtidsforskning Cand. Polit.

Se Niels Westy Munch-Holbeks profil
eller
Følg Niels Westy Munch-Holbek






Nyeste video