Der gælder en anden målestok for en rød minister

Carl Holst: Danmarks Naturfredningsforening udviser en meget selektiv kritik

FrieTanker

03/02/2012

Carl Holst: Danmarks Naturfredningsforening udviser en meget selektiv kritik. Senest oplevede man i den forgangne uge, at Miljøministeriet meddelte, at man fyrede 115 medarbejdere. En meget lidt omtalt begivenhed.

Tro mig – havde dette fundet sted under Hans Christian Schmidt eller en anden blå miljøminister havde det givet voldsomt ballade. Ja, jeg forestiller mig at man ligefrem havde talt om massakre på miljøet i Danmark.

For mig er konklusionen, er miljøministeren rød, så gælder der én målestok for hendes arbejde. Er ministeren blå, gælder der en anden målestok.

Det forstemmende, at Naturfredningsforeningen er mere optaget af at skåne sine politiske ”venner” end af at forfølge sagerne. Og det er særligt forstemmende, når det sker i en så bredt favnende organisation, som Danmarks Naturfredningsforening. En forening, der gennem lovgivning er sikret særlige privilegier.