Kontakt 180Grader.dk
9

Skrevet af Kresten Buch 818 dage siden - Direkte link
Interessant artikkel. Mit forslag ville være at fjerne ophavret loven helt. De selskaber som ønsker at sælge deres kunst kan jo så skrive det de har lyst til i den kontrakt de indgår med forbrugeren. F.eks du må kun afspille den på en afspiller af mærket Sony. Det er de i deres fulde ret til at gøre det er jo deres kunst.

Skrevet af Henrik Andersen 818 dage siden - Direkte link
Tak skal du have, om ophavsret skal fjerne ophavsret helt, tror jeg ikke rigtigt vil fungere i virkeligheden. Men det giver ingen mening at man som forbruger ikke må bestemme over et produkt man har købt, i sit eget hjem.

Skrevet af Kresten Buch 818 dage siden - Direkte link
Hvis man går ind for at frie mennesker kan indgå en kontrakt iforbindelse med en frivillig handel, så må det betyde at en kunstner kan indgå en kontrakt med dig, som begrænser brugen af hans produktet som han ønsker. Det står dig jo frit for om du vil købe produktet og indgå kontrakten. Hvis betingelserne i kontrakten er urimelige så vil ingen købe kunstneres produkt så mon ikke markedet selv finder ud af at regulere det.

Skrevet af Henrik Andersen 818 dage siden - Direkte link
Helt sikkert. Markedet skal selv regulere det. Hvorfor skal det skrives ind i lovgivningen? Men selv om markedet selv regulerede det, vil filmbranchen ikke ændre deres holdning. De giver gang på gang udtryk for, at de ikke vil sælge film uden kopi-spærringer, eller film der låses til bestemt software. Også selv om det så går ud over vi betalende kunder! Jeg vil gerne betale for mine film, hvad jeg også gør. Jeg vil bare have mulighed for at kunne købe en digital version jeg kan afspille i det mediacenter software jeg nu vælger. Jeg vil da gerne droppe at skulle bruge ca 45 min. pr. film for at lave en kopi. Så kan I selv regne ud, hvor lang tid det har taget at lave 100 kopier. Og her er der slet ikke talt kopier af tv-serier med!!

Skrevet af Sungam 818 dage siden - Direkte link
@enfrustreretforbruger "Jeg vil bare have mulighed for at kunne købe en digital version jeg kan afspille i det mediacenter software jeg nu vælger." Som Kresten har påpeget så er det ikke muligt ifølge den "kunstner/pladeselskab/filmselskab" som du har indgået den kontrakt med. Jeg har fuld forståelse for at du som forbruger gerne vil have mulighed for dette - dog er det ikke tilladt endnu. Nu har du som forbruger tre muligheder. 1. Rette dig efter plade producentens ønske (og være utilfreds) 2. Gøre som du gør, altså gøre det alligevel og brokke dig (medium tilfreds) 3. Bare download al den musik og film som du lyster gratis fra nettet og bruge det som du har lyst til (medium tilfreds, da det er ulovligt / tilfreds, da du er lige glad, grundet forhold 1+2) Der vil altid være nogle der vælge mulighed 3, da det er her, alt efter ens egen moral, at man får opfyldt sine ønsker bedst muligt. Bare se på hash markedet i danmark - mange forbruger efterspørger dette dog er det ulovligt folk gør det alligevel. Nu adskiller hash sig fra film og musik på mange måder - især produktionen... For hvor meget koster det egentligt at lave en digital KOPI af den originale film? Svar - næsten ingenting derfor findes de osse overalt på nettet GRATIS! Så selv hvis du kunne købe digitale kopier ville det tangerer bondefangeri og bedrageri (monopolistisk udnyttelse) at tage meget mere end 10 kr per digital film. Selv hos en dvd forhandler kan man give 150 kr per film... jeg mener hvor meget koster selve dvd'en og hvor svært er det at lave kopien... (meget let!) Derfor vil mit foreslag være gør det ulovligt indtil producent har fundet en tålelig måde at distribuere og forhandle dvd'er på. (På trods af al denne ulovlige aktivitet er det ikke mit indtryk at deres forretning skrymper selv i disse tider...) Med venlig hilsen Sungam

Skrevet af ajensen 817 dage siden - Direkte link
Jeg er enig med det meste du siger, men heldigvis tæller beskyttelsen på DVD ikke som 'effektiv kopibeskyttelse', det er allerede afgjort ved domstolene.

Skrevet af Henrik Andersen 817 dage siden - Direkte link
Det er ikke hvad kulturministeriet og antipiratgruppen siger
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

29
53
11
34
48
10
8
5
4
4
6
5
3
7
84
54
18
79
86
17
Om Henrik Andersen
Blogger og indehaver af enfrustreretforbruger.dk

Se Henrik Andersens profil
eller
Følg Henrik Andersen