Kontakt 180Grader.dk
72

Skrevet af JensNielsen 608 dage siden - Direkte link
Joachim B. Olsenhar jeg ikke noget specielt problem med, men jeg er skeptisk overfor Mette Bock. Tidligere folketingskandidat for henholdsvis SF og de Radikale.
Det er noget af et skifte hun har taget. Det er muligt hun siger liberale "ting", men mener hun det også? Nu har nogle af os på det seneste kritiseret Helle og flere andre på venstrefløjen for at sige en ting, men gøre anderledes i privatlivet.
Med det i tankerne er jeg skeptisk overfor hvordan en tidligere folketingskandidat for SF enten har kunne skjule så liberale tanker eller blevet så meget klogere, at Liberal Alliance er et naturligt valg for hende.

Skrevet af Rasmus J 608 dage siden - Direkte link
Forskellen er dog, at Helle Thorning-Schmidt vil påtvinge hendes socialisme på andre via Folketinget, imens en folketingsvalgt liberale, der dyrke socialisme i sin privatsfære, kun påtvinger socialismen på sig selv.

Det er forskellen på om man vil påtvinge andre mennesker ens ideologi eller om man holder den for sig selv. I Helle Thorning-Schmidt's tilfælde vil hun påtvinge andre mennesker socialismen, imens hun privat lever efter andre regler - det er det, som gør hende til en hykler.

Skrevet af Skov 608 dage siden - Direkte link
Socialkammeraternes evige problem

Skrevet af Helene Østergaard 607 dage siden - Direkte link
Jeg kan kun gå ud fra at du ikke var med til vores opstillingsmøde i Sydjylland i torsdags og at du ikke har mødt Mette Bock personligt. For hun er indbegrebet af den liberale tankegang som vi er mange som forbinder med med Liberal Alliance og som er grunden til at vi stadig er med.
Med hensyn til hendes SF-baggrund, så var den efter hendes eget udsagn en stor misforståelse, som hun hurtigt erkendte, og som bunder i et personligt venskab med Lilly Gyldenkilde. Hendes radikale baggrund er det da svært at klantre, da 5 ud af vores 9 spidskandidater kommer netop fra de Radikale.

Skrevet af Jeppe Juhl 608 dage siden - Direkte link
Topstyring. Gentager: Topstyring - ellers forliser skuden ...

held og lykke!

Skrevet af Klaus K 608 dage siden - Direkte link
Kun så længe vi er enige i den politik topstyringen udmønter sig i, ikke Jeppe ... ? ;-)

Skrevet af Frihed 608 dage siden - Direkte link
Endnu engang tillykke. Fin video med sammenklip af dine holdninger fremlagt på primært DR2 Deadline. Virkelig stærkt.

Der har ikke været ret meget kritik af det åbentlyst kontroversielle valg af Joachim B. Olsen. Derimod har der været bred (og berettiget) kritik af valget af Mette Bock. Med gys tænker jeg på hvordan hendes video med sammenklip af holdninger ville se ud.

Skrevet af Skovgaard 608 dage siden - Direkte link
Ja pudsigt at Ole ikke nævner Mette. Han er allerede blevet en rigtig politiker.

Skrevet af jasbg 607 dage siden - Direkte link
Skarp iagtagelse !

Han holdt sig ikke tilbage i kritikken af Trykkefrihedsselskabets formand, Lars Hedegaard - eller Lord Moncktons far - for få måneder siden - nu da det virkelig gælder - tør han ikke sige et dyt til at en af spidskandidaterne i det parti han skal repræsentere har en ræverød fortid - som skaffede hende en højt betalt chefstilling på DR.

Det piller unægteligt lidt ved troværdigheden som liberal frontkæmper - når der ikke skal mere til for at tæmme tigeren.

Skrevet af slettet bruger 1164 608 dage siden - Direkte link
@ Frihed, du skriver: Derimod har der været bred (og berettiget) kritik af valget af Mette Bock. Med gys tænker jeg på hvordan hendes video med sammenklip af holdninger ville se ud.

WJ: God idé.

Skrevet af Lasse 608 dage siden - Direkte link
Jeg vil også ønske dig tillykke med opstillingen Ole. Jeg håber, at du, når du kommer i Folketinget, fortsat vil være en ligeså skarp og kompromisløs debattør, som du hidtil har været. I modsat fald er jeg bange for, at det alt i alt vil være et tab for det borgerlige danmark, og ikke den gevinst, som det gerne skulle være.

Kritikken af nogle af de øvrige kandídater mener jeg er fuldt berettiget. Jeg mener ikke, at Joachim B Olsen er blevet kritiseret for at være elitesportsudøver, eller at have været med i Vild med Dans.

Der er nok andet at kritisere ham for: 
 Han har indtil for ganske nylig været socialdemokrat og stor beundrer af Nicolai Wammen og Helle Thorning Schmidt
- Han vil gerne "gøre noget for idrætten" og være sportsminister.
- Han har taget så kraftig moralsk afstand til Anni Fønsbys forretninger, at han direkte har nægtet at deltage i et underholdningsprogram med sådan en "kriminel". (Ja OK, det sidste er hentet fra den kulørte del af pressen, men stadigvæk siger det en del om hans manglende liberale sindelag)

For mig lyder det ikke som en mand, der er i stand til med gennemslagskraft at præge danskernes meninger i liberal retning.

Og Mette Bock er da endnu værre. Hun er decideret venstreorienteret.

Jeg synes, at LA i håb om stemmemaksimering har positioneret sig længere til venstre en jeg havde håbet.

Skrevet af jannickj 608 dage siden - Direkte link
Lige præcis for mig må Joachim B Olsen fortage sig hvad han vil, problemet er mere at det virker som om han ikke forstår de liberale tanker. Dog er LAs politik så simplificeret at han er mere en hånddukke designet til at sluge stemmer, det kunne dog tænke sig at han kommer til at sige noget dumt hvilket jeg godt kan blive lidt nervøs for.

Skrevet af oecon 608 dage siden - Direkte link
netop, men risikoen er jo at han - som den opportunist, han tydeligvis er, skifter parti så snart han gennemskuer politikken...

Skrevet af trolle3000 608 dage siden - Direkte link
Tillykke med opstillingen OBO! Håber du vil bruge et eventuelt mandat med visdom. I hvert fald i første periode ;-)

Et par strøtanker; forvent ikke at følgende har den store røde tråd qua den megen røde vin... ærligheden skulle dog være på plads.

Kort om undertegnede: jeg bakker 98% op om det (semi-social)-liberale projekt. Jeg mener, at alle mennesker skal have chancen for at stå ved samme *start*streg i livets store løb, og jeg fornemmer, at det er nogenlunde der du står.

Strøtankerne:

1) Husk, for faen, at det frie marked er den bedste løsning på mange, men ikke alle, problemer. Som mennesker, der har åbnet en bog om mikroøkonomi, vil vide, eksisterer der mange market failures - i) eksternaliteter; derfor skal det koste at forurene... ii) informationsasymmetri; derfor har vi brug for Forbrugerstyrelsen/rådet (hvad det nu hedder), Forbrugerombudsmanden, levnedsmiddelstyrelsen og så videre... iii) monopoler; derfor konkurrencestyrelsen/EU osv.

2) Borgerrettigheder. Disse er under pres for tiden - især fra vores store allierede USA. Hvor meget information udleveres egentlig til USA, som bestemt ikke er kendt for den samme grad af 'checks and balances' på deres forbrug af information som på deres udøvelse af demokrati. Ja, de er en allieret (og en vigtig en!) men hvor langt skal EU's bukser ned før vi siger stop?

Nu de mere vidtgående...

3) En forfatningsdomstol / et forfatningsråd. Lad os få sådan et! Hvor længe skal vi vente, eller hvad skal vi vente på, før vi indfører et sådant i Danmark?

4) Bedre muligheder for 'checks and balances' fra oppositionens side. Hvorfor ikke indføre en grænse, på **under 50%**, af Folketinget, som kan vedtage, at der skal foretages uvildige undersøgelser af den siddende regering? Jeg tænker især Irak-krigen; liberal som jeg ser mig selv, her må jeg give SF ret.

5) Sidst, men ikke mindst, så jeg gerne, at du/LA ville kæmpe for en max grænse for hvor længe man kan sidde i Folketinget ad gangen (ie, hvis 3 perioder inde, så skal man mindst være 2 perioder ude). Dette ville virkelig gøre livet svært for de værste/bedste levebrødspolitikere, og, efter min mening, højne ærligheden blandt de folkevalgte.

Hvorom alting er, så tillykke med opstillingen!

PS beklager de sikkert mangfoldige slåfejl i ovenstående; indlæget er skrevet under indvirkning af rødvin ;-)

Skrevet af slettet bruger 99 608 dage siden - Direkte link
Tillykke, Ole. 10'ernes Bertel.

Hvad er de 10 første love, du vil afskaffe?

Skrevet af Rikki Tholstrup Jørgensen 608 dage siden - Direkte link
Jeg er virkelig glad for, at der er valgt en kandidat udelukkende på grund af dennes holdninger. Selvom jeg ikke altid er enig med dig, så er det politikere med skarpe holdninger, der skal vælges ind i folketinget. Ærlige politikere. Jeg håber virkelig, at du brager i folketinget.

Held og lykke med opstillingen.

Skrevet af norregaard 608 dage siden - Direkte link
Hvordan kan du ikke se at det er et problem at Joachim bliver opstillet (eller Mette Bock for den sags skyld)? Den medbragte goodwill kommer ikke til at holde fem minutter, hvis han ikke er liberal i sin grundholdning og mere stiller op pga. personlige ambitioner. Der er grænser for hvad man klare med topstyring...

Skrevet af slettet bruger 1164 608 dage siden - Direkte link
@ Ole, du skriver: At kritisere valget af Joachim B. Olsen, blot fordi hans baggrund er eliteidræt og en sejr i et populært danseprogram på tv, virker "puritansk" på en måde, som jeg aldrig har været.

WJ: Det er en urimelig beskyldning at smide i hovedet på kernevælgerne. Herinde har der ikke været andet end lovord for JBO's professionelle baggrund. Du ved godt at han bliver kritiseret for at være tidligere socialdemokrat.

Ligeledes ved du godt at der har været massiv kritik af SF'erne, De Radikale og DR-støtterne blandt spidskandidaterne. Hvorfor ikke diskutere denne kritik fremfor at diskutere den nemmest afviselige (og fuldstændigt opdigtede) kritik om en enkelts spidskandidat evner som danser?

Ole:
Masser har f.eks. ytret sig kritisk om nogle af spidskandidaterne, især måske om Joachim B. Olsen. Jeg forstår det overhovedet ikke.

WJ: Du er et intelligent menneske. Selvfølgelig forstår du det, og hvis du valgte at bevare din integritet, fremfor at opføre dig som enhver anden kritiker, så havde du fremhævet de rimelige kritikpunkter og anerkendt dem i dit indlæg. Istedet for de ægte liberale en uredelig "I kan ikke lide JOB, fordi han har været med i Vild Med Dans"-anklage.

Magten er allerede begyndt at korrumpere dig.





Skrevet af Skovgaard 608 dage siden - Direkte link
"Magten er allerede begyndt at korrumpere dig."

Det må være ny rekord! :)

Skrevet af jasbg 607 dage siden - Direkte link
Tror du har ret - 10 timer efter opstilling.

Vi fra vores partis side, mener virkelig at man bør oveveje det foreliggende, idet at det foreliggende ellers ikke bliver overvejet. Og som gode Radikale hælder vi klart mest til at vælge at overveje det videre - indtil videre :)

Skrevet af Mads Nielsen 608 dage siden - Direkte link
Joachim B. Olsen er desværre en skandale for det parti. Ikke fordi han er kendt for kuglestødning eller et danseprogram, men pga. de holdninger han lufter i det interview du linker til, Ole. Kæden hopper jo fuldstændigt af efter 6-7 min, hvor han begynder at tale om idræt. Her siger han, at der jo skal nogle penge i kassen, før man kan begynde at dele ud af velfærden, og idrætten er jo hans hjertebarn, ikke?. Hallo? Bare fordi han elsker idræt, skal han saftsuseme ikke indkræve mine penge og dele dem ud til idrætsvelfærd og what not.

Det er helt håbløst - det er elementært uliberalt at dele tvangsopkrævede penge ud til sine egne snævre interesser - og en kæmpe ommer!

Skrevet af Porcupine 608 dage siden - Direkte link
Fuldstændig enig.

Jeg kan overhovedet ikke se, at idræt er noget som politikere skal blande sig i. Offentlig finansiering af idræt og faciliteter har jeg også altid været imod. Det kan for pokker da ikke være det offentliges opgave at støtte hverken bredde- eller eliteidræt. Lad idrætsudøvere og idrætsinteresserede finansiere deres hobby selv.

Derfor er jeg meget bekymret over JBO's kandidatur og hans snak om en idrætsminister. Det er jo fuldstændig ude i hegnet, og har intet med liberalisme at gøre.

Skrevet af slettet bruger 1164 608 dage siden - Direkte link
...og så fik jeg skrevet følgende på OBO'ens Facebook:

Jeg synes at du er dybt unfair overfor de liberale, som har støttet dig (og givet dig mad på bordet) i årevis. Du skyder jo de liberale i skoene at modstanden mod spidskandidaterne kan reduceres til JBO's optræden i Vild Med Dans. Det er en urimelig karakteristik af det liberale bagland, som har udtrykt bekymring for tilstedeværelsen af en næstformand for SF, en aktiv socialdemokrat, en DR-chef og flere Radikale.

Ikke alene undlader du at gå i dialog med den liberale kritik, du twister den ind i uigenkendelige former, kalder kritikken uforståelig, og så kritiserer du den for at være en puritansk modstand mod Vild Med Dans-deltagelse. Det er jo slet ikke de liberale har skrevet i de seneste par dage.

Magt korrumperer. Det gør udsigten til magt tilsyneladende også.

Skrevet af Rasmus J 608 dage siden - Direkte link
William, læs nu hele OBO´s indlæg, istedet for at citere udenfor sammenhæng. Her er det du ikke fik med i OBO´s indlæg:

"Har enkelte måske haft andre synspunkter tidligere? Har de evt. været medlemmer af andre partier? Og hvad så? I dag stiller de sig frem og forsvarer holdninger, som ikke har haft mange forsvarere på Christiansborg, siden Uffe Ellemann-Jensen knebent tabte et folketingsvalg i marts 1998. En udvikling som jeg og mange andre liberale har begrædt.

Jeg er lykkelig for, at der nu melder sig nye folk på banen, som vil tage over efter de trætte gamle. Hvorfor skulle jeg være andet? Hvorfor skulle andre liberale?"


Du læser altså OBO´s indlæg, som Fanden læser Biblen.

Skrevet af info 608 dage siden - Direkte link
Så må du kalde mig Fanden.

Skrevet af slettet bruger 1164 608 dage siden - Direkte link
@ Rasmus J:

Jamen, kritikken går jo ikke på at de folk er aktive i Liberal Alliance. Det er jeg sikker på at enhver liberal er glad for. Kritikken går på at disse er spidskandidater, foretrukket fremfor folk med længere liberal track-record.

Ingen har noget mod Mette Bocks medlemskab af Liberal Alliance, men hvorfor er det hende og ikke f.eks. Torben Mark Pedersen, som repræsenterer partiet?

Det er den debat, som de liberale fortjener at spidskandidaterne går ind i.


Skrevet af T Larsen 608 dage siden - Direkte link
Ved vi om f.eks. Torben Mark Pedersen, eller Asger Aamund, for den sags skyld, overhovedet ønsker at stille op for LA?

Skrevet af slettet bruger 1164 608 dage siden - Direkte link
@ T Larsen:

Jeg har lige fået at vide på Facebook at TMP ikke ønskede at stille op.

Det ændrer ikke ved den pointe, som jeg brugte TMP til at illustrere.

Skrevet af T Larsen 608 dage siden - Direkte link
Jo, det ændrer ved pointen. For vi ved ret beset ikke hvilke kandidater der overhovedet var til rådighed. Derfor må vi have tillid til at de bedst egnede er valgt.

Skrevet af Pierre 608 dage siden - Direkte link
...og så fik jeg skrevet følgende på OBO'ens Facebook:
Du er dygtig. Skal jeg tage tophatten på, og danse en lille fejringsdans for dig?

Om ikke andet kan jeg benytte lejligheden til at ønske dig tillykke. Jeg ved du altid har nydt at citere Ole uden for sammenhæng, i et forsøg på at finde huller i hans holdninger, og med Oles kandidatur, burde du få endnu mere materiale du kan arbejde med. Tillykke!

Skrevet af slettet bruger 1164 608 dage siden - Direkte link
@ Pierre:

Jeg har aldrig citeret Ole uden for sammenhæng. Hver eneste gang har jeg linket til den korrekte sammenhæng.

Skrevet af T Larsen 608 dage siden - Direkte link
Hint: Kig på din blog.

Skrevet af slettet bruger 1164 607 dage siden - Direkte link
@ T Larsen:

Også på min blog har jeg hver eneste gang linket direkte til den korrekte sammenhæng, hvor OBO'ens udsagn først optræder.

Skrevet af T Larsen 607 dage siden - Direkte link
Ja, men et link gør det ikke. Jeg mener du ofte vrider og ælter Ole's udsagn ind i en sammenhæng hvor de ikke hører hjemme og derved tillægger du Ole eksempelvis antidemokratiske holdninger.

Skrevet af slettet bruger 1164 607 dage siden - Direkte link
Jeg har aldrig tillagt OBO'en anti-demokratiske holdninger. Jeg mener at han har et naivt forhold til magt, hvilket gør at han på intuition kan lovprise steder som Dubai, som vi andre på intuition (og senere research) kan regne ud er alt andet end menneskevenlige.

...og ja; et link gør det. Jeg tiltror mine læsere at klikke sig videre, så at linke loyalt er altid at præsentere et citat i sammenhæng. Hver eneste gang.

Skrevet af 8000er 608 dage siden - Direkte link
Der bliver skudt lidt efter nogle af kandidaterne.... hmm, i det mindste er "hende der" Sidney Lee, eller nogle af alle dem hvis fornavn er "Robinson / Paradise" ikke valgt til spidskandidater. Så kan det vel ikke være helt galt :-)

At folk skifter holdninger er vel bare et tegn på at de har lært noget mere !  
At folk er kendisser bør vel ikke diskvalificere dem fra at være andet ?
At have et mix af kendisser og etablerede politikere er vel bare et tegn på moderne tider ?
At være kendt er jo også en "karriere" i dag !

Hvis nogle synes at oplagte kandidater er blevet forbigået, så bare kridt skoene og smøg ærmerne op. Det er vejen til tillægsmandater. Hvis man istedet vælger at være sur og negativ, så er der jo masser af andre partier hvor den stil passer rigtig godt ;-)

Skrevet af Michael Herløv 608 dage siden - Direkte link
Nu er der jo heller ingen der siger at det KUN er spidskandidaterne der bliver valgt ind.
Vi står pt. med 9-10 mandater i meningsmålingerne og med næsten et år til at føre en god liberal politik og valgkamp kan der være flere mandater i vente.

Det giver jo plads til Benjamin og andre dygtige kandidater.

Skrevet af Ole Birk Olesen 608 dage siden - Direkte link
Flere skriver, at valget af Joachim B. Olsen slet ikke er blevet kritiseret med den begrundelse, at han mest er kendt fra elitesport og tv's underholdningsprogrammer i stedet for noget "seriøst". Undskyld, men det er altså en kritik, som jeg er stødt på flere steder. Jeg blander muligvis de forskellige fora sammen, men jeg mener også, at jeg har læst det her på 180Grader: At man med valget af Joachim B. Olsen har lagt sig i en uheldig Ny Alliance-tradition, hvor folk fik spidskandidaturer alene på deres kendthedsstatus, og at det i sig selv var useriøst.

Men jeg kan forstå på især William Jansen - der godt nok aldrig selv kunne finde på at stemme på Liberal Alliance, fordi han ikke er liberal - at det ikke er den væsentligste kritik, som jeg bør tage stilling til. Den handler i stedet om, at Joachim B. Olsen har været medlem af Socialdemokraterne, og at Mette Bock har været DR-chef, SF'er og radikal.

Hør her, hvad folk har været engang er da inderligt ligegyldigt, hvis de i dag bakker entydigt op om en gennemført liberal dagsorden. Og det gør alle spidskandidaterne jo! Hvis man endelig skal opregne plusser og minusser ved f.eks. Mette Bocks fortid, så tæller plusserne da betydeligt mere, fordi hun med sit image er med til at "afekstremisere" liberale standpunkter. I den brede befolknings øjne bidrager hun til, at liberalisme ikke mest ses som noget, egoistiske mænd i 30-40-årsalderen går ind for, men faktisk er et holdningsgrundlag, som kan samle langt bredere.

Overvej dette: Hvis politikken var nøjagtig den samme som i dag, men kandidatlisten var fyldt op med folk som mig, hvordan ville LA så blive stemplet i pressen? Er tilstedeværelsen af Mette Bock på listen måske en forudsætning for, at jeg ikke bliver jagtet rundt i pressen som totalt "ultra" og som et udtryk for LA's sande intentioner om at indføre en minimalstat i morgen? Og så længe Liberal Alliance trækker i den rigtige retning, er det så ikke godt, at denne retning ikke kan udskriges som ekstremistisk, takket være en kandidatliste der rummer folk, som ikke er under mistanke for at være det?

William Jansen har jo forsøgt at gøre netop det, og der er faktisk kommet en artikel ud af indsatsen i Information. Han har tidligt og silde proklameret, at jeg ikke ville holde mere end en uge som spidskandidat for LA, hvis jeg blev opstillet, fordi jeg ifølge ham er alt for ekstrem. Er William Jansen i virkeligheden bare ked af, at det brede kandidatfelt tager trykket af dæmoniseringen, så kun Information har forsøgt sig? Og hvis William Jansen oprigtigt går op i, at liberale danskere kun bør være repræsenteret af folk som mig, der aldrig har været andet end liberal, hvorfor har han så brugt så meget tid på at fortælle, at jeg er den helt forkerte kandidat, inden jeg blev opstillet?

Skrevet af Froggy 608 dage siden - Direkte link
Helt enig OBO:)

Strategisk er det nok heller ikke så tosset at hive personligheder ind med fortid fra andre partier, da de kunne tænkes at trække vælgere med. Men giv dem for alt i verden et "crash course" i liberale værdier, partiprogrammet og markedsøkonomi inden de slippes løs i debatter og i medierne.

Skrevet af Skovgaard 608 dage siden - Direkte link
Aha, så det er ren taktik at indsætte SF'ere? Smart. Ring til Venstre, de kan sikkert give jer en helt masse flere tips. De er verdensmestre i ikke at fremstå ekstreme.

Ovenstående med et glimt i øjet :)

Skrevet af slettet bruger 1164 608 dage siden - Direkte link
@ Ole, du spørger: Er William Jansen i virkeligheden bare ked af, at det brede kandidatfelt tager trykket af dæmoniseringen, så kun Information har forsøgt sig?

WJ: Jeg er glad for at du formulerer det som et spørgsmål. Svaret på spørgsmålet er nej.

Jeg er ked af det brede kandidatfelt, da jeg i ikke-liberale fora med gusto har forsvaret partiets eksistensberettigelse. Her er mine ord fra en kraftigt venstreorienteret blogs kommentatorspor

Vi har en stor social-liberal midte i dansk politik, som strækker sig fra SF til DF. Den midte har brug for indspark både fra socialisterne i Enhedslisten, og de liberale i Liberal Alliance. At Liberal Alliance har været hamrende inkompetente til at føre politik efter deres forrygende start tilbage i 2008, ændrer ikke ved at jeg hepper på at de skraber 4-5-6 mandater sammen fra V og K.

Jeg er derfor ganske skuffet over det brede kandidatfelt, da jeg har lagt navn til et forsvar for jeres eksistensberettigelse, som tager udgangspunkt i at I er et ærkeliberalt parti. Jeg har heppet på jeres succes under falske præmisser.

Min frokostpause er slut her. Du får flere kommentarer efter arbejdstids ophør.


Skrevet af Ole Birk Olesen 608 dage siden - Direkte link
Men hvorfor har du så brugt så meget krudt på at fortælle omverden, at jeg efter din mening er for ekstrem til at være opstillet for LA? Jeg synes ikke, at det hænger sammen.

Skrevet af slettet bruger 1164 608 dage siden - Direkte link
@ Ole:

Jeg er efter lige netop dig, fordi jeg regner dig for en bekvemmeligheds-liberal. Denne betragtning nedstammer fra sagen om AidOnline, hvor du havde en meget uliberal holdning til mine browser-indstillinger i al almindelighed, og AdBlockers i særdeleshed.

Siden dengang har der været rigeligt sager, hvor jeg mener at du faldt på den ikke særligt liberale side; "muslim-haderi", Idealist-afstemningen m.m.

Jeg har ingen beef med de fleste liberale, som f.eks. Torben Mark Pedersen, Johnny Madsen og Benjamin Dickow. Hvis I stillede Ole Husgaard op i Nordsjælland ville jeg stemme på ham.

Skrevet af Ole Birk Olesen 607 dage siden - Direkte link
Det er helt gak, det du skriver, Jansen. Og jeg tror, at du selv ved det.

Skrevet af slettet bruger 1164 607 dage siden - Direkte link
Ole, du havde altså en meget uliberal holdning dengang med AdBlocker-diskussionen. Liberalismen og dit forsørgelsesgrundlag kom i konflikt, og du stillede dig på den uliberale side i en juridisk strid. På den baggrund regner jeg dig for bekvemmelighedsliberal.

Ole: Man kan diskutere frem og tilbage, om brugerne derude ved computerne da ikke selv må bestemme, hvilke annoncer de vil se på, men virkeligheden er den, at internetmedierne stiller et produkt til rådighed for dem, som de kan sige ja eller nej til: Vi leverer informationer om verdens gang til jer - til gengæld får vi lov til at vise jer reklamer fra vores annoncører.

WJ: Nej, det kan man lige netop ikke diskutere frem og tilbage som værdiliberal. ...og når så den ene side stiller advokater op på række og sagsøger folk for at hjælpe andre med at ændre browser-indstillinger, så stiller man sig som værdiliberal på frihedens side, og lader forsørgelsesgrundlag være forsørgelsesgrundlag.

Som værdiliberal, så må man da mene at jeg må gøre hvad jeg vil med det eksemplar jeg har erhvervet mig eller fået sat til rådighed. Bemærk iøvrigt at denne kritik kommer igen og igen i det gamle kommentatorspor.

Det er meget muligt at jeg tager fejl af at du skulle være bekvemmelighedsliberal, men lad dog være med at kalde min argumentation gak. Jeg argumenterer, henviser til konkrete eksempler og gør iøvrigt opmærksom på de tonsvis af konsekvent liberale stemmer som jeg aldrig har haft lejlighed til at kritisere.

Jeg synes at jeg har fortjent bedre end at blive afskrevet som gak. Hvorfor ikke fortælle mig, hvor min argumentation halter? Du kalder mig ikke alene gak, du kalder mig jo indirekte løgner med din jeg tror at du selv ved [at det er gak]-kommentar.

Er det fordi jeg med udgangspunkt i en konkret case argumenterer for at du er bekvemmelighedsliberal, eller hva'?

Anyway; hvis det har din interesse, så giver jeg en rundvisning på Kronborg næste gang du er i Helsingør. Så kan du ved selvsyn vurdere om jeg er gak, og/eller om jeg har personlig integritet.

Vær lykkelig!


Skrevet af Skovgaard 607 dage siden - Direkte link
Hvis det gør en forskel for dig, så synes jeg ikke at din kritik vedr. Aidonline er gak. Jeg kan også delvis forstå Ole. Problemstillingen er lidt alá patenter og copyright. Gråzonen er om man kan kalde det en kontrakt at gå ind på en hjemmeside. Det kan man nok strengt taget ikke, men det er også lidt skidt hvis ikke man har mulighed for at finansiere sit site via reklamer. Tænk om man skulle have kreditkortet frem hver gang man besøgte en ny hjemmeside.

EDIT: Ha, jeg kan se at jeg var lidt mere kompromisløs dengang :) I'm getting soft!!!


Skrevet af Ole Birk Olesen 607 dage siden - Direkte link
Jeg deltager simpelthen ikke i en diskussion på den præmis, at en socialist kan belære mig om, hvad den rette liberale lære skal være. Du aner intet om emnet, og du føler intet for emnet, for dit hjerte er et HELT andet sted. Du har simpelthen ingen som helst adkomst til at belære mig om, at jeg skulle være "bekvemmelighedsliberal"!

Diskussionen om substansen i AidOnline-sagen ER taget, og jeg vil ikke spilde tid på dig, blot fordi du skal have en søgt undskyldning for at diskutere med mig i et bizart forsøg på at opkaste dig til liberale idealisters talsmand. Jeg mangler ord ...

Færdig herfra.

Skrevet af slettet bruger 1164 606 dage siden - Direkte link
@ Ole, du skriver: Jeg deltager simpelthen ikke i en diskussion på den præmis, at en socialist kan belære mig om...

WJ: Jeg er ikke socialist. Jeg har aldrig været det. Jeg var idealistisk anarkist i mine yngre år, og er pragmatisk anarkist nu om dage. Ved valgene har jeg fluktueret fra SF til De Radikale (med en enkelt protest-stemme på EL) i de senere år. Ved seneste valg stemte jeg socialdemokratisk.

Jeg har skrevet under på The Euston Manifesto.

Du kunne have formuleret det som et spørgsmål ("er du socialist?"), og så havde du fået et svar. Istedet kommer du med en konstatering af en art, som jeg ellers kun er vant til at se

Du skylder mig en undskyldning.

Skrevet af Ole Birk Olesen 603 dage siden - Direkte link
Anarkister går ind for, at staten skal nedlægges, mens de partier, du har stemt på (minus Radikale, måske), går ind for, at staten skal være mere magtfuld. De to modsætninger kan ikke forenes, d.s.v. du kan ikke samtidig ville en stor og magtfuld stat og stemme på partier, der arbejder for det - og ville afskaffe staten. Derfor synes jeg, det er i orden, at kalde dig socialist, for du stemmer på socialisme, uanset hvad du i dit inderste hjerte måtte mene. Som du ved:

http://www.youtube.com/watch?v=GurL-EflShY

Jeg skrev, som jeg skrev, fordi jeg havde hørt, at du var Enhedsliste-vælger.

Skrevet af slettet bruger 1164 602 dage siden - Direkte link
Jeg er, som jeg skriver, pragmatiker. Jeg vil ikke arbejde på at afskaffe staten, på samme måde som jeg ikke vil arbejde for evig fred på jord, eller afskaffelse af al fattigdom. Jeg byder mig selv at vælge mellem de tilbud som findes på valgdagen, og agere ud fra den virkelighed jeg lever i.

For mig gør det ikke en forskel om man vil opkræve 60% af borgernes penge, eller 40% Der er ikke forskel på moralen i de to handlinger. Du ønsker også en stor stat, som tager hen ved halvdelen af min løn.

Jeg har ikke et problem med at blive kaldt socialist på de præmisser du præsenterer. Bevares, jeg er uenig med præmisserne, men så længe at du præsenterer dem redeligt, så er det fint nok med mig. Det er "socialist - full stop"-anklagen, som jeg er generet af.


Skrevet af Lasse 608 dage siden - Direkte link
@Ole
Men liberalisme ER jo for pokker en ideologi, som oftest deles af 30-40 årige mænd. I forsøger at omdefinere liberalisme til noget, som det ikke er, for at maksimere jeres stemmeantal. Hmm... det lyder som en historie jeg har hørt før.

Og det er da bestemt ikke ligegyldigt, hvad folk har været engang. Du har da selv været efter Ole Sohn for hans støtte til DDR. Mig bekendt bakker Ole Sohn da idag op om SF's demokratiske principprogram. Men derfor er vi da stadig mange, som godt kunne tænke os at høre ham forklare, hvordan det kunne gå så galt, at en voksen mand kunne have så forskruede holdninger. Og om han vitterligt er kommet på bedre tanker.

Det samme gør sig gældende med flere af jeres spidskandidater (omend det er lige knap så alvorligt).

Du har da helt klart en pointe i, at Anders Samuelsens røde søster kan dæmme lidt op for dæmoniseringen. Men at William Jansens forsøg på at gøre dig til tilhænger af diktatur ikke har medført en mediestom, kan jo også skyldes, at det simpelt hen bare er for tåbeligt.

Skrevet af Ole Birk Olesen 608 dage siden - Direkte link
Du har da selv været efter Ole Sohn for hans støtte til DDR.

Har jeg? Det tror jeg faktisk ikke.

Ja, der er flest mænd, som bakker op om liberal politik. Men lad os da forsøge at ændre det! Så længe der ikke gåes på kompromis med holdningerne - og det gør der jo ikke - hvori består problemet så?

Skrevet af Skovgaard 608 dage siden - Direkte link
"Så længe der ikke gåes på kompromis med holdningerne - og det gør der jo ikke"

Vi håber du har ret, men forbeholder os retten til at være skeptiske. Hvis du har ret, så får LA vores stemmer og så er dette bare en lille uoverensstemmelse, som hurtigt bliver glemt.

Skrevet af Lasse 608 dage siden - Direkte link
I denne leder linker du i hvert fald til uriaspostens grundige beskrivelse af Ole Sohns bedrifter.
http://gammel.180grader.dk/leder/Leder_Skr_t_op_SF.php


Jeg må indrømme, at jeg husker det som om, du oftere har nævnt Ole Sohns fortid. Måske tager jeg fejl.

Jeg synes det er fint at forsøge at få flere til at bakke op om liberal politik. Det er jo netop det, det handler om - Kulturkamp.

Jeg er bare ikke enig i, at I ikke går på kompromis med holdningerne. Jeg husker jeres principprogram som ganske fornuftigt, og jeg er sikker på, at alle kandidaterne vil være loyale imod det. Men det er IMO ikke nok.

Hvis I for alvor skal føre borgerlig/liberal kulturkamp, så skal jeres politikere være ægte liberale, også når de diskuterer emner, som ikke lige kan slås op i partiets principprogram. Og jeg opfatter altså ikke Mette Bock, Joachim B Olsen og Merete Riisager som liberale.

Det er muligt, at de er blevet det. Men i så fald skylder de i hvert fald at redegøre for deres synspunkter, og hvorfor de har valgt at stille op - ligesom du har gjort.

Jeg kunne godt tænke mig at få afklaret følgende spørgsmål:
Synes Mette Bock, at kvindekvoter er en god ide?
Mener Mette Bock, at Jyllandsposten er ekstremistisk?
Er Mette Bock tilhænger af et fortsat licensfinansieret DR?
Går Merete Riisager ind for forbud mod prostitution?
Hvis nej, hvad har fået dem til at ændre holdning?
Hvad betyder det helt konkret, at Joachim B Olsen vil give sporten bedre vilkår, og hvordan er det liberalt?

Skrevet af Ole 123 606 dage siden - Direkte link
Jeg anser mig for liberalistisk og til dine fire spørgsmål så:
Kvindekvoter er ikke en god ide - fordi det går ud over samfundet at de bedste ikke får opgaven

Jyllandsposten er ikke ekstremistisk men den har en skinger og fremmefjendsk stemme som er ulidelig at læse.

DR skal ikke finansieres over skatter eller licenser - hvis nogen vil abonnere skal de have mulighed herfor - jeg personligt frabeder mig den ensidisge socialistiske propaganda

Jeg går klart imod prostitution fordi det er urimeligt at udnytte medmennesker på den måde og de sociale konsekvenser er enorme, ligesom det skævvrider synet på andres rettigheder - man kan ikke købe alt.

Lasse uden at Ole Birk så er jeg liberal i den dybblå farve og kan alligevel finde emner hvor vi to tilsyneladnde ikke vil være enige - lad os nu se nogle liberale udmeldinger fra vores kandidater og så kæmpe for at de ikke kun bliver 9 men 18 i folketinget

Skrevet af Lasse 605 dage siden - Direkte link
Jeg begriber ikke, hvordan man kan kalde sig liberal, når man ikke respekterer voksne menneskers ret til at indgå frivillige aftaler, som ikke skader udenforstående. Men hvis det var den eneste uoverensstemmelse, så kunne jeg nok leve med det. Jeg forventer ikke, at være enig med alle partiets kandidater på alle punkter.

Problemet er, at det ikke er den eneste uoverensstemmelse. De spørgsmål jeg har stillet ovenfor, er resultatet af en hurtig søgning på nettet efter udtalelser fra kanditaterne. Og de har i alle tilfælde givet udtryk for holdninger, som i hvert fald er i strid men min opfattelse af liberal ideologi. Derfor vil det nok være meget opmistisk at tro, at det forholder sig anderledes for såvidt angår alle mulige andre emner.

Skrevet af Peter Kurrild-Klitgaard 607 dage siden - Direkte link

"Hvis man endelig skal opregne plusser og minusser ved f.eks. Mette Bocks fortid, så tæller plusserne da betydeligt mere, fordi hun med sit image er med til at "afekstremisere" liberale standpunkter. I den brede befolknings øjne bidrager hun til, at liberalisme ikke mest ses som noget, egoistiske mænd i 30-40-årsalderen går ind for, men faktisk er et holdningsgrundlag, som kan samle langt bredere."


Nå, Ole ... hvor mange gange skal hanen gale ...? ;-)

"Overvej dette: Hvis politikken var nøjagtig den samme som i dag, men kandidatlisten var fyldt op med folk som mig, hvordan ville LA så blive stemplet i pressen? Er tilstedeværelsen af Mette Bock på listen måske en forudsætning for, at jeg ikke bliver jagtet rundt i pressen som totalt "ultra" og som et udtryk for LA's sande intentioner om at indføre en minimalstat i morgen?"


Det er vist ikke et enten/eller ...

Skrevet af Thor 608 dage siden - Direkte link
Ny alliance er bare en flok opportunister som er bange for at dele med fællesskabet så det gør mig ondt at skaberen af 180 grader ligger sine frugter i den kurv.

Skrevet af T Larsen 608 dage siden - Direkte link
Så må du blive i bedre humør nu jeg oplyser dig om at Ny Alliance er død for længst og Ole stiller op for et rigtigt liberalt parti.

Skrevet af Lars Kaaber 608 dage siden - Direkte link
Det er dog herligt, at LA i dag har luksusproblemer at slås med. Hvordan sikrer man en mainstreaming af partiet, så man kan fastholde og øge sin tislutning ud over de 2-4 procent blandt vælgerne, som synes Ole Birk er en helt?

Det synes jeg, man skal glæde sig over! Og partiledelsen skal sgu have al verdens ros for at have bragt sig i denne prekære situation. For uden dette perspektiv kunne det hele i og for sig være lige meget - lissom Liberalisterne var lige meget!

Når det er sagt, så mener jeg, det er helt på sin plads, at man som sympatisør med partiet blander sig i debatten med en opfrodring til lidt kontrastyring, når vogntoget er ved at komme i skred. Der er høj fart på i LA, og der fedtet på vejen. Med kun ét øje på kørebanen øger man risikoen for at ende i grøften.

Ole Birk vil påvirke den almindelige mening. Han vil lede i stedet for at følge. Det er en stærk ambition, som hvis jeg boede i Østjylland ville kunne aftvinge mig et kryds.

Men for at kunne lede noget som helst, skal Ole altså ride på ryggen af nogle flere end de to til fire procent, som vil stemme på netop ham.

Mainstreaming af LA skal skaffe Ole den vælgerbasis, han ikke selv kan banke op af sofaerne. Sådan er vilkårene.

Anders Samuelsens opgave er så at holde vognen på vejen i denne proces . Det er her, jeg synes, at det kniber med styringen. I øjeblikket overstyrer han en smule, og derfor oplader de bekymrede deres røster i debatten.

Det er jo ikke bare brokkehoveder allesammen. Når man følger debatten kan man godt se, at der mere i det, end det. Det er det liberale grundlag for partiet, som bliver udfordret i disse uger.

Et eksempel:
En afskaffelse af efterlønnen er jo ikke liberalt i sig selv. Det er først, når man bruger afskaffelsen af efterlønnen som en katalysator til at få mindre stat og mere privat, at den liberale profil tegner sig.
Den synes jeg med de seneste udmeldinger fra LA i dagbladsannoncerne og i bannerreklamerne er blevet ret sløret.

Dette forstærkes så ved, at man ikke umiddelbart kan se for sig, at Joachim B. Olesen eller Mette Borck eller den frafaldne radikale kvinde fra Fyn (som jeg lige har glemt navnet på) bliver bannerførere for netop det budskab: "Væk med efterlønnen, for vi skal have mindre stat og mere frihed".

Joachim B. Olesen sagde f.eks. to gange på tv under præsentationen: "Dette fantastiske velfærdssamfund".

Jeg tror, at Anders Samuelsen gør klogt i at se igennem 'brokkehovedernes' kritik og erkende, at der ligger mere bag end bare brok.

Vogntoget er i skred. Det er på tide med lidt kontrastyring og rette op.

Skrevet af jasbg 607 dage siden - Direkte link
Et eksempel:
En afskaffelse af efterlønnen er jo ikke liberalt i sig selv. Det er først, når man bruger afskaffelsen af efterlønnen som en katalysator til at få mindre stat og mere privat, at den liberale profil tegner sig.
Den synes jeg med de seneste udmeldinger fra LA i dagbladsannoncerne og i bannerreklamerne er blevet ret sløret
Her må jeg erklære mig helt enig. Undertegnede har brugt meget energi på at angribe at 'det kun er efterlønnen' der hives op af hatten fra LAs side.

De samlede sociale udgifter for vort lille land udgør 550 milliarder om året. Mange af udgiftsområderne er er eksploderet inden for blot de seneste 4- 5 år som f.eks. udgifterne til handikapede der er steget med ca. 60% - til i 2008 at være 76 milliarder.

http://www.dst.dk/pukora/epub/Nyt/2009/NR421.pdf

Har understreget hele vejen at jeg går ind for en øjeblikkelig fjernes af efterlønnem - hvilket handler om ca. 10 milliarder - sålænge at det kobles sammen med en generel gennemgang af 'hele velfærds danmarks' enorme udgifter -dvs. en gennemgang af førtidspensionister ala Holland - en gennemgang af samtlige Sociale Institutioner i Danmark med en tættekam (i erkendelse af at de 'lette sociale bevillinger' har betydet at der er opstået en 'kynisk social Industri' - der mere handler om 'hurtige penge' end det drejer sig om at hjælpe mennesker).

Skrevet af Mie Harder 608 dage siden - Direkte link
Ole Birk Olesen: "Og så længe Liberal Alliance trækker i den rigtige retning, er det så ikke godt, at denne retning ikke kan udskriges som ekstremistisk, takket være en kandidatliste der rummer folk, som ikke er under mistanke for at være det?"

Ole, jeg ønsker dig al held og lykke med dit kandidatur, og jeg er sikker på, at du oprigtigt brænder for sagen. Men denne udtalelse bekymrer mig alligevel. Det er jo netop denne logik, der trækker alle partierne ind mod midten i jagten på den afgørende medianvælger. Da der ikke findes noget til højre for LA (i en frihedsorienteret forstand), vil partiet altid kunne stemmemaksimere ved at rykke lige en anelse mere mod midten.

At noget "trækker i den rigtige retning" siger ikke særligt meget i en dansk kontekst, hvor velfærdsstaten er den nye religion. Selv Anders Samuelsen er gået med på den vogn med sin retorik omkring at skabe vækst, så vi har "råd til velfærd". Det er rigtigt nok, men forhåbentligt rækker ambitionerne længere end det.

Jeg er bange for, at man i sin frygt for at virke "ekstremistiske" er med til at cementere den udbredte fejlopfattelse hos medier og ikke mindst hos vælgerne, at alt, der bare er få procent mere frihedsorienteret end S og SF, er "ekstremt". Jeg er ikke sikker på, at det på sigt er en særlig klog strategi. Kunne man ikke være med til at udvide opfattelsen af, hvad der er "acceptable" politiske synspunkter ved at stå (mere) fast på den rene vare?


Skrevet af Ole Birk Olesen 608 dage siden - Direkte link
Det er jo netop denne logik, der trækker alle partierne ind mod midten i jagten på den afgørende medianvælger. Da der ikke findes noget til højre for LA (i en frihedsorienteret forstand), vil partiet altid kunne stemmemaksimere ved at rykke lige en anelse mere mod midten.

Mie, jeg har på intet tidspunkt talt for, at LA skulle ændre på politikken for at tiltrække midtervælgere. Men hvis bestemte personer kan medvirke til at gøre en uændret liberal politik appetitlig for bredere grupper, så tager jeg da imod med kyshånd. Hvorfor skulle jeg og du og alle andre liberale (og liberal-konservative) ikke gøre det?

Skrevet af Lars Kaaber 607 dage siden - Direkte link
+1

Skrevet af slettet bruger 1407 608 dage siden - Direkte link
Udmærkede indsigelser fra William Jansen. Det Ole siger med, at man enten kan få en masse 40-årige mænd eller ex-radikale/kendisser på holdet er jo en falsk dikotomi-fejlslutning.

Man kunne jo have holdt sig til yngre de eksisterende profiler som Laura Lindahl og Hanna Ella. I nogle tilfælde virker det decideret useriøs at den dygtige Benjamin Dickow skal vige pladsen for lykkerideren Mette Bock.

Skrevet af ErikH 607 dage siden - Direkte link
Tillykke Ole med opstillingen!

Jeg er ikke i tvivl om det er et godt strategisk træk med de nye spidskandidater med en blødere profil.

Det handler vel egentlig bare om, at der er så stor konsensus i dansk politik lige nu om velfærdstatens fortræffeligheder, at der er behov for nogen der tør komme med et rigtigt alternativ. Det er altså Liberal Alliances eksistens grundlag.

Også fra et forhandlingsmæssigt synspunkt. Det er bedre at starte meget højere/lavere end det mål man går efter. Hvis Liberal Alliance som udgangspunk accepterer velfærdsstaten, bliver det så ikke sværere reelt at opnå noget politisk der kan fremme den liberale dagsorden?

Skrevet af Ole 123 607 dage siden - Direkte link
Ole Birk Olesen tillykke med kandidaturet - jeg er sikker på du vil gøre en god figur. Jeg håber du vil opfordre din med kollegaer til at komme med samme motivation for deres kandidatur, som du her har givet.

Jeg hilser alle liberale kræfter velkommen om man er kuglestøder eller journalist - det vigtigste er at man arbejder for personlig frihed og en sund økonomi for nationen, at man kommer fra andre partier er vel naturligt da vi satdig er jomfruelige her i LA og alle har vel i ungdoms kådhed ment noget dumt.

Men jeg forventer at min liberale stemme vil blive brugt på tinge for gennemtvinge nødvendige reformer og til hverdag at give borgerne mere frihed - færre forbud og formyndrisk tvang - endvider er jeg helt overbevist om at borgerne er bedre til at bruge deres penge end staten er.

Til sure Anders jeg skal nok trække i den rigtige retning og yde en indsats udover det sædvanlige som du og resten af FT gruppen har gjort, jeg håber bare at jeg ikke skuffes over kandidater der ikke er liberale - jeg tvivlede på simon emil men tog fejl og det kan med garanti ske igen.

Skrevet af Morten DD Hansen 607 dage siden - Direkte link
Jeg synes, det er pissegodt, at du stiller op, Ole. Vi har brug for blændende debattører i dansk politik - og vi har brug for folk med almen dannelse!

Der er her på siden masser af folk, der helst ser, at kandidaterne burde gå til valg på helt at afskaffe politik - at baske ethvert tilløb til stat af sig, som man basker et kobbel rasende store gedehamse væk. Det plejer at være enten IT-folk med nørd-baggrund eller de sædvanlige oecon'er, der mener noget sådant. Folk, der drømmer sig tilbage til Vikingetiden.

Men mindre kan faktisk godt gøre det. Liberal politik i den virkelige verden er ikke så svær. Når I skriver "Lavere skat, mere frihed, mere effektivitet i den offentlige sektor og liberale reformer, der skaber vækst," så er det til at tage at føle på. Det skal I bare forfølge benhårdt. Ikke at jeg nødvendigvis er helt enig i prioriteringerne, men jeg vil hellere være uenig med et dannet menneske end enig med et udannet.

Så bare giv den gas.

Skrevet af Ole Birk Olesen 607 dage siden - Direkte link
Tak, Morten!

Skrevet af Rasmus Hansen 607 dage siden - Direkte link
Et stort tab for det liberale Danmark, at du stiller op. Du var altid den der turde gå forrest med liberale holdninger, men dette indlæg viser med al ønskelig tydlighed at det er fortid.

Skrevet af thure barsoe 607 dage siden - Direkte link
Jeg vurderer at hele det udpegede hold af kandidater til LA er lykkeriddere som alle håber på en plads på solsiden. Ole har jeg altid betragtet som en fornuftsperson med mange spændende meninger. Fremover vil jeg vente med spænding på, at han løber træt i et politisk system som udover at give en smule magt også vil afsløre hvordan egoistiske mennesker behandler hinanden.Held og lykke fra en som har prøvet turen.

Skrevet af Lars C 606 dage siden - Direkte link
Tillykke med kandidaturet Ole. Det må vel betyde at du er i færd med at fjerne dig fra dit baglands ekstreme holdninger og er på vej i en mere pragmatisk retning. Det betyder i sagens natur også at du ikke længere kan tillade dig selv at være ekstrem i dine holdninger for så ryger du lige så hurtig ud igen. Sådan er demokratiet og sådan bør det være. Liberalismen som ideologi hører lige så lidt hjemme i et demokrati som rendyrket socialisme. En pragmatisk blanding af begge er det som virker.

Skrevet af Jacob Hedegaard 606 dage siden - Direkte link
Jeg håber - for den liberale sag - at du har ret Ole, når du mener, at du som folkevalgt vil få mere taletid, end du har haft som kommentator. Desværre tror jeg ikke helt på det...
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

64
48
15
3
3
48
41
60
13
15
9
57
16
21
24
14
11
100
5
3
Om Ole Birk Olesen
Redaktør og medejer af 180Grader.dk. Medlem af Folketinget for Liberal Alliance.   Født i 1972 og opvokset på en gård ved Agerskov i...

Se Ole Birk Olesens profil
eller
Følg Ole Birk Olesen






Nyeste video