Det Faglige Hus: Det endelige opgør
Udgivet for 521 dage siden i Politik
Tilføjet 21/12 08:10 til Boblere af hgoetke
Kilde: literally.smartlog.dk
I føljetonen af forfølgelser af min person fra Det Faglige Hus er vi nu nået til det endelige opgør. Det Faglige Hus skal nu angiveligt skifte IT system. Jeg har derfor modtaget følgende mail fra Det Faglige Hus:
Kære Tomas Henrik Weche
Vi skriver til dig, forbi det er vigtigt, at du denne gang indsender dit dagpengekort så hurtigt som muligt efter dagpengeperiodens udløb, – helst allerede på søndag den 20. maj.
Jo før vi har dit dagpengekort, jo større er chancen for, at vi kan nå at udbetale dine dagpenge inden pinse.
Årsagen til, at fristen for indsendelse denne gang er mere stram, er, at vi overgår til et nyt it-system. Det kræver, at vi lukker vores gamle system ned fra fredag den 25. maj og pinsen over.
Lukket for henvendelse
Af samme grund er vi nødsaget til at lukke for både personlig og telefonisk henvendelse i alle a-kassens afdelinger fredag den 25. maj. Vi er klar til betjene dig igen tirsdag efter pinse.
Med venlig hilsen
Det Faglige Hus - A-kasse
Mailen er sendt fra info@detfagligehus.dk
Dette er meget belejligt, da ingen person dermed kan sættes i forbindelse med denne mail. Jeg er i øvrigt meget taknemmelig for, at Det Faglige Hus vil kæmpe for, at jeg modtager mine dagpenge inden pinse.
Jeg har i mellemtiden undersøgt, om Det Faglige Hus har planer om at skifte IT system. Det har Det Faglige Hus ikke, hvilket nok ikke kommer bag på nogen, der har fulgt mine indlæg om den vedholdende forfølgelse fra Det Faglige Hus af min person.
Det Faglige Hus anvender ikke IT telefoni, så hvordan det ikke fredag den 25 maj kan være muligt at henvende sig telefonisk til Det Faglige Hus, må stå hen i det uvisse. At man heller ikke kan henvende sig personligt, må kategoriseres under det mystiske.
Denne lille finte er jo selvfølgelig designet til, at når det nye IT system, er implementeret, så vil jeg af uransaglige årsager pludselig ikke forefindes i det nye IT system, og dagpenge vil derfor ikke kunne udbetales til mig.
For at sikre mig helt i denne sag har jeg kontaktet den øverste IT ansvarlige for Det Faglige Hus. Han kender intet til et nyt IT system til implementering i Det Faglige Hus. Sidst, men ikke mindst, har jeg undersøgt, om der er andre, der har modtaget en tilsvarende mail fra Det Faglige Hus. Det er der ikke.
Tja, her i debatten fik jeg skæld ud over at påpege den næste istid er lige om hjørnet..
lol..
Den ligger i hvert fald nok nogle århundreder ude i fremtiden. Global opvarmning (sådan for alvor) ligger årtier ude i fremtiden. Hvis at påpege det er "skældud" så... øh.. er du hermed udskældt igen.
Hej Shadow, det skal du ikke tag så tungt. Du havde ret hel tiden.
Det er en grundlæggende geologiske og videnskabelig faktum at de sidste million år er (groft sagt) opdelt sådan:
100.000 år ISTID
10.000 år MELLEMISTID
100.000 år ISTID
10.000 år MELLEMISTID
100.000 år ISTID
10.000 år MELLEMISTID
100.000 år ISTID
10.000 år MELLEMISTID
100.000 år ISTID
10.000 år MELLEMISTID
100.000 år ISTID
10.000 år MELLEMISTID
100.000 år ISTID
10.000 år MELLEMISTID
100.000 år ISTID
10.000 år MELLEMISTID
100.000 år ISTID
10.000 år MELLEMISTID
og så er vi nået til IDAAAAAAAAG.
Er der nogen der ønsker at gætte hvad der sker næst ???????????
LØBSKE CO2 DREVNE OPHEDNING ELLER EN NY ISTID ??????
Eftersom iskerne undersøgelser viser, at vi i fortiden har haft perioder med mellem 10 og 20 gange så megen CO2 i atmosfæren, og vi alligevel har fået den jævnligt tilbagekomne istid, så skyder jeg på en ny istid :-)
I 70'erne var der meget snak om at vi kunne være på vej mod en ny istid, da man var overbevist om at istiderne optrådte med 10.000 års mellemrum.
Grunden til at der ikke bliver snakket så meget om det mere er at de data der siden er fremkommet (fra iskerneboringer osv.) mest af alt peger mod at vi er i en mellemistidsperiode af en slags som typisk varer 50.000 år, dvs. der er god tid endnu.
Det kunne være et hit hvis blogindlægget rent faktisk havde et link til den artikel den omtaler.
Hvor "man" var pressen. Videnskabeligt set har der aldrig været nogen konsensus eller bare noget der ligner om at man var på vej mod en global istid. Tværtom var det på det tidspunkt den nuværende globale opvarmnigsteori blev udmøntet og fandt den form den grundlæggende har i dag.
@Esben Hansen
Det du siger er, at det var på den måde man (alle de fastansatte biologer og "forskere") mente man kunne opnå den religiøse gennemslagskraft i forhold til - TROEN på - at verden 'går under' hvis ikke alle betaler AFLAD i form af CO2 skatter.
Til sammenligning kunne man næsten forsvare katolske præsters pædofile tilbøjligheder. De er dog (omend forskruet) et udslag af naturlig menneskelig adfærd.
CO2 skatterne er ren kynisk spekulation i hvordan man - 'ved manipulation og skræmmekampagner' - kan suge flest mulige penge ud af de godtroende masser i industrilandene.
Jeg er ikke tilhænger af CO2-skatter, alene fordi de vil være konkurrenceforvridende. Men jeg kan læse videnskaben i det her tilstrækkeligt til at det jeg er overbevist om at teorien kunne holde vand, og jeg kan se på målingerne de snart 10 år siden jeg hørte om teorien at det ser ud til at teorien holder stik.
Det er jo netop det smukke ved videnskaben: Det kan ikke blive mere fordækt end at du (og jeg) kan gå ind og læse artiklerne, og selv danne os en mening.
Det dér med gennemsnit er noget underligt noget. Under Yellow-stone nationalparken er en gigantisk vulkan (Yellowstone er faktisk krateret). Den går i udbrud gennemsnitligt hvert 600.000 år. Det er over 600.000 år siden, den sidst har været i udbrud. Betyder det, at den snart går i udbrud? Nej - for det kan være, at forrige gange den var i udbrud var for 700.000 år siden - og at den altså først skal gå i udbrud om 500.000 år, for at holde snittet.
Det skal lige siges, at når den går i udbrud udrydder den alt liv på jorden. Der er nogle stykker af den slags gigant-vulkaner. Det sætter tingene lidt i perspektiv, både hyppigheden af istider, og hvor lidt vi egentligt burde bekymre os om global opvarmning, for den omtalte slags begivenheder er af en helt, helt anden kaliber. Men sådan er mennesket irrationelt.
Det er ikke min forståelse at istiderne varet 50.000 år men 100.000 år i snit.
Se vedlagt vostok iskerne boringer:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Vostok_Petit_data.svg
Global opvarmning - NU!
Desværre har vi ikke fossile brændstoffer nok til at holde den globale opvarmning kørende i længden. Det er som at tisse i bukserne i frostvejr :)
Der er olie nok til de næste 70 år og kul nok til de næste 200 år, derefter er der tjæreskifer til 300 år mere, så de første 500 år med nuværende forbrug løber vi ikke tør for energi.
Vh Abel.
Sådan Abel ! Hva' piver de over alle biologerne og forskerne.
Istedet for at sidde og pleje deres tåbelige CO2 religion - burde de bruge tiden på noget der kunne hjælpe denne forstyrrede planet 'videre'.
Såsom som f.eks. relevant forskning i at hjælpe verdens fattige masser til at få et bedre liv, og dermed samtidigt bremse den stedse accelererende befolkningseksplosion.
Æv har vi ikke fossile brændstoffer nok??? DAMN osse. Så må vi lave noget ud af døde dyr - mmm før de bliver fossiler og laver olie ?? ;)
MEN husk nu på kære folkens, at politikerne IKKE har fattet en brik - de mener stadigvæk at Jorden er på vej mod katastrofen, selvom videnskaben ikke er enig med sig selv (pånær dem som FN betaler).
Ja, bare det ikke er dig og mig der bliver til olie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Georgia_Guidestones
"Maintain humanity under 500,000,000 in perpetual balance with nature."
The new ice age society - Information om klimaet
Naturlige variationer og cyklusser er bestemmende for klodens klima! Klima-videnskaben som præsenteret af; IPCC er ikke eksakt og bygger pt. på en række usikre modeller, politisk agenda og en del fusk! Hvis vi ikke får en istid, i nærmeste fremtid, er vi heldige! Det er uansvarligt ikke, at agere på de videnskabelige data der underbygger, at en istid, stor eller lille, potentielt er nært forestående!
Hvad vil du gøre?
PS. Gå med i gruppen; The new ice age society - Information om klimaet.
Du kan stikke fingerne op hvor du er højst når plukker jordbær og råbe ligeså højt du kan; Jeg er en ignorant!
Vil gruppen stikker fingrene i ørene på mig og skrige LALALALALALA eller skal jeg selv gøre det?
Hvad vil du have at LA gør ved det? :)
haha Her er en artikkel fra GWs storhedstid om hvordan sne hører fortiden til.
http://www.independent.co.uk/environment/snowfalls-are-now-just-a-thing-of-the-past-724017.html
Igen må man sige, at Bjørn Lomborg vil få ret, idet han hele tiden har sagt, at det med nedsættelse, eller sænkning af CO2 ikke kan komme for hurtigt, men alligevel bliver det spild af penge og nu set vi, hvis ikke vi huirtigst muligt stopper al den miljøgalskabs snak, kommer vi til at lide under en istid og det er meget, meget værre.
NASA burde rehabilitere Henrik Svensmark eller i det mindste gi' ham lidt af æren, så han kan få lidt æresoprejsning efter den svinske behandling hans teori om netop 'den måske kommende istid' - i hvert fald en kuldeperiode - har fået af specielt forstokkede (og gamle) engelske 'forskere'.
Hvorfor skal NASA det? Vil det ikke også kræve at andre videnskabsfolk kan erklære sig enig i hans hypoteser (hvilket de indtil videre ikke har kunnet).
Hvem mener du Svenskmark er blevet behandlet svinsk af, iøvrigt?
Når du ikke engang kan stave hans navn korrekt, er du vel heller ikke den rette til at bedømme hans undersøgelser. - Ved du overhovedet, hvem manden er? - Jeg tvivler!
Jo, jeg ved at Henrik Svensmark har været forsker ved Niels Bohr instituttet, og stavefejl kan opstå ved at man slår forkert pa tastaturet.
Og nu kan du berette hvor du mener man har behandlet HS svinsk.
Du er helt tydeligt forudindtaget imod manden, så den helt store 'lyst' til at hjælpe dig kan være på et meget lille sted, men så alligevel:
Hvad med få set tv-interviewet med ham på DR2 i 2009, - og så får du 'slynget' et par links i hovedet og som muligvis kan ændre din indstilling til manden:
http://www.dr.dk/DR2/VidenOm/Programmer/2006/Programmer/2006/20061115082717.htm
http://videnskab.dk/content/dk/miljo_natur/det_kosmiske_fingeraftryk
http://www.dr.dk/DR2/VidenOm/Temaer/Solen/20070515150432.htm
http://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/article71884.ece
>Du er helt tydeligt forudindtaget imod manden, så den helt store 'lyst' til at hjælpe dig kan være på et meget lille sted, men så alligevel:
Nonsens, jeg er ikke forudindtaget imod Svensmark, og hvad du skulel have det fra fatter jeg ikke.
>Hvad med få set tv-interviewet med ham på DR2 i 2009, - og så får du slynget et par links i hovedet og som muligvis kan ændre din indstilling til manden:
Ja, den med at slynge links i ansigtet på modparten er efterhånden velkendt. Han du istedet for at kræver at jeg bruger min tid på links der måske eller måske ikke før nogle vegne give mig nogle *relevante uddrag* så jeg har en berettigelse til at bruge tid på at undersøge dine påstande og anklager?
Jamen, selv tak, da.
Da jeg er imponeret af manden og har fulgt ham lidt og ligeledes mailet lidt med ham, har jeg bl.a. samlet de links, jeg gav dig, fordi de for mig er vigtige i 'huskeriet', men jeg kan forstå, at det også kniber dig med at læse, og så spilder jeg bare min tid. - At så dit 'venlige' og 'imødekommende tonefald' ikke ligefrem befordrer lysten, kan jeg til sidst blot tilføje:
Du angiver selv tre ting, du står "Udenfor". - Bør du ikke tilføje en fjerde, nemlig "Udenfor pædagogisk rækkevidde"? - EOD
Før du smækker døren helt for debatten kan jeg tilføje at jeg var i mit flinke hjørne og tjekkede dine links på trods af at jeg ikke burde.
Første link virkede ikke.
Andet var en populærvidenskablig artikel som gentager de 10 år gamle hypoteser HS er udkommet med, men ikke har nogle rådata, og ikke forholder sig til eller overhovedet nævner de indsigelser som HS's kritikere har haft, dels at udviklingen i GCR'r ikke matcher udviklingen i klimaet på jorden (svag korrelation), at udviklingen i GCR ikke matcher skydannelsen heller (ditto), og at GCR-imputtet menes at være for svagt til at gøre nogen målbar forskel i det globale klima.
Tredieartikel er også populærvidenskablig, og nævner en indsigelse, men går ikke videre med den, og referer ikke til detaljeret data. Dvs. igen ubrugelig for tilbundsgående analyse.
Fjerde link var om Lomborg ; nævnede ikke Svensmark eller hans teorier med et ord.
Omvendt fandt jeg et modbevis til din påstand om at Svensmarks var svinet til, fra ingen anden in Realclimate, hvor alle de slemme 'AGW'ere' holder til. Tro det elelr ej, men han var faktisk optimistisk stemt overfor om Svensmarks hypotese var værd at forfølge:
http://www.realclimate.org/index.php/archives/2006/10/taking-cosmic-rays-for-a-spin/
Iøvrigt kan jeg igen sige at jeg ikke er forudindtaget overfor HS; det er forfriskende at se banebrydende nytænkning, men problemet er stadig at HS ikke lader tila t have fulgt op på kiritkken, samt at han lader til at have levet en anelse for højt på det rygte han og hans medforfattere fik på at markedsføre deres paper som et modstykke til AGW-teoretiseren.
Alt det her kan diskuteres frem og tilbage i det uendelige, så i stedet for at gøre det, synes jeg, at man skulle erkende, at videnskaben IKKE er på plads - ellers ville der selvfølgelig ikke være så mange diskussisoner. I 1970´erne advarede man om global nedkøling som den store fare. Faktisk har man skiftet frem og tilbage mellem global opvarmning og global nedkøling indtil flere gange - Her er en oversigt fra 1895 til 2009, der viser, hvor mange gange videnskaben har skiftet mening:
http://butnowyouknow.wordpress.com/those-who-fail-to-learn-from-history/climate-change-timeline/
Flere myter.
>Alt det her kan diskuteres frem og tilbage i det uendelige, så i stedet for at gøre det, synes jeg, at man skulle erkende, at videnskaben IKKE er på plads -
Videnskaben er ALDRIG på plads, men den forbedre kontinuerligt. Dette er ikek argument for at ignorere hvad videnskaben siger.
>ellers ville der selvfølgelig ikke være så mange diskussisoner. I 1970´erne advarede man om global nedkøling som den store fare.
Ikke det videnskablige miljø, det var igen nogle tidsskrifter der gjorde en sag ud af det.
>Faktisk har man skiftet frem og tilbage mellem global opvarmning og global nedkøling indtil flere gange - Her er en oversigt fra 1895 til 2009, der viser, hvor mange gange videnskaben har skiftet mening:
Nej. Igen medierne, ikke videnskaben. Det der citeres er udplunk for dagblade og magasiner (New York Times og TIME etc.), ikek fra videnskablige tidsskrifter.
Medierne lever af at sælge spænende historier, og er ikek sene til at proklamere en elelr anden ting. Videnskabsfolk er generelt mere påpasselieg med at lave vidtfavnende udtalelser.
Sludder. Jeg har lige netop set den videnskabeligt grafiske kurve, der understøtter den svingende opfattelse.
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 11 timer og 5 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 9 timer og 45 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 20 timer og 2 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 11 timer og 49 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 20 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 9 timer og 31 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 6 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 6 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter - Politiken.dk
Udgivet for 27 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 01:07 til Boblere af Jeppe Juhl
Kilde: politiken.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 14 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 6 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 14 timer og 31 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 20 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Når påbudt politisk korrekthed ikke virker nok --> slå autoritær despoti til
Udgivet for 6 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:37 til Boblere af liberfreak
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 35 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 13 timer siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 12 timer og 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 15 timer og 17 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 43 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Post Danmark: 160 kroner i gebyr for 7 kroners told 16/02 08:31 - 38 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 37 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 982 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 695 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 482 klik
Skattereformen er socialt SKÆV! 25/05 09:32 - 441 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 386 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

