Det handler om frihed og troværdighed
Udgivet for 588 dage siden i Politik
Tilføjet 15/10 10:00 til Boblere af Pedersen
Liberal Alliance's meningsmålinger er i frit opsving og er på få måneder gået fra 0 % til 7 %, og det Konservative Folkeparti, der i 80'erne var det største borgerlige parti, er nu ved at blive det mindste borgerlige parti.
Der er flere liberale i Danmark end de 7 %, der ville stemme på Liberal Alliance i dag. Men de andre partier har svigtet deres vælgere med manglende borgerlig politik. De har kun dem selv selv at takke for den lave tilslutning.
For mange vælgere fremstår specielt Venstre og Det Konservative Folkeparti som partier uden mål, der gentagne gange er blevet sat på plads af Dansk Folkeparti.
Efter 9 år med en borgerlig regering har vi stadigvæk verdens højeste skattetryk og verdens største offentlige sektor. Så mange borgerlige vælgere sidder skuffet tilbage.
De har for at beholde magten måttet give køb på borgerlige kerneområder som den personlig frihed, det personlige ansvar og lavere skatter. Blot for at se at Dansk Folkeparti årligt kræver deres pris for at støtte regeringen med flere ældrechecks og stramninger på integrationsområdet.
Ikke just områder konservative eller liberale vælgere har som deres topprioritet. Specielt det Konservative Folkeparti er blevet offer for et samarbejde med et socialdemokratisk Dansk Folkeparti og et Venstre, som har ofret det borgerlige Danmark for statsministerposten. Det borgerlige Danmark, som tabte valget i 1998, var et andet borgerlig Danmark, end det som vandt magten i 2001. VK-regeringen var rykket til venstre i forhold til 1998. Modstanden mod den socialdemokratiske velfærdsmodel var opgivet.
Det var forkert, for de borgerlige bør bekæmpe den socialdemokratiske velfærdsmodel, da den fratager borgerne ansvar for eget liv og personlig frihed.
Mange borgerlige vælgere var i de glade november-dage i 2001 så euforiske over, at det borgerlige Danmark endelig havde fået flertal, uden at vi skulle tælle de radikale mandater med, at de ikke havde opdaget, at det var med en dagsorden om at bevare den socialdemokratiske velfærdsmodel. De konservative og liberale vælgere havde stemt for mere frihed, mere personligt ansvar og en mindre stat.
Der er brug for et liberalt parti i Danmark. Gode liberale dyder som økonomisk ansvar, mindre formynderstat og det personlige ansvar står stadigvæk højt på dagsorden for mange.
Liberal Alliance bør stå vagt om Danmark og danskheden. Men det skal ikke være en nationalisme, hvor verden går til grænsen. Men med en national stolthed over Danmark og dansk kultur. Vi skal være stolte af at være danske, uanset hvor vi er i verden. Danskheden styrkes ikke af, at vi lukker grænserne eller tvinger folk til at tale dansk eller på anden måde forsøger at lovgive os til mere danskhed. Danskheden kan kun vokse ved danskernes egen aktive indsats for danskheden. Brian Mikkelsens forslag om en kanon for dansk kultur var et godt eksemple på et forfejlet forsøg på at sætter fokus på danskheden.
Frihed under ansvar og personlig frihed er andre vigtige grundsætninger for konservative og liberale. Alle borgere skal anses som selvstændige individer med egne ønsker og mål. Kollektivet må ikke stå over den enkelte, men den enkelte skal respektere andres ret til også at forfølge egne mål.
Den enkelte har selv et ansvar for sit liv og handlinger, og de konsekvenser det har. Velfærdssamfundet opfordrer den enkelte til at handle uansvarligt, for det offentlige har pligt til at hjælpe dig med hjælp og tilskud.
Den socialdemokratiske velfærdsmodel er mere ”kræv din ret” og mindre ”gør din pligt”, og er i sit inderste væsen mere egoisme end omtanke for sine medborgere.
Den personlige frihed er under pres i disse år. Efter 11. september 2001 er der indført en række begrænsninger af den personlige frihed. Som borger bliver vores telekommunikation overvåget og gemt i et år. Der sættes overvågningskameraer op, og borgere kan aflyttes uden dommerkendelse. Det er et overgreb fra statens side på den personlige frihed. Som liberale ønsker vi lov og orden, men også retssikkerhed for den enkelte. Og i et retssamfund står domstolene centralt og på lige fod med Folketinget og ministrene. Domstolene skal sikre borgerne mod, at Folketinget ikke krænker den personlige frihed. Vi må som konservative tage afstand fra de politikere, der ønsker, at stå over domstolene og som både vil lovgive og dømme.
Den tidligere amerikanske præsident Gerald Ford sagde, at en regering, der er stor nok til at give dig alt hvad du vil have, er en regering, der er stor nok til at tage alt fra dig, som du har.
Folk, der er afhængige af politikernes vilje, kan ikke siges at være frie. Det må være et konservativt mål, at der i samfundet skabes rammer, så alle borgere har mulighed for at klare sig selv uden hjælp fra staten. For at politikerne kan uddele store gaver til deres vælgere i form af boligsikring, børneydelser osv., må de opkræve store skatter fra de samme vælgere.
Realiteten i Danmark er i dag, at borgerne må arbejde hårdt for at se, at politikerne lægger beslag på op til 2/3 af deres indkomst, og så håbe at politikerne vil betale lidt af deres egne penge tilbage til dem.
Det skaber ikke frie mennesker, men mennesker der er afhængige af staten. Det kan ikke være tilfredsstillende for os liberale, at størstedelen af borgerne er afhængige af politikernes beslutninger. Vores mål må være, at skatterne nedsættes, så borgerne kan klare sig for deres egen indkomst og blive uafhængige af politikernes luner.
Den danske velfærdsmodel er i disse år under pres. Ikke kun finanskrisen truer velstanden og velfærden. Den offentlige sektor er blevet alt for stor, og koster alt for meget. Den offentlige sektor er under den borgerlige regering vokset med 40 milliarder mere end forudsat i SR-regeringens 2010-plan. Og alligevel er der politikere, der mener, den offentlige sektor skal være større. Skal vi bevare velstand og velfærd i Danmark, er det nødvendigt, at den offentlige sektor reformeres og i fremtiden udgør en mindre del af samfundsøkonomien. I 1960’erne, hvor væksten i Danmark var størst, havde Danmark et skattetryk, der var under USA's. I dag med verdens største offentlige sektor og højeste skattetryk stiger velstanden mindre år for år. Lande, vi før var langt rigere end, vil vi blive fattigere end i fremtiden.
Vi skal derfor ærligt og åbent sige, at vi ikke sikrer velfærden i Danmark ved at love flere offentlige ydelser til alle, men ved at gøre Danmark et bedre land at investere i og øge produktiviteten. Kun på den måde kan vi øge velstanden og bevare velfærden.
Vi kommer derfor ikke uden om en omfattende reform af de mange offentlige ydelser, borgerne tildeles i dag. Vi må sætte en ære i, at flest mulige kan klare sig selv uden hjælp fra det offentlige.
Det høje skattetryk fratager borgerne muligheden for at kunne klare sig selv, og gør dem afhængige af offentlige ydelser.
I 2007 var skattetrykket 48 % af BNP mod et gennemsnit i OECD på 36 %. Det siger sig selv, at Danmark ikke er et land, der tiltrækker folk, der skaber vækst og velstand. Som vi har sat selskabsskatten ned fra 50 % til 25 %, må personskatterne også nedsættes.
Der er brug for et liberalt parti i Danmark, som tager den personlige frihed alvorligt. Et parti der skal sætte den enkelte borger i centrum og sætte fokus på at styrke den personlige frihed og det personlige ansvar samt styrke den enkelte borger overfor staten.
Hvordan kan nogle være i tvivl om hvilke parti, der er.
"Liberal" Alliance vil sænke skattetrykket til ca. 45%. Vi har vel brug for et ægte liberalt parti der har mod til at sige sandheden. At vi skal endnu længere ned; vi skal under 36% blot for at være blandt de mest bæredygtige indenfor OECD. Men den virkelige konkurrence kommer altså fra Singapore, Korea, Kina og andre asiatiske lande som har endnu lavere skattetryk trods mere forskning og bedre uddannelsesprogrammer.
Vi må og skal afskaffe Taberfabrikken = Socialstaten. De fleste kunne nok forsørge sig selv om det ikke, som i dag, var nemmere at blive forsørget af andre.
Man skal krybe før man kan gå. Først og fremmest skal vi have vendt udviklingen.. lige nu løber vi i den gale retning!
Jeg finder det komisk at de liberale vælger i Danmark ikke, (om så bare i protest bare) melder ud at de alle stemmer på liberal alliance. Det er ikke så vigtig hvad de stemmer ved valget, self syntes jeg det ville være godt med en liberal kraft i folketinget, men det vil sende et signal til regeringen, om at føre liberal/borgerlig politik, og ikke socialistisk politik, og med den nuværende populær politik der føres, vil der komme en hurtig reaktion.
Især efter den sidste udmelding, hvor man freder staten, og hæver skatterne med mellem 10 - 18 milliarder.
En sådan protest aktion, udført, ved at man fortælle alle meningsmålinger at man stemmer på LA, vil sende et tydeligt politisk signal.
Men folk i Danmark er ikke forgængere/ledere, men følgere, folk stemmer på den måde de altid har, og kun en lille gruppe svinger omkring, men mange af disse købes af "gratis velfærds gaver".
Men V og K vælgere, vil i havde jeres partier går tilbage til deres oprindelige politik bliver i nød til at gøre noget, og en endtydig signal om at folk er trætte af den måde V og K har snydt, og bedraget ville hurtigt få borgerligt politik på bordet. Kig på LA's politik, og bemærk mange af V og K's gamle mærke sager ligger hos LA, meld ud at i stemmer på LA, og jeres egne partier vil gå tilbage til deres gamle politik.. Hvis de ikke gør så præsentere LA den bedste borgerlige alternativ.
Kom så, protestere for fande, chancen er der for at få noget reel indflydelse på regeringen.
"Jeg finder det komisk at de liberale vælger i Danmark ikke, (om så bare i protest bare) melder ud at de alle stemmer på liberal alliance. "
Der er jo en grund til at LA er gået fra 0%-7% på ingen tid. Det er jo netop at mange af os tidligere VK støtter skifter.
Personligt har jeg stemt på K siden jeg var ung. Og for de der små 15-18 år siden hvor jeg var KU'er var der sku ingen der ville råbe superliberalist efter LA's politik - det ville højst være - et skridt i den rigtige retning. Ugen efter at jeg i TV så Lene Espersen på K's landsmøde kritiserer LA for deres ide om 40% i skat, meldte jeg mig ind i LA. K har åbenbart ændret sig så meget at jeg ikke længere vil kunne stå ved at kalde mig konservativ. Dermed ikke sagt at jeg ikke har været utilfreds med dem længe - men der har bare ikke været noget alternativ. Så istedet har man jo nok givet lidt op henad vejen og opgivet interessen for politik. Der er nok mange derude i Danmark som stadig tror alle partierne er ens.(og det er de jo også bortset fra LA)
Jeg deltog i mit første LA møde i går aftes på Christiansborg hvor bla. Anders talte om LA's overordnede politik. Jeg blev på ingen måder skuffet. Det er det rigtige valg, ingen tvivl om det. Og der er nok rigtig mange som mig derude som sikkert vil gøre det samme når det går op for dem hvad LA står for.
Det kræver et stort oplysningsarbejde at vække alle de borgerlige/liberale vælgere i Danmark som simpelthen har givet op. Det er den udfordring LA står overfor - men lykkes det så er 8 mandater nok temmelig uambitiøst.
Ja jeg ved godt hvordan det hænger sammen.
Men der må være mange skuffede V og K vælgere, hvis i samlet flok de alle pressede V og K, kan vi få borgerlig politik tilbage.
Jeg stemte selv K, indtil de droppede det med at få skatter og afgifter ned, og nu her på det seneste støtter en stor skatte stigning, er jeg nu permanent en del af LA.
Men hvis de reelle konservative, og liberale kræfter ikke i samlet flok protestere mod V og K's massive venstre drejning, får vi en ren rød regering, og en katastrofe for Danmark.
Det er derfor jeg efterlyser en protest, via meningsmålingerne, hvis V og K ser LA eksplodere, vil de ændre deres politik betydeligt, i jagten på minister poster.
Og selv der jo endnu ikke har været valg har LA jo allerede tvunget VK til at begynde at genoverveje hvad det nu egentligt er de står for. Der er dog lang vej endnu for VK.
Gode eksempler er jo:
"Vi hæver skatten lidt men det tror jeg nok godt vælgerne kan forstå."
"K vil have skatterne ned til 50%"
"Vi laver lidt afgifter på noget kød - men det er selvfølgelig kun pga. folks sundhed."
"Ja vi ville jo nok have været lidt mere ambitiøse med efterlønnen - men nu har vi jo lavet en aftale."
osv. osv.
De skal nok lige have lidt tid til at genfinde sig selv og finde ud af hvad de egentligt står for. Efter 10 år hvor deres eneste politik har været at skaffe ministerbiler er det klart at man jo nok kan komme til at glemme hvad det nu egentligt var man stod for dengang man ikke havde privat chauffør.
LA kan alene ved deres tilstedeværelse sikre at der igen kommer en forskel på blå og rød blok.
Så en støtte til LA er den eneste måde at få de gamle borgerlige partier til at bliver borgerlige igen. Med mindst 8 mandater til LA kan vi få 90 borgerlige mandater istedet for 179 røde mandater som der er idag.
@Pedersen: Du har glemt at ændre "konservative" i afsnittet:
Folk, der er afhængige af politikernes vilje, kan ikke siges at være frie. Det må være et konservativt mål, at der i samfundet skabes rammer, så alle borgere har mulighed for at klare sig selv uden hjælp fra staten. For at politikerne kan uddele store gaver til deres vælgere i form af boligsikring, børneydelser osv., må de opkræve store skatter fra de samme vælgere.
Det var lidt svært at læse, uden at være "blind", da jeg havde Henriks tekst i frisk erindring.
Det havde været lettere, hvis teksten var et patch.
Var forskellen ikke kun holdningen til Brians kulturkanon?
Jeps, jeg prøver at drille Henrik lidt med at påpege hvordan hans tekst med lethed kunne fra en kandidat for et andet parti, men overså denne :-)
Mange Venstrepolitikere støtter den kommunale udligning, og afviser brugerbetaling, som en asocial tendens.
Dvs. reelt socialdemokrater. Men det er jo også dejligt ikke selv at skulle betale for sin velfærd.
Flere artikler fra Politik
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 6 timer og 3 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 6 timer og 54 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 6 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 32 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 42 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 16 timer og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 16 timer og 59 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 1 time og 17 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 15 timer og 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 18 timer og 55 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 18 timer og 29 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 1 dag og 54 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
LO: Vi vil gerne arbejde mere - når helvede fryser til
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:59 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
Kommunen underkender sin egen byggetilladelse
Udgivet for 1 dag, 7 timer og 33 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 08:56 til Boblere af Rikki Tholstrup Jørgensen
Kilde: rikki.nu
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft - en hjernefejl
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 53 minutter siden i Politik
Hvor er appelsinen fra?
Udgivet for 1 dag, 2 timer og 33 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 12:13 til Boblere af Ulrich
Kilde: jp.dk
Tænk at livet koster livet!
Udgivet for 1 dag, 17 timer og 31 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 22:39 til Boblere af Thyra Frank
Snaphanen - Læs kapitel II i Uhrskovs nye bog kvit&frit
Udgivet for 4 timer og 45 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 13:47 til Boblere af Hans Und
Kilde: snaphanen.dk
Pas på, en jagthund!
Udgivet for 17 timer og 18 minutter siden i Politik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 310 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 135 klik
Skattereformen er socialt SKÆV! 25/05 09:32 - 132 klik
Sådan begyndte det. Global opvarmnings bedraget! 25/05 12:52 - 118 klik
Leder: Rejsekortet er mit, dit og ingens ansvar | Ingeniøren 25/05 11:36 - 89 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 647 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 593 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 567 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 488 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

