Det var DRåben - jeg støtter nu 180grader økonomisk
Udgivet for 441 dage siden i Politik
Tilføjet 11/03 10:35 til Boblere af anders p
Efter DRs skandale indslag om Anders Samuelsens angiveligt høje fravær fra Horsens byråd igår torsdag 10.marts er min grænse nået! Borgerlige medier uden anden støtte end den mennesker af egen fri vilje ønsker at yde, skal have et løft og flere ressourcer til at yde værdig faktuel journalistik.
Jeg har fulgt 180grader på sidelinien længe, uden dog at være oprettet bruger. Det er jeg nu, og jeg betaler nu frivilligt med glæde for at 180grader kan lave endnu mere journalistik der kan give modsvar til den ensidige røde vinkling de store medier har.
Man bliver abonnent her: 180grader.dk/abonnement
Jeg er enig i dine betragtninger, blot syntes jeg at kr. 39,- pr. md er for meget, men jeg vil gerne lægge en 20'er om md. For kr. 20,- så kunne jeg måske nøjes med at få 2 stemmer i stedet for 3 eller lign. Dét vil være helt fint med mig, OG 180Grader vil få en blank mønt fra mig, fremfor at de i dag får nul.
Ja, især fordi at jeg føler faktisk ikke at jeg har fået andet end 2 stemmer ekstra. Jeg have forventet flere inhouse artikler i bedre kvalitet. Jeg tror at jeg har lagt mærke til 2 artikler, som var kommet i stand via abonnenters betaling. Og jeg ved ikke engang om de kan læses af ikke-abonnenter. Jeg overvejer at droppe abonnementet i hvertfald.
Blot til info.
Jeg er ikke betalende medlem..
Jeg har læst 2-3 artikler hvor der nederst stod at de var lavet med penge fra medlemmerne.
Henrik Madsen
Hmmm...så kommer udfordringen med hvordan man afmelder sig. Det er jo altid sværere end at melde til.
Helt ærligt... Du kan ikke engang få en pizza for 39 kroner...
PS: Anders P - du har ikke signet op endnu, for du mangler et "S" ;-)
Jeg tror der er et problem. Jeg blev abbonent for nogle dage siden, jeg har heller ikke fået mit "S" - ikke at det interesserer mig voldsomt :-)
Ah - der er et trick! Man kan selv vælge om man vil have sit ikon slået til eller fra. Det kan klares under "rediger profil".
Det er under 1 time siden og der skal vel lige godkendes lidt et eller andet sted, men her er et uddrag af kvitteringen fra 10:18 i dag :)
Kære anders_p
Tak for din støtte til 180Grader.dk, ved køb af et Superbruger-abonnement, til 39,00 DKK om måneden.
Dit abonnement starter dags dato, d. 11-03-2011, og pengene for den første måned er blevet trukket. Fremover vil der bliver trukket 39,00 DKK om måneden.
Jeg havde såmænd også betalt 99 kr., eller 191,67 om måneden, hvis jeg havde mit 100% frie valg til at støtte det medie jeg ønsker.
Overvejer også seriøst på det
- for jeg mangler virkeligt, "skjul bruger" funktionen ind imellem!
Ja, den står som en mulighed, hos alle - men jeg bliver henvist til betaling, hvis jeg ønsker at bruge funktionen.
Den er ikke tilgængelig for os free-loadere længere, så ikke noget med at se hvad en skjult bruger skriver i håbet om at kunne skjule vedkommende igen, desværre.
Heldigvis virker de spærringer man har lavet som freeloader stadigvæk selvom de har gjort det betalings-afhængigt.
Jeg kan ihvertfald ikke se indlæg af Rinso ..
Henrik Madsen
Jeg er bare glad for at jeg fik tyndet godt ud i feltet inden den mulighed blev lukket. Det får mig nu ikke til at betale alligevel... Det er jo for det meste et forum skabt for LA's tilhængere, og jeg bestemmer selv hvilket parti jeg støtter økonomisk!
Man skælder dagligt andre medier ud for at være eenøjet og partiske i forhold til nyhedsformidling... ha ha ha...
Løsningen du har valgt, kan med sindsro og fordel kombineres med at stoppe støtten til Statsinstitut for Holdningsregulering.
Hvad ændrer det på det ?
Forklar konen at ringer de fra DR eller står de og banker på så smæk røret eller døren på/i
De må ikke afhøre dine børn ... Gør de det alligevel så har de et problem.
Henrik Madsen
I deres formular er der en dropdown der hedder "Årsag". Option tre er "Flytter til udlandet".
Det er vel nok den bedste mulighed for at slippe for DR i alle henseender :)
Tjah, snup hellere "ingen licenspligtige apparater". DR skal nok finde dig i folkeregisteret. Ak ja, Kafka fik ret...
Der mangler frie, uafhængige medier i Danmark. Især af den (venstre, centrum- og højre)liberale og ægte konservative slags. Det er et afgørende problem, og vi skal have flere internetaviser hurtigt.
De gamle medier kvæler demokratiet.
Jeg synes helt ærligt man bør støtte 180grader, hvis man er herinde dagligt (som vi jo nok er en del der er)... Så jeg synes at deres abonnementsordning er en glimrende idé, som jo tilmed giver ekstra features
Aarup - du er en fedrerøv.... Du må til lommerne - super bruger :-)
Du har ret, jeg er en fedterøv, men jeg har bare sådan en ret god idé om hvor meget jeg vil betale for hvad. Jeg har jo også afgivet et forslag til hvordan 180grader kan hive penge ud af min fedtede røv; avisen kan få en blank tyver i abonnement, hvis de vil det, frem for at få nul, som i dag.
Det er lidt det samme som da jeg opsagde mit abonnement på Weekendavisen for nogle år siden, hvor jeg forespurgte om jeg kunne nøjes med at betale abonnement på hovedsektionen og sektionen "Idéer", men det kunne ikke lade sig gøre for det var alt eller intet. Altså, med lidt fleksibilitet, så kunne de jo fortsat have tjent lidt mønt fra en fedterøv, men nu får de i stedet nul.
Anders S. svarer slet ikke på det spørgsmål der blev stillet ham og det må han jo om. Det gør ham for mig total utroværdig og latterlig. Den borgerlig fløj ynder at fortælle alle andre, hvor vigtigt det er at ikke misbruge offentlige midler og jeg ser oveni købet flere der støtter at han bliver væk, som han får penge for at sidde i byrådet. Hvem er det der har snablen nede i kassen - ynkeligt og utroværdig. Hvor er jeres fine ord som: anstændighed, troværdighed og respekt henne ? Nej når det bare gælder jer selv så kan alt lade sig gøre... og det må DR eller andre medier ikke vise, for så er de røde lejesvende - hvor patetisk og uden dækning i den sag. Forhold dig til dig selv Anders og lad være med at køre den over i andre emner. At dække Anders ind og kalde det alt andet end det handler om, er at tro på at han bliver statsminister en dag.
De kunne have lavet vinklen på en af disse istedet - der er masser af røde der overgår Anders Samuelsen i fravær, men det var åbenbart ikke interessant. Ydermere havde DR åbenbart fordrejet fakta.
Den liste bør 180grader have som widget på forsiden, det er både muligt og ganske gratis:
http://www.hvemstemmerhvad.dk/api/fravaer.php
Betyder det så at vi kommer til at se tilsvarende TV indslag med andre lokal-politikere?
I den kommune jeg bor i er der ligeledes stort fravær fra byrådsmedlemmerne. De er godt nok ikke samtidig i folketinget, men de er heller ikke til møderne, hvor er de?
Betyder det så at vi kommer til at se tilsvarende TV indslag med andre lands-politikere?
Kommer vi til at se DR hive eksempelvis Løkke, Helle & Villy ind og stille dem til ansvar for deres store fravær?
Kan du forklare hvorfor de liger hiver Anders Samuelsen frem? Jeg kan ikke og jeg kan ikke se at han opfører sig meget anderledes end alle de andre politikere.
En anden ting er at jeg synes han enten burde hive en suppleant ind eller fratræde positionen som lokalpolitiker. Han kan ikke i længden udfylde begge positioner.
Jeg synes det er OK at Anders går til "modangreb". Vinklen har kun til formål at miskreditere ham og i følge hvad jeg lige hørte mener Anders heller ikke at dokumentationen er i orden.
Hvad er det han skal svare på hvis han mener deres oplysninger er ukorrekte?
Næææ, du misforstår det hele: Anders var TIL_FÆL_DIGT valgt til dette indslæg... Jeg er ganske sikker på at DR vil opsnuse FLERE lokale politikere der også pjækker... ;-)
>Hvad er det han skal svare på hvis han mener deres oplysninger er ukorrekte?
Tja det er lidt svært, men jeg synes han skal have Jan Gintberg som spindoktor, så kan han svare med humor, gør grin med journalisten, og score nogle gode pointe!
Bedst forsvar er altid et angreb, men det kan også give bagslag. Det kan ende med at journalister synes det kan blive en sport at hidse konsekvent AS op... Hvor ville så den reel debat være henne?
Hvis du virkeligt tror på at det var tilfældigt at det var AS og ikke en af dem på den anden fløj som har endnu større fraværsprocent i folketinget så har jeg kun een ting at sige :
Kunne du tænke dig at købe Eiffeltårnet, jeg har tilfældigvis sådan et til salg..
Henrik Madsen
John nu er det sådan at vi har folke styre hvilket indbefatter at dem der har stemt på en kandidat har gjort det udfra at de syntes om ham, det han gør, det han siger og også med det fravær han evt måtte have. Dette betyder at en folkevalgt alene skal stå til ansvar over sine vælgere. Når nu sagen drejer sig om et kommunal bestyrelses medlem ville det være beretiget at en lokal avis/radio skrev om dette for at gøre evt vælgere opmærksom på problemet.
En sådan nyhed kan aldrig have landsdækkende interesse da jeg der bor i Hillerød er skide ligeglad med hvem der kommer til byråds møderne i Horsens. Derimod kan det have interesse hvem der møder op i folketinget, hvis Ekstra bladet og DR havde valgt at bringe dette kunne de bare ikke beklikke Anders Samuelsen da han høre til en af dem der er mest i folketinget og fx Helle Thorning med sine 90% fravær og henrik Sass med sine 80% høre til super pjækkere. Set på den bagrund må man konstatere at ekstra bladet og DR forsøger at lave en hetz da de ikke kan gå efter bolden (politik) vælger de at gå efter manden.
Det kan godt være du syntes det er iorden at pressen vælger at ignorer det faktum at Danmark er på vej imod fattigdom for at beklikke et af de få partier der prøver at anvise en reel politik der muligvis vil kunne redde Danmark ud af den vækst fælde vi er ved at lande i. Men jeg syntes ikke det er iorden at man vælger at bruge sin tid på møde tider i et byråd i provinsen.
Angående dine udtalelser om anstændighed må jeg desværre sige flaskehalsen peger imod rød blok der har mega fravær, men jeg er ligeglad for det må de vælgere der har stemt på Helle T og Henrik Sass afgøre om det er iorden, for det syntes jeg er anstændigt.
Hilsen Lars
Ja, og en lokal avis/radio kunne så f.eks. også spørge ind til, hvad de åh så forargede øvrige interview'ede Horsens-politkere havde fået gennemført politisk i deres formentlig omkring 100% fysiske tilstredeværelse i byrådsmøder.
For TV-A holdt jo kun mikrofon for dem.
Hej Lars
Hvis jeg ikke møder op på min arbejdsplads, håber jeg det hurtigt muligt vil smide mig ud.
Jeg er den opfattelse, at hvis jeg melder mig som politikkere og gaber over for meget, må jeg tage konsekvensen af det. Jeg ved ikke om du mener at bystyret sagtens kan have folkvalgte der ikke møder op til møderne ? det lyder lemfældigt og kaostisk.
At du forsøger at skyder den over på Helle og Villy, vidner i mine øre at det her er en dårlig sag og jeg tænker på hvad det for dig til at forsvare AS, som har en sag der er en taber.
Jeg er enig med dig i, at det er en lille sag, men hele den arrogance AS har lagt for dagen vidner om mere politikker lede, løgne, og fortielser og dem er der nok af. Jeg er den overbevisning at politikkere også må kigge indad og være ærlige overfor det konkrete der også sker. Det er for mig et vidne om et reel menneske - og alt andet end lige, en der er tro overfor sig selv. Johanne Smidt er lige valgt som en populær politikkere - og man kan være uenig og enig med hende- det er ikke min pointe, blot dette at hun siger sin mening og holder fast og er troværdig, mest mod sig selv.
Enhver må svare sit - det undre mig at borgelige politikkere ligger så langt fra den sætning. Jeg er ikke ligeglad med at de folkevalgte pjækker, i det store, også selvom jeg bor i KBH, for handler det om at have ben af knave af, så find en anden der brænder mere for det. Jeg vil aldrig stemme på en der i sit valgprogram sagde på forhånd: jeg deltager kun på ca. 1/3 del af møderne - hvorfor skal du så være der ?
Ondt i r.... har vi nok alle overfor andre, når det gælder at snyde m.m. Jeg er bare fandens træt af at der politikkere der ikke vil/ kan eller gider at forholde til sig selv. Jeg tænker ofte om dem,hvad er det du ikke siger og hvad undgår du at svare på....
Den borgelige fløj ynder at fortælle danskere, at de passer godt på borgerens penge, nu har de chancen at bevise det... eller gælder det kun når pengene "falder i de rigtige lommer"
Jeg tror ikke DK er på vej mod fattigdom og selvfølgelig ikke via denne sag. Hetz mod AS ja sådan er det blevet at være politikkere i DK og ingen går ramt forbi ej Helle T. som det vitterlig ikke var hendes sag, men der var en sag og den skal følges uanset om det var BT, Ekstra B, Berlingske eller Politiken. Automat reaktionen på at DR er sådan og sådan - bliver på sigt hult og uden kraft. TV2 er borgelig og det er rigtig mange medier, så balance er der nok ikke. Jeg er klar over at vi alle betaler licens, men for mig vidner dette om, at der lært et ny ord og det bruges flittigt: de røde lejesvende... og selvom det passer eller ikke passer, så holder vi fast i det. For det er et godt våben. Det er trættende at høre på og fjerner fokus på det der er allermest vigtigt - DK og samfundets udfordringer.
God weekend
Jeg bryder mig bestemt heller ikke om det ræverøde Danmarx Radio.
Men at forvente at Anders Samuelsen passer sit byrådsarbejde, hører nu ikke til en af DDR's store synder.
Det er iøvrigt grinagtigt at se, hvad det er, der motiverer Liberallende Alliances vælgere. Hvis A.S. havde passet sit byrådsarbejde, havde i så ikke meldt jer ind?
Selvfølgelig bør Anders Samuelsen passe sit byrådsarbejde. Det tror jeg da ikke nogen er uenige med dig i. Grunden til at Anders "går amok" er jo, at han faktisk mener han passer det, eller i hvert fald passer det langt bedre end som DR fremlægger det, selvom han har misset 4 møder.
Hele indlægget, inden Anders kommer på skærmen, bliver jo bygget op på bedste propaganda-manér. Man har lige 5 sekunder med en der siger "det kan ikke hidse mig op" af hensyn til forpligtelserne i det seneste medieforlig, men derudover får Villy Søvndal-klonen bare fri taletid, ledsaget af visuelle elementer såsom referaterne der fjernes, for at understrege alvoren.
Det er ikke engang fordi jeg synes det er specielt "rødt", det er bare elendig journalistik og jeg er tvunget til at betale for lortet via skat og licens. Du kan jo se på værten, at han bliver taget på sengekanten, fordi han slet ikke har gidet undersøge detaljerne i sagen og sikre sig at der overhovedet er en reel historie. Det samme gælder i øvrigt også de fleste andre danske medier, men der er mit ufrivillige økonomiske bidrag trods alt mindre end til DR.
Jamen så må du og DR påvise at Samuelsen ikke passer sit arbejde, der er aktuelt ikke omvendt bevisbyrde selvom det sikker passer i socialisters, nationalisters og andre amoralske menneskers kram.
Desuden: Gør dig selv en tjeneste. Undlad at udstille din mangel på dannelse ved tåbeligheder a la "liberallende". Du er da forhåbentligt et voksent menneske, ikke?
Hvis A.S. havde passet sit byrådsarbejde....
Så havde han ikke haft tid til at kæmpe for den større - og vigtigere - sag.
Jeg er sikker på, at A.S. helt bevidst har prioriteret, som han har gjort. Og tak for det til Anders.
Vi skal betale licens til public service. Det er fair nok. Så man kan jo altid abbonnere på 180 grader og et par andre medier som passer i ens smag. Bare gør det for samme beløb som licensen. Og frameld hos DR. Hvis man bliver spurgt: " Jamen jeg betaler sandelig da licens til public service. Bare ikke hos DR fordi de ikke udøver public service "
Kan mand egentlig framelde sig licensen? Jeg mener at så snart man har en komputer så er man forpligtet til at betale...
Ja, du kan framelde. Du kan også bare lade være med at tilmelde, medmindre du allerede er tilmeldt i forvejen. Du kan gå ind på DR's hjemmeside og melde licens fra.
Du kan sagtens melde fra.
Du angiver at du ingen licenspligtige apparater har og så nægter du bare overfor dem når/hvis de ringer eller banker på.
De har INGEN muligheder for at få oplysninger fra din teleoperatør eller internetoperatør og med mindre du har fjernsynet monteret så det kan ses fra fortovet af så har de ikke en chance.
De har INGEN ret til at komme ind i dit hjem og du afviser dem bare hvis de kommer eller ringer.
At tænke sig at det er SÅ nemt at spare 2200+ Kr om året som så passende kan bruges til noget fornuftigere end DR...
http://www.dr.dk/OmDR/Licens/Privat/Afmelding.htm
Henrik Madsen
Jeg mener rent faktisk radio og tv forhandlere er forpligtet til at opgive oplysninger om dig, hvis du køber et TV. Men jeg har endnu ikke set nogen blive dømt for at nægte at betale licens. Og jeg tror heller aldrig sådan en dom vil finde sted. Derfor er mit råd til dem som ikke ønsker at betale licens, bare at lade være med det. Så simpelt er det. Man tager selvfølgelig en chance, men prøv at forestil dig hvis alle dem som er medlem af facebook gruppen rent faktisk stod bag deres ord mere eller mindre, hvad ville de gøre? Idømme 50.000 mennesker bøder? Det bliver jo et stort problem for pro-licens gutterne, som de ikke ønsker at håndtere. Licensen er sådan et apperat som kun eksisterer fordi det kan få lov. Bare stop med at betale hvis man virkelig er utilfreds :)
(PS jeg betaler selv fuld licens.)
I gamle dage hvor folk købte hos radio/tv forhandlerne kunne DR styre det.
Hvis du står nede i Fona/Bilka/Føtex/etc og køber et TV, tror du så selv på at sælgeren vil fastholde at han skal have din adresse for at sælge dig et TV hvis du betinger købet at du ikke vil oplyse din adresse.
Det er meget meget nemt at undgå at oplyse adresse idag ved køb. Alternativt køber man et nyere brugt tv på den blå avis eller i gul og gratis...
Henrik Madsen
Medielicens
Hvis du har et eller flere af disse apparater, skal du betale medielicens:
- Tv eller tilsvarende apparat
- Computer med adgang til internet eller et andet netværk med en download hastighed på 256 Kbit/s eller derover
- Computer med enhed, for eksempel tv-tuner, som kan modtage tv via radiobølger eller netværk
- Mobiltelefon med internetadgang
- PDA'er og andre enheder, der trådløst kan modtage og gengive billedprogrammer og -tjenester
Kilde: DR Licens
Kan man købe mobiltelefoner uden internetadgang, i dag?
Det er tåbelige regler - og stort set alle mennesker skal betale licens, hvis man skal holde sig inden for DR Licens reglerne.
Har I tenkt over hvad der vil ske når DR finder ud af at de ikke kan få nok penge over licensen?
Nemlig, så får de sine penge fra statskassen...
Statskassen = penge fra den del af befolkningen der arbejder.
I dag er det i det mindste retfærdig. Fattig som rig, gammel som ung, direktør som bistandsklient skal betale licensen.
Efter min mening er det et stort selvmål at bruge så meget tid og energi på DRs licens.
Dette er da i bedste fald en omgang fordrukkent sludder.
Hvori består retfærdigheden ?
Fattig som rig betaler .... Check
Gammel som ung betaler .... Kommer an på hvor de bor.
Direktør som bistandsklient betaler ... Check.
Du syntes licensen er retfærdig når opkrævningsmetoden idag er så uretfærdig som den kan blive.
Den unge studerende på et studieværelse hvor han bor alene betaler nøjagtigt det samme som familien med mor, far og 4 børn.
Du ville så også finde det rimeligt at man i biografen betalte en billet pr matrikel. Altså sådan at den enlige betalte 100 Kr for billetten til sit ene sæde mens familien med de 4 børn fik 6 sæder for samme pris.
Hvis man så snakker om at DR er noget som staten mener vi skal have ja så bliver det pludseligt også skævt fordi den enlige person på SU betaler det samme som direktørparret med millionindtægten og 4 børn.
Hvis licensen skulle være retfærdig så skulle man betale pr seer og ikke pr husstand og skulle den så også være socialt retfærdig så skulle den også betales ligesom skatten efter indkomst.
TV2 har lige fået gennemtrumfet at man skal betale for deres kanal fra 2012 og skal have et dekoderkort.
Det allermest retfærdige system ville være at kaste DR ind på samme kort og kun lukke op for dem som betaler og så lade dem som IKKE ønsker DR's kanaler få en reel mulighed for at slippe for at betale licens lovligt selvom de så har en fladskærm som kan tage TV3 fordi man har købt parabol og viasat abbonement.
Så kunne man også lade licensbetalingen være beboerafhængig. Altså at licensen koster X Kr pr voksen og Y Kr pr barn der er tilmeldt husstanden.
Vupti, så havde man et retfærdigt system hvor alle betalte for en plads i biografen og dem som ikke ønskede at gå i biffen kunne slippe for det.
Henrik Madsen
Afskaf dog licensen til Danmarks Radio:
http://fremskridtdk.wordpress.com/2008/11/30/afskaf-licensen-til-danmarks-radio/
Put DR på det TV2 dekoderkort som kommer i 2012 og lad folk få en reel mulighed for at melde fra uden at skulle afskaffe internet, mobiltelefon og eventuelle andre betalingskanaler som man måtte ønske sig.
Henrik Madsen
Jeg hører så til dem, der synes, A. Samuelsen snart skal lære at styre sig og skrue ned for sin indre Bertel.
Men det fjerner ikke relevansen af generel kritik af DR, som bestemt er mere end fortjent. Jeg er meget glad for at høre, at 180Grader har fået endnu en støtte! :-)
Ved du hvad, Hjorth, du har tændt et lys i mit halvliberale mørke. Jeg er totalt enig i det du skriver i første afsnit.
Selvfølgelig skal han også passe sit byrådsarbejde, ligesom John Iversen i sin tid skulle passe sit EUværk og ikke blot hæve 16-1800kr for at skrive sit navn på en liste og så liste af til DK med næstførste fly. Og ligesom skolelæreren skal starte timen, når klokken ringer ind og hjemmehjælperen skal hjælpe i hele sin afmålte arbejdstid og jeg kunne trætte dig med flere eksempler men det vil jeg ikke.
Jeg tror han har misforstået byrådsarbejde, denne Samuelsen, det er ikke blot et spørgsmål om at få sine 2 sager igennem og så holde fri resten af perioden.
Vil han gøre det samme, når han formodentlig kommer med i næste folketing? Tage hjem, når han har fået sine 4 punkter igennem og så blot holde fri til 55000kr om måneden.
Kan han forestille sig læreren, som har fået lært børnene Belgiens byer: Så børnlille, nu går jeg hjem.
Nej for et ramaskrig, han skal bare lære dem flere byer til klokken ringer ud.
Mht. DR, jeg er sikker på at den bondemand på Middelfartkanten, som en aften for nogle år siden blev så rasende på sit TV at han tog sit jagtgevær og skød det med hvorefter han gik ud og skød sin traktor, ...at han sad og så DR1.
Ingen fandt ud af hvorfor traktoren skulde undgælde. Men det sætter sagen i relief.
Vil han gøre det samme, når han formodentlig kommer med i næste folketing? Tage hjem, når han har fået sine 4 punkter igennem og så blot holde fri til 55000kr om måneden.
Næppe, for 40 % skat er stadig 40 % for meget skat, hvis man er liberal nok. Så mon ikke Samuelsen fortsætter sit gode arbejde, også når de nuværende fire mærkesager er leveret i praksis til den danske befolkning?
Det tror jeg.
Og traktoren skulle undgælde, fordi den stod nærmest, da landmanden kom ud af sit hus. Nogle gange er svarene mere enkle end man tror - som i dette tilfælde.
Jeg med - Giv mig så det "S"
Det er vel rimeligt at folk, der påtager sig arbejde, der bliver honoreret, også passer arbejdet - ellers er man vel ligesom indenfor varmen, hvor man kan tillade sig alt uden at det får konsekvenser og er det i virkeligheden ikke Danmarks allerstørste problem - manglende indsats og mindre troværdighed.
Bloggen kan heller ikke stemmes ned - men det er måske en fejl
"Det er vel rimeligt at folk, der påtager sig arbejde, der bliver honoreret, også passer arbejdet"
Meget enig. Har man taget eller fået pålagt et arbejde er det vigtigt at det bliver honoreret. Ud fra nedenstående vil jeg mene at DR ikke opfylder deres forpligtelse.
Der skal i udbuddet tilstræbes kvalitet, alsidighed og mangfoldighed. Ved programlægningen skal der lægges afgørende vægt på hensynet til informations- og ytringsfriheden. Ved informationsformidlingen skal der lægges vægt på saglighed og upartiskhed
Også meget enig i, at
"Det er vel rimeligt at folk, der påtager sig arbejde, der bliver honoreret, også passer arbejdet"
Fysisk tilstedeværelse er ikke i alle tilfælde ensbetydende med, at man 'passer arbejdet', ligesom det i nogle tilfælde er muligt at 'passe arbejdet', selvom man er fysisk fraværende.
Måske passer AS sit arbejde i Horsens byråd bedre end nogle af de fysisk tilstedeværende, og der kan stilles stort spørgsmålstegn ved, om TV-A journalisten passede sit arbejde skønt fysisk tilstede.
Bloggen kan heller ikke stemmes ned - men det er måske en fejl
Jeg testede det lige, og den opdaterer rigtig nok ikke med det samme på denne artikkel, men ved en "Refresh" kan du se at din stemme bliver registreret.
Det interessante i denne sag er, at DR viser, at de hverken forstår korrekt sprogbrug eller statistik.
AS beskylder DR for manipulation med tallene, da de har taget korrekte tal og udelukket dem, de ikke kunne lide. Da DR så får at vide, at tallene er korrekte, ser de det som en indrømmelse (selvom de jo trods korrekthed stadig er blevet manipuleret med).
Ifølge udsendelsen:
DR siger han har været den 4 ud af 11 gange
= 36.36 % fremmøde
AS siger, at DR ikke har taget perioden før med, hvor han har været der 13 ud af 17 gange
= 76,47 % fremmøde
Overordnet set bliver det 17 ud af 28 gange, hvor han har været der
= 60,71 %
Altså har hans fremmøde i byrådet for den opgivede perioden været ~1,67 gange større, end det DR påstår.
Om dette er tilstrækkeligt er en anden sag, men DRs manipulation er under alle omstændigheder yderst pinlig.
Flere artikler fra Politik
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 6 timer og 22 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 7 timer og 13 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 6 timer og 46 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 1 time og 1 minut siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 16 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 17 timer og 18 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 1 time og 37 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 16 timer og 3 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 19 timer og 15 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 18 timer og 48 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 29 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 1 dag, 1 time og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
LO: Vi vil gerne arbejde mere - når helvede fryser til
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 12 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:59 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
Kommunen underkender sin egen byggetilladelse
Udgivet for 1 dag, 7 timer og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 08:56 til Boblere af Rikki Tholstrup Jørgensen
Kilde: rikki.nu
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft - en hjernefejl
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 13 minutter siden i Politik
Hvor er appelsinen fra?
Udgivet for 1 dag, 2 timer og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 12:13 til Boblere af Ulrich
Kilde: jp.dk
Tænk at livet koster livet!
Udgivet for 1 dag, 17 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 22:39 til Boblere af Thyra Frank
Snaphanen - Læs kapitel II i Uhrskovs nye bog kvit&frit
Udgivet for 5 timer og 4 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 13:47 til Boblere af Hans Und
Kilde: snaphanen.dk
Pas på, en jagthund!
Udgivet for 17 timer og 37 minutter siden i Politik
|
Om anders p Mindre skat, er velfærd. Færre regler, er frihed. Selvstændig siden før velfærdskrisen. Før det både offentlige og private jobs. Se anders ps profil eller Følg anders p |
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 310 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 135 klik
Skattereformen er socialt SKÆV! 25/05 09:32 - 132 klik
Sådan begyndte det. Global opvarmnings bedraget! 25/05 12:52 - 118 klik
Leder: Rejsekortet er mit, dit og ingens ansvar | Ingeniøren 25/05 11:36 - 89 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 647 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 593 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 567 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 488 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

