DR beskytter Helle T - Nyhedsoplæser taler over sig på P3
Udgivet for 260 dage siden i Politik
Tilføjet 08/09 11:31 til Boblere af Froggy
Så dummede P3 værterne sig sammen med en nyhedsoplæser. Kl ca. 08:35 imorges fandt en interessant samtale sted mellem værterne på morgenprogrammet og nyhedsoplæseren sted.
Vært 1: "Og så skal jeg love for at valgkampen er begyndt at spide til. Der jo en uge til og hvis man kigger på BT, som ligger øverst i stakken her, så står der "Ny bombe Thornings skattesag. Og når man kalder noget for en bombe, så er det noget som får plads i.. øh.. bland andet også nyhederne, men jeg har ik' hørt noget om det i P3 nyhederne. Hvorfor er dét det?"
Nyhedsoplæserinde: "Åh ja, det da et meget godt spørgsmål.
Vært 1: "Ja det synes jeg nemlig også"
Nyhedsoplæserinde: "Jeg må ikke sige noget om det. Lige nu er jeg ved at overtræde et forbud fra min ledelse.. hehe det fedt.. så det gør jeg lige.. Altså øhm.. Det er lidt sådan en sag, og nu ved jeg du også har siddet og luret lidt på den.. Det er sådan en sag, hvor man godt kan være lidt i tvivl om det der er foregået egentligt er en lovovertrædelse. Lidt ligesom.. kan i huske den gang med Lars Løkke og hans insolvens?
Vært 1 og 2: "Ja"
Nyhedsoplæserinde: Hvor han sidder i et hus han egentligt ikke har råd til, og hvor vi var lidt i tvivl om.. skal vi egentlig fortælle det eller ej.. Det fortalte vi ik', fordi der er ufattelig mange mennesker i dette land der er insolvente og det ikke en forbrydelse.
Vært 1: "Og det.. jeg kan sige ud fra at have læst den her artiklen i BT, det er at der er rigtig rigtig mange som har lavet den fejl, som Helle T. også har lavet. De er kommet til at gøre sådan at hendes mand, Stephen, hun har haft hans fradrag. Og der er en ekspert der siger til avisen, at der ikke er grund til at tro det er sket med vilje og det et relativt beskedent beløb hun i så fald har fået ud af det.. i gåseøjne.. og SKAT har iøvrigt også fundet ud af det for sent. Så der en masse af de der år hvor der er sket, hvor der rigtig er.. altså hvor det er forældet. Sådan som jeg har forstået det.
Vært 2: "Så med andre ord er det en skattesag, som er lidt svær at finde ud af."
Vært 1: "Og det hele stammer fra en intern mail korrespondence, skriver BT, fra SKAT og Helle Thorning der jo har mailet lidt frem og tilbage omkring den skattesag der var sidst. Og den interne mail korresp ondence siger Helle, hvordan i alverden er den sluppet ud til offentligheden og det er også lidt svært for alle andre at holde rede på den sag, så længe det drejer sig om nogle mails der ligger inde hos SKAT."
Nyhedsoplæserinde: "Altså det kan godt være en rigtig god nyhedshistorie. Det vi bare lidt i tvivl om. Oppe på nyhederne sidder der altså nogen og gransker den nu og finder ud af hvad der er hoved og hale"
__________________________
DR sætter et tavsheds værn op om Helle T og forsøger at relativere skattespekulation til lån/friværdi hos Løkke. Og de har lovovertrædelse som kritierie for kritik af Helle, mens Løkke ikke må befinde sig til privat i Grøften en lørdag uden "fadbamsen" skal hives frem.
DR er simpelthen patetiske i deres bias med rød. Døm selv!
Kilde: http://www.dr.dk/radio/#/P3/gomorgen-p3?player - Ca. 7 ud af 8 dele henne i udsendelsen - lige efter Franz Ferdinand med "No You Girls"
Ja, historien er også lidt svær umulig at finde deres hjemmeside. Tilgengæld er der en fantastisk "objektiv" behandling af BT: http://www.dr.dk/Nyheder/Temaer/2011/Valg/2011/09/08/095918.htm
Heldigvis er det stadig forholdsvis let at spare licensen.
Så begår man lovbrud:
Medielicens
Hvis du har et eller flere af disse apparater, skal du betale medielicens:
- Tv eller tilsvarende apparat
- Computer med adgang til internet eller et andet netværk med en download hastighed på 256 Kbit/s eller derover
- Computer med enhed, for eksempel tv-tuner, som kan modtage tv via radiobølger eller netværk
- Mobiltelefon med internetadgang
- PDA'er og andre enheder, der trådløst kan modtage og gengive billedprogrammer og -tjenester
Hvis de ikke gør krav er det 5 år. Ligesom med Helles manglende s k a t !
Jeg har ikke hørt noget fra DR siden jeg frameldte min licens - Ikke ud over sådan et standardbrev de har sendt til alle der ikke er tilknyttet deres ordning!
"Så begår man lovbrud!"
Jo jo men hvis du tænker på at du kun snyder for 2260 om året så er det jo ikke noget politikerne gider gøre noget ved...Bare se Helle som har snydt for 156.000, hende jagter de ikke.
Hvorfor skulle menigmand ikke have lov at sjuske når politikerne nærmest sætter en dyd i at gøre det når det er til deres egen fordel..
Henrik Madsen
http://www.dr.dk/OmDR/Licens/Privat/Afmelding.htm
Eller har de fået lov til at hive pengene ind over skatten?
§ 13. Hvis licens, påløbne renter, rykkergebyret og andre skyldige beløb stadig ikke betales fuldt ud, kan DR Licens overlade inddrivelsen af det skyldige beløb til Skat
Det betyder jo bare at licensen kan inddrives på samme måde som en ubetalt parkeringsbøde. Men det skal jo først lige påvises at borgeren faktisk er licenspligtig ;-)
Præcis.
Man kan ikke indrive gælden før den er påvist.
Jeg tvivler på at DR gider hive særligt mange i retten om året.
Det er noget salig ævl, studieværten lukker ud. Hvis alle medier kun kunne bringe nyheder, når det drejede sig om ulovligheder i juridisk forstand, ville de meget, meget hurtigt løbe tør for stof. Sammenligningen med Lars Løkkes tekniske insolvens er også fuldstændig vanvittig. Jeg vælger at tro, den bunder i manglende intelligens.
Hvis man ikke betaler den skat man skal, er det vel ulovligt?
Jeg mener SKAT kommer da efter an med sagsanlæg, hvis man nægter?
Der er ikke noget ulovligt i at være teknisk insolvent. Man kan sagtens synes at man synes det er dårligt for Lars Løkke at være teknisk insolvent når han vil fremstå økonomisk ansvarlig, men der er intet ulovligt i at være det, så der er jeg helt enig. Den sammenligning er helt hen i vejret.
Jeg tror det nævnes fordi værten så tænker (så har vi også nævnt de blå i en uheldig sag, så opvejer det at "jeg" nævnte Helle). Men jeg er enig, sammenligningen er helt hen i vejret.
Tak, er der nogen, der har en konto der og uploader filen? I givet fald skal linket også ind i hovedartiklen til denne tråd.
Du sender bare filen som attachment til post@posterous.com i selve mailen kan du skrive din blogpost, eller lade den være tom.. supersmart
f.eks: http://tvilling.posterous.com/hor-hvordan-dr-beskytter-helle-thorning-igenn
Du kan evt. gøre det fra en gmail/hotmail/yahoo konto oprettet til det formål....
Men dette lille jornalistiske pragteksempel, kaster DR sig for alvor ind i redningskampen...
Skrevet af: Maria Malmdorf Laugesen - B.T. er uundværlig i bunden af fugleburet08. sep. 2011 11.40
Helle Thorning-Schmidts skatteforhold er atter oppe at vende i B.T. Men ud fra de mange kommentarer, der kommer på de sociale medier, er det nærmere B.T., end den socialdemokratiske leder, der har gjort i nælderne.
------------
Dette er åbenbart alt der behøves i en artikkel i DR....
http://www.dr.dk/Nyheder/Temaer/2011/Valg/2011/09/08/095918.htm
DdR sætter nye lave standarder. Ja, socialkammeraterne har send alle deres partivenner ud i cyberspace for at forsvare deres store leder.
Efter dette er der kommet en syndflod af støtteartikler om angrebsartikler på BT.
Bemærk at den første om fugleburet kom 4 minutter efter første artikkel som tog 12 timer at komme på.
http://www.dr.dk/Nyheder/Temaer/2011/Valg/2011/09/08/122653.htm
Så vidt jeg kan se har ritzau kun artikler der forsvarre HTS
Hvad mon DR er blevet lovet, efter et regeringsskifte. At licensen bliver trukket direkte på nem kontoen hos alle? At licensen stiger med 30%?
Med sædvanlig præcision lover Bøddelskov "et par 100 millioner kroner"...
http://www.information.dk/telegram/215179
http://journalisten.dk/node/21420
Så meget for objektiv journalistik
Mogens Jensen, der i kraft af sin 9 kl. eksamen betragter sig selv som kommende kulturminister, har lovet DDR omkring 700 Mkr. mere om året, så vidt jeg forstod. Det lovede han for 1 års tid siden. Desværre har jeg ikke noget link til løftet.
Hvad man simpelthen ikke fatter er to ting:
1) Hvorfor fa..... har en statsministerkandidat ikke en revisor for at undgå den slags problemer?
2) Hvorfor fa.... lagde hun ikke den død sidste år ved at fremlægge det hele?
Det er ufatteligt dumt. Det vil simpelthen være ret ud sagt træls, hvis et vigtigt valg skal blive afgjort med en personsag.
Når man melder sin mand til i Danmark med fuld skattepligt så længe han ikke kan beskattes men ændrer det så snart han kan blive skattepligtig så tyder det på at man enten ikke har brug for en revisor eller at man allerede HAR en revisor.
Der er ihvertfald ingen tvivl om at der ikke er tale om en sjuskefejl selvom Helle sikkert vil bruge den undskyldning igen..
Henrik Madsen
>2) Hvorfor fa.... lagde hun ikke den død sidste år ved at fremlægge det hele?
Fordi hun er en dum gås der intet fremadrettet syn har.
Det gør det dobbet morsomt når man hører fra ser lyserøde heppekort at S-SF tænker langsigtet eller i holdbare løsninger osv osv.
Endnu engang er jeg glad ved at have opsagt mit abonnement på DR's produkter for længe siden.
Hvis vi nogensinde får en ægte borgerlig regering, bliver DR lukket - det ved de jo godt derinde.
Det virker plantet/med fuldt overlæg... historien skal tales ned... Nyhedsværten lyder jo nærmest som om hun læser op...
Privatiser DR og fjern støtten til medierne og politikerne!
Er der ikke nogen, der har teknisk snilde til at smide det på youtube?
Man kan genhøre udsendelsen her: http://www.dr.dk/radio#/P3/gomorgen-p3
som Lars skriver...
Er der ikke én der kan uploade udsendelsen på youtube?
Kunne man ikke forestille sig, at DDR fjerner udsendelsen fra deres hjemmeside?
Få det ud af verden.
http://www.dr.dk/OmDR/Licens/Privat/Afmelding.htm
NU!!!!!!
Opsummering:
"På DR.dk kunne læserne således kl. 11.32 læse følgende historie:
Løkke vil have undersøgt læk i skattesag
11.36 kom selv historien så på:
Avis: Thorning betalte for lidt i skat
Og fire minutter efter - kl. 11.40 - blev opfølgningen bragt:
- B.T. er uundværlig i bunden af fugleburet"
HAHAHAHA. Det er ren Pravda.
Hvem er i tvivl om at DDR er en ræve-rød-rotte-rede? De er en del af venstrefløjens kampagneapparat og har været det i 4 årtier.
Og hvor mange andre var blevet behandlet så nænsomt af Danmarks Stasi-korps? Selv små fejl kriminaliseres og folk knuses af statens bøddel-korps. Men den frafaldne kommunist Helle Thorning ....? Så kan de pludselig ikke se, ikke høre, ikke tale. Fanden hytter sine.
Ulrik Haagerup er en katastrofe for DR, så ham på TV2news. Piiinnligt.
Men hvis Skat mener, at det er groft uagtsomt, hvad der er foregået, så gælder forældelsesfristen til gengæld ikke. Skat ville derfor godt kunne rejse en sag, men det har de indtil videre ikke valgt.
Og hvorfor ikke - hvorfor beskytter SKAT DK's kommende statsminister fra retslig vurdering i en domstol?
HTS kunne jo have formuleret sig: "I forbindelse med gennemgang af min mands skatteforhold har det vist sig bla. bla. bla. i den forbindelse har vi truffet den aftale med SKAT at tilbagebetale xxxx".
"Ligeledes har SKAT truffet den subjektive afgørelse at Stevie ikke er skattepligtig her i samfundet, men da vores fælles børn og vi selv bruger velfærden her i landet, og de stærkeste og bredeste skuldre bør bære læsses, har vi subjektivt ombestemt SKATs afgørelse således at Stevie også fuldtud bidrager til det danske samfund via topskat mv".
Hvis det var tilfældet så kunne HTS's tysk MOMSed bil måske blive til en ministerbil.
DdR har taget sagen op;
http://www.180grader.dk/Krimi/aviser-raser-over-drs-daekning (Aviser .....?)
Har lige set tv avisen og det var lige efter social demokratiets spinmaskine. stort set hele fokus lå på lækken og BT´s rolle. Helle fik lov til at gentage 4-5 gange at hun ikke har noget mellemværende med skat. Utroligt at det pludseligt bliver en tophistorie. De havde så fundet en totalt ukendt kandidat fra S der påstår at være blevet kontaktet af en journalist fra BT der ville vidste meget om hans selvangivelse. Der er selvfølgeligt ikke noget om DR´s forbud mod at nævne sagen. Men det er selvfølgeligt meget forudsigeligt. Jersil vil sikkert give Hende endnu en chance for at fortælle at hun ikke har noget mellemværende med skat.
Så er nyheden også på "Støt Lars' Kamp mod DR licens". Mange bække små...;-)
Flere artikler fra Politik
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 7 timer siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 7 timer og 51 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 1 time og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 1 time og 39 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 7 timer og 24 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 17 timer og 33 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 17 timer og 56 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 2 timer og 15 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 16 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 19 timer og 53 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 19 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag, 7 timer og 7 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 1 dag, 1 time og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
LO: Vi vil gerne arbejde mere - når helvede fryser til
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:59 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
Kommunen underkender sin egen byggetilladelse
Udgivet for 1 dag, 8 timer og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 08:56 til Boblere af Rikki Tholstrup Jørgensen
Kilde: rikki.nu
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft - en hjernefejl
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 51 minutter siden i Politik
Hvor er appelsinen fra?
Udgivet for 1 dag, 3 timer og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 12:13 til Boblere af Ulrich
Kilde: jp.dk
Tænk at livet koster livet!
Udgivet for 1 dag, 18 timer og 28 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 22:39 til Boblere af Thyra Frank
Snaphanen - Læs kapitel II i Uhrskovs nye bog kvit&frit
Udgivet for 5 timer og 42 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 13:47 til Boblere af Hans Und
Kilde: snaphanen.dk
Pas på, en jagthund!
Udgivet for 18 timer og 15 minutter siden i Politik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 256 klik
Sådan begyndte det. Global opvarmnings bedraget! 25/05 12:52 - 145 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 101 klik
Leder: Rejsekortet er mit, dit og ingens ansvar | Ingeniøren 25/05 11:36 - 89 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 622 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 584 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 555 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 503 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

