Kontakt 180Grader.dk
46

Skrevet af Lars Jensen 144 dage siden - Direkte link

DR, deres propaganda og misbrug af tvangsinddrevne penge er en yderst politisk sag. Problemet er skabt politisk, og må nødvendigvis løses politisk. Ergo mener jeg du har ramt den rette kategori med dit indlæg.

 

Om 180grader så er det rette sted for denne slags "Kære brevkasse-indlæg" skal jeg lade være usagt, men her er mit råd:

 

Skriv et kort brev til DR, i hvilket du fortæller dem, at der må være tale om en misforståelse. Denne retorik virkede for Thorning. Forklar at din ven måske har udtrykt sig upræcist (igen en af Thornings retoriske perler), men at situationen er denne: Der er ingen licenspligtige apparater i dit hjem. Ergo betragter du heller ikke dig selv som licenspligtig, hvorfor du neturligvis returnerer giro-kortet, så det kan genbruges jf. regeringens miljø-politik.

 

Husk at gemme en kopi af dit brev, og indbetalingskortet + brevet fra DR.

 

Næste træk er deres.


Skrevet af dadk 144 dage siden - Direkte link
Hvad hvis man er opdraget til at være ærlig og er ude af stand til at lyve?

Skrevet af Jesper Haaber Gylling 144 dage siden - Direkte link

Jeg er da opdraget til at være ærlig, men jeg er også opdraget til at være relalistisk, så hvis DR vil have penge for deres propaganda, så må de kode tingene og så behøver man jo ikke lyve.


Skrevet af Jens Kristiansen 144 dage siden - Direkte link

Du kan springe direkte til at afmelde dig licensen. http://www.dr.dk/OmDR/Licens/Privat/Afmelding.htm

Så behøver du ikke bekymre dig om det længere.


Skrevet af Lars Jensen 144 dage siden - Direkte link

Naaah, for så kan de kræve penge for den mellemliggende periode. Det er bedre at skrive til dem, at det hele er en misforståelse, og returnere giro-kortet.


Skrevet af C Sorensen 144 dage siden - Direkte link

Skriv til dem at det må bero på en misforståelse, at du på intet tidspunkt har erkendt nogen form for licenspligt, og at hvis de virkelig ligger inde med nogen form for dokumentation for at du skulle have erkendt noget sådant, så må de endelig melde vedkommende der har forsynet dem med det for dokumentfalsk.

Bed som et ekstranummer gerne om aktindsigt i din sag hos dem, da du jo er forvirret over hvordan de kan tro du har samtykket i nogetsomhelst. 

 

Desuden er det en god ide at sørge for al kontakt foregår via mail, da du så kan dokumentere hele forløbet, inklusive hvad du har sendt, hvis de skulle blive besværlige. 

 

De er dog som regel ret medgørlige når man bare står fast på sin ret, for de ved også godt de ikke har nogen sag, så længe de ikke har dit frivilligt afgivne samtykke til at betale licens.


Skrevet af aeon 144 dage siden - Direkte link

Tak for svarene. Det lyder ikke helt dumt, Lars, især så jeg slipper for at betale for den mellemliggende periode.

 

Men såfremt de vælger at se bort fra min henvendelse (ja, man ved jo ikke hvad de kan finde på), hvad sker der så?

 

Kan jeg gå til forbrugerombudsmanden pga. manglende dokumentation for, at jeg er licenspligtig? Eller må jeg æde regningen for den mellemliggende periode?

 

Igen, mange tak for hjælpen.

 

Mvh


Skrevet af Iceman 144 dage siden - Direkte link

Du behøver ikke at 'æde' nogetsomhelst. Du skal bare stå fat på at du ikke har det omfattede udstyr.

 

Husk at hvis du bliver 'truet' med f.eks RKI registrering så er der nogle vigtige punkter der skal være opfyldt. Du kan læse om dem på:

http://taenk.dk/g%C3%A6ldsr%C3%A5dgivning/hvordan-virker-rki-registrering

 

Så længe du holder fast i at du ikke er enig i at DR betragter sig som licenspligtig så har du en god sag...


Skrevet af 9kolaj 144 dage siden - Direkte link

Ikke overraskende. DR løj også om medielicensen, før den blev indført, og DR lyver i deres informationsmateriale, når de bl.a. reklamerer for medielicensen med at man får masser af radio for pengene (det har vi radiolicensen til).

 

Du må jo bare gøre dem opmærksom på, at de lyver.


Skrevet af Aarup 144 dage siden - Direkte link

Der er ingen der betaler baade medielicens og radiolicens! Betaler man medielicens er radioen inkluderet heri.


Skrevet af Kim Ursin 144 dage siden - Direkte link

Jeg mener Simon Emil (LA) fortalte at man brugte 200 millioner på at inddrive licensen, og dem kunne man spare ved at sætte DR direkte på fiansloven. Af en eller anden grund var der ikke flertal for det.


Skrevet af Shadowen (Michael Nielsen) 144 dage siden - Direkte link

Nej, fordi hvis de gør det, så er det ikke "frivilligt" længere, og der kommer andre boller på suppen..

 

Lige nu hænger de sig meget i at licensen er frivilligt, i det du kan vælge ikke at havde et licens pligtig apparat, så jeg tror der er noget basalt juridisk i at den skal være "frivillig", og jeg fornemmer det har noget med EU at gøre.

 

Og Nej, den skal ikke på finans loven, da der er mange der ikke har licenspligtige apparater, hvorfor skal de betale for andre folks fornøjelse.


Skrevet af Kim Ursin 144 dage siden - Direkte link

Og Nej, den skal ikke på finans loven, da der er mange der ikke har licenspligtige apparater, ....

 

Det ved du godt ikke er sandt.


Skrevet af Shadowen (Michael Nielsen) 143 dage siden - Direkte link

Tja, min farfar, har hverken radio, fjernsyn, internet, advanceret mobil telefon..

 

Så jeg kender mindst en.

 

Indtil for et par år siden havde jeg heller ikke, gider ikke fjernsyn, radio, eller de åndsvage smartphones...  Men jeg havde internet, men man omdifinerede det således at har du internet er du plusligt licenspligtig... Jeg har ikke anskaffet mig noget som helst apperat der burde være licenspligtig.

 

Så hvad passer ikke ?


Skrevet af Skovgaard 143 dage siden - Direkte link

Mindst en...wow...det er mange.


Skrevet af Frihed 144 dage siden - Direkte link

Det er fordi man vil foregive, at det er frivilligt samt at man vil foregive at adskille staten og DR samt foregive, at der er tætte skodder mellem DRs økonomi og hvorvidt politikere er tilfredse med DRs politiske dækning.

Det ville være en skandale med en DR-kopskat på finansloven/skatteopkrævningen. Alternativt ville "fattige" utvivlsomt helst have, at det bare bliver en del af finansloven, så det bliver "de rige" som betaler for DR - for det er jo "de rige" som betaler skat. 

Det er fuldkommen vanvittigt, at Ellen Trane Nørby og øvrige borgerlige gik med på at en Internet-forbindelse eller en mobiltelefon med netadgang i princippet er nok til at være licenspligtig. Før var der trods alt reelt mennesker som vitterlig ikke har tv.

Min grund til at nægte at betale licens er, at jeg nægter at støtte det venstreorienterede DR. Jeg vil simpelthen ikke være med til at støtte det venstreorienterede propagandaforetagende økonomisk. Det er lige så absurd som var man tvunget til at have abonnement på Politiken eller Information. 


Skrevet af Aarup 144 dage siden - Direkte link

Der er fortsat vitterligt nogen der ikke har TV! Folk kigger vantro paa os naar vi siger vi ikke har TV, og saa sp0rger de jamen hvad faar I saa tiden til at gaa med. Ja, nogen mennesker lever i sandhed et fattigt liv.


Skrevet af Frihed 144 dage siden - Direkte link

Ja, det er jeg klar over, hvilket også gør det til en endnu større sviner, at man bare skal have en Internet-forbindelse for at skulle betale til journalistisk venstreparti i DR.


Skrevet af 9kolaj 143 dage siden - Direkte link

Der bliver flere og flere.


Skrevet af Skovgaard 143 dage siden - Direkte link

Jeg har ikke tv..Det vil sige jeg har tv-apparat, men jeg kan ikke se tv på det, tror jeg. Jeg har ikke prøvet i et par år. Jeg har ikke købt den der mpeg dims man skal have nu om stunder.


Skrevet af 9kolaj 143 dage siden - Direkte link

Der er ingen der betaler baade medielicens og radiolicens! Betaler man medielicens er radioen inkluderet heri.

Ja, men hvis man kun har radio, nøjes man med radiolicens. Det er uvederhæftigt, når DR advokerer for medielicensen ved at fremhæve alle deres radiokanaler.


Skrevet af Lars Kragh Andersen 144 dage siden - Direkte link

Du kan nemt slippe for regningen, hvis du sender en mail til adressen direktion@dr.dk, hvor du forklarer, at du aldrig har talt med en licensinspektør og at du aldrig har været licenspligtig og derfor ikke vil betale. Anmod desuden om aktindsigt i din licenssag efter reglerne i forvaltningsloven og husk dem på, at de skal overholde tidsfristen på 10 dage.

 

Jeg garanterer med 99% sandsynlighed, at du så slipper af krogen. Det er ihf min erfaring i mit ret omfattende arbejde med at rådgive licensofre.

Kig forbi facebooksiden https://www.facebook.com/licenslars, hvis du har spørgsmål. Der har jeg vejledt en del folk i netop din situation. :-)


Skrevet af HNJ 144 dage siden - Direkte link

Du skal nok lige understrege at du ikke har skrevet din mail på en computer i dit eget hjem. Har du en computer med internetforbindelse, så skal du betale medielicens.


Skrevet af 9kolaj 143 dage siden - Direkte link

Kun hvis internetforbindelsen er over 256 kbit/sekund...


Skrevet af Kim Ursin 144 dage siden - Direkte link

Du har jo et licenspligtigt apperat og så er den potte ikke længere. Lad være med at være en nasserøv og betal.


Skrevet af Mads Nielsen 144 dage siden - Direkte link

Hehe, det er god humor ;)


Skrevet af Lars Jensen 144 dage siden - Direkte link

Du har jo tydeligvis intet begavet at sige om denne sag og så er den potte ikke længere. Lad være med at være en idiot og luk røven.


Skrevet af Kim Ursin 144 dage siden - Direkte link

Måske du burde gennemskue at ikke alle synes tyveri er i orden.


Skrevet af CatharinaJensen 144 dage siden - Direkte link

Måske du burde gennemskue at ikke alle synes tyveri er i orden.

 

Helt enig, hvem kunne dog finde på at stjæle penge fra mennesker ved at dukke op på deres dørtrin og kræve en dummebøde, for et produkt man måske kunne have brugt!


Skrevet af slettet bruger 3200 144 dage siden - Direkte link

Det har du helt ret i, Kim. Vi er flere som er trætte af at blive røvet hver eneste dag.


Skrevet af Lars Kragh Andersen 144 dage siden - Direkte link

Ja, at undlade at betale til DR på trods af, at man ser det er det samme som at se på en gadegøjler uden at lægge penge i hans hat.

Rendyrket tyveri og krænkelse af den private ejendomsret!


Skrevet af Gismo 144 dage siden - Direkte link

Tyveri betyder at "produktet" forsvinder. Dette er ikke tilfældet.

 

Ved at jeg undlader at betale til DR, har du stadig mulighed for at se det - Ergo er det ikke tyveri!


Skrevet af Shadowen (Michael Nielsen) 143 dage siden - Direkte link

Ok Kim, du skylder mig 250 000 for min arbejdstid.

 

Du kunne jo have brugt mine IT evner, men at du ikke valgte det har intet med sagen at gøre..

 

Venligst send navn, og addresse, så jeg kan sende fakturaen til korrekte modtager.

 

Du vil jo ikke være en nasserøv eller tyv, vel ?


Skrevet af Frihed 143 dage siden - Direkte link

Det er ikke tyveri. DET ER MORD!


Skrevet af Skovgaard 143 dage siden - Direkte link

Det er mennesker som dig.......suk


Skrevet af Christian Svenstrup Harder 144 dage siden - Direkte link

Det er vist kun DR der i denne sammenhæng kan betegnes som 'nasserøv'


Skrevet af Steffen Larsen 144 dage siden - Direkte link

Så at nægte at deltage i tvang og bukke under for trusler fra en mediegigant er nu det samme som at være en nasserøv?


Skrevet af Mathias Føns 144 dage siden - Direkte link

Hvis det er kriterierne for at være en nasserøv, så er der allerede en ny titel på CV'et i 2012 til mig i al fald!


Skrevet af Lubas 144 dage siden - Direkte link

Som studerende i i dagens Danmark er det en nødvendighed at være i besiddelse af en computer og internet.  Jeg bor på kollegium i København og har hverken TV eller radio. Alligevel får man ikke 'studierabat' på medielicensen. Det er simpelthen hul i hovedet, når man har et rådighedsbeløb på 1800 kr./mdr (før forsikringer er betalt vel at mærke).


Skrevet af Kenneth K 144 dage siden - Direkte link

Tror du kender løsningen ellers finder du et link længere oppe :-)


Skrevet af Kenneth K 144 dage siden - Direkte link

Tror du kender løsningen ellers finder du et link længere oppe :-)


Skrevet af Jesper Haaber Gylling 144 dage siden - Direkte link

Hvis man er studerende, så er man også kvik nok til at lade være med at falde for DRs logik. Om man så har hele sit hjem broderet med fladskærms tv, iPads, computere og så videre så er det ens pligt at melde fra.

 

Licens er tyveri af DINE penge - du har ikke bedt om at DR skal sende TV/radio ud. Det er deres valg og hvis de vil have penge for produktet, så må de kode det og lade ALLE dem som synes at DR er fantastisk betale.

 

Jeg kender en italiener, som bor i DK - han fatter intet dansk! Skal han så også betale - han forstår jo ikke hvad de siger i radioen, han kan ikke forstå hvd de siger på TV og han kan ikke læse teksten på dansk.

 

At opkræve licens er det samme som at FONA vil have penge for at folk på søndagstur kan kigge ind af deres vinduer. Eller at fordi du har en postkasse/brevsprække, så SKAL du betale for Politiken.


Skrevet af Frederik S 144 dage siden - Direkte link

Licens er en dansker afgift. Der er ingen mennesker i Danmark som ærligt kan sige at de hverken har mobil, pc, tv eller radio.
Jeg er enig i at det er en latterlig afgift på linje med mange andre afgifter som fedt, NOx og Betalingsring, men folk der ikke betaler licensafgift er principelt på linje med folk der ikke betaler skat eller begår socialt bedrageri.

Hvis jeg kunne vælge hvilke skatter og afgifter jeg ville betale, ville der også være en del som jeg ikke betalte, men sådan fungerer verden ikke.
Hvis I vil betale mindre til staten så sørg for at jeres venner og bekendte stemmer mere blåt eller flyt til et hvilket som helst andet land i verden hvor de betaler mindre.


Skrevet af Gismo 144 dage siden - Direkte link

Du bør sætte dig ind i reglerne.

 

Man skal ikke betale licens for at have et tv, men en tv-tuner

Der er heller ikke licens på en computer, men på net der er hurtigere end 256 kbit (eller er det blevet ændret?)

Licens på telefon er kun hvis den kan gå på nettet.

 

Når det er sagt er det nemt at komme uden om de regeler. Fx kan dit internet og mobil være firmabetalt.


Skrevet af Frederik S 144 dage siden - Direkte link

Jeg er klar over at der smuthuller i loven som man kan udnytte, men jeg tror ikke der findes mere end en håndfuld mennesker som ikke er licenspligtige.

 

Og omkring dine smuthuller:

1. Over 99% af alle tv har indbygget tv-tuner så det bliver ikke nemt at finde.

2. Firmabetalt internet fritager dig ikke for licens, da du har adgang til internettet via det.

3. Igen over 99% af telefoner kan gå på internettet, så ved mindre du vælger en pensionist telefon så skal du også betale.

 

Snyd som du vil, stjæl som du vil, dræb som du vil. Kort sagt bryd loven som du vil.

Du skal bare ikke forsøge at retfærdiggøre dine handlinger med smuthuller.


Skrevet af Kim Ursin 144 dage siden - Direkte link

Og da slet ikke på Internettet som gør en licenspligtig :-)


Skrevet af Gismo 144 dage siden - Direkte link

Det her er fantastisk. Jeg gør dig opmærksom på, at du tager fejl og du kører sagen over på mit privatliv. Hvad det har med hele licens debatten at gøre har jeg ingen ide om. Kan være du kan hjælpe her?

 

For at følge op på debatten omkring hvornår man skal betale licens, er jeg ret sikker på at du ikke skal betale licens, hvis din mobil eller internet er firmabetalt, da firmaet allerede betaler licens - så fremt at du ikke har tv osv...

 

Der er forskel på at snyde og stjæle.

Undlade at betale licens, er ikke et tyveri.


Skrevet af Frihed 143 dage siden - Direkte link

Ja, det er latterligt. Ufatteligt, at 10 års blå regering ikke havde nosser til at gøre noget ved DR men i stedet bestak dem med øgede muligeder for at opkræve licens.


Skrevet af Shadowen (Michael Nielsen) 143 dage siden - Direkte link

JO det er der faktisk, der er kun folk der er afhængige af deres apparater der ikke forstår at der er nogen der ikke har brug for en tosser for at kunne underholde sig selv.

 

Nok lige som mange tror man kan ikke more sig, uden at bælle 5 liter vodka indenbords.

 

Jo der er folk der ikke har det..

 

Jeg kender mindst en.

 

Og indtil de definerede interenet som licens pligtig - noget som jeg ikke anderkender, da formålet med internet er ikke at besøge DR, og det kan bruges til meget andet..  Havde jeg heller ikke noget licenspligtig udstyr.


Skrevet af sjensen 144 dage siden - Direkte link

Det kan godt undre, at medielicensen kan give så mange røde knopper.

 

Jeg får nærmere udslet ved tanken om de milliarder, som den nytiltrådte udviklingsminister Friis Bach fra de radikale hælder direkte ned i sorte huller og wabenziernes korrupte lommer i den 3. verden, umærkede forstås, med den pointe, at hvis de ikke bruger dem ordentligt, negrene, så risikerer de, at miste dem næste år.

 

Eller hvad med de strømme af sorte penge som sendes ud af landet til eksotiske steder via western union og andre penegudførselsbureauer. Ingen aner beløbets størrelse, men mon ikke det kunne være med til at nedbringe statens underskud, hvis det blev stoppet?

 

Eller hvad med de 7-12 milliarder, som der anslås socialsvindles for hvert år.

Lad os her sende en tanke til Hassan med de skæve ben, - samt alle andre Hassaner -, som udviste en sand kreativitet og malkede både socialborgmester fra elendighedslisten Mikkel Warming og hans kollega i London, UK for millioner af ££ og kroner.

 

Alle disse forhold kan snarere bringe flere af mine legemsvæsker nær kogepunktet.


Skrevet af Maroan 144 dage siden - Direkte link

Udover tv og radio omfatter medielicensen blandt andet computere, PDA'er og visse mobiltelefoner med internet adgang.

En husstands medielicens dækker alle de licenspligtige apparater; også dem der er i bilen, sommerhuset eller en båd.

Derfor skal man kun betale én medielicens pr. husstand - uanset, hvor mange computere, fjernsyn, radioer eller mobiltelefoner, man har.

(Citat fra DR om hvad licensen dækker)

 

For mig at se kan du ikke slippe for at betale licensen, din snydepels. Som måske du kan mærke ved min fin antydning, mener jeg ikke at det er i orden at du prøver at snyde dig udenom.

Men hvis du alligevel stadig vil nægte at betale din del af udgifterne i "huset" vil jeg give dig de følgende råd:

Basér ikke dit forsvar på at du ikke har et licenspligtig medie,men derimod på det faktum at DR ikke kunne kontrolerer om du har faktisk nogle produkter der skal betales for.

Din ven vil ikke oplyse om du faktisk have nogle licenspligtig apparater i huset, derfor kan DR  under ingen omstændigheder konkludere at du skal betale til licensen. Beviset mangler, og brevet er en lodret løgn.

 

Hvis du skal skrive en mail til DR, brug en komputer (Helst med en mailkonto fra Hotmail eller lignende) fra biblioteket eller fra en ven, mails kan spores.

Men det nemmest er selfølgelig at betale, det er også det mest anstændig at gøre....


Skrevet af Frederik S 144 dage siden - Direkte link

+1


Skrevet af Jesper Haaber Gylling 144 dage siden - Direkte link

Det er netop ikke anstændigt at betale.

 

DR har ikke spurgt mig som forbruger om jeg vil have adgang til deres ting. De har valgt at lade hele butikken være "gratis" - forstået på den måde at de bare kunne kode/kryptere hele molevitten og så var der slet ikke brug for licenskampagner og deslige.

 

Det anstændige er at vise at man ikke vil tvinges til sådan noget pjat og den eneste måde man kan gøre det på er at lade være med at betale.

 

Selv LA er jo rodet ind i den tåbelige lov. Så argumentet med at man så må stemme på nogle andre politikere holder ikke en meter.


Skrevet af Gismo 144 dage siden - Direkte link

Mail kan spores. Dette har DR ikke hjemmel til.

Ligeledes har DR ikke hjemmel til at komme ind i dit hjem via fogden, dommer, politi mv. Du kan til hver en tid bede licensmanden forlade din ejendom!

DR må helle ikke få information fra internetudbyderne, teleselskaberne osv.


Skrevet af Maroan 143 dage siden - Direkte link

Jo Gismo, DR kan godt forlange at vide hvor mailen kommer fra. Siden du begår kriminalitet ved at nægte at betale for din licens har DR hjemmel for at sende whatever det kræver for at få pengene hjemme...


Skrevet af Shadowen (Michael Nielsen) 143 dage siden - Direkte link

Hørt om biblioteket - gmail ?

 

Mig bekendt er DR ikke en myndighed, ej heller nogen jurdisk mandat til at gøre noget somhelst som en privat person ikke kan.


Skrevet af Frihed 143 dage siden - Direkte link

DR kan forlange røv og nøgler.

Kriminalitet? Er du for real?

Charmerende samfund, hvor DR "har hjemmel for at sende whatever det kræver for at få pengene". Lyder Hells Angels og dummebøder-agtigt.


Skrevet af Kbh 144 dage siden - Direkte link

Utroligt så meget piveri der er omkring "at snyde". Er 2012 moralisternes år ?

 

Hvis vi alle skal betale, så sæt DR på finansloven.

 

Derudover så er det ikke snyd. Det er ikke spekulation. Det er ikke uanstændigt.

 

Det er profitmaksimering udfra en en egennyttig betragtning. Som f.eks. man angiver at eens mand borg i Danmark når man skal hæve ægtefællefradrag, men angiver at han bor i udlandet, når hans egen indkomstskat skal afregnes ... ikke snyd. Højst lidt, ja, sjusk.

 

 


Skrevet af Anders B. Nielsen 144 dage siden - Direkte link

Du er jo tydeligvis licenspligtig (med mindre du gik på biblioteket og skrev dette indlæg + har tænkt dig at ringe til DR fra fastnettelefon) og så skal du være tilmeldt medielicensen - ellers overtræder du loven.

Det er altså på høje tid at vi holder op med at prøve at bekæmpe DR monstret ved at lade være med at betale vores lovpligtige licens(det hjælper INTET) og i stedet kræver den latterlige lov ændret!

Sælg DR til højst bydende, afskaf licensen og giv os vores penge tilbage NU!


Skrevet af Badger (Meles meles) 143 dage siden - Direkte link

Enig.


Skrevet af Shadowen (Michael Nielsen) 143 dage siden - Direkte link

Nej, hvis du har en modem, med mindre end 256kbit/sec - du kan sagtens skrive disse indlæg ved mindre.

 

Altså kan du ikke bevise, eller antyde noget ud fra at en person er tilstede på nettet.


Skrevet af Frihed 143 dage siden - Direkte link

Der skal være så meget bøvl og besvær med DR som muligt. Derfor - betal ikke licens. Det er moralsk forkasteligt at tvinges til at finansiere et venstreorienteret politisk propaganda-apparat.

Og så kan man jo godt være forbundet via nettet på sin computer via mobiltelefon med GRPS som er under 256kbit/sec. Men for satan - lyt lige til hvor latteligt det er, at Ellen Trane Nørby (nej, du bliver ikke tilgivet før du erkender at det var en gigantisk fejl) og co. indførte medielicens bl.a. med den latterlige klausul om 256kb forbindelse - hvilket jo er latterligt lavt og slet ikke giver nogen mening. Det ville alligevel være for uspiseligt at sætte licensen meget i vejret - så for at bestikke DR (som man som politiker øjensynligt er nødt til - ellers dræber DRs ens karriere) så gav man mulighed for at øge DRs indtægter ved at skaffe flere licensbetalere. Virkelig grimt - og næsten på højde med fedtskatten i pinligt "politisk håndværk" ved den blå regering.


Skrevet af Jesper Haaber Gylling 143 dage siden - Direkte link

Jeg mener slet ikke at det handler om hvorvidt det er blå regering eller rød regering, der har indført klausuler om 256 kb og så videre.

 

Det handler om at man som liberal på INGEN måde kan acceptere at en virksomhed opkræver penge for noget som man ikke har bedt om. Jeg har ikke bedt DR om at producere hverken nyheder, sport, underholdning eller deslige. At de så vælger at sende ud gratis til mig er altså deres problem.

 

Andre TV/radio stationer kan sagtens finde ud af at lave et system, som er brugerbetalt og dermed 100% retfærdigt.

 

DR må lære at der er noget der hedder markedsvilkår og efterspørgsel. Længere er den ikke.


Skrevet af Frihed 143 dage siden - Direkte link

Det er ekstra pinligt, at de blå gjorde noget så rødt og ikke gjorde noget ved det demokratiske problem som DR er.

Problemet er, at staten opkræver penge til mange "virksomheder", hvis ydelser man ikke har bedt om. De opkræver penge til teatre, museer etc. eksempelvis.

Et statsejet (nyheds)-medie er grundlæggende helt forkert i et såkaldt frit samfund. Staten skal ikke drive nyhedsmedier. Folk skal ikke tvinges til at have abonnement på særlige medier. Som borgerlig-liberal er det ekstra uacceptabelt grundet DRs venstreorienterede slagside, selvom det er galt nok i sig selv, at vi overhovedet (ja, de forsøger da) tvinges til at finansiere/abonnere på et medie. 


Skrevet af dadk 143 dage siden - Direkte link

Eller affaldsafgift, selv hvis man har en virksomhed i "cyberspace" eller er f.eks fysoterapeut eller musikmager.

 

Ja, statens opfindsomhed er næsten imponerende, hvis bare det ikke var fordi det var så skadeligt og undergravende.


Skrevet af aeon 143 dage siden - Direkte link

Om jeg er licenspligtig eller ej, er ikke det jeg ville opnå ved mit indlæg.

 

Jeg ville høre om der var nogle der kunne give mig nogle råd til hvordan jeg skulle gribe sagen an. Dette er der nogen der har givet, og det er jeg meget taknemmelig for!

 

Ydermere, ville jeg sætte fokus på den groteske måde DR driver virksomhed på.

 

Når licensmanden kommer er det som om han har en liste hvor der står 2 spørgsmål på:

1) Bor du her?

2) Har du licenspligtige apparater?

 

Og hvorvidt man smækker døren i hovedet på ham, svarer nej til begge spørgsmål eller tager sine bukser af og danser foran ham, virker ligegyldigt. For licensmanden skriver pænt "JA" til begge spørgsmål og sviner en til på vejen ned af trappen, for ikke at have inviteret ham indenfor og sagt "ih hvor gør du dog et godt stykke arbejde, godt vi har nogle som dig, der ikke var sej nok til at blive politimand og derfor måtte nøjes med et arbejde hvor du kan få en smule af din magtliderlighed tilfredsstillet".

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

71
51
6
6
16
52
45
2
60
13
15
9
60
16
21
24
14
11
101
5
Nyeste video