Kontakt 180Grader.dk
77

Skrevet af MadsL 489 dage siden - Direkte link

+ og al held og lykke til Lars Kragh Andersen. 

 

En sand frihedskæmper.


Skrevet af Hans H 489 dage siden - Direkte link

+1


Skrevet af Martin Olsen 489 dage siden - Direkte link

+1


Skrevet af Rinso 489 dage siden - Direkte link

Danmarks mest kendte licenskritiker blev for meget for DR's ungeprojekt på Facebook.

Relaterede artikler P1 vinder lyttertid DR slår igen efter tabet af P2 DR modstår forældre-pres Se alle >>

Lars Kragh Andersen, den vel nok mest ihærdige licensnægter i Danmark, har fået sparket af DR Partisan, som er DR's Facebook-forsøg på at få de unge mellem 18 og 25 år til at komme med ideer om, hvad de vil have for medielicensen.

Facebook-projektet har længe været velbesøgt af en lang række licenskritikere, som i forskellige afskygninger har foreslået DR, at det bedste man kan gøre for de unge, er at lade licensbetalingen være frivillig.

Nok er nok

Det synspunkt beskæftiger DR Partisan sig dog ikke med, og nu har man fået nok at Lars Kragh Andersens vedvarende forsøg på at tage licensdiskussionen i det, man mener er et forkert forum.

"(...) du spammer siden her med off-topic beskeder i overdreven grad, og den adfærd er ikke tolereret her på siden. Formålet med Partisan er ikke...at diskutere om DR skal lave indhold til unge, men hvad slags indhold de skal lave. Så når du fortsætter med at spamme siden med det samme budskab, opfattes det som om, at du forsøger at sabotere projektet - hvilket du jo også selv har skrevet er formålet med dit spam og derfor har jeg valgt at udelukke dig fra siden," skriver DR Partisans community manager, Camilla Swartz Andersen efter sin ekskludering af Licens-Lars.

Det er ikke første gang, at han er i karambolage med DR. For knap et år siden bad DR med held Facebook om at nedlægge Lars Kragh Andersens Facebook-gruppe, hvilket blot fik ham til at etablere en ny, hvor antallet af medlemmer i raketfart steg fra 18.000 til over 50.000 medlemmer

Camilla Swartz Andersen Parti san jøde ?

Jødisk underholdning like Titanic +

Muslimsk inva sion !

Der var et yndigt land


Skrevet af Thomas 489 dage siden - Direkte link

Hun er vist ikke jøde, men nærmere indre missionsk kristen =)

 

http://www.imu.dk/index.php/1443/Relevant_for_unge


Skrevet af Mads M 489 dage siden - Direkte link

Fra dit link:

Valget faldt på 22-årige Camilla Swartz Andersen der har været på bibelskole i Sydafrika og er personlig kristen.

Hvad fanden er "personlig kristen"?


Skrevet af MattiasSonne 489 dage siden - Direkte link

Hvad fanden er "personlig kristen"?

En "personlig kristen" er en kristen der har et personligt venskab med Gud, og bygger hele sit liv, håb og identitet på det Jesus gjorde på korset for en del år siden. 


Skrevet af Mads M 489 dage siden - Direkte link

Ahh ja, det burde jeg have regnet ud.


Skrevet af hmadsen 489 dage siden - Direkte link

Fair nok med Lars's kamp mod licensen.

 

Men et eller andet sted er det vel også OK at DR udelukker ham fra at deltage i debatten når de nu ved han ikke betaler.

 

Min modstand mod licensen går på at man skal have frihed til at vælge om man vil betale men jeg er så også HELT klar på at vil jeg ikke betale så kan jeg ikke forvente at jeg kan se deres programmer eller deltage i debatten omkring deres "vare".

 

Henrik Madsen


Skrevet af Lars Jensen 489 dage siden - Direkte link

Jeg betaler ikke til efterløn. Må jeg så heller ikke udtale mig om efterløn?

 

Jeg betaler ikke topskat (p.t.). Må jeg gerne have en holdning til emnet alligevel?


Skrevet af hmadsen 489 dage siden - Direkte link

Gider du ikke lige linke til der hvor jeg siger at manden ikke må UDTALE sig om det.

 

Jeg har INTET problem med at han udtaler sig....Jeg har heller ingen problem med at han ikke kan få lov at udtale sig hos DR når han ikke betaler til driften af den side som han udtaler sig på.

Jeg er helt klar over at hvis jeg ikke betaler licens så kan jeg heller ikke få lov direkte at påvirke DR på deres egne sider, min licens-modstand går på at jeg selv vil have lov til at bestemme om jeg vil have deres produkt og betale for det.....hvis jeg fravælger at betale så forventer jeg til gengæld heller ikke at have adgang til deres tjenester eller indflydelse på hvordan det produkt de leverer er.

 

PS. Ja i dette tilfælde er det Facebook men DR bruger med garanti penge på at drifte deres gruppe derinde også.

 

Hvis jeg aldrig handler i Føtex fordi de er for dyre og gerne fortæller om det så er det jo ok....Men omvendt er det vel også OK at jeg bliver smidt ud af føtex hvis jeg stiller mig op midt i deres butik og proklamerer at jeg aldrig støtter dem og opfordrer andre til at gøre som jeg..

 

Henrik Madsen


Skrevet af Lars Jensen 488 dage siden - Direkte link

DR er statsstøttet, og politisk styret. Det er Føtex mig bekendt ikke. Kan du se forskellen?

 

Og at du gerne tillader kritikerne at udtale sig, men accepterer begrænsninger i hvor de må udtale sig, gør slet ikke dit argument stærkere. Tværtimod.


Skrevet af Deep Throttle 489 dage siden - Direkte link

DR bør jo gendøbes til SR, Statens Radiofoni, som den er det foretrukne medie til at manipulere forbrugerme gennem politisk korrekte journalist-graduates.

 

At de fleste ustatslige nyhedsmedier lever af samme statstilskud, hjælper ikke på den bæredygtige diversitet i vinklerne.

 

I en fri markedsøkonomi, burde en statspropagandakanal som DR være nedlagt med Murens og Sovjets fald.

 


Skrevet af Rasmus Hochreuter 488 dage siden - Direkte link

Spot on! Bare når man udtaler hvad DR står for: "Danmarks Radio" - så indser man, hvor langt fra sandheden det er i dag. Tiden er længe ovre, hvor DR var langt den største leverandør af broadcastet indhold.


Skrevet af isme 489 dage siden - Direkte link

Helt fair, jeg forbeholder mig også retten til at smide folk ud af de grupper jeg evt. starter på facebook :) Naturligvis skal de "rettigheder" jeg tager for gode også "skænkes" til andre.


Skrevet af Lars Kragh Andersen 489 dage siden - Direkte link

Enig. Problemet er bare, at DRs facebookgruppe er tvangssponsoreret af blandt andet mig selv. Det giver en lidt sær dobbelthed, når man gerne vil have mine penge, men ikke vil høre på mit brok.


Skrevet af isme 489 dage siden - Direkte link

Det sære er at folk som bliver tvunget til at betale for noget, tror de skal tages seriøst. Om alle licensbetalere så fik lov at deltage i den gruppe der, ville jo ikke gøre deres virksomhedsmodel mere moralsk. Det er jo rent faktisk DR's eget argument der spyttes ud her. Jamen alle har adgang til det, så derfor er tvangen ok.. Jeg er ikke enig


Skrevet af Martin Olsen 489 dage siden - Direkte link

Når DR på deres facebookgruppe pålægger den unge Camilla at censurere, er det vel sagtens fordi DR udmærket ved, at der ikke er tilstrækkelig bred opbakning i befolkningen til DRs politik om licens, og måden hvorpå licensen inddrives!

 

Smart er det, at den nye community manager, er hende der får ansvar for at forsøge yderligere knægtelse og undertrykkelse af ytringsfrihed og personlig frihed - Det kunne være interesssant om hendes fagforening mener, at det henhører under hendes arbejdsområde!

 

Set udefra, er DR ikke andet end en tv og radio-station, der til stadighed, ved politisk magt, inddriver milliarder af kroner til primært høje lønninger, personalegoder i luksusklasse, frie biler, uhørt høje aftrædelses ordninger, konkurrence forvridning og politisk propaganda - og så selvfølgelig formidling af ringetoner til mobiltelefoner (Bertel Haarder on slap line)

 

DR er et system der har lukket sig om sig selv - en slags stat i staten. 

3.000 mennesker der inddriver og forbruger ca. 4 milliarder kroner hvert år - ud kommer...det de ønsker at vise os!  


Skrevet af Pedersen 489 dage siden - Direkte link

Godt eksempel iøvrigt på en nyhed som Ritzau / DR aldrig nogensinde ville bringe,,,


Skrevet af ckh 489 dage siden - Direkte link

Ligesom Nazityskland, Sovjetunionen, og visse islamiske regimer, tåler heller ikke DR seriøs kritik.

Dens ledende personligheder indeholder åbenbart samme gener som de før omtalte regimer.


Skrevet af Rasmus Hochreuter 488 dage siden - Direkte link

Og denne google-søgning giver dig ret i at DR ikke bringer licenskritikken fra Lars.


Skrevet af Deep Throttle 489 dage siden - Direkte link

Ligesom med tvangsbetalingerne til Lønmodtagernes Dyrtidsfond, hvor man kan vælge investeringspuljer, eller lade LD bestemme, skal man kunen vælge hvilke segmenter man vil betale til i DR.

 

Det er demokratisk, og kommer til at svare til licensbetalernes krav uden at DR skal røre en finger, for det skal foretages gennem valg via internettet. Ogt hvis folk betaler 'medielicens' for deres PC med internet efter DR's krav, må DR jo antage, at alle har denne PC-mulighed.


Skrevet af MadsL 488 dage siden - Direkte link

Et parti med en mærkesag, om at nedlægge DR ville få så ufattelig mange stemmer. Ufatteligt at det ikke er sket endnu.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

71
51
6
6
16
52
45
2
60
13
15
9
60
16
21
24
14
11
101
5