Eksempel på pladderhumanisternes knæfald
Tilføjet 28/11 18:47 til Politik af Kenneth Andersen
Storbritannien´s lederskab har misadministreret og misforstået Multikulturalisme, førende til fragmentering af det britiske samfund og gensidig mistillid mellem det muslimske samfund og resten af landet, siger Storbritannien´s minister for statens sikkerhed og terror-bekæmpelse.
"Multikulturalisme betød i sin oprindelige form, at man var berettiget til værdighed, rimelig behandling og lighed uanset oprindelse", siger baronesse Pauline Neville-Jones i et svar til Big Peace efter en tale ved Brookings Institution. "Det har udviklet sig til, tja, fordi du er en sikh, så vil vi give dig nogle penge, så du kan være en smule mere sikh; du er en muslim, så vi vil give dig nogle penge, så du kan være en smule mere muslimsk - flere moskeer, mere ditten, mere datten".
Neville-Jones, der blev udpeget af præmiere-minister David Cameron, siger, at denne fortolkning af Multikulturalisme er delende, da den skaber en fornemmelse af misundelse mellem forskellige minoritets-samfund, der må kæmpe for statsstøtte.
Derudover udførte regeringen denne proces under banneret af forebyggelse af voldelig ekstremisme.
"Det vil altså implicit sige, at hvis ikke vi giver dig nogle penge, så vil i være voldelige og ekstremistiske", sagde hun. "Så generelt var det en fejlagtig politik, og hvad den overordnet har gjort, er at befæste forskelle og ignoreret det. Den dengang siddende borgmester af London Ken Livingston var et eksempel på dette, hvorved han ville købe stemmer. Ikke bogstaveligt talt, men helt sikkert med smiger".
Neville-Jones var midt i kontroversen om nedskæringer i militær-budgettet - omkring otte procent over de næste fire år - på Brookings for at præsentere Storbritannien´s nye nationale sikkerheds-strategi.
Neville-Jones blev af Big Peace bedt om at uddybe erklæringen hun kom med vedrørende den tidligere regerings håndtering af Storbritannien´s integration af sin voksende muslimske befolkning, som hun sagde, affødte mistillid, og skabte en "arne for terrorisme". Hun sagde, at der ingen kommunikation var mellem Labour-regeringen og de muslimske samfund, vis medlemmer følte sig "forfulgte", og som tiltagende bliver isolerede.
"Vi må sikre os, at børn møder hinanden mere", sagde hun. De kan gå i skole og aldrig møde et andet etnisk samfund. Det er alvorligt. Man har på mange måder generations-mæssige forskelle - anden og tredje generation der burde integreres, er faktisk strandet mellem deres forældre, der meget ofte åndeligt stadig lever i Pakistan, og ikke det samfund i hvilket de aldrig rigtigt fandt vej til".
Neville-Jones anbefalede også kvinders uafhængighed i muslimske samfund såvel som bedre oplysning om britisk historie i skoler som del af en ny integrations-strategi.
"Vi må vise folk, hvad den delte fortid er, så de vil have en ide om, hvad en delt fremtid er", sagde hun.
Om militær-budgettet sagde Neville-Jones, at den nye konservative regering "sætter sig en masse mål, og en hurtig måde at opnå dem på".
Hun koncentrerede sig om fire områder: militær konflikt, især mindre propaganda-bekæmpelse, modstandsdygtighed og styrkelse af den nationale infrastruktur for at kunne håndtere oversvømmelser og pandemier; og behovet for at etablere en sikker national cyber-platform.
Om terrorisme sagde Neville-Jones, at de "anslår truslen som værende fortløbende i det uendelige". Hun sagde, at Storbritannien stadig er fuldt dedikeret til det "organiske forhold" mellem Storbritannien og USA, især vedrørende militær efterretnings-tjeneste. Hun sagde også, at regeringen må udvikle tillid mellem de lokale muslimske samfund eller risikere at fremmedgøre dem og miste deres samarbejde omkring vigtige indenrigs-sikkerheds-emner. "Vi mener, at national sikkerhed handler om samfund", siger hun.
Hun sagde, at mens der er mangel på materiel behøvet af britiske tropper i Afghanistan - såsom materiel relateret til lufttransport og adgang til helikoptere - har væbnede styrker i andre områder et unødvendig overskud af fartøjer og andre emner, da der i årtier ikke har været en strategisk gennemgang.
Flere artikler fra Politik
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 7 timer og 38 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 8 timer og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 2 timer og 17 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 2 timer og 8 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 8 timer og 2 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 18 timer og 11 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 18 timer og 34 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 2 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 17 timer og 19 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 20 timer og 31 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 20 timer og 4 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag, 7 timer og 45 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 1 dag, 2 timer og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
LO: Vi vil gerne arbejde mere - når helvede fryser til
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 29 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:59 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
Kommunen underkender sin egen byggetilladelse
Udgivet for 1 dag, 9 timer og 8 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 08:56 til Boblere af Rikki Tholstrup Jørgensen
Kilde: rikki.nu
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft - en hjernefejl
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 29 minutter siden i Politik
Hvor er appelsinen fra?
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 8 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 12:13 til Boblere af Ulrich
Kilde: jp.dk
Tænk at livet koster livet!
Udgivet for 1 dag, 19 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 22:39 til Boblere af Thyra Frank
|
Om Kenneth Andersen Objektiv kritiker/debatør Se Kenneth Andersens profil eller Følg Kenneth Andersen |
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 236 klik
Sådan begyndte det. Global opvarmnings bedraget! 25/05 12:52 - 130 klik
Leder: Rejsekortet er mit, dit og ingens ansvar | Ingeniøren 25/05 11:36 - 83 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 82 klik
"Høyresiden har hatt rett" -Aftenposten 25/05 13:50 - 73 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 644 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 623 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 543 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 460 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |
|
|
Maple Spring: 'Canada vs totalitarian govt crackdown' Tilføjet 25/05 15:55 af NickRohde |
| Flere videoer | |

Bookmarklet

