Ekstra Bladet afslører kilden bag lækningen af redegørelsen i Thorning-Schmidt/Kinnocks skattesag i morgen
Udgivet for 173 dage siden i Politik
Tilføjet 03/12 23:16 til Boblere af Jan Christensen
Ekstra Bladets chefredaktør, Poul Madsen, har netop i Deadline på DR2 kl. 22.30 (Se udsendelsen her) fortalt, at hans avis i morgen vil fortælle, hvem der for et år siden tilbød Ekstra Bladet adgang til hele den meget omtalte redegørelse, der lå til grund for frifindelsen i skattesagen vedrørende Stephen Kinnock. Redegørelsen blev som bekendt lækket til B.T. kort før Folketingsvalget d. 15. september i år. Med den seneste udvikling vedrørende især Troels Lund Poulsen og angiveligt Venstres pressetjeneste in mente, mener Madsen, at offentligheden har krav på at få at vide, hvem det var, der ville skade Helle Thorning-Schmidt. At der så nok ikke vil være mange personer, der henvender sig til avisen i fremtiden med sprængfarlige oplysninger, er åbenbart en risiko, Madsen er villig til at tage. I denne sammenhæng er det også vigtigt at understrege, at Poul Madsen og Ekstra Bladet åbent støttede Helle Thorning-Schmidt og den daværende opposition under den seneste valgkamp, ligesom avisen allerede under valgkampen i 2007 var på sporet af uregelmæssigheder i Stephen Kinnocks privatøkonomi, men dengang valgte ikke at fordybe sig i sagen.
Mit gæt på, hvem der for et år siden henvendte sig til Ekstra Bladet: Troels Lund Poulsens spindoktor, Peter Arnfeldt.
Han siger, at han vil afsløre kilden, fordi det ikke er pressens opgave at dække over magtmisbrug. Det er da fint at få den sag afsluttet og de skyldige dømt.
Og hvem siger, at der ikke har været flere kilder?
Det er der ikke nogen der siger. Man kan vel kun håbe, at de alle i så fald bliver afsløret og får deres dom.
Hvem det end er, så vil hans/hendes/deres ofre/pris for at samle det store sandheds billede ikke være forgæves - som jyske lov skriver:
"... ingen Lov er jævngod at følge som Sandheden..."
Vi fik den afgørelse, som vi blev lovet. Tak for det.
Det er ikke altid forgæves at bryde loven, om end man jo må være klar til at tage sin straf.
Så har vi fået afklaret skattesagen og lækagesagen. Nu mangler vi bare sagen om embedsmisbrug. Det ser jo umiddelbart ud til at B.T har været dybt involveret i den.
B.T.?
Ekstra Bladet hører til Politiken. Politiken forsøgte også sidste år, at kæde det hele sammen som en stor borgerlig konspiration, hvilket var direkte latterligt. F.eks. blev jeg nævnt, som stod jeg i ledtog med andet end sandheden:
Politiken brugte også Journalisten.dk til at lave angreb på B.T., hvor de helt uden dokumentation (for de havde jo heller ikke set afgørelsen) fremført flere grundløse anklager mod B.T... Som noget der ligner betaling fik daværende redaktør på Journalisten.dk Jakob Elkjær, ca. 1 måned efter sagen var blevet lukket ned i medierne (især pga. Journalisten.dk arbejde), job som medieredaktør på Politiken - ansat af Tøger Seidenfaden himself.
Venstrefløjen elsker konspirationer, og de går ikke i vegen (ofte ubevidst) for at opfinde en til lejligheden, når de virkelig er presset.
Skal vi gætte på at udover "kilden", så bliver det en lang dejavu hos Ekstra Bladet/Politiken, en gentagelse af sidste år, måske med andre personer, men samme historie?
Ja og B.T hører til Berlingske
Hvad angår konspirationsteorier, synes jeg ikke den ene er værre end den anden eller bedre end den tredje. Det er sådan jævnt fordelt.
B.T. ventede med at offentliggøre skattesagen til et for blå blok strategisk vigtigt tidspunkt, og det kompromitterer selvfølgeligt deres påståede uafhængige integritet.
Du ser ikke B.T. eller Berlingske lave hentydninger til at Ekstra Bladet eller Politiken skulle være i lag med politikere? Det ser du tilgengæld fra Ekstra Bladet og Politiken.
B.T. modtog historien, da de modtog den - hele forløbet er dokumenteret.
Desuden kunne Helle Thorning-Schmidt jo blot have offentliggjort afgørelsen selv, som hun lovede danskerne, og dermed selv bestemme tidspunket.
Men som Olav Skaaning Andersen sagde, så kunne han jo ud fra den argumentation også afsløre kilderne i PET, der har videregivet kompromitterende oplysninger om Henrik Sass Larsen.
"Avisen" kan vel købes i kiosker i København allerede nu - for dem, der absolut vil.
Det vil være fremragende, at "breake" historien før Ekstra Bladet, så Ekstra Bladet ikke får den fulde gevinst ved at ofre den tillid en kilde gav dem.
Hvis der overhovedet er andre der kender denne kildes identitet, ville de jo selv ofre denne kildes tillid.
Det bedste ville vel være, hvis politiet formåede at passe deres arbejde og afsløre lovbrydere.
Det er da bare smide det her på 180grader.dk - her har kilderne selv mulighed for at publicere deres viden :)
Tidligere skatteminister Troels Lund Poulsens (V) daværende spindoktor Peter Arnfeldt var parat til at lække oplysninger fra Helle Thornings (S) og hendes mands, Stephen Kinnocks, skattesag.
http://jp.dk/indland/indland_politik/article2626746.ece
Han er i øvrigt gift med Ulla Østergaard, tidligere spindoktor for Lars Løkke og nu redaktionsredaktør på TV2 News.
Ja, så fik jeg jo ret, hvis jeg skal rose mig selv... Hvad selve lækket angår, var der efter min mening tale om en nødvendig og retfærdig handling: Han gjorde sådan set bare det, Helle Thorning-Schmidt, hendes revisor og hendes parti gentagne gange havde lovet, hun ville gøre. Hun kunne sige sig selv, at jagten ville gå ind, når hun alligevel valgte at bryde sit løfte over for den danske befolkning.
Og du gør dig til dommer over andres moral? Vorherre bevares for en hykler ud over enhver rimelig grænse du er!
Lad nu HTS ligge. Du stemmer alligevel ikke på hende og den sag er uddebatteret.
Den her er langt mere alvorlig og kan måske betyde en nedsmeltning af Venstre, hvis den rammer Løkke, Hjorten og Kristian Jensen m.fl. Tror næppe at en karakter som TLP gør meget af egen hånd.
Nu drejer artiklen sig jo om, hvem der lækkede redegørelsen i hendes skattesag, så på den baggrund kan jeg ikke se, det er så mærkeligt at nævne, men du har ret: Det her er en gamechanger af rang, en sag, der potentielt er monumental stor, men om alle de mange Venstre-sympatisører (mere end 1/3 af befolkningen for få dage siden) nu valfarter over til Socialdemokraterne i sympati med den stakkels uskyldigt forfulgte statsminister, må tiden vise. Dansk politik bliver under alle omstændigheder aldrig det samme igen.
Der er tale om en minister der har en spindoktor der muligvis har begået dybt kriminelle handlinger og en minister der har forsøgt at påvirke en forvaltningsafgørelse.
Om denne minister er blå eller rød er sgu da fuldkommen ligegyldig. I øvrigt vil det være godt at få ryddet ud i den slags personager som Venstre dyrker i form af TLP.
Du er om nogen spejlblank. Det er faktisk sådan at folketinget og dermed regeringen som bestemmer lovene. Ikke en administrator af disse (SKAT). Hvis denne sidstnævnte er i gang med at dumme sig, så er det chefens pligt at gøre opmærksom på dette. Men nu har de røde narrøve trodt i deres eget ... hihi.
Uden at være jurist, så kan der være tale om alvorlige overtrædelser af forvaltnings- og ministeransvarlighedsloven.
- Magtfordrejning
- Habilitetsprincippet
- Tavshedpligten
Jeg håber fandme ikke at Venstre og LLR har været involveret. Dette kan blive en rigtig grimmer sag.
Ja det rager mig en papand - Vi ved jo snart med endnu større sikkerhed meget mere om hvordan HTS fuppede sig igennem SKAT.
Du er om nogen spejlblank.
Det er i strid med Skatteforvaltningsloven, at ministeren foretager sagsbehandling. Måske har du bemærket de mange jurister der har udtalt sig om at en undersøgelseskommision er berettiget, og at det endda kan ende i en rigsretsag.
I øvrigt er der næppe nogen der kan påstå, at TLP har noget fagligt at bidrage med.
Hvor får du det ævl om at ministeren har foretaget eller søgt at foretage sagsbehandling?
Det er jo rent socialistisk spin fra div. spader til socialistiske journalister mv. Mht. at bidrage med noget som helst kan jeg kun henvise til at den samlede klump af røde ministre for nuværende bidrager med et sætte skatte og afgifttrykket op til stor ukunst for alle danskere. Jeg henregner iøvrigt TLP til den forrige socialdemokratiske regering. Til hvilken jeg ikke skylder nogen tak.
Sådan noget ævl at komme med. HTS ligger som hun har redt. Så vidt det vides har hun lusket med skatter og afgifter. Amoralsk i forhold til alt det socialistiske ævl hun render rundt og lirer af som en spejlblank lakplade.
Godt gættet af denne tråds forfatter
Gad jeg vide om sådan nogle spindoktorer taler med deres ministre og koner om den slags pinsler?
Det fremgår flere steder på nettet, at pilen pegede på Peter Arnfeldt. Han forvandt for nylig i den finske vildmark.
Formodentligt er det Peter Arnfeldt — indtil for nyligt spindoktor for skatteminister Troels Lund Poulsen — der har lækker oplysningerne vedr. Helle Thorning Smidts ikke-sag vedr. SKAT.
Her er der så næppe tale om en Rigsretsag, men en politisag. Dog - hvordan og hvorfor har en spindoktor adgang til private oplysninger på andre? Man kan så spørge, hvem der lækkede de samme oplysninger til BT.
Ja, du har ret. Det var et kvalificeret skud i tågen at pege på Arnfeldt.
Endnu et kvalificeret skud i tågen vil være, at det er den samme der forsøgte at få sagen offentliggjort i E.B. som sidenhen gik til B.T.
Mon ikke denne Arnfeldt også skulle genoverveje den injuriesag, han fabler om.
og med dette mistede Jan Kjærgaard og Ekstra Bladet nu alle store historier for fremtiden.
Ekstra Bladet - R.I.P. 04/12/2011
Vil du komme rende til Eksta Bladet med den næste hotte historie, som kan få din bagdel i problemer, efter du har set hvordan Ekstra Bladet lige har offeret en kilde for åben tæppe?
Men ja, de kan da sikkert stadig få et solo interview med vinderen fra Paradise Hotel 2012 efter han/hun har brækket sig på et eller andet diskotek, så de behøves da ikke lukke og slukke.
Jeg ville aldrig rende til hverken EB eller BT med noget som helst, uanset hvad.
Og hvis det kan lære andre spindoktorer uanset politisk herkomst aldrig nogensinde at udlevere fortrolige personoplysninger til pressen, ligegyldigt hvem eller hvad de handler om, så er der da i det mindste kommet lidt godt ud af sagen!
Han fremlage ikke andet end danskerne allerede var blevet lovet. Havde han ikke gjort det havde danskerne idag haft en statsminister, som var sluppet afsted med en løgn, og det kunne jo hurtigt gå hen og blive en dårlig vane især som statsminister, hvor sandheden ofte kan gøre ondt.
Istedet fik danskerne en statsminister, som forhåbenlig har lært sin lektie, og dermed bevæger sig tættere på sandhedens smalle sti - også selvom det skulle gøre ondt.
Ikke alt som er godt er kønt.
Ja, det er frygtligt, når sådan nogen som jeg, holder sandheden i et højere lys når det er nødvendigt, istedetfor blot at acceptere mørklægningen.
Sandheden kan gøre ondt, men den har nu en gang vist sig igen og igen, at være bedre at basere virkligheden på end løgnen og fortielsen.
Han fremlage ikke andet end danskerne allerede var blevet lovet.
Hvis en spindoktor udleverer private oplysninger fra SKAT er det dybt kriminelt. Den sag må politiet tage sig af. Hvor meget TLP er involveret, må kommissionen afgøre.
Den her sag kan i yderste konsekvens betyde en nedsmeltning af Venstre hvis flere end TLP er involveret. På den anden side virker han mere dum end de fleste, så det kan også være, at han har ageret alene ud fra en betragtning at have en sag.
Vi kan hurtige blive enige om, at han ikke burde have haft adgang til selve sagens papirer. Men at afgørelsen kom frem kan jeg ikke begræde.
Det er altså danmarks statsminister, som var igang med at lyve overfor hele befolkningen. Den løgn blev stoppet med afgørelsen. Danskerne fik vished for, at de var blevet løget overfor.
Det er fuldstændig som et parforhold - hvis det skal fungere, så må man starte med, at holde op med at lyve. Helle Thorning-Schmidt (og forhåbenlig de andre ministre) ved nu, at man risikere konsekvens når man lyver.
Herlig konsekvenspædagogik :)
Vi kan hurtige blive enige om, at han ikke burde have haft adgang til selve sagens papirer. Men at afgørelsen kom frem kan jeg ikke begræde.
Det handler ikke om HTS manglende moral og indsigt. Det handler om en åbenbar dybt råden politisk kultur hos TLP og muligvis også Løkke/Fogh.
Det er netop mediernes ansvar at afsløre sådan nogle som Arnfeldt hvis det så passer, at det er ham. Det har intet med kildebeskyttelse at gøre.
Uanset om han kommer ind og bure, kan dette være en start på et opgør med en rådden politisk kultur.
Poul Madsen har i øvrigt en pointe om det såkaldte notat. Det er næppe skrevet af en på BTs redaktion, men nærmere af en revisor/skatterådgiver/advokat, hvilket jeg skrev i går.
Denne kommisison bliver vist mere end interessant og der kan ryge flere hoveder end TLP. Mon ikke Løkke bliver inddraget. Frem med popcornene.
Kunne de involverede fra V, Skatteministeriet og andre ikke bare komme ud og sige sandheden med det samme, og spare os for alle de kommissionsmillioner, så ville jeg måske kunne genskabe en del af respekten. De har brugt nok af vores penge i forvejen.
Tag det dog som en mand og erkend jeres fejl.
Det er endnu en voldsommere anklage der nu rettes mod Peter Arnfeldt .. daværende spindoktor for tidligere skatteminister Troels Lund Poulsen. Men er det sandt? Og er det,som vi synes vi ser - også sagens rette sammenhæng? Eller bare spin på spin?
http://www.information.dk/telegram/286876
- Hvis det forholder sig, som sagen er forelagt, så har Peter Arnfeldt overtrådt straffelovens paragraf 152 d, der kan give bøde eller fængsel i op til seks måneder. Det er en ganske alvorlig sag, siger Sten Bønsing.
http://www.bt.dk/politik/juraeksperter-spindoktor-broed-straffelov
Og i modsætning til Helles sjuske-løgne og skatte-"sjusk", så er Arnfeldts angivelige handlinger næppe forældede.
Indholdet og afgørelsen i HTS´s skattesag har ikke noget med lækagesagen at gøre.
Det virker til at folk er besatte af, at snakke om indholdet i HTS´s skattesag samt HTS´s moralske habitus i stort set alle tråde. Kan man ikke gøre det i en af de mange tråde, der allerede eksisterer om det emne eller evt. lave en ny.
Der ville ikke være nogen lækage, hvis ikke det var for skattesagen.
De går hånd i hånd, væn dig til det... det er sådan sagen vil ende, som en evig påmindelse til vælgerne om, at Helle Thorning-Schmidt forsvandt kr. 150.000 skattekroner fra fælleskassen. Det er prisen, som SSFR kommer til at betale (intet er gratis).
En "normal" skatteminister ville sætte fokus på det helt afgørende: Borgeren har pligt til at gennemgå ens selvangivelse og årsopgørelse efter bedste evne.
Dette punkt magtede den nuværende statsminister ikke i en lang årrække. Normalt ville man skulle efterbetale dette, ofte med renter, bøde osv. - men underligt nok slap HTS udenom. Rygter ville sige at denne sagsbehandling foregik via vennetjenester indenfor S o.lign. - Dette er dog kun rygter.
Hvem var det der meldte een eller anden for brug af sorte arbejde?...
Hvor ondt i røven ville de røde vælgere få, hvis fx en kriminalbetjent lækkede sagsakter om en morder eller pædofil, som havde snøret hele systemet?
Flere artikler fra Politik
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 7 timer og 45 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 8 timer og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 2 timer og 24 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 2 timer og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 8 timer og 8 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 18 timer og 18 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 18 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 43 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 27 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 2 timer og 59 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 17 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 20 timer og 38 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 20 timer og 11 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag, 7 timer og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 1 dag, 2 timer og 37 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
LO: Vi vil gerne arbejde mere - når helvede fryser til
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 35 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:59 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
Kommunen underkender sin egen byggetilladelse
Udgivet for 1 dag, 9 timer og 15 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 08:56 til Boblere af Rikki Tholstrup Jørgensen
Kilde: rikki.nu
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft - en hjernefejl
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 35 minutter siden i Politik
Hvor er appelsinen fra?
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 15 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 12:13 til Boblere af Ulrich
Kilde: jp.dk
Tænk at livet koster livet!
Udgivet for 1 dag, 19 timer og 13 minutter siden i Politik
Tilføjet 23/05 22:39 til Boblere af Thyra Frank
|
|
Maple Spring: 'Canada vs totalitarian govt crackdown' Tilføjet 25/05 15:55 af NickRohde |
| Flere videoer | |
|
Om Jan Christensen Selvstændig, tidligere tyskstuderende og stadig meget germanofil. Jeg elsker også Brasilien, ikke mindst fodbolden. I det politiske spektrum er... Se Jan Christensens profil eller Følg Jan Christensen |
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 236 klik
Sådan begyndte det. Global opvarmnings bedraget! 25/05 12:52 - 130 klik
Leder: Rejsekortet er mit, dit og ingens ansvar | Ingeniøren 25/05 11:36 - 83 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 82 klik
"Høyresiden har hatt rett" -Aftenposten 25/05 13:50 - 73 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 644 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 623 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 543 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 460 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |
|
|
Maple Spring: 'Canada vs totalitarian govt crackdown' Tilføjet 25/05 15:55 af NickRohde |
| Flere videoer | |

Bookmarklet

