En samling uvurderlige brand og kanontaler om EU nationalisme - Fra Nigel Farage - Enjoy :D :D
Udgivet for 323 dage siden i Politik
Tilføjet 07/07 08:24 til Boblere af Isabella Balkert
I første del af Nigel Farage brand og kanontaler - Får bl.a. Baroso, og Lady Ashton deres bekomst og mens Nigel Farage taler som et helvedes vandfald, om afdemokratiseringen af Europa og nedlæggelsen af muren i Berlin til fordel for en toldmur mod resten af verden, må de mennesker han skælder ud på, give op og grine af det de hører.
1 af 2 http://www.youtube.com/watch?v=o6UIj72XVz4&NR=1
Og anden del, hvor Rompoy får endnu flere skideballer, end han fik i første omgang,og hvor NF påpeger og gør sig lystig over, at han har fået en bøde for den første tale til Rompoy, og at han har fået besked på at hans mikrofon vil blive afbrudt, hvis han siger noget nedsættende om Rompoy igen, igen, hvilket selvfølgelig, og heldigvis, ikke bremser Nigel Farage. Og så er her Euro, Grækenland, osv. osv.
Desuden viser Nigel Farage et billede, i parlamentet af Gadaffi og en venskabeligt smilende Rompoy sammen.
2 af 2 http://www.youtube.com/watch?v=PSoHG0rlitQ&NR=1
Spørgsmålet er - Hvor er den danske udgave af Nigel Farage? Hvor er den nye leder af et EU modstands parti og hvem er dette partis EU parlamentariker, med et dansk flag foran sig, som de Britiske EU modstandere og Nigel Farage har?
Fremragende sammendrag. Han er i sandhed en sjælden oratorisk begavelse.
Tak for linket Isabella.
Selv tak Frode :D
"Hvor er den danske udgave af Nigel Farage"
- Det spørger jeg også mig selv om. Flere i LA har potentialet, men tør ikke udtale sig om EU, fordi de i princippet ikke er imod det. OBO er vel næsten det tætteste vi kommer på en der kan tale op på samme måde. Simon Emil har også potentiale...
Sådan bør det ikke være denne gang, og vi må sørge for at EU bliver samtaleemne ved alle valg, og at folk lægger frem om de er EU modstandere eller EU fundamentalister.
Jeg mener ingen af de nævnte emner har det potentiale Nigel Farage demonstrerer og de har heller ikke hverken den ildsjæl eller den moralske forargelse over det svineri der foregår i EU - Ellers ville vi have hørt det for længe siden. De er EU medløbere, og som sådan, uden indsigt og format som jeg ser det, Henrik Wils.
Jeg ved ikke, hvor mange der har hørt Morten Messerschmidt i EU-debatter??? Han kan godt anbefales! Han gør sit hjemmarbejde og er enormt flittig og veltalende. Alle her ved vel at han er stærkt EU-skeptisk. Næste chance for at møde Messerschmidt i en EU-debat er torsdag 11. august kl 19 i Metronomen, Godthåbsvej på Frederiksberg. Der bliver lidt fest i gaden fra 17-tiden som optakt med bl.a. gratis fadøl. Det er endnu uvist hvem, der bliver Messerschmidts medkombatanter. Men kom og hør! Du kan også stille spørgsmål.
Enig, Morten Messerschmidt ved hvad han taler om, og i EU debatten er han eminent - Han er bare ikke så fræk og rabiat som Nigel Farage, der jo bygger mange af sine taler både på sit intellekt og den vrede han føler over det der foregår i EU. Englænderne er jo vant til at tale på den måde, de er oplært til det, mens vi her i landet bliver opfattet som halvgale, hvis vi både taler med vores emotioner og vores intellekt, men jeg elsker det. Morten er dog nok alligevel det bedste bud på det danske svar på Nigel Farage, indtil videre, men så skal DF også være endnu mere ved sin EU kritiske holdning og muligheden for at komme ud af EU end de har været indtil videre. DF er dog ikke et dårligt bud på et EU kritisk parti, og faktisk det eneste EU kritiske parti med indflydelse på Christiansborg, hvorfor de EU nationale Radikale og Konservative også er så trætte af DF's indflydelse.
Jeg ved ikke, hvor mange der har hørt Morten Messerschmidt i EU-debatter??? Han kan godt anbefales! Han gør sit hjemmarbejde og er enormt flittig og veltalende. Alle her ved vel at han er stærkt EU-skeptisk. Næste chance for at møde Messerschmidt i en EU-debat er torsdag 11. august kl 19 i Metronomen, Godthåbsvej på Frederiksberg. Der bliver lidt fest i gaden fra 17-tiden som optakt med bl.a. gratis fadøl. Det er endnu uvist hvem, der bliver Messerschmidts medkombatanter. Men kom og hør! Du kan også stille spørgsmål.
Det er en god oplysning, bbraestrup, og lad os så gøre noget for at EU kommer til at være et valgtema denne gang - Indtil videre er det jo lykkedes de EU nationale at holde EU ude af alle valgdebatter, når det gjaldt kommune valg og valg til Folketinget, men det skal være løgn nu.
I England forlanger de at vide om de stemmer på en EU national eller en EU modstander ved næste valg, de har en hel bevægelse igang, der skal tvinge de engelske politikere til at fremlægge deres EU synspunkter. Vil de ikke det, vil de engelske EU modstandere ikke stemme på dem.
Hvor er den danske udgave af Nigel Farage?
Han hedder Morten Messerschmidt.
Jeg må indrømme jeg ikke har set meget til MM, men han synes da at lyde mindre aggresiv og teatralsk? Endda en smule nørdet, i den der satireudsendelse nogen satte op for nylig.
Jeg har ikke hørt Morten Messerschmidt i EU-debatter - Han er valgt til EU parlamentet, men når jeg søger på Youtube, finder jeg ikke en eneste video derfra. Søger man på Nigel Farage, ligger de i bunkevis.
Nigel lægger dem vel selv op.
Morten er det saglige modstykke til Nigels teatralskhed (som fungerer ganske fint).
Larebil - Det har du sådan set ret i, men Nigel Farage, siger det unævnelige, så det sparker røv, og det er også forfriskende. Det ville have været meget sværere at skabe røre og opmærksomhed omkring Morten Messerschmidts taler, og det ville det især, fordi det er lykkedes både SF, Enhedslisten, DRV og S, at svine DF og Morten Messerschmit til, så eftertrykkeligt, at mange har en indbygget modstand, mod bare at høre hvad Morten Messerschmidt siger - Og de får jo aldrig dannet deres egen mening om det Morten Messerschmidt står for eller hørt hvor klogt og vidende han argumenterer for sine synspunkter.
Personligt mener jeg at han er vanvittig dygtig, og at det havde været forfærdeligt for os, hvis det var lykkedes for S, og SF at få ham vippet ud af folketinget.
Måske sørger Nigel Farage at få sine taler båndet til Youtube - Han har flere engelske kolleger der også har det lille Union Jack stående, så mon de ikke kan finde ud af at bånde ham? - Mens Morten Messerschmidt jo er ret alene i EU med sine synspunkter i forhold til EU fundamentalisterne fra de andre partier.
Jeg sender et link til Morten Messerchmidt, fra denne debat, så kan han se om han føler sig inspireret.
En stor forskel på Morten Messerschmidt og Nigel Farage er, at MM primært baserer sin EU-modstand på nationalisme og forsvaret for nationalstaten, mens NF baserer sin på klassisk liberalisme og forsvaret for demokrati.
Video fra CEPOS med Messerschmidt om EU:
http://ceposvideo.provector.dk/?poditemid=12382&tagsid=&soegeord=
Flere artikler fra Politik
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 8 timer og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 9 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 2 timer og 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 2 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 8 timer og 38 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 1 minut siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 18 timer og 47 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 19 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 1 time og 12 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 56 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 3 timer og 29 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 17 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 21 timer og 7 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 20 timer og 40 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag, 8 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 1 dag, 3 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
LO: Vi vil gerne arbejde mere - når helvede fryser til
Udgivet for 1 dag, 7 timer og 5 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:59 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
Kommunen underkender sin egen byggetilladelse
Udgivet for 1 dag, 9 timer og 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 08:56 til Boblere af Rikki Tholstrup Jørgensen
Kilde: rikki.nu
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft - en hjernefejl
Udgivet for 1 dag, 7 timer og 5 minutter siden i Politik
Hvor er appelsinen fra?
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 12:13 til Boblere af Ulrich
Kilde: jp.dk
|
|
Maple Spring: 'Canada vs totalitarian govt crackdown' Tilføjet 25/05 15:55 af NickRohde |
| Flere videoer | |
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 236 klik
Sådan begyndte det. Global opvarmnings bedraget! 25/05 12:52 - 130 klik
Leder: Rejsekortet er mit, dit og ingens ansvar | Ingeniøren 25/05 11:36 - 83 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 82 klik
"Høyresiden har hatt rett" -Aftenposten 25/05 13:50 - 73 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 644 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 623 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 543 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 460 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |
|
|
Maple Spring: 'Canada vs totalitarian govt crackdown' Tilføjet 25/05 15:55 af NickRohde |
| Flere videoer | |

Bookmarklet

