Kontakt 180Grader.dk
9

Skrevet af peter jensen 619 dage siden - Direkte link
Hmm, der vil en effektivisering vist også være velkommen.
Nedsættelse af råd hvor de relevante medlemmer ikke møder op giver ringe mening.
Hvad med at vælge nogen medlemmer med aktiv interesse og som kunne tænke sig at gøre et stykke arbejde?

Skrevet af Michael Westergaard 619 dage siden - Direkte link
Fuldstaendig enig, det er bare saa svaert.

Se fx Mogens Jensen - Socialdemokraterne: "Også privat er kunst og kultur Mogens' store lidenskab" eller Socialdemokraterne - Mogens Jensen - S løfter kunst og kultur med ...: "Mere børnekultur, styrkelse af den rytmiske musik og flere fri midler til Kunstrådet. Det er nøgleord i Socialdemokraternes oplæg til kulturens finanslov 2010". Altsaa rigeligt med interesse (paa papiret) fra Ss udspil.

SF er lige saa slemme: SF - Socialistisk Folkeparti - Pernille Frahm: Pernille Frahms politiske maal er ca 60% kultur.

Begge er partiernes representanter, der har for travlt til at moede til et eneste af fire moeder.

Paa Enhedslisten kunne jeg ikke finde noget, og havde ikke lyst til at haenge ud derinde alt for laenge.

Skrevet af peter jensen 619 dage siden - Direkte link
Det er pinligt.
Pia K har sikkert meget travlt og burde nok overlade pladsen til anden med mere tid.
Enhedslisten må have en anden undskyldning end travlhed, de er ikke med i nogen samarbejder overhovedet.

Skrevet af HansAnd 619 dage siden - Direkte link
De danske kunstnere er meget dygtige de kan hive 500 000 000 kr. ud af skatteyderne årligt.

Skrevet af marius 619 dage siden - Direkte link
Jeg synes nu ikke kunstnerne er så dygtige, faktisk modtager de en brøkdel, eksempelvis:

Kunststyrelsen har i henhold til § 6 i bekendtgørelse om formidlingstilskud til nedbringelse af billetpriser på teaterområdet (bkg. 365 af 26. april 2006) fastlagt fordelingen af tilskuddet til de 3 landsdelsscener og Københavns Teater for den kommende sæson. Den samlede pulje til disse teatre omtales også som ”pulje 1”. Puljen på 30,0 mio. kr.
Tilskudsrammen i pulje 2 i den kommende teatersæson 2010/11 udgør 26,3 mio. kr., hvilket er en stigning på 5,7 % i forhold til tilskudsrammen på 24,9 mio. kr. i indeværende sæson 2009/10.
Bevillingsrammen for Formidlingsordningens pulje 3 udgør 21,2 mio. kr. i sæson 2010/11

kilde: http://www.kunst.dk/scenekunst/billetkoebsordningen/fordelingafmidler/

Altså umiddelbart 96 000 000 alene til nedbringelse af billetpriser på teatrene!

Læg dertil
Statens Kunstråds Musikudvalg uddeler 17 mio. kr. til 162 rytmiske spillesteder i 2010.
Altså 17 000 000 til indehavere af værtshuse der spiller live populærmusik!

Du kan selv skrælle løget videre - det er forsvindende, hvad der når frem til skabende kunstnere - altså selvstændige erhvervsdrivende som søger at drive forretning på et statskontrolleret kunstmarked fyldt med offentligt ansatte lønmodtagere.

Løsningen er at bedre muligheden for at drive forretning for disse mennesker - og lad så også teatrene, museumsinspektørerne og spillestederne eksistere på markedsbetingelser. Men i et land hvor ikke engang en popmusiker kan trække sit scenetøj fra i skat tror jeg, at folk når det kommer til stykket ikke ønsker at ændre nogetsomhelst.

Skrevet af abel 619 dage siden - Direkte link
Alene Det Kongelige Teater får 553 Mkr. i år:

http://www.information.dk/222321   

Foruden naturligvis sponsorstøtte fra PRINCE-cigaretterne, et operahus til 5 Gkr. et nyt teater til noget lignende og .. og.. og..   
Til gengæld er det, de spiller, så elendigt, at de forærer 1/3 af alle billetterne væk.  Det er billetter for 1/4 Gkr. hvert år!

 Vh Abel.   

Skrevet af HansAnd 619 dage siden - Direkte link
De køber jo bare lidt goodwill.

Skrevet af vera madsen 618 dage siden - Direkte link
Når man i løbet af dagen i avisen og  i aftenens TV-aviser ser det temmelig kraftigt understreget, at Pia Kjærsgaard udebliver fra møder i statens Kunstraad, og bliver orienteret om hendes fremkomne undskyldninger desangående, samtidig i parentes bliver orienteret om, at politikere fra S, SF og Enhedslisten udebliver fra samme møder, er de tilbage bliven spørgsmål følgende " hvorfor i alverden er det så kun Pias fraværd der bliver fremhævet i medierne??"
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

79
54
7
7
18
3
52
3
45
2
61
13
15
9
60
16
21
24
14
11