Kontakt 180Grader.dk
26

Skrevet af Jakob J 803 dage siden - Direkte link
Der er helt sikkert mange som gerne ville være ledere, når de bliver spurgt. Det er noget andet, når prisen for lederjobbet skal betales. F.eks. :

 - ubehaglige og upopulære beslutninger (f.eks. fyringer, eller hvem som skal forfremmes osv.)
 - lang arbejdstid
 - ekstra løbende videreuddannelse
 - nedprioritering af familien i perioder (f.eks. aflysning af ferier etc.)

Mange mennesker vil gerne have del i frugterne af hårdt arbejde. Færre er villige til at betale
prisen for at opnå frugterne selv.

Skrevet af Klamgen 802 dage siden - Direkte link
Feministerne ønsker ikke lige muligheder for alle uanset køn (den form for lighed kalder de for formel lighed). Det, de ønsker, er resultat-lighed (det kalder de reel lighed). Det betyder f.eks., at der for så vidt angår alle attraktive stillingskategorier skal være lige mange mænd og kvinder. Resultat-lighed betyder også, at mænd og kvinder inden for et bestemt fag eller på en samme arbejdsplads i gennemsnit skal have præcis samme løn, selv om mændene har færre sygedage, er mere villige til at påtage sig overarbejde  og er mere ambitiøse.

På de området, hvor der bliver diskrimineret imod mænd, f. eks. med hensyn til værnepligt eller i sager om forældremyndighed, synes feministerne bare det er helt fint, at der ikke er ligeret.


Skrevet af Louis B. Knockel 802 dage siden - Direkte link
Ønsket om resultat-lighed kendes fra USA's universiteter, hvor afro-amerikanere har svært ved at slå igennem. De tilgodeses så ved hjælp af kvoter. Så og så mange skal fandengaleme forlade universitet med en eksamen, uanset om det betyder, at de faglige krav sænkes.

Mærkeligt nok lyder der sjældent protester mod, at amerikanere af østasiatisk herkomst, altså kinesere, japanere og koreanere, er overrepræsenterede på universiteterne, både antalsmæssigt og hvad resultater angår.

Det er snart 40 år siden, vi fik en lov om ligestilling i formuleringen af jobannoncer. Dengang grinede folk af overskrifter som "Søges: Servitrice m/k" eller "Brandmand m/k". Nu har vi for længst vænnet os til det. En ud af tusinder af samfundsformynderiske idiotforanstaltninger, vedtaget af halvidiotiske folketingsflertal og gennemført med tvang.


Skrevet af Camilla Paaske Hjort 802 dage siden - Direkte link
Kan isär godt lide afslutningen: "Et ønske om en lederstilling bør ikke være et kvalitetsstempel i sig selv."

Skarpt.

Skrevet af Kjeld Flarup 802 dage siden - Direkte link
Det er ikke nok at man vil, man skal også ville det!
Og det er også en kvalifikation. Hvis man skal have jobbet via en kvote, så må denne kvalifikation jo næsten per definition mangle.

Skrevet af Nicolai Grue Nymark 802 dage siden - Direkte link

Super gode betragtninger, Lea!

Personligt kunne jeg da også godt tænke mig at spille center-forward for Arsenal, score mål på stribe, tjene 250 mio. om året og nedlægge en baronesse. 

Men det er en drøm og ikke virkelighed (endnu). 

I et land hvor nationen i større grad forventer, at den sidende regering tager ansvaret for borgernes velbefindende og "lykke", er det vel ikke fjernt at forestille sig, at fremtidens politikere blier målt på, hvormange drømme de realiserer..

For der er jo så meget i vejen for udlevelsen af en drøm; tag bare hele den omkringliggende verden.. Det er da helt urimelige kår at være stillet overfor. Hvordan skal jeg kunne blive angriber i Arsenal, når der er 10 mio. andre drenge, der også vil! Et flertal af politikere kunne måske sørge for, at vi allesammen kunne få en Arsenal-trøje eller blive indskiftet på skift.. Der er jo masser af muligheder!
Men hvad så med baronessen? hmm..

Dem kan vi vel bare udnævne nogle flere af. Og hvorfor er det iøvrigt kun kvinder, der kan blive baronesser? Det må vidst være en sag for Ligestillingsministeriet.

Kom i sving Villy! 

  

Skrevet af bd 802 dage siden - Direkte link
Kønskvotering er langt ude. At man skal stoppe diskriminationen af kvinder, ved at diskriminere mænd, er jo stupidt.

ps. Jeg vil også være angriber i Arsenal, så der må laves kvoter, og jeg vil også gerne "sove med " Baronessen., så der må kunne laves en slags kvote.

Skrevet af Niklas Nikolajsen 802 dage siden - Direkte link
Q: Vil jeg gerne have 5 karat perfekt diamant? Ja-tak..
A: Er jeg villig til at betale ca. 1 million EUR for den? Nej-tak..

Q: Vil jeg gerne have en veltrænet adonis-overkrop? Ja-tak..
A: Er jeg villig til at bruge 2 timer i et træningscenter, 3 gange om ugen i to år for at få den? Nej-tak..

Q: Vil jeg gerne kunne spille koncert-piano på et top-professionelt plan? Ja-tak
A: Er jeg villig til at træne dagligt 4-6 timer non-stop i ca. 10 år? Nej-tak...

etc etc... Selvfølgelig vil folk "gerne have lederposter". Men der er sørme forskel på "gerne at ville have", og så "gerne at ville ofre den nødvendige tid/indasts/penge" på rent faktisk at opnå målet.

Ergo - DJØF-argumentet holder ikke...

Skrevet af Lea Stentoft 802 dage siden - Direkte link
Tak til alle for kommentar.

Jakob, Niklas og Kjeld:
Gode betragtninger omkring forskellen mellem at svare 'ja'  på et spørgeskema omkring et ønske om en lederstilling og til faktisk at ofre det som en lederstilling typisk kræver. Et ønske om en lederstilling siger nødvendigvis ikke noget om personens villighed til at ofre det, der skal til. (det er selvfølgelig også afhængigt af lederstillingen. Her kan der også være en stor forskel, fx. kan der også være tale om en mellemlederstilling. Men alt i alt indebærer de fleste lederstillinger et ansvar, som ofte kræver mere end en 30 timers arbejdsuge).
Disse betragtninger kunne godt være inddraget i klummen. Jeg synes dog de med lidt god vilje fremgår implicit. Det er jo også begrænset hvor lange klummer man kan kede folk med;)

Camilla:
Takker;)

Morten Broe:
Så vidt jeg er informeret foregår der ikke en generel diskrimination af kvinder. Jeg mener nærmere kvoter er en form for positiv særbehandling af kvinder, der samtidig diskriminerer mænd.
Flere venstreorienterede forsøger ofte at forklare flertallet af mænd i lederposter med, at der sker en diskrimination af kvinder. At de "ikke får lov til at få en lederpost". Jeg mener det argument er dybt forfejlet.
Tag fx. denne DJØF undersøgelse. Den viser, at 3 ud af 4 kvinder ønsker en lederstilling. På samme tid er mænd overrepræsenteret på ledelsesposterne i DK. Mange mener, at dette er et udtryk for diskrimination af kvinderne. De vil jo gerne!
Men der er ingen beviser for, at de bliver diskrimineret. Tværtimod har en ny undersøgelse fra interreach vist, at 84 % af de repræsentativt adspurgte ikke mente, at overrepræsentationen af mænd i lederstillinger var pga. diskrimination af kvinderne. Kun 10 % var af modsatte overbevisning!
Skulle en kvinde blive diskrimineret (eller en mand, for den sags skyld), er kvoter jo stadig ikke løsningen,som du siger. Det vil sjovt nok medføre diskrimination af den anden part.
Her kan man også tilføje pointen omkring at "ville ønske sig en lederstilling" og så til at man faktisk er villig til, at ofre det, der faktisk skal til. Det kunne måske også være en af forklaringerne på forskellen mænd og kvinder i lederstillinger.


Nicolai og Morten Broe:
He he, ja, man kan ønske sig mange ting, men som sagt, det kræver ofte kvalifikationer og hårdt arbejde, nu mindre i kan overbevise "en af de røde" om, at oprette en kvote;)



Skrevet af Pernille Lysholm Vandborg 802 dage siden - Direkte link
Rigtig god artikel Lea!
Er fuldstændig enig med dig i, at jeg hellere vil bedømmes på kvalifikationer end på køn..

Skrevet af Klamgen 801 dage siden - Direkte link
Det er en ret udbredt mentalitet i Danmark, at folk, der ikke kan eller gider gøre den tilstrækkelige indsats, på en eller anden måde føler sig snydt, når de ser, at andre har flere goder end dem selv. Faktisk er der skrevet en hel bog om denne taber-mentalitet, nemlig "Krigeren, borgeren og taberen" af Ole Thyssen og Henrik Dahl. Den form for feminisme, der i dag er fremherskende, er et skoleeksempel på denne taber-mentalitet.

Som som engang hørte den ene af forfatterne sige på et foredrag på Københavns Hovedbibliotet, er der ingen ordentlig kvinde, der kunne drømme at blive ansat i en stilling alene pga sit køn.

Ordenlige kvinder ønsker - ligesom andre ordentlige mennesker - lige rettigheder for alle. 

Skrevet af Andersen 801 dage siden - Direkte link
Er ambitioner et kvalitetsstempel ?

Jeg mener det er et forkert ordvalg. Jeg mener det korrekte at sige er, at VILJE kan være et kvalitetsstempel. Viljen til at gå 200% ind for en opgave hvis 100% ikke er godt nok. Og her kommer det element ind jeg tror på : At mænd (ofte) er et ekstremt køn. Alt sættes i spil - også selvom det måske ikke engang er til mandens eget bedste. Beklager hvis det ikke er politisk korrekt - men det synes jeg at jeg ofte passer meget godt.

Skrevet af Lea Stentoft 801 dage siden - Direkte link
Andersen:
Tak for din kommentar. Jeg forstår ikke helt din mod-argumentation. Du mener, at viljen til en lederstilling kan være en kvalifikation i sig selv? Det mener jeg kan være en del af kvalifikationen, men ofte er det vel en kombination mellem kompetencer og vilje? Eller mener du udelukkende det er viljen, der kvalificerer en person til en lederstilling?
Det jeg mener med, at ambitioner ikke bør være et kvalitetsstempel i sig selv er omkring den løsningsmodel, der foreslås omkring kønskvotering. Fordi flere kvinder ønsker (har en ambition om) en lederstilling (adspurgt i et spørgeskema), er det vel ikke ensbetydende med, at de alle per definition er kvalificerede? (eller måske har viljen, når det gælder).  Det er der nogen der mener, og mener derfor, man skal indføre kønskvotering, så disse kvinder kan komme til posterne. Jeg mener derimod man med dette forslag netop tilsidesætter kvalifikationerne, fordi kønnet bliver afgørende.


Skrevet af Andersen 801 dage siden - Direkte link
Kære Lea Stentoft : Wow - du er hurtig til at svare :)

Jeg tror såmen ikke jeg kan sige at min kommentar er en mod-argumentation til det du siger:)  Det komplementerer det vidst snarere. Hvad jeg vil sige er, at det ofte bare ikke er godt nok at sige, at man har  "ambition" eller "et ønske" om en lederstilling. Man skal kæmpe indædt for sagen. Og dette gør kønskvoter ENDNU mere problematiske : Kønskvoter tager fuldstændigt denne kvalitet ud af spillet. En kvalitet som jeg (politisk ukorrekt) mener oftest ligger mere naturligt i mænd.

Faglige kvalifikationer er naturligvis vigtige. Men der kan jo være mange kvalificerede til en stilling.

Skrevet af Lea Stentoft 801 dage siden - Direkte link
Andersen:
Tak - denne gang måtte svaret dog være lidt længere undervejs.
Du skriver:

"Hvad jeg vil sige er, at det ofte bare ikke er godt nok at sige, at man har  "ambition" eller "et ønske" om en lederstilling."

Det er også præcist det jeg mener med overskriften: Er ambitioner et kvalitetsstempel? Jeg mener netop ikke, at ambitioner (et ønske om en lederstilling) er et kvalitetsstempel i sig selv. Der skal netop også være nogle kvalifikationer til stede, hvilket både kan være faglige, såvel som mere personlige, som fx. viljen til at kæmpe for sin sag, viljen til at ville arbejde mange timer osv.
Og du har ret, ligesom jeg pointerer i mit indlæg, at kønskvoter netop vil tilsidesætte kvalifikationer til fordel for kønnet.



Skrevet af Leaveinsilence 773 dage siden - Direkte link
Ja jeg undres over om det sædvanlige hylekor af feminister egentlig vil deres eget køns bedste, og desværre synes jeg, at Fru Espersens seneste stunt og hendes efterfølgende totale afvisning af enhver kritik, beviser din pointe alt for godt.
Et topjob kræver altså både kvalifikationer og commitment.
Det er da fuldstændig uden mening at tale om hvor mange kvinder der gerne vil være ledere, hvis man ikke samtidig medtager hvor langt denne vilje rækker mht. tilegnelse af de nødvendige færdigheder og overvejelser om hvor meget afsavn man vil tillade for at opnå det man så gerne vil.
Sportfolk er meget tidligt stillet overfor disse overvejelser. De ved godt at sportsverdenen ikke laver et specielt setup for at alle kan komme til. Det bliver kvinder altså også nødt til at erkende, hvis de vil til tops i erhvervslivet.

Skrevet af Tja 773 dage siden - Direkte link
Selve det at have ambitioner er vel essencen af den liberale tankegang i det hele taget.
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

79
54
7
7
18
3
53
3
45
2
61
13
15
9
60
16
21
24
14
11
Om Lea Stentoft
Frihedsorienteret individ med socialliberale tendenser. Den ene af de to chefredactricer på damefrokosten.com. En aktiv blog om køn,...

Se Lea Stentofts profil
eller
Følg Lea Stentoft