Kontakt 180Grader.dk
41

Skrevet af Torben Nielsen 528 dage siden - Direkte link

Fantastisk god kronik - en moder med en, sjælden, god og indsigtsfuld pointe!

 

Katrine Winkel Holm beskriver en uhyggelig og meget kedelig udvikling, som har gennemsyret Danmark op gennem de seneste årtier. En udvikling, som kunne betegnes som: Opdragelsesanarki!

 

Et anarki, hvor børn og unge selv får lov at sætte dagsordenen for deres opdragelse og forældrene slipper fornuften og ansvaret for deres poder.

 

Vi skal have vendt denne udvikling, hvis vi, f.eks., skal gøre os håb om en fremtidig, fornuftig og udviklende folkeskole - det er sgu ikke gjort med flere midler, bedre læreruddannelse og tonsvis af, mere eller mindre, håbløse/styrende tests!

Vi taler om generationer af børn og unge, som i dén grad er blevet røvrendt af deres forældre og nu skal overtage dette land...DÉT FAND'ME UHYGGELIGT, DU!


Skrevet af ragnar 528 dage siden - Direkte link

Det bliver vist især uhyggeligt fo kvinder!


Skrevet af michaltheil 527 dage siden - Direkte link

Så er det vist heller ikke værre? Er forfatteren af kronikken ikke datter af Søren Krarup?


Skrevet af Anne Bjerre Brauner 527 dage siden - Direkte link

Selv om jeg også kender enkelte a-opdragne hjemmepassede børn, vil jeg klart tilslutte mig din konklusion, Katrine: at opdrage sine børn kræver i første omgang, at man er sammen med dem en pænt stor del af døgnet og selv har ansvaret for dem. Der er også den indbyggede mekansime, at det bliver uudholdeligt at være så meget sammen med dem, hvis de ikke er bare nogenlunde opdraget!

Hjemmepassede børn bliver ofte taget mere med i de voksnes aktiviteter (de færreste hjemmepassende forældre sidder dagen lang og kigger på de små...) - og det kræver også en nogenlunde opførsel fra børnenes side, hvis det skal fungere.

 

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

79
54
7
7
18
3
53
3
45
2
61
13
15
9
60
16
21
24
14
11
Om Larz Thielemann
Født i Aalborg og har boet i Aars, Løgstør, Århus, Palma de Mallorca, København for at ende her i Nordsjælland.
Er oprindelig uddannet...

Se Larz Thielemanns profil
eller
Følg Larz Thielemann