EU-parlamentet vil have kvindekvoter
Udgivet for 323 dage siden i Politik
Tilføjet 07/07 07:09 til Boblere af Ole Birk Olesen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
EU-parlamentet har vedtaget, at kvinderne skal være repræsenteret i bestyrelseslokalerne med mindst 30 procent i 2015 og 40 procent i 2020. Kan virksomhederne ikke ad frivillighedens vej sikre kvindernes repræsentation, er parlamentet klar til indføre kvoter. Parlamentet vil se fremskridt allerede i 2012.
I de fleste sammenhænge, herunder bestyrelsesarbejde, betyder det mere, hvad man har mellem ørene, end hvad man har mellem benene. Men det forstår EU-parlamentet åbenbart ikke. Suk.
EU er et socialtisk projekt.
Lad mig lige forsøge at forstår det her ... EU vil altså putte et helt køn i kategori med kvæg, torsk, CO2 og anden kvotereguleret- og kasseinddelt eurokrati?
Hvor demonteret kan man blive som køn? Hvor nedværdigende kan det blive? Hvorfor er én eneste kvinde med på den her vogn? Det kan da kun være med samme begrundelse som andre kvote- og støtteafhængige: et håb om at kunne lukrere økonomisk på bekostning af andre.
(Og hvorfor har Liberal Alliance ikke en kritisk linie i EU-spørgsmål? Jeg går ikke ud fra at du, OBO, poster denne nyhed, fordi du mener, det er fedt at se, at EU endelig gør noget for de svage, svage kvinder med bestyrelsesambitioner?)
+1
LA bør finde forståelsen for folks ret til at leve i deres egne lande. Jeg kan kun bruge Liberalismen til noget indenfor vort lands grænser, men gerne i samarbejde med nabolande.
Af hensyn til modstanden imod multi-kulti-etnisk etc. er jeg nødt til at stemme på DF selv om deres økonomiske politik er delvist imod hvad jeg står for.
Den store gåde er jo, hvordan det er blevet et socialdemokratisk projekt med høj prioritet at favorisere en i forvejen privilligeret minoritet af kvinder, der nok klarer sig uden politisk nævenyttighed. Hvad er der blevet af omsorgen for de undertrykte kvinder indenfor EU?
DEN KOLLEKTIVE MASSEPSYKOSE
Glem alt om den sygeligt overdrevne ballade om grænsekontrol og Schengensamarbejdet. Ignorér fuldstændig de økonomiske tordenskyer, som lurer forude på grund af den umulige konstruktion, der hedder euroen.
Førstnævnte er ren politik. Sidstnævnte vil blive reguleret af markedet, der ikke tillader at cirkler bliver kvadreret. Det bliver ondt, og det bliver hårdt, men det fikser sig selv.
Det OBO linker til her er i mine øjne langt mere alvorligt!
Den vaskeægte totalitarisme er nemlig ved at snige sig ind ad bagdøren i det EU, som jeg engang i uendelig naivitet troede på. Jeg er blevet meget klogere. Og nu er jeg slet ikke i tvivl længere. Vi skal ud af det totalitære og udemokratiske cirkus. Og det kan kun gå for langsomt!
Totalitarísme? Det lyder lidt overdrevent, ville mange vel mene. Men svaret er et rungende ’nej’.
Obligatoriske kvoter for bestyrelsessammensætninger i medlemslandene med slet skjulte trusler om et eller andet endnu udefineret sanktionssystem over for syndere er rendyrket Orwell.
Drømmer jeg eller er jeg vågen?
Er forsamlingen blevet vanvittig? Det er som om, der har bredt sig en politisk korrekt, kollektiv massepsykose, hvor en lille elitær og udvalgt skare skal sidde og konstruere en naturstridig virkelighed i Godhedens navn.
Hvad bliver det næste? Det skal jeg sige, det er nemlig dybt, dybt logisk, at det kun er et spørgsmål om tide, inden andre underrepræsenterede grupperinger hævder deres "ret":
So here goes. Fremtidens EU-bestyrelser skal se nogenlunde således ud i procentuelle minimumskrav:
Kvinder 40 % (Gradvis optrapning)
Homoseksuelle, transseksuelle 8 %
Kristne 58 %
Muslimer 18 %
Agnostikere og ateister 21 %
Andre trosretninger 2 %
Kejtede 17 %
Rødhårede 6 %
etc.
PS!
Med denne kollektivistiske og adfærdsregulerende tankegang er det kun et spørgsmål om tid, inden eksempelvis mad- og spisevaner også bliver reguleret med sanktioner til dem, der bryder reglerne.
Er jeg bare morgensur, men skriger dette her ikke til himlen?
Jeg kan godt se, at der ikke bliver plads til mig som en helt almindelig leverpostejfarvet mandlig dansker med en gennemsnitsalder.
Du skal jo huske på at det er dig, der skal tage straffen for at andre hvide mænd tidligere har misbrugt, den position de havde.
Det gør at du personligt ikke er kvalificeret til andet end at råde bod på de uretfærdigheder, der er sket overfor en masse mennesker som du ikke har noget med eller vil få noget med at gøre i fremtiden.
Det er jo logisk, ikke sandt?
Jo, det er helt logisk og i den forbindelse er det ligegyldigt at det var hvide mænd der afskaffede slaveriet, gav kvinder ligestilling og indførte menneskerettigheder.
Vi er og bliver nogle svin der skal holdes nede.
Løsningen må være:
Egalia Invest A/S - her har vi afskaffet køn, hud- og hårfarver samt religiøsitet!
ugh, fik lige en vision om, en stor kød økse til at fixe køn problemet, og en kniv til at skalpere for at ornde håret...
hmm, måske skulle jeg søge læge.
Jeg har sagt dette i årevis. Folk har tit spurgt mig, hvorfor jeg gider bruge så meget krudt på at kritisere feminisme og "ligestilling", når der nu er så mange vigtigere sager. Men det er der netop ikke. Feminisme bliver i disse år brugt til at indføre et totalitært styre. Vores fornemmeste opgave som fortalere for frihed er at kæmpe imod den udvikling.
. . . ikke bare i disse år!
Feminismen har altid været et marxistisk projekt med nedbrydning af nationalstaten som mål. Det er først i de seneste ca. 20 år at vi kan se effekten af de lavere fødselstal som sammen med kvinders tryghedssøgning giver os Big Sister-staten!
Nå ja, vi er vel nærmest enige.
Vor herre bevares for en gang nonsens. EU skal have skylden for meget, men forslaget om kvinde-kvoter stammer jo netop fra skandinavien, herunder fra Sverige + en kommende S-SF regering. Kvote-tanken er i øvrigt udsprunget fra USA. I får det til at lyde som om, at det er EU der har fundet på det hele.
I EU-parlamentet sidder politikere fra alle 27 EU-lande, og det er disse som ønsker kvoterne. Altså er det mere et spørgsmål om en kvindepolitisk strømning der går igennem hele Europa, herunder også DK. I er så forblændet af jeres had til EU, at I glemmer en enkelt ting. Kvindekvoter er allerede indført i flere europæiske lande, og tanken om disse er endda stærkest i det skandinaviske.
Det er ikke EU der har fundet på disse kvoter. De stammer derimod fra internationale strømninger i ligestillingsdebatten, både rundt omkring i de europæiske lande, men også i USA. Det er ligestillingsfeminismen som er synderen. Ta nu lige og spis brød til - inden EU udnævnes til skurken i alle mulige spørgsmål. Kors man !
EU er vel nok noget socialistisk lort.
Tænk at ALLE kvinder så stemples som kvotekvinder i bestyrelsene. Det må virke neværdigende at blive tvunget ind mod generalforsamlingens eller ejernes vilje. Der kan næppe etableres et godt samarbejde med tvang og kvinderne vil så søge hævn og modarbejde mændene. Den går ikke Granberg.
Brita Thomasen fra Soc.dem. mener ikke, at vi har råd til kun at rekruttere fra den ene halvdel af befolkning. Det ved hun jo nok også meget bedre end virksomhedsejerne, som har en personlig interesse i firmaets vækst :)
Ikke underligt ! EU er stort set en kæmpe trussesilo befolket med forbudskåde bureaukrater, hvis hovedbeskæftigelse er adfærdsregulering, nu og da garneret med abstrakte rettigheder.
Det er usandsynligt at dette massekoncentrat af europæiske djøffere forlader deres sandkasse frivilligt.
Strider dette ikke imod den europæiske menneskerettighedskonvention?
Man må jo ikke diskriminere på køn.
Mindst 30% eller 40% kvinder er vel det samme som gerne 90% eller 100% kvinder.
Hvis de bare i det mindst sagde højest 70% eller 60% af det ene køn kunne man diskutere forslaget, og om man mener det er rimeligt at blande sig i private virksomheder, men som det fremstilles her handler det jo blot om at give det ene køn flere fordele...
Nu er ordlyden på lovforslaget jo, at begge køn skal være repræsenteret ved et minimum på 40 pct., så det har de dygtige europater jo taget højde for.
Jeg ved ikke om der findes bestyrelser på tre personer. Men det vil pr. definition blive umuligt for en sådan bestyrelse at overholde loven.
Egentligt taler beslutningen for, at bestyrelser udvides massivt - og let bliver på 20+ personer, hvis man vil have nogen som helst manøvredygtighed ift. til rekruttering.
En bestyrelse på f.eks. 7 personer med 3K+4M, som finder en mand som bare skal med i bestyrelsen. Enten SKAL de fjerne en anden mand, eller også SKAL de finde en kvinde mere. Og hvis man har en bestyrelse på f.eks. 10 dygtige mænd, som man vil beholde, skal der hentes 8 kvinder ind.
Det er vel bare et spørgsmål om at udvide bestyrelsen til det dobbelte, og ja, netop ansætte døtre, koner, rengøringsdamen eller andre. Det er så absurd og nedværdigende for kvinder generelt, både de dygtige, der har gjort sig fortjent til posterne, og dem, der skal sidde og nikke og sige ja og amen rent proforma, til det mændene beslutter.
Det er et fantastisk forslag!
Så kan den lille skare af kvinder (forhåbentligvis også undertegnede i fremtiden) der ønsker at sidde i en bestyrelse få banet vejen.
Nu skal vi ikke længere gøre os fortjent til disse poster i form af uddannelse, erhvervserfaring og diverse andre former for spild af tid, men i stedet bare flashe sygesikringskortet. Endnu bedre bliver det, hvis der slet ikke er nok kvinder, så kan vi andre få direkte adgang til flere forskellige bestyrelsesposter og dermed også flere lønsedler!
Særdeles lukrativt for en lille skare, kønsdiskriminerende, totalitært, samfundsødelæggende da man fratager organisationer retten til at vælge deres egne ansatte, og mindsker organisationernes felt af mulige ansøgere med noget, som jeg skyder på, må være ca. 75%
Fantastisk forslag.
Jeg kan kun sige det igen: EU er i post-socialistisk opposition til den klassiske liberalisme og er styret af u(d)valgte oligarkiske totalitærttænkende socialister på højeste plan. Forskans friheden i Danmark - sig nej til EU og FN. Danmark skal være Europa's svar på Gaults Gulch.
"- Vi har simpelthen ikke råd til kun at rekruttere til bestyrelserne fra den ene halvdel af befolkningen, siger Britta Thomsen."
?!!!? "Vi" har ikke råd til? Hvornår er min virksomhed også blevet EU's ejendom? Hvem har ansat EU som kontrollant i min virksomhed? Dette er klassisk totalitærideologisk socialistisk vanvid! Udtalelsen viser, at man tænker i planøkonomiske baner i EU. Hvor ved EU fra, at det er "dyrt", at der ikke er nogen kvinder i min virksomheds bestyrelse?
LA bør erklære sig EU-modstandere nu, ellers må LA betragtes som ideologisk allieret!
Jeg har besluttet mig for at stemme blankt ved næste valg. Nationalparlamentarisk politik er blevet en ligegyldighed der nu kun tjener til at aflede befolkningernes opmærksomhed med ligegyldige interne partipolitiske "store uovereensstemmelser" imens alle de væsentlige beslutninger træffes et helt andet sted af et sammenrottet pak af levebrødsbureaukrater på overnationalt plan og som alligevel samarbejder på tværs af politiske skel.
Der er reelt kun to politiske lejre: Pro-EU og Anti-EU, men folk har stadig ikke forstået det. S, V, K osv. ved magten er derfor reelt ligegyldigt. EU-kommisionen bestemmer nu alle overordnede politiske træk på hele kontinentet og dens sammensætning og virke har vi ingen demokratisk magt over. Den kan gøre hvad den vil, uanset hvem der sidder på magten i medlemsstaterne, grundet den klare tværpolitiske tilsutning til den selv. Derfor er de nationale parlamenters sammensætning totalt irrelevant og derfor holdes vores politiske opmærksomhed netop fikseret der.
Nationalstaterne udgør idag en slags politisk brandbælte rundt om EU der skal beskytte konstruktionen fra risikoen ved en eventuel demokratisk manifesteret modvilje overfor den selv og som kan være til fare for dens egen videre eksistens, men befolkningerne er for bedøvede i konsumerisme og narcissistisk selvfiksering - snedigt fremstimuleret igennem markedet, til at ænse, at den befinder sig på en glidebane imod det totalitære. Så længe den kollektive reptilhjerne fodres og afledes igennem markedet, kan dette monster operere i relativ frihed uden for den fikserede masses synsfelt. Det svarer til at fiksere en cobra's opmærksomhed med en hånd, så man kan arrogant kan daske den i nakken med den anden og gøre hvad man vil bag den, trække den i halen eller whatever.
Læg mærke til, at det er det samme i USA: Folkets opmærksomhed holdes fikseret på det, som de er blevet forledt til at tro, betyder noget: Republikansk eller demokratisk præsident. I virkeligheden er det den trilaterale kommision der bestemmer alt og det's lederskab der træffer alle væsentlige beslutninger. Alt skal nemlig godkendes politisk af denne før implementering af nogetsomhelst kan ske. Denne organisation er forresten konstrueret på nøjagtig samme måde som EU. Tilfældighed?
I THINK NOT!
Det her stinker langt væk af New World Order.
Nationalstaterne udgør idag en slags politisk brandbælte rundt om EU der skal beskytte konstruktionen fra risikoen ved en eventuel demokratisk manifesteret modvilje overfor den selv og som kan være til fare for dens egen videre eksistens
Fremragende definition. Den vil jeg huske.
Fuldstændig enig... Hvis man ikke er imod EU - så godkender man alt hvad EU står for. Jeg stemmer ikke på et EU-venligt parti!
Så hvis man ikke er imod demokrati, så godkender man alle politiske beslutninger der nogensinde er taget i Danmark?
Jeppe Juhl har sagt det godt. Nej, du ser ikke spøgelser! Vi er nogle kvinder som finder det ydmygende at komme i kvoter! Det er en bevægelse mod et mere og mere totalitært samfund, og det går kun en vej: kvindekvoter, rygeforbud, fedtforbud er kun en begyndelse (smøret eksporterer vi til uvidende lande, indtil vores CSR-regnskab fortæller os, at vi heller ikke på påføre andre usund mad).
Der er kun en vej, hvis vi skal redde os selv og delvise frihed: Vi skal ud af EU! Det eneste ærlige menneske i Bruxelles er Morten Messerschmidt. De andre tænker kun på deres løn og tier mens totalitarismen sniger sig ind. Valget er nemt: Giv DF 90 mandater, så kan vi melde os ud! Bagefter kan vi altid slås om skat, velfærd, uddannelsese etc. Første prioritet må være at genvinde vores frihed!
Nogle af os har da lidt stolthed.
Jeg føler mig også fristet til at stemme DF på trods af deres "nationalsosseri". Så længe der ikke findes et pro-nationalt blåt anti-EU parti, så er mulighederne så godt som nul.
Norge er foregangslandet mht kønskvoter. Jeg oplevede engang i firserne at universitetets ligestillingsråd forkastede eneste ansøger (mand med doktorgrad ) til forskerstilling på astrofysisk
institut efter at han var indstillet som højt kvalificeret og yderst ønsket. Begrundelse: ingen kvinder
på dette institut. Stllingen blev således ikke besat, og den bortkvoterede fysiker søgte ud i det private. Fagområder med overvægt af kvinder blev aldrig udsat for kvotering. Historien foregik
som sagt i Norge.
Dansk Folkeparti protesterer mod galskaben.
Har LA noget officielt at sige om det her..?
Vi er imod kvindekvoter i Danmark og er det naturligvis også i EU. Hvad havde du egentlig regnet med? Vi har hele foråret sagt det i dagspressen. At DF siger det samme er da glædeligt.
Det er rigtigt.
Jeg har selv set Simon Emil Ammitzbøll holde skarpe og overbevisende taler i Folketinget imod kvoter.
Ja, det er da meget muligt, at I er imod kvindekvoter. Men hvad gør I så, når EU kommer og siger, at det skal vi have alligevel?
Smækker hælene sammen?
Ja vi kan vel lige så godt bare begynde at fjerne alt genitalia på børn lige fra fødslen..
Åh nej jeg skal ikke til at give EU-parlamentet flere gode ideer!
Så slipper vi også for den besværlige penismisundelse. For slet ikke at tale om testiklernes betydning. Jeg husker engang at have læst noget af en bog, der påstod, at roden til al Hitlers ondskab (herunder hans hang til pompøse bygningsværker) lå i hans mangel på den ene testikel.
Det er helt ubegribeligt at samtlige partier i FT bortset fra nationalsosserne og de revolutionære klapper hælene sammen og heiler, undskyld, nikker, når Unionen dikterer.
Vor herre bevares for en gang nonsens. EU skal have skylden for meget, men forslaget om kvinde-kvoter stammer jo netop fra skandinavien, herunder fra Sverige + en kommende S-SF regering. Kvote-tanken er i øvrigt udsprunget fra USA.
I EU-parlamentet sidder politikere fra alle 27 EU-lande, og det er disse som ønsker kvoterne. Altså er det mere et spørgsmål om en kvindepolitisk strømning der går igennem hele Europa, herunder også DK. I er så forblændet af jeres had til EU, at I glemmer en enkelt ting. Kvindekvoter er allerede indført i flere europæiske lande, og tanken om disse er endda stærkest i det skandinaviske.
Det er ikke EU der har fundet på disse kvoter. De stammer derimod fra internationale strømninger i ligestillingsdebatten, både rundt omkring i de europæiske lande, men også i USA. Det er ligestillingsfeminismen som er synderen. Ta nu lige og spis brød til - inden EU udnævnes til skurken i alle mulige spørgsmål.
Det er så uehelligt nogle mål at sætte, så intetsigende og tilfældigt.. :) Man hvad skulle de ellers give sig til
Kreative mennesker er nu også undertrykt og diskrimineret i de logiske, rationelle bestyrelser. Og vi ved, at de uværgeligt er venstrehånede.
Derfor bør 40% af medlemmerne ved lov være venstrehåndede!
hvad med at 50% af eu medlemmer og kommissionærer fremover skal være kvinder og max 10% korrupte. Man kunne også foreslå at lande med underskud på bnp ikke kan vælge kandidater - det vil automatisk reducere antallet markant
NNielsen, hvad er det lige du ikke fatter? Det er ikke EU der har fundet på kvoter. Det er en strømning indenfor feminismen/kvindebevægelsen som har været undervejs siden 1960/70erne, endda startet i USA.
Hvordan kan i sidde her og travle løs i jeres EU-modstand, og så ikke kende ophavet og bevægelsen bag kravet om kvinde-kvoter. Det er sgu da hjælpeløst.
Hvis vi nu melder Danmark ud af EU, kan vi spare mellem 7 og 10 milliarder kroner - om året.
Hvert eneste år fremover! Danmark betaler ca. 20 milliarder kroner til EU om året, og får ca. 10 milliarder kroner tilbage igen. I såkaldt "støtte".
Men - der er jo nok en del afdankede politikere, der skal finde sig et andet levebrød. EU bliver jo brugt som en elefantkirkegård til dem, der ikke længere kan begå sig på Christiansborg, og desuden får de ekstra pension. Endda til EU skat.
Har Danmark fået et eneste gode ud af at være medlem af EU?
Lad os da melde os ud, og bruge pengene i Danmark i stedet for.
@ tiger, jeg gætter på, at du er lavtuddannet, måske mangler du endda en 10. klasse?
"Har Danmark fået et eneste gode ud af EU?"
Wow, skal vi starte med samhandel, eksport, sikkerhed, tryghed, frihandel, mer-vækst, kultur, fri bevægelighed, indflydelse, stabilitet, fred, etc.
@ Bitten, læs lidt historie, sæt dig evt lidt ind i tiden før, og du vil erfare at de europæiske lande var eksperter i at kriges økonomisk mod hinanden, endda helt op i 90erne. Der findes også alvorlige nationalistiske strømninger i Europa, som ifølge de fleste sikkerhedseksperter kun blir holdt nede grundet EU. Et andet eksempel er eks-jugoslavien og krigene i 90erne. Hvorfor tror du, at Kroatien, blandt flere ting, har været så vilde for at blive medlemmer af EU. Fordi ingen EU-landene nogensinde har været i krig med hinanden.
Tryghed ! Ja, naturligvis gir det et lille land som eks DK en tryghed, at man er medlem af et fællesskab der forhindrer store lande i at tryne de små. Det gælder både andre europæiske stormagter, men i særdeleshed Rusland og Kina. Det var i øvrigt gået meget galt under den danske muhammed-krise, hvis ikke EU havde truet mellemøstlige stater med økonomiske sanktioner, skulle de forsætte med at opildne masserne til demonstrationer og ambassade-afbrændninger.
Du har ret, jeg er hjernevasket med den realpolitiske virkelighed.
Nu talen er på kønskvoter, så jeg gerne at EU indførte kønskvoter på ligestillingsordførere og ligestillingsministre. Og blandt denne flok skal mindst 45% være mænd. Og hvis ikke, skal EU komme efter dem med den store stok, indtil denne kvote er opfyldt.
Og når EU således har fået ryddet op i egne rækker, kan de begynde at se på hvor der ellers skal indføres kvoter - ud over fiskebestanden selvfølgelig.
Men alt i alt er det nok for meget at håbe på vil ske.
Flere artikler fra Politik
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 9 timer og 19 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 10 timer og 11 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 23 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 3 timer og 49 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 3 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 9 timer og 43 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 1 time og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 19 timer og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 2 timer og 2 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 20 timer og 15 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 2 timer og 17 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 34 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 19 timer siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 22 timer og 12 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 21 timer og 45 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag, 9 timer og 27 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 11 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
LO: Vi vil gerne arbejde mere - når helvede fryser til
Udgivet for 1 dag, 8 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:59 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
Kommunen underkender sin egen byggetilladelse
Udgivet for 1 dag, 10 timer og 49 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 08:56 til Boblere af Rikki Tholstrup Jørgensen
Kilde: rikki.nu
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft - en hjernefejl
Udgivet for 1 dag, 8 timer og 10 minutter siden i Politik
|
Om Ole Birk Olesen Redaktør og medejer af 180Grader.dk. Medlem af Folketinget for Liberal Alliance. Født i 1972 og opvokset på en gård ved Agerskov i... Se Ole Birk Olesens profil eller Følg Ole Birk Olesen |
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 185 klik
Sådan begyndte det. Global opvarmnings bedraget! 25/05 12:52 - 89 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 70 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 67 klik
Leder: Rejsekortet er mit, dit og ingens ansvar | Ingeniøren 25/05 11:36 - 64 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 673 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 663 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 519 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 424 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

