Kontakt 180Grader.dk
41

Skrevet af isme 450 dage siden - Direkte link

Man får lidt det indtryk at Steen Bocain er lidt af en oppertunist :) Og hvordan kan man med respekt for sin intellektuelle kapacitet skylde noget på "finanskrise" ?

 

Finanskrise er jo bare et ord man beskriver den situation som opstod. Der har folk iøvrigt, stadigt, forskellige indtryk af hvad der førte til finanskrisen -desværre. Når alt kommer til alt, så er/var finanskrisen et resultat af det monopol som stater holder over valuta-områderne. Som en lille side bemærkning så er den danske krone rent faktisk = med euroen, da den er pegged til euroens værdi i en målestok der hedder 7,47 til 1. Så når euroen falder i forhold til Dollaren, så falder den danske krone også automatisk i forhold til Dollaren. Det samme med eksempelvis olie, hvis det bliver dyrer i Euro, så bliver det også automatisk dyrer i Danske Kroner.

 

Det som der desværre ikke er nogen som siger, er at problemet netop er den centraliserede styring af valuta. At man praktisk talt bestemmer hvilken valuta de enkelte befolkninger skal bruge. Det er jo forkert for det første, umoralsk, men det fanger jo også hele økonomier i oceaner af gæld som de samme stater stifter. Hvis ikke staten bestemte hvem der må sørge for en sikker valuta, altså hvis andre frit kunne starte en op, så ville vi opleve meget stærkere valutaer det er da naturligt :)

 

Skidt med nationalbanken, the federal reserve og Euroens central bank. Men lad være med at tvinge os til at bruge deres valuta, der skal simpelthen være frit valg, og der skal ikke være nogen som tvinger virksomheder til at lukke hvis de blot vil levere en valuta. På den måde kunne vi hurtigt blive fri for de mest grundlæggende økonomiske problemer.


Skrevet af ckh 450 dage siden - Direkte link

I den nuværende Euro-krise ligger Danmark helt rigtigt med sin egen krone, som ovenikøbet er bundet til euroen (den tyske euro). Danmark har på den måde fordelen af at være helt på linie med denne fælles valuta, og samtidig kan vi stå af, hvis det nu - næste år - eller om fem år, viser sig at selve euroen var/er en dødssejler. I modsætning til Irland o.a. kan vi nemlig stå af euro-toget, dersom det kører mod en afgrund. -

Skulle politikerne derfor nu fremtvinge endnu en Euro-afstemning, må det rigtige svar endnu engang være et klart og rungende NEJ.


Skrevet af LordNacho 450 dage siden - Direkte link

Men hvis vi står af toget er det jo ikke nødvendigvis fordi vi selv har lyst. Man kunne da godt tænke sig at vi blev smidt af i en krise i fremtiden? I hvilket tilfælde man nok kunne ønske sig støtte sydfra.

 

Vi burde måske bare flyde frit som Svenskerne?


Skrevet af thomas hermann 450 dage siden - Direkte link

Man må nok sige at der vaskes hænder i finanskredse.

Alle som i artiklen her udtaler sig, stiller sig selv ved siden af problemet. Den finansielle krise har de selv genereret gennem deres måde at agere på. Nu vil de så i båd med den helt almindelige borger, og kan sagtens se alle mulige problemer. 

 

Men næ kammerater - så let går det ikke. Og det handler meget om moral og holdninger til at "snyde den mindre kloge"

Et af de grundliggende problemer, man fra politisk hold har forsøgt at styre gennem at indføre en fælles valuta var netop, at komme den enorme spekulation til livs, som den finansielle sektor gennem årene har oparbejdet. Man har over årene ladet sig møve op i et hjørne rent politisk, af en helt ekstrem stærk sektor, og derved mistet kontrol med den.

Det er jo rent faktisk sådan , at penge/valuta aldrig har været påtænkt en rolle, som alle mulige andre varer. Det holder ikke i længden, at handle med penge. Det er ren pyramidespil ikke andet. Penge er beregnet til lette samhandel med. Så man ikke altid skal bytte fysiske vare mellem hinanden.

Den fælles valuta udbredt i et større område, kan være med til at give de folkevalgte en fornyet kontrol med hele sektoren. Og dermed den kontrol vi som borgere vælger dem til at have.

 

Men tro pokker der hyles højt i finansielle kredse - tænk hvis handel med den rent fiktive vare "penge", lige pludselig ikke kunne lade sig praktisere længere.

 

Nykredit har i dag over for landbrugserhvervet, varslet forhøjelser på deres bidragssatser, således deres kunder nu risikerer at skulle betale op til 2% i bidrag (for mange mere end en fordobling i forhold til tidligere), ud over den aftalte forrentning på deres lån.

Endnu et godt eksempel på hvordan man ter sig præcist som man selv vil. Man stiller sig på spekulanternes side, præcist som man så omkring Amagerbanken. Den gode spekulative forretning lå i at stjæle kunders og aktionærers værdier i stedet for at løse problemet ved samarbejde på tværs i sektoren/bankerne imellem. 

Ganske og helt grænseoverskridende røveri. Man gjorde det på den måde, fordi man kunne.  

 

Og det kan jo selvfølgelig kun ske, fordi det politiske styresystem ikke længere har den nødvendige magt til at kunne gøre indsigelser.

Dyb dybt betænkeligt og yderst skadeligt i et demokrati.  

 

 

 

 

      


Skrevet af Mads Lindstrøm 445 dage siden - Direkte link

Alle som i artiklen her udtaler sig, stiller sig selv ved siden af problemet. Den finansielle krise har de selv genereret gennem deres måde at agere på. Nu vil de så i båd med den helt almindelige borger, og kan sagtens se alle mulige problemer. 

Hvordan har Morten Messerschmidt været med til at generere finanskrisen?

Hvordan har Danske Banks cheføkonom Steen Bocian været med til at generere finanskrisen?

Hvordan har David Bakkegaard Karsbøls været med til at generere finanskrisen?

Du kan jo mene at finansverdenen har genereret finanskrisen. Men "finansverdenen" er en abstraktion som dækker over en masse mennesker, systemer, firmaere osv. Finansverdenen er ikke en organisation som kan beslutte A eller B. Det er en masse individer som ikke enkeltvis kunne havde forhindret finanskrisen. En enkelt investor kan lade være med at investere så meget i usikre finanssielle produkter, det ændre jo bare ikke noget i det store billede. Så det er noget fis når du snakker om at "de vasker hænder", da de ikke har haft nogen indflydelse på finanskrisen og defor heller intet ansvar.

Hvis du vil ændre på finansverdenes ageren, må du ændre på deres inticamenter. For eksempel kan vi kan sætte strammere krav til solvens, eller vi kan lade være med at rede kreditorerne hver gang en bank bukker under. Det vil sige det er staternes politik der skal ændre. Men at beskylde enkeltfolk fra finansverdenen for at være umoralske er ikke bare forkert, men også uproduktivt.


Skrevet af Mads Lindstrøm 445 dage siden - Direkte link

Nykredit har i dag over for landbrugserhvervet, varslet forhøjelser på deres bidragssatser, således deres kunder nu risikerer at skulle betale op til 2% i bidrag (for mange mere end en fordobling i forhold til tidligere), ud over den aftalte forrentning på deres lån.

Og hvorfor mon de har gjort det? Kunne det tænkes det er fordi landbruget har meget gæld og Nykredit skal havde penge til at dække tab. Hvor er det suspekte her?


Skrevet af Mads Lindstrøm 445 dage siden - Direkte link

 

Endnu et godt eksempel på hvordan man ter sig præcist som man selv vil. Man stiller sig på spekulanternes side, præcist som man så omkring Amagerbanken. Den gode spekulative forretning lå i at stjæle kunders og aktionærers værdier i stedet for at løse problemet ved samarbejde på tværs i sektoren/bankerne imellem. 

Ganske og helt grænseoverskridende røveri. Man gjorde det på den måde, fordi man kunne. 

Hvis Dansk Supermarked røg på røven, ville du så også forvente at Coop Danmark redede stumperne og betalte Dansk Supermakreds gæld? Nej vel. Så hvorfor forventer du at bankerne skal rede stumperne fra Amagerbanken?

Hvad vi har brug for ikke at bankerne redder hinanden. Hvad vi har brug for er at kreditorere ikke bliver holdt skadesløse, så de samme kreditorer bliver tvunget til at opfører sig mere ansvarligt når de låner penge ud. Derfor var det da også en god ting at Amagerbankes kreditorer ikke bliver holdt helt skadesløse, men det ville være bedst om de fik hele regningen for deres egne dårlige udlån til Amagerbanken. Kapitalisme er et system med profit og tab. Ingen profit => ingen risikovillighed. Ingen tab => ingen ansvarlighed. Så begge ting er essentielle.



Skrevet af Nicholas Anders Clark 449 dage siden - Direkte link

Tallene fra Jes Asmussen er fra efteråret 2008. Det er tankevækkende at rentespændet til Tyskland målt på 10-årige statsobligationer aktuelt ligger på godt fem basispunkter. På nuværende niveauer er det derfor svært at se hvordan rente-merudgiften kan ende i mia.-klassen. Faktisk har det danske spænd til Tyskland kørt voldsomt ind siden PIGS-krisen startede for godt en år siden. Mao set kapitalmarkederne i dag Danmark som et 'safe haven'. Men det er i mente er det svært at se hvorledes deltagelse i euro-samarbejdet kan gavne dansk økonomi. Årsagen er at vi så fald vil deltage i direkte i fremtidige bail-outs af Portugal.


Skrevet af Rinso 449 dage siden - Direkte link

Kan man ikke se en masse pøller på det der kort over Athen, og hvad med de 10 000 illegale fucking kinesere, der har indtaget Athen og har 1000 vis af afrikanere til at sælge deres kopi GUCCI lort ?

Kan man se de "stakkels" muslimer, som TYRKIET har tømt lommerne på og smidt iland i Piræus ?

Hvor er NATO øh OTAN ? og hvor er OTA SOLGRYN ? i Nakskov ? næh, de er solgt lissom os allah;

prøv at klikke på japaner boy bandet og under comment Editz, der er et billede af Lars trygHedetur


Skrevet af Hans Jonas Hansen 448 dage siden - Direkte link

Hvad snakker du om?


Skrevet af Rinso 449 dage siden - Direkte link
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

79
54
7
7
7
18
3
53
3
45
2
62
13
15
9
60
16
21
24
14
Om Hans Jonas Hansen
Ejer firmaet Words Matter. Jeg har en BA i Medievidenskab med tilvalg i økonomi. Desuden er jeg ansvarshavende redaktør på Liberator.dk og...

Se Hans Jonas Hansens profil
eller
Følg Hans Jonas Hansen