Kontakt 180Grader.dk
 
30

Skrevet af Morten Johansen 35 dage siden - Direkte link
Man kunne forestille sig, at nogle pædofile godt kan styre deres lyster så længe de kan se på animeret børneporno. Hvis man fratager dem den mulighed, er det ret åbentlyst hvad de pædofile så føler træng til at gøre... nemlig at se rigtig børneporno eller ligefrem direkte begå overgreb på børn. I hvertfald har de ikke længere noget dilemma, hvor vidt de skal se det ene eller det andet... begge dele er ulovligt, så de kan ligeså godt se på the real deal.

Socialdemokraterne, børnepornoens beskytter.

Skrevet af Tja 35 dage siden - Direkte link
Jeg har set lidt på Facebook-gruppens indlæg, der mange gode argumenter både for og imod.

Det er lidt svært at tage at standpunkt om forbud eller ej, så jeg foretrækker at holde mig neutral, hvilket vil sige jeg er imod et forbud.

Skrevet af Christianity 34 dage siden - Direkte link
Jeg har det på samme måde. På den ene side vil jeg jo gerne tillade vold og mord i tegneserier, men man kan ikke helt bruge det argument for at tillade børneporno i tegneserier.

Skrevet af Mie Harder 34 dage siden - Direkte link
Hvad gør fiktiv børneporno værre end fiktiv vold?

Skrevet af Tja 34 dage siden - Direkte link
I virkeligheden opstår problemet af vores beskyttertrang over for børn. Går volden/pornoen ud over børn, fiktiv eller ej, vil de fleste også være mere imod det, end hvis en eller anden ligegyldig supersværvægts bokser får en røvfuld i ringen.
Måske er lige netop den beskyttertrang grunden til at menneskeheden i det hele taget stadig eksistere, ligesom hos de fleste andre dyrearter.

Nu er det jo sådan at vi har et retssystem med dommere, de skal dømme ud fra loven, men også ud fra deres overbevisning om skyld eller ej. Desværre vil dommere af og til tage fejl, det er sørgeligt, men jeg kan ikke se andre løsninger.
Tænk hvor mange der gennem tiderne er blevet dømt, for alt muligt, af gadens parlament og hvor mange der er blevet dømt selv om de var uskyldige. Selv i nutidens Danmark foregår den slags, da retssystemet f.eks. ikke kræver samme bevismateriale i narkosager, som i andre sager.
Det er også sådan at den der har den smarteste sagfører vinder en sag, hvor imod den der selv fører en sag oftest taber den! Om det så er dommerens kollega der bliver beskyttet eller ej, skal jeg ikke kunne sige, men det ser rent faktisk sådan ud.

Skal fiktiv vold forbydes, skal Anders And forbydes.

Skrevet af Mie Harder 34 dage siden - Direkte link
Men hverken fiktiv vold eller fiktiv børneporno går ud over nogen. Jeg kan godt se, at en psykologisk og følelsesmæssig tendens til at ville beskytte børn kan være en forklaring på, at mange ønsker et forbud over for netop fiktiv børneporno snarere end fiktiv vold, men jeg kan ikke se noget rationelt argument for det.

Der har i øvrigt også jævnligt været politiske debatter omkring vold i film og tv. Men mig bekendt findes der ingen videnskabelig sammenhæng mellem at se vold i tv og rent faktisk at udøve vold. Det ville da også være skræmmende, hvis mennesker var så lette at påvirke.

Skrevet af marius 34 dage siden - Direkte link
Hvsi vi vil beskytte vores børn, så skal vi gøre det ved at sørge for, at de kan vokse op i et samfund som er lige så frit som det vi har kunnet nyde godt af.

Indskrænkelser af personlig frihed og ytringsfrihed, censur, moralsk politi og ensretning af tankesæt er tiltag vi bør beskytte vores børn mod.

Skrevet af Tja 34 dage siden - Direkte link
Det har du helt ret i, men alligevel bliver alt styret fra toppen, ikke for borgernes skyld, men fordi man kan. Der er oven i købet politikere der vil tvinge os til at spise noget bestemt, da det kan reguleres via afgifter.

Vi har i forvejen masser af ting som indskrænker personlig frihed, rygeforbud, hashforbud og alt muligt andet. For ikke at tale om alle de påbud der er, tvungen TV-licens (uanset om man kan se TV eller ej) er bare et enkelt eksempel.

Alle disse forbud og påbud, indskrænker vores personlige frihed og er på det kraftigste med til at ensrette vores tankesæt.

Skrevet af Henrik Eismark 34 dage siden - Direkte link
Skal vi ikke have et forbud mod at kritisere V-K-O, nu forbudsbogen igen er fremme hos S?

Hvis de ikke gør noget ulovligt, kan S vel ikke have noget mod det?

Skrevet af MajC 33 dage siden - Direkte link
Fiktion har ingen ofre. Når der ingen ofre er, hvorfor så kriminalisere fænomenet? Burde almindelige markedskræfter ikke bare have lov til at råde?
Er i øvrigt helt enig med Tja....
+1
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

21
20
13
12
44
9
10
45
25
17
3
17
9
2
2
11
2
3
5
9