Kontakt 180Grader.dk
9

Skrevet af MajC 780 dage siden - Direkte link
Ih. Jeg er enig med Oda Plydsmaas. Det hele er blevet så forbandet populistisk. Et simpelt flertal er hvad der skal til for at mindretal legalt må kanøfles. Og simple flertal opnås nemt, hvis man har penge nok til at hjernevaske befolkningen med propaganda. Og kan man gøre det i sundhedens hellige navn trumfer det alt - vores kulturarv - vores medmenneskelighed - og ikke mindst vores danskhed. Det er ikke længere godt nok, at være som man er......

Skrevet af tomholger 779 dage siden - Direkte link
BRAVO! Virkelig fin artikel - skarpsindigt set og særdeles velskrevet - gid der var flere, der i den grad kan ramme hovedet på sømmet.Gid der var politikere med samme holdning og syn på tingene. Tænk jer, et menneskeligt Danmark uden højre og venstre og alt det verbale pladder, nedgøring og jagt på anderledes tænkende og rygere. Qda Plydsmaas som statsminister!

Skrevet af Jorgensen 779 dage siden - Direkte link
Men Oda Oda . Alt skal i dag kommenteres og helst med lidt amatørstatistik fra en hjemmeside eller tv2news, eller et udsagn om at det bør forbydes. Jeg er dybt fortvivlet over at jeg ikke kan sige andet end "enig".

Skrevet af Jorgensen 779 dage siden - Direkte link
Og så for alligevel at få sat perspektiv. Det er det mest væsentlige indlæg jeg har set på 180 gr.
I bund og grund berører det alle andre indlæg her. Man kan altid sige at ordet er frit,- men det er godt at vide hvor den der har ordet befinder sig. Hvilke referencer benytter han. Vil han fortælle noget eller ødelægge noget, hvilket faktisk er ved at blive en tendens.Vi kan faktisk heller ikke bruge ordet danskhed mere. Og det er mystisk da det kun betyder det du skrev.! Humor , fællesskab,og bevidsthed.
Jeg ville gerne, hvis jeg fremover skulle føle mig fristet til at kommentere noget, kunne linke til dit indlæg,men jeg ved ikke hvordan man gør det.

Skrevet af Qda Plydsmaas 779 dage siden - Direkte link
Hej  Jørgensen!
 Tak for din venlige opbakning, jeg ved deværre heller ikke hvordan du kan linke til mit indlæg, kender du ikke en du kan spørge? Venlig hilsen Oda Plydsmaas.

Skrevet af Qda Plydsmaas 779 dage siden - Direkte link
 Hej tomholger! Jeg rullede åbenbart baglæns og så din kommentar senere. Men tak for tilliden og rosen. Jeg vil dog ikke være statsminister ikke om så jeg blev forgyldt. Med venlig hilsen Oda Plydsmaas.

Skrevet af Louis B. Knockel 779 dage siden - Direkte link
Vel tænkt og fortrinligt skrevet, fr. Plydsmaas. Mere af samme slags imødeses med glæde!




Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

24
85
57
8
7
8
7
19
2
54
3
45
2
63
13
16
9
60
17
22
Om Qda Plydsmaas
Hendes navn er fiktion, et navn er kun en etiket og ikke særlig vigtig.    

Hun går omkring i sin egen park   
Og pønser på at uddele...

Se Qda Plydsmaas' profil
eller
Følg Qda Plydsmaas