Kontakt 180Grader.dk
9

Skrevet af abel 607 dage siden - Direkte link
Ålborg, Nuclear test Site #1.  
Udradér Ålborg, landsby nr. 1, hellere i dag end i morgen.
Give zem ze börmb!
Den er arnested for centralbureaukratiets planlagte siloficering af civilbefolkningen.  
Læg dog Jørgen Møller på hjul og stejle og lad en skarpretter skære ham i småstykker, mens han endnu er levende, som hans slags altid har haft historisk faible for at gøre med sine undersåtter.   
 
 Vh Abel.   

Skrevet af Jesper Ørsted 607 dage siden - Direkte link
Kunne man ikke lave Ålborg om til et vindmølletestcenter?
Spøg til side: Man taler meget om hvor elendigt miljøet har det i Danmark. Hvad nu hvis man nedlagde landsbyer i større områder i det mørke Jylland og så fik lavet nogle store sammenhængende nationalparker, hvor elge, vildsvin, ulve, brune bjørne og europæisk bison kunne reintroduceres?

Skrevet af Michael Herløv 607 dage siden - Direkte link
Manden har da delvist ret.

Bevares, folk skal ikke deporteres, men der findes faktisk landsbyer som er domineret af tomme, misligeholdte huse og måske et eller to huse der er beboet, men er til salg.

Der er ingen fremtidsperspektiver i sådanne "byer" og at yde støtte til sådanne er direkte formålsløst. Det er helt fint at der kommer debat om hvorvidt landsbyer skal holdes kunstigt i live.

Overalt i verden er tendensen at befolkningen søger mod de større byer - det ville være tåbeligt at forsøge med støtte at modvirke den udvikling.

Skrevet af abel 607 dage siden - Direkte link
Universitetsansatte "Landsbyforskere", kommunalt ansatte byplanlæggere, lokalplansarkitekter og lignende er ikke andet end plageånder for det sunde liv på landet, som du bl. a. kan læse her:
http://jp.dk/opinion/kronik/article2189776.ece 

Se også på planglagte byer og bydele, som dem, Jørgen Møller elsker i så høj grad, at han ikke vil smadre dem:
Gjellerupparken, Vollsmose, Brøndby Strand, Albertslund, Høje Gladsaxe, Mjølnerparken, Motalavejkvarteret, Nordbyen, Frederiksstaden, Nyboder, osv., osv.  
Alt det planlagte er dét, man aldrig gidser at gå rundt i som turist, og man gider heller ikke at bo dér, hvis man kan slippe.

Det er mere sundt for f. eks. familier med børn at vokse op i et hus med have end i en af Møllers betonplaner.
Med de priser, der er på huse, er det godt, at der ude på landet er billigere huse, og deres eksistens skal ikke afgøres af en bybo, der har været på den årlige tur på landet, hvor han kom til at se et par huse, han ikke kunne lide, hvorefter 500 byer skal smadres, og når førtst Smadre-Jørgen er i gang, så kan han jo også lige jævne et par tusinde byer mere.
Saddam Hussein har ikke levet forgæves. 
Så lad os dog se ham tage sin egen medicin først:
Udslet Ålborg! 
 Vh Abel.

Skrevet af Esben Hansen 607 dage siden - Direkte link
Må jeg gætte: Du lever på landet og synes der skal mere støtte til?

Personligt er jeg lidt træt af at skulle betale til små landsbyer hvor ingen der har råd til at flytte vil bo. De landsbyer der kan klare sig selv (altså dem der ikke modtager udligningspenge) har jeg ikke noget problem med.

Skrevet af Michael Herløv 607 dage siden - Direkte link
At jeg mener at nogle af de byer, som ingen gider bo i burde nedlægges gør mig jo ikke automatisk til jordens største tilhænger af betonghettoer.

Jeg mener blot at debatten er relevant - hvis folk virkelig ønskede de billige boliger (udover Låsby-Svendsen) så stod de jo nok ikke tomme og til salg i årevis.



Skrevet af Esben Hansen 607 dage siden - Direkte link
Men det er jo så meget nemmere at angribe en stråmand, kan du nok forstå :)

Skrevet af Juul 606 dage siden - Direkte link
Du glemmer Ørestad. Men ellers rigtigt.

Skrevet af nwinther 607 dage siden - Direkte link
Ha, ha. Ja, AAU's mediepolitik giver sandelig pote.

Tre ting:

1: AAU lønner sine forskere efter, hvor mange gange de citeres eller interviewes i medierne. Dét, samt JM's almindelige desperation efter opmærksomhed redegør ganske fint for hans udfald mod landsbyer.

2: Udfladet er ikke nyt. Det er blot en gentagelse af, hvad JM har sagt med to års mellemrum de i hvert fald sidste seks år. Intet nyt fra dén front.

3: Forslaget er, ud over at være provokerende i almindelighed, historisk ukorrekt. Fulgte man JM's forslag konsekvent, som f.eks. Esben Hansen ovenfor mener, skulle København, Århus, Aalborg og Odense (samt en lang række andre mellemstore danske byer) have været fjernet fra landkortet i 80'erne. Ingen ønskede at bo i byerne - det var så håbløst umoderne, det var det rene underskud, og middelklassen flygtede langt væk (overklassen var for længst væk - kun kongehuset var tilbage). De ville ud i landsbyerne som siden blev til forstæder til de større byer.

Så besluttede man pludselig at iværksætte store redningsplaner, som fungerer den dag i dag, kaldet "Byfornyelse". Flere hundrede milliarder kroner blev og bliver til stadighed, postet i storbyerne for at gøre dem attraktive for den udflyttede middelklasse.

Man kan så spørge JM og andre om, hvorfor landsbyerne ikke skal have samme hjælp som storbyerne fik i firserne, halvfemserne og til stadighed får?

Men det har JM jo ikke noget svar på - for han er slet ikke interesseret i det - han vil alene have bonus'en fra AAU ved at komme med udfald han med sikkerhed ved, vil blive samlet op af forskellige medier.

Latterligt.

Skrevet af Esben Hansen 607 dage siden - Direkte link
Hvis man bor i en forstad til København så bor man altså stadigvæk i København, i hvert fald inden for rimelighedens grænser. At dømme efter huspriserne ind mod København skorter det jo ikke just på interesse, og jeg vile da selv bo tættere på hvis jeg havde råd. Det faldende indbyggertal i en periode skyldes primært at små lejligheder bliver lagt sammen (ifølge wikipedia), ikke mangel på interesse. At det sker for offentlige midler er jo det sædvanlige hul-i-hovedet DK; til de priser lejligheder sælges for i Kbh. burde det være muligt at finde pengene til at istandsætte dem.

Skrevet af nwinther 607 dage siden - Direkte link
Hvem fastsætter rimelighedens grænser?

Huspriser i dagens København er jo ikke målestok for andet, end at det er blevet (gjort) attraktivt at bo i byen. Prøv at se nærmere på boligpriserne i kbh. før 1998. De er på noget der ligner en tredje- til en femtedel af i dag - hvor boligmarkedet endda er kollapset! Det harmonerer dårligt med, at boligerne skulle være lige så attraktive dengang - på trods af sammenlægninger som burde få interessen til at eksplodere.

Sagen er, at det simpelthen ikke var attraktivt at bo i byerne - eller i centrum af disse. Det var simpelthen umoderne. Små- og landsbyer var simpelthen mere interessante og fyldt med muligheder (man kunne f.eks. have bil). Siden er der blevet gjort utrolig meget for at gøre transport i byerne lettere via kollektiv trafik - bl.a. ifbm. byfornyelsen.

Samtidig faldt f.eks. interessen for selvsamme kollektive trafik på landet - for folk havde alle råd til en bil.

Som virkeligheden nu er dynamisk, således blev det igen "in" at bo i byerne, især da man havde lavet mange moderne boligkvarterer og renoveringer som gjorde lejlighederne og kvartererne mere tålelige - med offentlige midler.

Jeg mener man bør lade landsbyerne klare sig selv - men det bør være lige for alle. Hvis man smider penge efter storbyfornyelse, må man også gøre det efter småbyerne. Så bliver det nok moderne igen.

Skrevet af Esben Hansen 607 dage siden - Direkte link
Vrøvl. Prisernes udvikling var den samme heroppe, og det er så landligt som det kan være. Boligmarkedet er ikke kollapset, det er bare bragt lidt tilbage mod normalen.

Iøvrigt smider man en del penge efter byfornyelse/sanering i landsbyer; men da de er mere spredt ud ser man det ikke så meget de enkelte steder. Og nej, det bliver ikke moderne at bo i småbyerne før verdenen har ændret sig så meget at der er arbejde der igen. For det er jo det der er den egentlige årsag til migrering fra land mod by: Arbejde.

Skrevet af Henrik Lundquist 606 dage siden - Direkte link
En anden mulighed: riv 200.000 stykker papirfedt ud af danmarkskortet. Deriblandt forskere i at kloge sig på Danmark.
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

25
85
9
57
7
8
7
22
2
54
3
48
2
63
13
16
12
60
17
22
Om Jesper Ørsted
Nationalliberal
Kernekrafttilhænger
Modstander af indvandring af uudannede personer fra den tredie verden
Modstander af fri narko
Mac...

Se Jesper Ørsteds profil
eller
Følg Jesper Ørsted