Helle Thorning har problemer med at "finansiere" sin politiske gæld
Udgivet for 238 dage siden i Politik
Tilføjet 30/09 18:32 til Boblere af Christian Melgaard
Der er ingen grund til at undre sig over forløbet af Sass-Larsen sagen – den er udtryk for 2 meget enkle problemstillinger, som ikke bør komme bag på nogen. Det væsentligste er at Sass Larsen er blevet ofret i en klassisk socialdemokratisk pamper-kabale.
Den ene problemstilling er banal, både i sit forløb og i sit indhold; Sass Larsen er blevet indhentet af sin fortid, og det har været indvarslet gennem hele valgkampen. Indtil videre er der intet der tyder på at sagen har et egentligt indhold, hvis ikke det var fordi Sass Larsen har store politiske ambitioner. Det er kendt, at de fleste politikere bliver udsat for krav om at have en højere moral end almindelige mennesker. Jeg ved ikke hvad Sass-Larsen har gjort, men med det der indtil videre er kommet frem er svaret vel nærmest ”ingenting” - men han har gjort sig sårbar, og det er en af de største fejl man kan begå i politik.
Jeg skriver at ”de fleste” bliver udsat for sådanne krav, for når man sammenligner det Sass-Larsen (tilsyneladende) har gjort sig skyldig i, så kan man undre sig over hvordan Helle Thorning kan blive statsminister, eller Ole Sohn erhvervsminister, men det er en anden sag.
Den anden problemstilling handler om godt gammeldags socialdemokratisk pamperi og tjenestebytteri, og der virker som om 10 år er lang nok tid til at alle har glemt hvad det indebærer:
Der er tjenester, der skal belønnes – bogstaveligt talt, der er venner der skal ”klappes på ryggen”, og der er i det hele taget politisk kapital der skal forrentes.
Helle Thorning og hendes nærmeste indså for længe siden, at de ikke kunne ”slå Anders Fog” og tilsyneladende heller ikke hans efterfølgere, og derfor blev der smedet en ny strategi.
Første trin i strategien var en usædvanlig tæt sammentømringen med SF; Her var timingen perfekt, for i sin politiske karrieres efterår havde ministerambitionerne også meldt sig hos Villy Søvndal. Han har i lang tid kun haft et fokus, og det har været at blive vicestatsminister og udenrigsminister.
Andet trin var en målrettet valgkampsstrategi, som kom til at løbe over 2-3 år, og hvor der blev opbygget et vidt forgrenet apparat af spindoktorer, rådgivere, officielle og uofficielle alliancepartnere o.s.v. Resultatet er, at Helle Thorning i dag sidder tilbage med et kæmpe bogholderi af politiske kreditter og tjenester, der skal forrentes og betales tilbage.
Det store problem for Helle Thorning er, at valget blev så ringe som det blev; Det dårligste valg for S i 108 år og et kæmpe mandattab til SF. Kursen på den radikale gæld er steget voldsom, og Helle Thorning er i bekneb for "kapital" til at indfri alle løfterne.
Den første overraskende konsekvens blev åbenbaret, da rygterne begyndte at svirre med hensyn til vicestatsminister posten. Det var/er ikke længere en post som Villy Søvndal kan gøre sig forhåbninger om – nu er det Margrethe Vestagers. Spørgsmålet er om også Udenrigsministerposten er på spil?
En af de helt store gældsposter er tilsyneladende til Bjarne Corydon, og man kan undre sig over om det alene er hans indsats som rådgiver og spindoktor, der er på den balance – eller om hans ”indsats” rækker helt tilbage til opgøret med Frank Jensen, som Corydon dengang var tæt knyttet til.
Måske skiftede hans loyalitet til Helle Thorning lang tid før det gik op for Frank Jensen? Det kunne forklare, hvorfor der bliver gjort så ekstraordinært meget for at belønne netop hans indsats; Først skulle han i al hastværk transporteres til Esbjerg, hvor en populær lokal kandidat skulle trynes for at gøre plads til det politisk ubeskrevne blad. Det lå allerede dengang i kortene, at der også var en ministerpost med i regnestykket. Dernæst viser det sig nu, at der skal en Finansministerpost til at indfri gælden. En meget høj pris – spørgsmålet er for hvad?
Regnestykket går ganske enkelt ikke op for Helle Thorning længere, og et nyt synligt resultat er at Sass Larsen må ofres. Ikke fordi han har talt med et vælger, som ”tilfældigvis” kører motorcykel med vest på, og ikke fordi han er gode venner med en lidt for ”dygtig” lokalpolitiker, men fordi han har gjort sig sårbar og først og fremmest fordi der mangler stole.
Sagen er, at vi kun har set begyndelsen på den store gældsafvikling; Der vil blive ansat spindoktorer og rådgivere i hobetal (det har allerede været annonceret), der vil blive uddelt bestyrelsesposter og udvalgsposter, der vil blive etableret nye udvalg og kommissioner, og der vil blive støttet op om en række lokale valgkampe, når der skal vælges borgmestre i det næste kommunevalg.
Det handler dels om at betale for indsatsen i den netop afsluttede valgkamp, men det handler også i høj grad om at indhente 10 års efterslæb i den socialdemokratiske pampermaskine.
Vi har kun set begyndelsen, og måske er fyringen af Sass Larsen også kun en mellemregning; Hvem ved hvilke løfter der er blevet givet til ham for at gå i stilhed - så meget stilhed som pressen og oppositionen nu vil tillade. Mulighederne er mange, lige fra diverse lukrative bestyrelsesposter til en plads i EU-parlamentet - og måske endda en kommissærpost. Bliv ikke overrasket.
Sagen omkring Sass Larsen fylder voldsomt meget i pressen, og et eller andet sted er det da interessant at komme til bunds i hvad det egentlig er, der har diskvalificeret ham. Givet er det, at vi ikke har fået hele historien. Men dette er primært interessant for sladderpressen.
Det der er politisk interessant er "sagen" omkring Torben Corydon. Hvad er forklaringen på at han kan komme ud af ingenting og kvalificere sig til en ministerpost - måske endda en finansministerpost. Der er givet meget mere i den historie end blot det at han har rådgivet Helle Thorning og været arkitekt bag et par taktiske hovedgreb i forhold til samarbejdet med SF.
Forklaringen skal formentlig søges tilbage i de hektiske dage, hvor ledelsesstrukturerne hang i laser i Socialdemokratiet, hvor Frank Jensen blev slået ud og hvor Helle Thorning pludselig opstod af ingenting. Der går formentlig mange år før vi får den historie.
Fin analyse af Melgaard.
Men jeg forstår endnu ikke Corydon's vigtighed for HTS. Jeg gik og troede det var HSL, der var hendes højre hånd? Det er vel hvad han er blevet kaldt gennem de senere år. Skulle Corydon virkelig belønnes for at dolke Frank Jensen for flere år siden? Ville han i så fald ikke have fået en eller anden talsmandspost efter formandsvalget? Jeg synes ikke jeg har hørt så forfærdelig meget fra ham indtil for nylig. Dog følger jeg ikke med så tæt.
Jeg er enig i at det et meget vanskeligt forløb, men jeg kan ike finde andre forklaringer end at Corydon har spillet en langt mere central rolle, og sandsynligvis en roplle der ikke tåler dagens lys, i forbindelse med formandsopgøret end den officielle version.
Det er i øvrigt ikke en "ide" jeg har opfundet - den verserer i socialdemokratiske kredse om end der næppe er nogen med politiske ambitioner der tør lægge navn til.
HSLs rolle er jo udspillet. Han har været "bully" for HTS på vej mod toppen. Nu er han så belastet - også indadtil - at HTS kan have fordel af at skille sig af med ham.
Spørg altid - Qui Bono?
Interessante spekulationer, ligeså sandsynlig som de andre forklaringer vi hører i disse dage. Et er sikkert, der er fejet noget under gulvtæppet.
Ideen om en kommisærpost lyder dog usandsynlig ovenpå PET historien. Det forudsætter at den historie først aflives grundigt. Alt det andet kunne sagtens være sandt.
Det handler ikke så meget om hvad HSL får i kompensation på lang sigt, men mere om hvad han er stillet i udsigt på kort sigt. Når det er pay-back time er det jo ikke sikkert at Helle kan levere - af mange forskellige grunde. HSL ender med at blive r . . rendt - og det opdager han først når det er for sent.
Det første overraskende resultat blev indikeret, da rygterne begyndte at svirre med hensyn til vicestatsminister posten. Det er ikke længere en post som Villy Søvndal kan gøre sig forhåbninger om – nu er det Margrethe Vestager. Spørgsmålet er om også Udenrigsministerposten er på spil?
Det ville vel være HTSs dømmescenarie at sende Margrethe afsted som udenrigsminister, så hun ikke er så stærk en tilstedeværelse i regeringen til daglig - så er de radikale nok lidt nemmere at forhandle med. Skrækscenariet for HTS ville nok være at blive tvunget til at gøre Vestager til finansminister.
Skrækscenariet for Helle Thorning Schmidt er at hun er blevet valgt. Nu er det slut med oneliners, fortielser og luftkasteller.
Nu skal varen leveres, og i kan være sikker på en ting - what goes around comes around......
S-F tabte valget, men rød blok vandt pga. de Radikale. Derfor bliver der dannet en S-F-R regering, alt andet er andehistroier i aviserne.
At Vestager bliver nr. 2 i regeringen fremgik af valgresultatet, og er ikke nogen nyhed, selv om den er præsenteret sådan i pressen både i dagene efter valget og i de seneste par dage. Hvor mange gange kan en nyhed blive gentaget. Aviserne har vist for lidt at skrive om.
Sass-Larsen er blevet tilbudt en mindre betydningsfuld ministerpost, og har derfor valgt at gå. Endnu en nyhed vel snart sagt præsenteret nu 3 gange i pressen. Bjarne Corydon er ikke en gældspost, blot bedre egnet ifølge den kommende statsminister.
Tankevækkende synspunkt at Bjarne Corydon skulle være den bedst egnede i S-SF-R til at indtage Finansministerposten. På trods af de mange anprisninger om hvor genial han er, kapabel til matche Finansministeriets regnedrenge som det hedder på spin-dialekt, så har han ingen - absolut ingen - regeringserfaring, og der er tradition for at netop Finansministerposten besættes med en erfaren parlamentariker.
Men ved nærmere eftertanke - når jeg kigger rundt i kredsen af muligheder - så er Corydon måske den bedst egnede, men det siger mere om alternativerne.
Alt kommer fra skatteyderne. Som citeret i en tidligere tråd
M Thatcher
"There is no such thing as public money
there is only taxpayers money...."
Og indtil videre forstår HTS og slæng virkelig at brænde penge af - 2-3 uger på et af de dyreste hoteller i DK - hvor mange mødelokaler og suiter mon er blevet lejet? Hvad har mad/drikke kostet?
Jeg ved, at det måske er at gå i små sko, men jeg aner et forvarsel om en ødselhed i den kommende regering, der vil få Ritt Bjerregaard til at ligne en fornæret Amish discipel.
Hvorfor ikke holde disse møder på Christiansborg - hvor der er talrige lokaler til dette formål??
Vil opfordre til, at så mange som muligt søger aktindsigt.
Jeg vil gerne gå i små sko her og sige at det er fuldstændigt vanvittigt at de bruger så mange penge på Crown, når de så nemt kunne afholde møderne på Christiansborg. De burde selv betale regningen.
Samtidig er der jo totalt lukket for kommentare, den kommer vi til at høre ofte.
Det er de borgerlige der gør det hele vær, har det været tidligere med deres vås
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 1 time og 35 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 10 timer og 32 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 11 timer og 23 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 5 timer og 1 minut siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 5 timer og 11 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 1 minut siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 15 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 10 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 2 timer og 19 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
EU-strid kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 15 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:17 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: jp.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 3 timer og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 21 timer og 5 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 3 timer og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 21 timer og 28 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 46 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 20 timer og 13 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 23 timer og 25 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 22 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag, 10 timer og 39 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 24 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
|
Om Christian Melgaard Partner i asset management og rådgivningsfirmaet Atlas Management. Se Christian Melgaards profil eller Følg Christian Melgaard |
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 159 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 70 klik
Sådan begyndte det. Global opvarmnings bedraget! 25/05 12:52 - 61 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 57 klik
"Høyresiden har hatt rett" -Aftenposten 25/05 13:50 - 52 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 714 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 679 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 483 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

