Henriette Kjær forlader politik
Udgivet for 485 dage siden i Politik
Tilføjet 26/01 10:24 til Boblere af CaBroKo
Surprise!
http://borsen.dk/nyheder/politik/artikel/1/200106/henriette_kjaer_traekker_sig.html
Det var vel forventet med pressens hetz.
Godt vi har internettet som supplement til journalisters tilsvininger. Journalistikkens niveau er gået fra rollen som den 4. statsmagt til røvslikkeri på folk med fornavnet Paradise-.......
De konservative kommer til at miste stemmer i det østjyske ved hendes afgang.
Det kommer vel an på hvem som opstilles i stedet for HK. Østjyder er - mig bekendt - ikke dummere end resten af befolkningen. Så hvis K opstiller en kandidat som kan påvise en sammenhæng mellem eget liv, og de værdier man prædiker for andre, så burde der være håb for K i Østjylland.
Perception is reality!! Nu må K snart lære det.
Perception is reality!
Nej, tværtimod! Virkelighed er virkelighed, og virkeligheden vinder altid i sidste ende - Henrirette Kjærs fald fra tinderne er et godt eksempel...
Mit ydmyge råd til de konservative er, at de snart indser at det ikke nytter at sidde helt alene og kende sandheden/virkeligheden, når man er et politisk parti, som lever af vælgernes gunst.
Man kan være mere eller mindre styret af meningsmålinger og populisme, men at ignorere vælgernes opfattelse af den politiske virkelighed, er direkte stupidt. Og i yderste konsekvens, selvudslettende.
Jeg er principielt imod, at politikere skulle lade deres politik diktere af fokusgrupper eller meningsmålinger. Men det, jeg i det konkrete tilfælde tænkte på, var, at ikke så snart var Henriette Kjær blevet valgt til Folketinget, før hun (ligesom Lene Espersen) uretmæssigt forsøgte at tiltuske sig et tillæg for folketingsmedlemmer bosiddende vest for Storebælt. Det vidner om en dårlig moral.
Jeg vil ikke komme til at savne Kylle, Pylle og Rylle i dansk politik!
Perception is reality?
Man kan narre hele folket en del af tiden,
og man kan narre en del af folket hele tiden,
men man kan ikke narre hele folket hele tiden!
(David Hume)
Hvad kan man lære denne historie?
Som så ofte før er en ellers sød og uskyldig ung pige taget til storbyen og kommet ud i noget snavs og blevet udnyttet og forladt...historien gentager sig... ;)
Udtalelsen om at det var i orden hun betalte pengene for sent, fordi folk fik jo renter og gebyrer, gjorde at jeg mistede alt for hende.
Så kan hun være nok så dygtig, men med den manglende respekt for virksomheders cashflow, og den måde at skide på en aftale man har indgået, gør at hun kan rende og hoppe.
Jeg har ikke læst/hørt den udtalelse, men mange aftaler om køb/gæld indeholder en rente-sanktion. Og så er det en del af aftalen at man kan betale senere mod betaling af renter. Principielt er der ikke noget galt i det.
Dog ved jeg ikke om det er tilfældet her. Jeg har ikke set nogle af deres aftaler på skrift.
En lille håndværker kan gå konkurs hvis folk trækker deres betalinger ud...
Det er bestemt ikke i orden.
Det er fuldstændig rigtigt. Men hvis den lille håndværker har en betalingsbetingelse hvori der er en pasus om renter pr lb måned, så er det stadig håndværkerens eget valg.
Øhhhh... nej.
Det svarer jo til at sige, at fordi det står i loven hvad straffen er for at begå voldtægt, så er det okay, sålænge man bare tager sin straf.
Ja men skal så sandelig ikke være i folketinget og medvirke i politisk arbejde, så er det ud af vagten straks, når sagen så er slut og en evt traf er udstået så går der 5 år før alm strafattest er ren, så kan man se om der er vælger der har tiltro til at vende tilbage.
Det bedste er nok at trække sig selv og gå op og lægge alle kort på bordet hos politiet og få deres ord for om de vil rejse sigtelse og køre en sag.
hvis du overhører alle kreditorer så er det en kriminal handling, og det kan opfattes som forsøg eller bevist at snyde ved at trække den mest mulig, og virksomheder kan i værste fald gå konkurs grundet sådanne nogle mennesker som ikke vil overholde noget. De burde bures inde hurtigst mulig hvilket også sker ind i mellem.
Ja, det var også den, der vendte det for mig. "Der er jo ingen, der har lidt" - det vidner om total respektløshed for de mennesker, hun skylder penge. En sum på f.eks. 30.000 kr. kan godt gøre en stor forskel for et lille firma, hvis man skal vente på den i månedsvis.
Og kronen på værket var, da det kom frem, at hun ikke havde betalt regningerne for sine valgplakater. Hvad hun og hendes mand ellers gør i hendes privatøkonomi rager mig en høstblomst, men den kom for tæt på hendes politiske virke, imho.
Nå ja, sidst men ikke mindst, lovede hun åbenbart partitoppen tilbage i 2005, at der ikke var mere at komme efter, og det har jo så været en åbenlys løgn, og det hører heller ikke hjemme i et parti.
Ja for det giver jo slet ikke mening at en der ikke engang formår at holde styr på sin egen økonomi, skal holde styr på et helt lands.
For pokker hun ville være statsrevisor, det er jo til grin, så kan der virkelig ikke være ret meget på øverste etage.
Mon ikke den næste der ryger ud af Det Konservative Folkeparti er Naser Khader?
Det klares ved naturlig afgang efter næste folketingsvalg.
Hvis han er smart, jeg var lige ved at skrive kløgtig, skifter han til LA i tide.
@Pierre Jeg er helt enig i dit synspunkt og fandt også hendes udtalelse uhørt uartig.
Fornuftig træk af Henriette Kjær, at kun vælger at gå inden sagen udvikler sig til interne ballade hos De Konservative.
Hun kan nu bruge et par år på at rydde op i økonomien, hvis hun gør det vil hun sikkert kunne vende tilbage til politik.
TAK! Hun har belastet K længe nok med hele det økonomi-rod.
Der må have været en eller anden virkelig alvorlig historie under opsejling i medierne, siden hun trækker sig nu. På den måde bliver den alvorlige historie ikke så interessant for medierne, og måske slipper hun helt for den.
Timingen skal nok snarere ses i sammenhæng med at man ikke ønskede at afgangen skulle tage al fokus væk fra regeringsseminaret og fremlæggelse af tilbagetrækningsreformen mandag og tirsdag.
Hun skulle heller pille ud af døren nu, men hun søger beskyttelse som politikker, men Statsadvokaten kan jo til enhver tid bede om at få hendes immuniutet.
Nogle er mere eenøjede end andre og evner IKKE at skelne tingene, endsige se, hvad der er realiteter, og hvad der er pressehetz. Jeg erkender, at der er forhold i Henriette og samlevers økonomi, der ikke alle er lige smarte. MEN hendes samlever gik konkurs med hvad deraf følger af økonomisk nedtur.
HAN har nu betalt sin gæld og er slettet af Ribers. At pressen så blander hele molevitten sammen og hælder det hele over på Henriette, hvorefter de (pressen) kører en månedlang hetz mod hende ER GANSKE ENKELT UFORSKAMMET!!
EKS: De har skrevet om regninger (flere år gamle!!), der kun lige blev betalt i sidste øjeblik inden en fogedsag, og sidst om 2 tvangsauktioner, der med nød og næppe blev afværget og betalt i sidste øjeblik.
HVOR ER HISTORIEN??? Regningerne BLEV jo betalt, med renter og gebyrer oveni, og så er DEN potte ude!!. Det er ski da ikke noget at rippe op i, med mindre man er ude i et politisk felttog mod hende, men så ikke bare lugter det, DET STINKER LANGT VÆK!!
Og så er vi ved sagens kerne: Det er vel vælgerne eller partiet, der skal bede hende gå? For det kan da vel ikke være en pressehetz, der skal bestemmehvem der sidder på borgen" HVOR ER DEMOKRATIET??
Der er nogle, der har tjent sagen som nyttige idioter. Om det så er fra hendes egne rækker, eller dele af pressen, skal jeg ikke kunne sige. Først en hel sommer med hetz mod Lars Lykke, så pressestorm mod Lene Espersen, og nu mod Henriette - Kære venner, ligner det ikke noget, der giver en ubehagelig lugt i næsen??
Gid den del af pressen var lige så kritisk over for sig selv, så vi slap for dem som meningsdannere, DET ER IKKE deres opgave!
Jeg tror du kun ser sagen med et halvt øje, det er rigtig at de krititorer der hænger over familien får penge når der er dom og fogeden står og banker på døren, men dem der ikke er så barske kan vente til deres navn bliver udtrukket.
Kreditbedrageri er dem som ikke betaler en regning på forfaldsdato, og overhører påmindelse og rykker så kan man skride til politianmelse, og politiet vil undersøge om det er enkel tilfælde eller der er adskillige lignen tilfælde så vil politiet rejse sigtelse for bedrageri efter straffelovens bestemmelser, og en dommer vil også gå ind og kikke på om det er mennesker der betaler i 12 time og det er noget som gentager sig i flere tilfælde. Det er tydelig at familie Kjær ikke gør noget for at få styr på tingene, at de betaler renter og omkostninger når der er dom er noget der sætter øv rige kreditor i dårlig lys hos familien, da omkostninger kan undgås ved at familien laver forlig med kreditor og reagerer straks at de har økonomiske problemmer, men familien virker totalt ligeglad, og møder heller ikke i retten men lader retten afsige U-dom, hvilket viser at familien trækker det ved at forblive tavs på regninger, rykker, og indkaldelse til retten.
Konservativ beskytter fru. Kjær og Lars Barfoed som i øvrigt er justitsminister hvilket gør Lars Barfoed betænklig ved at beskytte en handling fra et medlem i gruppen som i flere tilfælde gør sig skyldig i brud på straffeloven og der burde Lars Barfoed straks rejse sig fra stolen og bede Fru. Kjær om at bringe alt privat økonomi i orden i løbet af en uge ellers må hun straks forlade gruppen så de kan indkalde stedfortræder.
Fornuftigt nok at hun trækker sig, men deres valg af afløser er sørgeligt.
Carina Christensen er bare så beige! Beige er nok den kedeligste farve nogensinde!
Som minister var hun mest kendt for at få sine ministerier til at forsvinde. Efter Brian Mikkelsens hvor kulturministeriet fik masser af omtale var det med CC nærmest som om at ministeriet var lukket!
Nu skal hun så profilere de konservative! Det lyder endnu engang som om at man har valgt hende udfra en intern magtfordeling mellem politikernes personlige ambitioner frem for hvad der ville have været bedst for partiet og for det borgerlige Danmark.
Carina Christensen er den bedste kulturminister, Danmark har haft.
Hun sad nemlig på sin flade, uden at dele skatteydernes penge ud med en møggreb. Ovenikøbet planlagde hun at tage de livsvarige bevillinger fra de livsvarige døgenigte, der aldrig skulle have haft andet end en kost i hånden og et los bagi.
Hun var så god til at være kulturminister, at Øl-Nielsen fra Carlsberg blev overordentligt sur på hende over, at hun ikke straks stak ham alle vores penge, og det skrev han i et pinligt læserbrev i Weekendavisen, hvori han også mente at kunne fortælle, hvad der foregik inde i Carina Christensens hjerne.
Det er samme Øl-Nielsen, der har ladet Carlsberg-fondet forære Holstebro kommune en Giacometti-figur, som Kommunen nu vil sælge, og derfor er Øl-Nielsen endnu engang ved at eksplodere af raseri.
I øvrigt er Carina Christensen ikke belastet af at have haft sin gang på skatteydernes regninger, hun har været direktør i en møbelfabrik, og har dermed erfaring fra Det Virkelige Liv - i modsætning til folketingsflertallet, som aldrig nåede længere end til Det Beskytte Værksted.
Vh Abel.
Nævn blot et politisk resultat fra hendes side, der er aldrig kommet mere end ord fra hendes side, som aldrig er blevet mere end ordgejl. Det er ikke den slags et parti har brug for.
Hun vil ikke blive savnet, ligesom alle de andre uduelige levebrødspolitikkere fra VK, få nogle ind med visioner og kant, hellere nogle man kan være uenige med, end tåbelige levebrødspolitikkere med oneliners
Nå
Der er grund til at rose pressen for at vi som vælgere ikke køber "katten i sækken". Det er naturligvis ikke pressen der afgør hvor vi sætter vores kryds; men pressen er med til at fortælle os hvad vi får når vi sætter krydset og så afgør vi selv godt eller skidt. Henrittes afgang var en klog beslutning for C.Her en anden C kandidat. En fagboss dømt som simpel dagpengesvindler.
http://www.fagforeningsfup.dk/breve/ndom.pdf
http://www.konservative.dk/esbjerg/Personer/byraadskandidater/Documents/Johnny_Nim.pdf
Mit problem med denne misère er ikke, at HK er så menneskelig at fejle, men at netop denne fejl afslører en uselvstændig/dependent personlighed. Hvis hun ikke kan sige fra over for sin mand, når han driver dem ud i ulovligheder, hvordan skulle hun så kunne sætte sig igennem over for tilsvarende stærke personligheder i sit politiske virke? Set i lyset af, at det ikke er gået så godt de sidste ni år med at forhandle konservative mærkesager igennem med Fogh, Hjort og ledelsen i DF, giver det god mening for mig nu i stedet at lade uprøvede kræfter komme til, som forhåbentlig i mindre grad vil lade sig kue af de store. (Såsom LA. ;))
De konservative har forlængst indset, at Gud - konge og fædreland er noget forældet skidt. Der skal noget andet til at få husarerne ind til forestillingen, og i den anledning har man satset på fn-socialisme og små pæne piger.
Det er synd. Synd for Danmark og synd for de små pæne konservative piger Lene og Henriette, der har været udsat for en en pressehetz, der kun kan betegnes som bundmærket i lokumsspanden.
Nu har de så med deres naivitet banet vejen for Danmarks undergang med Skatteålen og Løgnhalsen i spidsen. De to vil pressen aldrig nogensinde finde noget på.
ja hvor er det synd for en der nærmest udnytter sine leverandører på det groveste for derefter at spilde retssystemets tid med sådan noget tåbeligt pjat kun fordi de er for dumme til at holde orden i økonomien
Skammeligt, at en toppolitiker må kvitte sin karriere fordi en sensationsavis skriver om dennes privatøkonomi. Tænk, at vi lever i sådan et land.
Det er helt fint at pressen går ind i sagen, for vi har ikke brug for så usle politikker som fru. kjær, hun er en dame der ingen respekt har for andre mennesker, men når love skal stemmes hjem er hun på pinden men når de sammen love skal overholdes hyler og piver og det hjælper ikke når sider på den lovgivne pind, så hun skal ud af vagten straks.
Hun indså, at hendes chancer for genvalg var ringe, netop så ringe som de var for Jakob Buksti, da han med 173 km i timen kørte sig ud af Christiansborg. Og karrieren!!!
Og ang. hendes aspirationer i retning af at blive statsrevisor.
Det job står for mig som den yderste og sidste garant for, at alt går rigtigt til i hvad anbelanger brug af statens penge.
Tak for at de øvrige medlemmer havde hår nok på brysterne og besad dømmekraft til at få det stoppet.
Hvis ikke Henriette Kjærs privatliv burde have spillet nogen rolle for hendes exit, burde det vel også have gjaldt Hans Engell, der i sin fritid påkørte en betonklods i en brandert og måtte forlade formandsposten hos De Konsevrvative?
Det er helt rigtig, det var spri kørsel denne er alvorlig økonomisk kriminalitet, så det sammen, men viser bare at de konservative er vattet i dag, og Lars Barfoed slet ikke dur.
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 1 time og 45 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 10 timer og 42 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 11 timer og 33 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 5 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 5 timer og 11 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 11 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 25 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 11 timer og 5 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 2 timer og 28 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
EU-strid kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 25 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:17 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: jp.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 3 timer og 39 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 21 timer og 15 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 3 timer og 24 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 21 timer og 38 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 56 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 20 timer og 23 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 23 timer og 34 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 23 timer og 8 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag, 10 timer og 49 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 33 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 124 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 64 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 62 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 54 klik
"Høyresiden har hatt rett" -Aftenposten 25/05 13:50 - 48 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 747 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 698 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 431 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

