Høj søgang i euro-zonen. Græsk vicestatsminister kalder tyskerne "inkompetente nazister"
Udgivet for 820 dage siden i Politik
Tilføjet 25/02 07:34 til Boblere af Lars Seier Christensen
Kilde: telegraph.co.uk
Vicestatsminister, Theodoros Pangalos, udtaler at Tyskland ikke har nogen ret til at bebrejde Grækenland for nogetsomhelst efter at det smadrede landet under besættelsen, og dræbte 300,000 grækere. "De tog det guld, der var i den græske nationalbank og gav det aldrig tilbage. De burde ikke klage så meget over at folk stjæler og ikke er særligt nøjagtige med deres økonomi", udtaler han til BBC.
En bankmand udtaler: "Situationen er surrealistisk. Hvordan kan de kalde tyskerne for inkompetente nazister og stadig forvente en bail out?"
Tak for kaffe, siger jeg bare. Godt vi ikke er med i det cirkus....
Euroen er faldet ca. 10 % overfor dollar på det seneste - det er meget. Da USA også har enorme underskud, tror jeg ikke selv, euroen vil synke væsentligt dybere.
Hvis du mener aktiemarkedet, så kan du naturligvis shorte aktier og aktieindex de fleste steder, men det er ikke så nemt i Grækenland og handelsomkostninger er ret høje. Den slags forhindringer hjælper selvfølgelig også med til at gøre Grækenlands økonomi mindre konkurrencedygtig.
Høje handelsomkostninger er naturligvis en god grund til at sende sine penge et andet sted hen end Grækenland. Deres problem.
En blandt flere gode grunde, i øvrigt - en anden er uhæmmet indvandring af albanere, der bruger løs af det græske velfærdssystem. Grækerne har indtil nu ikke gjort noget ved det, men det kan være, de gør noget nu. Albanerne udgør et stort dræn på den offentlige økonomi i Grækenland.
Faktisk havde jeg overvejet short-selling af obligationer. Teknisk skulle det vel være muligt, men det er nok en tand for kreativt :)
en hvilkensomhelst anden valuta, du måtte foretrække.For eksempel XAU :)
Men den står nok så højt allerede, at der ikke er meget at hente.
Det er jo ved at udvikle sig til total desparation fra græsk side.
Bliver spændende at se fortsættelsen og den tyske reaktion!
Eller hvor meget skylder tyrkerne til armenerne og kurderne for disideret udrensning?
Så i realiteten er der vist ingen der skylder nogen en undskyldning? Alt det med undskyldninger er ikke andet end hykleri. Bl.a skal jeg som dansker ifølge visse individer som muslimen "Oliver" og andrer af den kaliber, undskylde Tysklands nazisme 30erne, den engelske og franske imperialisme gennem tiderne. Selv i kristendommen skal jeg undskylde at være født og angrer fortidens synder. Det er trættende og kun med til at udvande deet at give en undskyldning. Lidt ligesom med racismebegrebet - udvandet.
Tyrkerne havde skrevet et genialt forslag til 'løsning' af den konflikt på Cypern, de selv er årsag til. Havde cyprioterne accepteret forslaget, ville Tyrkiet være i stand til at overtage øen gennem diskret indvandring, uden at cyprioterne kunne forhindre det. Det opdagede cyprioterne, og derfor stemte de nej, uanset at det kunne koste dem EU-medlemsskabet.
Nu er folkeafstemninger ikke populære i EU, for de går ofte en anden vej end Kommissionen og andre højere magter ønsker. Der var et stærkt ønske om at indlemme Cypern i Unionen, og derfor fandt de en elegant løsning på det 'utænkelige' problem:
Ved at give cyprioterne (altid kaldet 'græsk-cyprioterne') skylden, kunne landet optages alligevel, alt i mens man arbejdede videre på at finde en anden løsning, der kunne tilfredsstille Tyrkiets interesser på øen.
Der findes en ligefrem og juridisk korrekt løsning på Cypern-problemet:
At Tyrkiet ophæver besættelsen.
Derved ville 'isolationen' af den nordlige del blive ophævet, området ville automatisk være en del af EU, og yderligere forhandlinger ville være unødvendige. Der står endda pladser klar i Cyperns parlament til tyrk-cyprioterne, når de vender tilbage til den forfatningsmæssige orden fra 1960.
Hvad angår Bulgarien og Rumænien er det en helt anden historie.
Efter krigen mellem Ægypten og Israel for år tilbage, aftalte de at Israelerne skulle have et større pengebeløb. Ægypterne betalte aldrig; men da Israelerne rykkede for beløbet fik de svaret, at pengene var blevet modregnet i israeliternes gæld for de 10 plager, da Moses befriede israelitterne fra slaveri i Ægypten. Det var et helt officielt svar - ikke en aprilsnar.
Pinligt Grækenland.
I stedet skal vi spille socialkontor for hele horder af fordrukne østerlændinge og syd-for-alperne-lændinge.
Enten er vores politikkere inkompetente, har storhedsvanvid eller begge dele.
Tyskland har påtaget sig gigantiske udgifter for at få forenet de to tysklande, lad dem dog snart få lidt fred og løn for deres arbejde.
Det skrev jeg om i Århus Stiftstidende - i et indlæg, der egentlig handlede om Grækenland og euroen. Stiften valgte så at skifte overskriften til at pege på en kommentar i slutningen i stedet for analysen af den græske krise og euroen. Det ærgede mig, men det er der ikke noget at gøre ved.
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 2 timer og 17 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 11 timer og 13 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 12 timer og 5 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 5 timer og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 5 timer og 43 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 3 timer siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 11 timer og 37 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 43 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
EU-strid kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 56 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:17 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: jp.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 4 timer og 11 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 21 timer og 46 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 3 timer og 56 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 22 timer og 9 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 28 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 20 timer og 54 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 1 dag og 6 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 23 timer og 39 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 5 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
|
Om Lars Seier Christensen Administrerende direktør i Saxo Bank Medejer af 180grader.dk Se Lars Seier Christensens profil eller Følg Lars Seier Christensen |
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 124 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 64 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 62 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 54 klik
"Høyresiden har hatt rett" -Aftenposten 25/05 13:50 - 48 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 747 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 698 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 431 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

