Hvad er forventningerne til HTS nytårstale?
Udgivet for 145 dage siden i Politik
Tilføjet 01/01 13:51 til Boblere af Karina Adsbøl
Magnus Heunicke, Socialdemokraternes politiske ordfører, advarer på forhånd mod at skrue forventningerne op til et urealistisk niveau. »En nytårstale er bare en nytårstale, NEJ hr. Magnus Heunicke, en nytårstale er ikke "bare" en nytårstale, og specielt ikke når den er til hele Danmarks befolkning. Derimod vil jeg godt give Magnus Heunicke ret i, at mine forventninger til nytårstalen ikke er skruet op. Og det er af den simple grund, at hver gang HTS tordner frem på skærmen eller i folketingssalen, så høre jeg ordene ÅBEN og ÆRLIG - og jeg tænker LØGN OG LATIN = UTROVÆRDIG. Det vil jeg gerne begrunde - hele SASS sagen, stiller jeg mig undrende overfor. Svendborgs akutfunktion stinker. HTS fravælger den 7. Dec. at svare på § 20 spørgsmål i onsdags spørgetimen, da HTS ikke mener, at de stillede spørgsmål er indenfor hendes ressort område. Er det hvad vi kan forvente af vores statsminister? Der er blevet lovet mangt og meget i valgkampen - og hvad har Danmark fået? En kickstart til Tyskland, højere afgifter, en regering som prøver at lempe euroen ind, ja jeg kunne fortsætte i uendeligheder. En udtalelse til Politiken fra HTS. » Hvis de radikale skal være en del af regeringsgrundlaget, skal de også selv stå inde for regeringsgrundlaget. Og jeg er ikke parat til at sige en ting før et valg og så svigte efter et valg«, siger Helle Thorning-Schmidt. Hun sætter trumf på: »Det, vi har sagt her, er sådan, det bliver. Hverken mere eller mindre«.Citat. Tja. Jeg vil lade vælgerne vurdere, respekt til vores demokrati - Fakta er, at det er blevet dyrere, at være dansker.
HVIS, og jeg siger hvis, Helle, Villy og Margrethe har en vision for landet, så er det godt nok på tide at få den fremlagt. Regeringen har indtil videre været ude og sige at 2012 står til at give 112+ milliarder i underskud og minimum 45.000 flere arbejdsløse (8,6 milliard ekstra i dagpenge og læg dertil de manglende indtægter).
Og mit simple spørgsmål er: Hvad vil I så gøre ved det? Det er SFSR der sidder i regeringen, det er ikke nok bare at konstatere det, det er oppositionens "luksus", regeringen skal komme med løsninger. Hvis hun ikke har nogle så skulle hun ærlig talt bare daffe ud af ministerkontoret igen. Hvis hun har dem, så er det bare med at få fingeren ud af gaskanalen og komme igang. Hun kan starte med at fortælle om dem i aften.
Det her er mit bud på en tale:
Kære indbyggere i region Danmark.
Jeg og resten af regeringen ønsker alle et godt nytår. Lars Løkkes kolde liberalistiske regering har gennem 10 år trukket Danmark ned i det kolde dyb, hvor fattigdom og nød hersker. Vor gode hjertevarme regering vil trække alle op på det tørre, vi skal bare lige have kickstartet det spil, der skal trække Jer op.
De onde kapitalistiske virksomheder, der har udbyttet Jer, vil vi nationalisere og sælge til udlandet. Herved går forureningen ned, og de mindst 100 milliarder vi kan få for Danmarks 3 virksomheder, Danfoss, Grundfos og Novo, vil gøre os alle rige, samtidig med at de sidste slipper for at slave for de onde kapitalister. Vi vil også nedlægge – øh omlægge landbruget til den skønneste grønne økologi, så vi alle bliver så sunde, slanke og pæne som jeg.
Nogle venstrefolk vil sikkert påstå, at vi ikke kan leve uden virksomheder, men de er, som vi alle ved, bare ude på at udbytte de fattige. Vi har skabt velfærden, og den kan vi alle leve trygt og godt af, indtil vi atter får rettet op på det uddannelsessystem, der skal sætte hver eneste dansker i stand til at arbejde med eksport af velfærd til hele jorden. Vi vil her tage de enorme summer, der er givet til kolde fag, og flytte dem over til de varme hænders fag. Antropologi, sociologi, multikultur af alle slags vil vi forgylde.
Så rigtig godt nytår til jer alle sammen. Fra nu af går det atter fremad ind i morgenrøden. Og nu skal jeg hjem til min mand, som en sjælden gang er i vor region. Som alle ved, er også han travlt optaget af at frelse verden.
Det er sgu svært med forventninger men kan nogenlunde forestille mig hvad der bliver sagt. Noget i stil med.
"Vi skal løfte i flok"
"De bredeste skuldre"
"Den tidligere regering......"
"Vi kom godt fra start"
Rent ud sagt den samme plade som madammen kan spille.
Jeg håber og tror, at det her bliver hendes første og sidste nytårstale.
Ok. Mine forventninger:
Der bliver udskrevet valg.
Chancen for dette er så mindre end nul.
Her er talen:
http://www.freewebsite-service.com/danerland/Danerland%2B-%2Bblog.php?id=37013&snavn=HELLE+THORNINGS+NYTH%26Aring%3BRS+TALE+AFSL%26Oslash%3BRET
Som svar på overskriften, må jeg sige; NON!!
Forhåbninger er noget andet, og jeg håber på hun indrømmer sin inkompetence, erkender at hun ikke er lavet af hverken stats- eller andre ministermaterialer, og derfor udskriver valg!
Håbet er lysegrønt!
Ingen forventninger. Det bliver nok overvejende tomgangssnak. Resten er sikkert løgn som sædvanlig.
Ingen forventninger: Gider ikke at se den. Kan iøvrigt ejheller da jeg ikke har TV.
Lidt off-topic : Jeg har lige tændt for fjernsynet her kl. 18:40.
Er politik og TV blevet til ren Hollywood ? TV2 og DR1 viser nytårskur, det samme billede på begge stationer og 2 journalister der kappes om de samme banaliteter....
Hvornår kommer der substans både på politik og journalistik i dette land specielt hvad fremtiden angår ?
kl. 19:30
Tak for en fin historie forelæsning Helle. Hvad med fremtiden ?????
Ja, hun fortalte om problemerne og det var så det. Hun aner intet om hvordan vi løser dem. Nu skal vi bare have tjekket om hendes mormor er født i 1900.
HURRA, hun nævnte ikke ét eneste af ordene: MILJØ, CO2, NOX, FOSFOR. Auken og Lidegaard kan så godt cleare hjernen og glemme alt om gigantiske offentlige investeringer i den slags. Pengene skal bruges til noget andet. Hun vrøvlede i stedet for noget om at bruge penge til børnehaver og veje og den berømte kickstart, men det fremgik tydeligt af hendes kropssprog, at det blot var tomt snak.
Så snakkede hun om det store underskud på over DKR 100 mia pr. år, og at hvis vi blot stod sammen, så skal det nok gå altsammen. Hun burde have sluttet talen af med et Fader Vor, fordi hun tilsyneladende tror, at redningen kommer af sig selv fra Himlen og de omkringliggende lande.
"Det støder mig og mange andre, hvis der er nogen, der ikke yder deres. Eller ligefrem snyder."
Ok, den tale har hun da ikke selv skrevet. For at blive stødt skal man nemlig selv have moral på samme område.
"uden regning og moms. Det er ikke rimeligt."
Hun betaler selvfølgelig da moms, Men hvor meget ?
"Krisen har gjort Danmark fattigere"
Ok, nu er det ikke længere den tidligere regerings skyld?
Jeg tror, at Henrik Qvortrup har skrevet talen. Han havde i hvertfald ikke nogle giftige bemærkninger til den i sin efterfølgende analyse. Gad vide, om han er i færd med at indgå et intimt samarbejde med HTS.
Jeg har ikke udgået at læse følgende: "Efter tre år som leder af TV 2's politiske redaktion har Henrik Qvortrup ønsket at blive frigjort fra sine ledelsesopgaver for i stedet at koncentrere sig om at være politisk analytiker og kommentator på TV 2 Nyhederne. TV 2 News og TV2.DK."
Henrik er jo en charmerende og dygtig mand, som HTS udmærket kunne bruge i sin intime inderkreds. Så kunne hun jo også ved at smide Kinnock på porten blive fri for yderligere skattesager.
Ganske smart.
Der blev givet skattelettelser, som der dybest set ikke var råd til. Og man forsømte at ruste Danmark godt nok til dårligere tider. Der var ikke styr på økonomien. Derfor får vi nu et underskud på de offentlige finanser på omkring 100 milliarder kroner. Ja, måske bliver det endnu større. Det er svimlende mange penge. Underskuddet betyder, at vi betaler velfærd med penge, vi ikke har. Og det går heller ikke, at Danmark bliver ved med at miste konkurrencekraft. For så flytter virksomheder og job ud af landet. Citat HTS. Kære Helle en løgn bliver ikke rigtig ved at sige den flere gange, skattelettelser er hørt til døde, og der er ikke givet ufinaniseret skattelettelser og det er ikke derfor Danmark står i en verdensomspændt krise, men kære Helle, I er jo med til, med jeres høje afgifter, at Danmark mister konkurrencekraft specielt NOx afgiften bliver 5 dobblet. Ålborg Portland står nu i et kollosal dillema skal de flytte deres virksomhed og hvad med medarbejderne, Rockwool i Vamdrup står i samme dilemma og de er ikke de eneste virksomheder. HTS I budgettet for i år bliver der strammet op på udgifterne og prioriteret skarpt. Vi holder hånden under danske job.citat. Kære Helle i lukker virksomheder - Regeringen udsætter NOx afgiften et halvt år, til hvad nytte? Jo til at give virksomhederne tid til at pakke deres kuffert.
I rød optik kan det ganske enkelt ikke lade sig gøres at den offentlige sektor skrumper, oversat til skattesprog så betyder det at man aldrig kan give en skattelettelse uden at hæve en afgift tilsvarende. Fx har husejere fået "skattelettelser" fordi man ikke har hævet skatterne.
Mine forventninger blev indfriet til punkt og prikke.
Intet var sagt, ingen løsninger præsenteret.
Aldrig har så blank en person, brugt så meget tid på at sige ingen ting.
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 2 timer og 28 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 11 timer og 24 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 12 timer og 16 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 6 timer og 3 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 5 timer og 54 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 3 timer og 11 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 1 time og 8 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 11 timer og 48 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 54 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
EU-strid kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 1 time og 7 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:17 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: jp.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 4 timer og 22 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 21 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 4 timer og 7 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 22 timer og 20 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 39 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 21 timer og 5 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 1 dag og 17 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 23 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 32 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 16 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 124 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 64 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 62 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 54 klik
"Høyresiden har hatt rett" -Aftenposten 25/05 13:50 - 48 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 747 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 698 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 431 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

