Kontakt 180Grader.dk
16

Skrevet af Jannik Thorsen 740 dage siden - Direkte link
Akdogan er en forbandet hykler, som er mere tyrker end hun er dansker. Således kunne hun aldrig drømme om at sige noget om det armenske folkemord, da hun ikke vil støde det tyrkiske stemmekvæg som har sørget for at få hende valgt.

Men det er selvfølgelig billige point at score, når man endnu engang kan hive den gamle traver frem om at danskere er skabsracister.

Hun burde få et los ud af folketinget.

Skrevet af slettet bruger 1133 740 dage siden - Direkte link
"Akdogan er en forbandet hykler, som er mere tyrker end hun er dansker."

Hvordan skal det gå til, at hun bliver mere dansker end tyrker? Jeg er "mere svensker end dansker" og vil for evigt være det. Jeg kan dog godt lide, at du mener, at folk skal "losses ud af Folketinget", fordi de ikke lever op til din definition af dansker.

Det er en ny indgangsvinkel i forhold til, at jeg mente, at folk "lossedes ud af Folketinget", fordi de pga. kriminalitet eller anden lignende virksomhed blev dømt uegnede til et sådant embede, eller at de ikke længere kunne høste opbakning hos stemmeberettigede borgere i Danmark, hvorfor de simpelthen ikke blev genvalgt.

Skrevet af Kimpo 740 dage siden - Direkte link
Det skal vel ikke nødvendigvis gå til. Der er omvendt nogen, der må drage konklusionen af, at folk ikke gider blive en del af det danske fællesskab.

Skrevet af Jannik Thorsen 740 dage siden - Direkte link
Som Kimpo korrekt påpeger, så handler det  om hvor man har sin loyalitet.  Man bliver desværre  bekræftet i at  kvinden  ikke er  andet end "papirs" dansker når  der  står interresser på spil.
Her er hensynet til sine tyrkiske venner så vigtigere.

I denne situation har du ikke forstået, at det ikke drejer sig om etnicitet men loyalitet.



Skrevet af Simon Emil Ammitzbøll 740 dage siden - Direkte link
Jeg må sige, at jeg faktisk synes, at kommentarerne til Yildiz' blogindlæg er væsentligt mere skræmmende. Det er da egentlig trist, hvordan der rundt omkring bag skærmene findes så mange mennesker, der kan gå i selvsving.
Jeg kender Yildiz og er (vel ret åbenlyst) uenig med hende om en række sager. Jeg synes også, at man skal passe på historiske sammenligninger med nazismen - især fordi det har en tendens til at kortslutte debatten. Men hvorfor hun pludselig skal udråbes som en tvetunget muslim, en forsvarer for folkedrab og dårlige forhold for krisnte i Tyrkiet, har jeg svært ved at forstå.
Til en debat 23. december 2009 fortalte Yildiz, hvordan hendes mor i sin tid var kommet til Danmark som gæstearbejder, for senere at blive fremmedarbejder. For endnu senere igen at blive til tyrker... og perker... for at ende som muslim. Det siger - desværre - noget om, hvordan nogle mennesker ser på herboende udlændinge og deres børn.
Min holdning er, at vi skal holde op med at se på nye danskere som ofre eller skurke over en kam. Men bedømme hver enkel efter deres handlinger. Og hvis man i den sammenhæng får Yildiz til at blive en undercover islamist eller hvad ved jeg, ja så var det nok en selv, man burde se lidt nærmere på.

Skrevet af Kimpo 740 dage siden - Direkte link
Ikke godt nok, Simon Emil. Jeg er sikker på, at hun er meget charmerende, men: Du mangler at forholde dig konkret til oplægget, og du kunne jo starte med at undre dig over at hun "tilfældigvis" ikke kan finde ud af at nævne folkedrabet på armenerne. Det var dog nærliggende for en sand demokrat med tyrkiske rødder, ikkesandt?

PS: Du skylder mig en flaske whisky for at have hugget mit udtryk "Big Mother", som jeg kreerede på Politikens daværende web-debat anno 2002 el. 2003.

Skrevet af Simon Emil Ammitzbøll 740 dage siden - Direkte link
Jeg forstår ikke helt, hvorfor jeg skal lægge ud med at undre mig over det, hun IKKE nævner. Hvorfor er man - eller retter Yildiz - nærmest skyldig i noget INDTIL det modsatte er bevist? Hvad er jeg skyldig i, fordi der er noget, jeg ikke har skrevet? Og dig selv?

PS Udtrykket Big Mother fremgår første gang i dansk dagpresse helt tilbage i 1994 (Politiken), så jeg tror ikke, at du skal bekymre dig mere om den flaske:-)

Skrevet af Kimpo 740 dage siden - Direkte link
ØV, men jeg populariserede det. Ikke noget der holder i retten desværre..

Jo, nogle gange er det, der IKKE siges, ganske larmende. Det tror jeg de fleste har oplevet. Vi er sikkert på hver sin side spørgsmålet om det, jeg vil betegne som de muslimske bosætteres erobring af vesten, men jeg vil lige benytte lejligheden til at rose dig for din indsats ved kommunalvalgsdebatten, hvor du ene mand sagde fra overfor bussing (tvangsmæssig sortering af skolebørn, således at indvandrerproblemet blev pænt fordelt på alle folkeskoler). Alle andre partier, fra Enhedslisten til DF støttede centraladministrationens indgreb, kun du talte for forældres eget valg. En pinlig dag for de borgerlige, men selvfølgelig også et resultat af voldsomme problemer med primært muslimer.

Jeg ville ønske I liberale så kunne drage konsekvensen - dvs. fatte, at friheden kræver grænser for kulturfremmed indvandring. Man lukker ikke løver og lam ind i samme fold uden meget stærk styring, mens geder og får kan sameksistere med mindre stærk centralmagt.

Skrevet af Jannik Thorsen 740 dage siden - Direkte link
Det er meget tydeligt at Yildiz har et bagland at tage hensyn til. På den måde opfører hun sig som "undercover" tyrkisk nationalist.
Flertallet af tyrkere er glødende nationalister og rettro muslimer, så det er vel ikke overraskende at dette mentale gods bliver importeret til Danmark i forbindelse med indvandringen.

Der er intet odiøst i at påpege dette. Snarere er det dig som burde se lidt nærmere på din egne noget naive formodninger og opfattelser. Mennesker slæber som oftest deres gruppetilhørsforhold med sig når de emigrerer. I tilfældet Yildiz Akdogan har hun så gjort det til sin levevej at være repræsentant for den tyrkiske stamme. Hverken mere eller mindre.

At hun anklager danskere for at være potentielle holocaust bødler, er vist det man kalder at høste billige point på  at slå under bæltestedet.

Jeg har åbenbart så den frækhed at påpege hendes infame opportunisme.
 

Skrevet af Afskaftopskattennu 740 dage siden - Direkte link
@ Simon Emil Ammitzbøll. Hun agerer netop som en tyrkisk nationalist. Det er den berettigede kritik af hendes blogindlæg og mangel på afstandstagen fra folkemordet der er det vigtige. Tænk, havde det været en fra DF sat et komma forkert, så havde Ritzau og hele verdenspressen i Danmark været der.

Skrevet af Simon Emil Ammitzbøll 740 dage siden - Direkte link
@ Så vidt jeg læser debatten vedr. Lars Hedegaard, Jesper Langballe og Kim Christiansen er det vel netop det de skriver, der giver anledning til debat. Jeg synes det virker noget langt ude, hvis vi også skulle til at diskutere alt det, de ikke skriver...
I øvrigt mindes jeg da, at Yildiz var optaget af sagen vedr. den kurdiske forfatter og nobelprismodtager Orhan Pamuk, der netop stod anklaget for at have sagt, at de tyrkiske myndigheder taburiserede folkemordene på armenere og kurdere.

Skrevet af Frihed 740 dage siden - Direkte link
Det er da ikke hvad Hedegaard, Langballe skriver, som giver anledning til debat. Ingen kan da modbevise, at nogle muslimske forældre slår deres døtre ihjel, de såkaldte "æresdrab"? Debatten går NETOP ikke på hvad de skriver.

Angående Yildiz Agdogan, så synes jeg hendes Twitter som er screencapped nedenfor er ret imponerende. Den læser:

Tankevækkende kan kritisere den
iranske regime for deres
udemokratiske handlinger, men
ikke regeringen vedr. de 282
irakiske flygtninge..

Jeg synes ikke det går særligt godt for frk. Akdogan. Udover at hun ser pivhamrende politisk korrekt ud.

Skrevet af kongkret 740 dage siden - Direkte link
Hvilket storslået argument, at man ikke kan sammenligne med nazismen, fordi "det vil kortslutte debatten". Simon Emil Ammitzbøll bekymrer sig ikke et sekund om, hvorvidt det kunne være SANDT. Formen er alt, indholdet uinteressant for Simon Emil Ammitzbøll.

Læser SEA ikke fortids- eller samtids-historie? Nazismen og islam har altid haft nære kontakter og sammenfaldende mål. Vi ser jævnligt billeder af muslimske demonstranter, som heiler, holder skilte som hylder Hitler og marcherende soldater med Hitler-hilsen. Men det rører ikke SEA det mindste åbenbart. Hvornår har han brugt kræfter og energi på at tage afstand fra det? Han har som alle de andre røde hyklere hele hovedet oppe bagi islam - guderne må vide hvorfor?

Skrevet af Simon Emil Ammitzbøll 740 dage siden - Direkte link
Denne debat har da ellers tydeligt vist, at jeg har ret...

Og igen - fordi jeg ikke er enig med dig, så skulle jeg ikke læse fortids- og samtidshistorie. Det var da et helt fantastisk seriøst argument. Altså sammen med argumentet om at jeg skulle være rød (!) og at jeg skulle have hovedet oppe bagi islam...

Jeg ved godt, at det kan være svært for nogle, men jeg er ikke tilhænger af en endimensionel verdensopfattelse, hvor alt handler om for eller imod islam. Derfor kan jeg godt tage afstand fra et tyrkisk folkemord, eller stormuftiens samarbejde med nazityskland uden at jeg behøver, at se islamiske spøgelser, hver gan jeg møder en muslim. Lad det enkelte menneske blive bedømt på sine handlinger.

Skrevet af Erik Nicolaisen 740 dage siden - Direkte link
Du har ret i Simon, at man skal passe på med at sætte etiketter på folk. Men nu fulgte jeg selv lidt med i den famøse debat. Og når man i løbet af sine egne argumenter, dels lægger os danskere skyld/skam over Auschwitz, det samme om fransk og engelsk imperialisme gennem tiderne. Og som bloggen her beskriver - tager eksempler langt fra europa og så samtidigt argumenterer for at man kun interesserer sig for det indenrigske. Ja så forstår man godt visse skribenters gåen i selvsving.

Og når man får utallige opfordringer på et simpelt spørgsmål om afstandstagen til et folkemord - må det da forekomme en kende uanstændigt at sige "Jeg intereserer mig kun for det indenrigske".
Hvor svært kan det være at skrive - Selvfølgelig tager jeg afstand fra folkemord, også det armenske.

Skrevet af Frihed 740 dage siden - Direkte link
Hun er vel opportunist. Tyrkerne - også dem som hun vel håber stemmer på hende - vil ikke mindes om deres (forfædres) folkemord på 1½ million kristne armenere. Hun afslører sig som en vatnisse, hvis holdninger dirigeres masserne i hendes bagland, eller måske endnu værre, at hun har de holdninger.

Skrevet af Afskaftopskattennu 740 dage siden - Direkte link
Netop. Det vil nok ikke bekomme det tyrkiske vælgersegment godt at en af deres på Tinge, tog afstand fra det armenske folkemord. Det er også strafbart i Tyrkiet at påstå den slags, så måske er hun også bange for konsekvenserne af en fordømmelse.

Hendes henvisninger til debatten i Danmark og Holocaust er en slidt og triviel traver og tendererer til r*******.

Skrevet af slettet bruger 75 740 dage siden - Direkte link
Det er ikke noget problem, at Akdogan er tyrker-nationalist ved siden af hun er dansker. Den slags dobbelt-identitet fungerer udmærket i USA og andre steder. Og at hun skal losses ud af Folketinget pga. sine holdninger, det stemmer meget skidt overens med det indædte forsvar for ytringsfriheden som højrenationalisterne ellers lægger for dagen i disse år.

Skrevet af Jannik Thorsen 740 dage siden - Direkte link
Men opfordring var ikke helt klar.

Det var ikke et forsøg på at få sat et mistillidsvotum iværk. Snarere et håb om at at den soc. demokratiske partiledelse ville sørge for at udskifte hende på basis af upopularitet hos vælgerne.

Ikke at jeg tror at det vil ske, men man har vel lov til at håbe.

Forøvrigt mener jeg ikke at dobbelt nationalitet er nogen god ide. Det skaber, som i dette tilfælde, tvivl om hvor loyaliteten ligger.

Skrevet af Ras 740 dage siden - Direkte link
De vælgere, Akdogan ifølge din påstand er upopulær hos, stemmer næppe på S. Du burde være ophøjet ligeglad, for hun er jo ikke på dit partis liste, og i øvrigt burde det da glæde dig, at - hvis din tese holder - så er hun med til at skræmme vælgere væk fra S.

Skrevet af Jannik Thorsen 739 dage siden - Direkte link
Ja det ved jeg nu ikke. Du skal ikke være så sikker på at der ikke findes soc.dem vælgere som foretrak at se hende udenfor partiet.

Jeg har en interesse i at oppositionens partier, og mere generelt folketinget, ikke befolkes af det værste udskud. Jeg foretrækker at standarden er så høj som mulig. At folketinget befolkes af tyrkiske nationalister er desuden ikke i min interesse.

Men man må da håbe, som du påpeger, at vælgerne flygter fra partiet.

Skrevet af Afskaftopskattennu 740 dage siden - Direkte link
Interessant med vinklen på tyrkernes, eller rettere sagt Tyrkiets folkemord på armenerne. Hendes manglende afstandtagen fra dette er dog vel nærmere udtryk for tyrkisk nationalisme og ikke islam.

Skrevet af slettet bruger 1164 740 dage siden - Direkte link
Klummeskribenten: Ikke nødvendigvis..., det er vel stort set det samme som at skrive, men sandsynligvis

WJ: Nej, det er ej. Jeg synes at indlægget mangler en Armenien-reference, men ellers er det fint nok med en enkelt årligt påmindelse om menneskehedens negative potentiale. Det er først et problem, når Holocaust bliver en regelmæssig brugt kæphest i debatten om 2010. På denne ene dag om året har jeg ikke et problem med Akdogans vinkel.

At Akodgan så siger så meget åndssvagt, det er en anden sag:

Akdogans "værste" Twitter-moment

Skrevet af Frihed 740 dage siden - Direkte link
"Priceless" screenshot af den Twitter-besked fra Yildiz Akdogan. Hold da op en idiotisk kommentar fra hende - men hvad gør det; hun ser jo totalt politisk korrekt ud.

Skrevet af Kimpo 740 dage siden - Direkte link
Jo, det er, i sammenhængen. Naturligvis.

Skrevet af Maradona Isho 740 dage siden - Direkte link
Har sendt samme besked til præcist 9 socialdemokratiske MF'er (ink Yildiz Akdogan), der i større eller mindre grad er indenfor udenrigs- og EU-politik. - E-mailen lød:

"Kære (...)
Må jeg spørge: Bør Tyrkiet anerkende Det Armenske Folkemord før det bliver aktuelt og forsvarligt at landet endeligt kan optages i EU?
Med Venlig Hilsen Maradona Isho"

Det skal bemærkes  at Ozlem Cekic tydeligt har udtryk at Tyrkiet bør vedkende sig fortiden - Det er vist kun de retarderede rødfacistiske svin af Rune Engelbrecht og et lille flok Radikale, der ikke gider anerkende Det Armenske Folkemord, men derimod hælder til noget ala "illoyalitet" og "regulær borgerkrig".

Skrevet af Jan Christensen 740 dage siden - Direkte link
William Jansen, når Akdogan skriver, at forestillingen om “de andre” ikke nødvendigvis fører til folkedrab, siger hun implicit, at folkedrab ikke desto mindre er den mest sandsynlige konsekvens. Er vi enige så langt? I så fald kan man vel også godt skrive sandsynligvis.

I øvrigt har Akdogan skrevet på sin blog her til aften, men igen nægter hun overhovedet at forholde sig til folkedrabet på armenerne. Var det ikke en sag for 180 Grader eller et andet dansk medie at indhente en kommentar fra hende, eller i det mindste få hende til at forholde sig til emnet? Bare forestil jer, at det var Lars Hedegaard eller Jesper Langballe, så kommer motivationen helt af sig selv...

Skrevet af slettet bruger 1164 740 dage siden - Direkte link
@ Jan, du spørger: William Jansen, når Akdogan skriver, at forestillingen om “de andre” ikke nødvendigvis fører til folkedrab, siger hun implicit, at folkedrab ikke desto mindre er den mest sandsynlige konsekvens. Er vi enige så langt?

WJ: Nej, vi er ikke enige så langt (hvilket burde fremgå tydeligt at mit forrige indlæg).

Hun siger intet om at det er den mest sandsynlige konsekvens, og det læser jeg ikke ind i teksten. Hverken nu, eller første gang jeg så indlægget.

I min lægmands-forståelse af det danske sprog kan "ikke nødvendigvis" betyde alt fra "ikke umuligt" til "sandsynligt", og signalerer en (for nuværende) manglende stillingtagen til sandsynligheden.

Rent faktisk, så tæller det forhold at Akdogan i samme sætning inddrager en række mildere  konsekvenser af stigmatiseringer i retning af, at hun trods alt ikke mener at det er "højst sandsynligt" at det fører til folkemord. Det fører højst sandsynligt til folkemord, og i hvert fald også til stigmatisering. Den sætning ville ingen jo skrive.

M.h.t. Armenien skriver Jan: Var det ikke en sag for 180 Gradereller et andet dansk medie at indhente en kommentar fra hende, eller idet mindste få hende til at forholde sig til emnet?

WJ: Rigtig god idé. En sag for OBO, måske?

Skrevet af Kimpo 739 dage siden - Direkte link
Det er grotesk fifleri med det danske sprog. Man kan altid påstå at sproget betyder et, mens man udnytter, at de fleste læser det anderledes. Men denne dobbelthed er selvfølgelig dybt forkastelig.

Et kendt eksempel er brugen af racisme-begrebet:

Juridisk handler det ikke om race, hvilket betyder at man kan kalde enhver racist, som forsøger at generalisere eller karakterisere eller beskrive nogle forskelle. At kalde dem racister er ikke injurier, eftersom racisme-begrebet juridisk er funderet i paragraf 266b samt en retspraksis, der legitimerer betegnelsen i en ganske bred forstand.

Det ville ikke gøre ret meget, hvis ikke det var fordi, at begrebet udenfor juraens verden hænger tæt sammen med race og nazismen. Pointen med at anklage folk er denne sammenhæng, og man har flg. dobbelthed: Hvis ikke der var en reel sammmenhæng, var racisme-anklagen ufarlig, og hvis ikke den juridisk var bred og ufarlig, skulle anklageren passe på. Dobbeltheden gør det risikofrit at kalde folk for racist, samtidig med at det virker stærkt stigmatiserende. Det er en win-win.

Om Jansen vitterligt tolker sproget sådan som Christensen gør, kan vi ikke verificere her og nu, men at han (med eller mod sin vilje) udnytter dobbeltheden i at stå til ansvar for en anden betydning end den han har gavn af, er en kendsgerning.

Personligt tror jeg det er fuldt bevidst. Det sker simpelthen for tit for Jansen (og lignende typer) til, at det kan være en tilfældighed. Løgnen og fifleriet stortrives på webdebatter.

Skrevet af Kasper Daae 740 dage siden - Direkte link
Jeg synes det er godt, at der findes nogle politikere, som ikke lader sig tynge af deres etniske oprindelse. Yildiz er tyrker, ja. Og demokratisk anlagt. Tyrkerne er den største etniske befolkningsgruppe i landet - mere end 25.000 har statsborgerskab. Det forkerte i, at varetage deres rettigheder grundet etnisk oprindeselse er ikke-eksisterende.

Jeg vedkender, at der er en twist i hele sagen omkring 1915 - og påpeger, at enhver nulevende, burde vedkende sig, at den tid var en anden og sket, sket. Det er på sin vis forkasteligt, at lave Holocaust-påpegninger, og samtidig ikke venkende sig muligheden for at ca. 1.000.000 rent faktisk bev dræbt dengang. 

Yildiz er en stærk profil på mange fronter - og det ville være spildt arbejde, at forsøge hende stoppet grundet nogle nationalistiske standpunkter. Hellere flere Yildizer end Langballer i hvert fald.  

Skrevet af Kimpo 739 dage siden - Direkte link
Hun ser i hvert fald sexet ud.

Skrevet af Jannik Thorsen 739 dage siden - Direkte link
Ja hellere flere tyrkiske nationalister i det danske folketing end danske nationalister?

Ja det er vist indlysende hvor din loyalitet ligger.

Skrevet af Jan Christensen 740 dage siden - Direkte link
Yildiz Akdogan bidrager ikke med noget som helst, vi ikke har hørt fra venstrefløjen/diverse indvandrergrupper tusinde gange før. Hvis man havde troet, hun var en moderne, sekulær indvandrerpolitiker, er man blevet slemt skuffet. Hendes forklaring på muslimers integrationsproblemer (dansk racisme) kunne man trække i en automat for femten år siden. Det er så banalt, at man næsten tror, det er løgn. Sammenligningen mellem nazisternes retorik over for jøder, og den måde, der tales om muslimer i dag, er for sit vedkommende underlødig og nederdrægtig. Det samme kan siges om parallellen mellem det iranske regimes behandling af demonstranter og den danske regerings behandling af afviste, irakiske asylansøgere.

Hendes afvisning af overhovedet at forholde sig til folkedrabet på armenerne i 1915, lige efter, hun har skrevet et langt blogindlæg, hvor hun netop har nævnt alverdens afskygninger af folkedrab, er prikken over i'et. Hvilken skuffelse!
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

62
43
21
21
14
15
9
7
3
4
3
3
41
16
15
69
22
9
9
63
Om Jan Christensen
Selvstændig, tidligere tyskstuderende og stadig meget germanofil. Jeg elsker også Brasilien, ikke mindst fodbolden. I det politiske spektrum er...

Se Jan Christensens profil
eller
Følg Jan Christensen