Hvad skal vi med Grundloven?
Udgivet for 355 dage siden i Politik
Tilføjet 05/06 00:52 til Boblere af Jens Kristiansen
Klokken har passeret midnat, det er officielt Grundlovsdag, og mange mennesker har tænkt sig endnu en gang at fejre dagen, når de vågner søndag. Men er Grundloven noget at fejre?
I §2 står: Regeringsformen er indskrænket-monarkisk. Kongemagten nedarves til mænd og kvinder efter de i tronfølgeloven af 27. marts 1953 fastsatte regler.
I §4 kan man læse, at den evangelisk-lutherske kirke er den danske folkekirke og understøttes som sådan af staten.
Gennemgående er Grundloven gennemsyret af, at kongen, hvis magt er arvelig, har den absolutte magt, hvis han ønsker det. Er det virkelig noget at fejre for liberale? At statsmagt er noget man arver? Som liberal bør man stille spørgsmålstegn ved demokratiet, og det bør aldrig komme på tale, at statsmagt er arvelig.
Grundloven forekommer snarere at være en beskyttelse af det, som i dens §2 defineres som et indskrænket monarki, end den forekommer at være beskyttelse af de individuelle rettigheder, enhver liberal må formodes at kæmpe for.
En grundlov kan ikke baseres på kollektivets ønsker om korrekt opførsel, men må rumme mulighed for at enhver kan agere frit under ansvar for andres frihed, og det gør Grundloven ikke.
PS: Det er en kort tekst, og man kan indvende, at jeg kun ganske kort konkret berører artikler i Grundloven, men til mit forsvar vil jeg sige: Det er alt rigeligt! Grundloven er i sit udgangspunkt kollektivistisk, og det er min pointe. Den definerer nogle friheder, men lader dem betinge af kongeslægtens lune.Det er ikke frihed, og det er ikke noget at fejre for liberale.
§ 29
Stk. 1.
Valgret til folketinget har enhver, som har dansk indfødsret, fast bopæl i riget og nået den i stk. 2. omhandlede valgretsalder, medmindre vedkommende er umyndiggjort. Det bestemmes ved lov, i hvilket omfang straf og understøttelse, der i lovgivningen betragtes som fattighjælp, medfører tab af valgret.
Stk. 2.
Valgretsalderen er den, som har opnået flertal ved folkeafstemning i overensstemmelse med lov af 25. marts 1953. Ændring af den til enhver tid gældende valgretsalder kan ske ved lov. Et af folketinget vedtaget forslag til en sådan lov kan først stadfæstes af kongen, når bestemmelsen om ændring af valgretsalderen i overensstemmelse med § 42, stk. 5 har været undergivet en folkeafstemning, der ikke har medført bestemmelsens bortfald.
Det bestemmes ved lov, i hvilket omfang straf og understøttelse, der i lovgivningen betragtes som fattighjælp, medfører tab af valgret.
valget = vundet - forever
(har absolut ingen viden om lov og er tæt på 100% sikker på at der er en lov der gør ovenstående ugyldigt)
I mangel af bedre er den vel ok. Men skulle man tolke grundloven 100% korrekt, så er der nok en del af paragrafferne man ville tolke lidt anderledes. Og desværre er den så enormt svær at ændre, hvilket gør at vi næppe får en tidssvarende grundlov foreløbig.
Det burde stå på side 1 i Grundloven at ingen, nogensinde, skulle opleve at skulle betale mere i skat af sin løn, end man får lov at beholde til sig selv og sine nærmeste. Men den gang Grundloven blev skrevet var indkomstskatten ikke opfundet endnu, så ingen kunne dengang have forstillet sig at en sådan urimlighed i dag bliver påtvunget borgerne.
@ Aarup
Her er du helt på bølgelængde med en Mogens Glistrup holdning fra 1974:
http://fremskridtdk.wordpress.com/2010/01/13/skattesnyder-folketingsm%C3%A6nd/
§ 73
Stk. 1.
Ejendomsretten er ukrænkelig.
Ingen kan tilpligtes at afstå sin ejendom, uden hvor almenvellet kræver det.
§ 71
Stk. 1.
Den personlige frihed er ukrænkelig.
Frihedsberøvelse kan kun finde sted med hjemmel i loven.
Fyldt med selvmodsigelser. Sig det nu bare som det er. Folk er IKKE frie i Danmark, og der eksisterer IKKE ejendomsret i Danmark.
Danskernes rettigheder er bedre beskyttet af de europæiske menneskerettigheder end grundloven. Smid den væk og lav en ny som borgerne får mulighed for at give forslag til og stemme om.
Glimrende ide! [ironi] så kan sharialoven også skrives ind, så stening af kvinder der er blevet voldtaget kan blive eksekveret... så kan de lære det kan de!? Hells Engle har sikkert også nogle fraser de gerne vil have med..? "Frihed for den enkelte..."
"Jønke skal også have frihed..." Ja, han skal have lov til selv at bestemme indenfor rækkevidden af kæden!
Selvom det lyder fristende at opdatere Grundloven til det bedre (ud med kongehuset etc), så vil jeg vil ikke have nogen ændringer i Grundloven, for man kan være sikker på at globalisterne vil forsøge udnytte chancen at ødelægge den ved at fjerne borgernes frihedsrettigheder, suverænitet og selvbestemmelse.
Jeg så meget hellere at de politikere der i har deltaget i forrædderiet mod folket, ved at stemme for de love der er grundlovsstridige, bliver stillet for en rigsret. I dagens Danmark krænkes næsten alle vores grundlovssikrede frihedsrettigheder af Folketinget. Jeg tænker fx på censur-lovene, vilkårlige ransagninger af tilfældige personer på gaden, tilbageholdelser i op til 12 timer af tilfældige borgere på gaden uden begrundet mistanke om at de har begået noget ulovligt, krænkelser af den private ejendom, afgivelse af suverænitet til EU osv... listen bare fortsætter i det uendelige!
Formentligt tænkes der på §266b, selvom det i egentligste forstand ikke er censur fordi strafansvar først pådrages efter publicering.
Der findes dog censur-love i Danmark, hvoraf de mest prominente formentligt er lovhjemmelen til den administrative spærring af sider indeholdende børnepornografi samt hele anti-pirat-apparatet. Det er klokkeklar censur.
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 2 timer og 33 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 11 timer og 29 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 12 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 6 timer og 8 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 5 timer og 59 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 1 time og 13 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 11 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 59 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 3 timer og 16 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 22 timer og 3 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 4 timer og 12 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 22 timer og 25 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 4 timer og 27 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 21 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 1 dag og 22 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 23 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 37 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
LO: Vi vil gerne arbejde mere - når helvede fryser til
Udgivet for 1 dag, 10 timer og 20 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:59 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 124 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 64 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 62 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 54 klik
"Høyresiden har hatt rett" -Aftenposten 25/05 13:50 - 48 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 747 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 698 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 431 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

